Savaitės rinkų apžvalga (07.10 – 07.14)

2023-07-16

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV akcijų indeksai kilo ir tam pagrinde turėjo įtakos toliau lėtėjanti infliacija ir puikūs II ketvirčio banko pelnų rezultatai. S&P 500 savaitę užbaigė su 2,42% kilimu po kurio iki visų laikų aukštumos trūksta 6,3%. Indekso reikšmė toliau laikosi aukščiau 50-ies (4307 punktų) ir 200-ų (4046 punktų) dienų reikšmių vidurkių.  Pastarąją savaitę visi vienuolika S&P 500 sektoriai kilo, o iš jų labiausiai išsiskyrė žaliavų sektorius. Tuo tarpu nuo metų pradžios ir toliau pirmauja technologijos ir telekomunikacijų sektoriai, kurie pakilę 41,7% ir 38,4% atitinkamai.

S&P 500 sektorių savaitiniai kainų pokyčiai. Šaltinis: Finviz.com

Remiantis FactSet duomenimis, prognozuojama, kad S&P 500 kompanijų metinis pelnų nuosmukis praėjusį ketvirtį siekė -7,2% Prieš prasidedant praėjusiam ketvirčiui, kovo 31 dieną, analitikai vidutiniškai tikėjosi, kad pelnų nuosmukis sudarys -4,7%. Didžiausio metinio pelno augimo tikimasi iš nebūtino vartojimo prekių (26,8%), komunikacijų (12,6%) sektorių. Stipriausiai pelnai susitraukę, prognozuojama, bus energetikos (-48,3%), žaliavų (-31,4%), sveikatos apsaugos (-16,8%) sektoriuose.

S&P 500 EPS II ketv. prognozė. Šaltinis: FactSet

Analitikų vertinimu, S&P 500 bendrovių pelnai trečią ketvirtį turėtų nebekristi ir lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus paaugti 0,3%. Bendrai per visus šiuos kalendorinius metus pagrindinio JAV akcijų indekso įmonių pelnai, lyginant su 2022 metais, prognozuojama, bus išaugę 0,8%.

S&P 500 EPS 2023 m. prognozė. Šaltinis: FactSet

Paskelbta apie būsimus vieno iš pagrindinių JAV akcijų indekso Nasdaq 100 pokyčius. Nasdaq dėl per daug išaugusios koncentracijos atliks specialų rebalansavimą. Indekso sudėtis liks nepakitusi, tačiau bus pakoreguoti į indeksą įtrauktų kompanijų akcijų svoriai. Rebalansavimas bus atliktas liepos 24 dieną, o šį penktadienį (liepos 14 d.) Nasdaq paskelbs apie naujas perskirstymo dalis. Tokį specialų indekso komponentų perskirstymą Nasdaq 100 atliko tik du kartus istorijoje, t.y. 1998 metų gruodį ir 2011 metų gegužę. Į Nasdaq 100 indeksą įtrauktos kompanijos yra proporcingai išskirstomos pagal rinkos kapitalizaciją, tiesa, yra ir kitų kriterijų. Jie gerai atsispindi ir dabartinėje indekso struktūroje. Apple, nors ir pirmauja pagal rinkos vertę net tik JAV, bet ir visame pasaulyje, jos akcijoms Nasdaq 100 indekse suteiktas 12,3% svoris, kai Microsoft dalis sudaro 12,7%. Bendrai penkių didžiausių kompanijų dalis viso indekso atžvilgiu siekia net 45,9%. Remiantis Nasdaq 100 indekso metodologija, šio penketuko dalis bus sumažinta iki 38,5%. Atitinkamus pokyčius bus priversti alikti ir indeksą sekantys investiciniai fondai, pavyzdžiui, vienas populiariausių JAV biržose kotiruojamas Invesco QQQ Trust Series (QQQ).

JAV ekonominiai rodikliai

Vienas iš pagrindinių naujienų privertusių pagrindinius JAV indeksus kilti buvo paskelbti infliacijos duomenys. Didžiausioje pasaulio ekonomikoje metinė infliacija praėjusį mėnesį krito iki 3%. Tai yra žemiausias lygis nuo 2021 metų kovo mėnesio. Gegužę metinė infliacija didžiausioje pasaulio ekonomikoje sudarė 4%. Ekonomistai prognozavo, kad ji sudarys 3,1%. Mažėjusiam metinės infliacijos lygiui daugiausiai įtakos padarė kritusios energijos išteklių kainos. Atmetus energijos išteklių ir maisto produktų kainų pokyčių įtaką, indekso reikšmė, lyginant su geguže, sumažėjo 0,5 proc. punkto ir sudarė 4,8%, t.y. žemiausias lygis nuo 2021 metų spalio mėnesio.

JAV metinė infliacija. Šaltinis: tradingeconomics.com

Po paskelbtų naujienų apie mažėjančią infliaciją ateities sandorių rinkoje, nors ir nežymiai, tačiau buvo pakoreguotos tikimybės dėl šio mėnesio FED sprendimo. Remiantis CME FedWatch Tool duomenimis 96,7% tikimybė, kad FED per liepos posėdį palūkanas pakels 0,25 proc. punkto iki 5,25 – 5,50% lygio. Likusi dalis skiriama palūkanų normų palikimui dabartiniame 5,00 – 5,25% rėžyje. Rinka tikisi, kad tai bus paskutinis palūkanų normų kėlimas per šiuos metus. Tam skiriama 61,7% tikimybė.

JAV Įmonės

Dėmesio vėl sulaukė video žaidimų kūrėja Activision Blizzard. JAV federalinis teismas atmetė šalies Prekybos Komisijos prašymą blokuoti Microsoft sandorį įsigyti Activision Blizzard. Microsoft leista toliau vykdyti sandoro užbaigimą, kuriam buvo numatytas liepos 18 dienos terminas. Jam suėjus abi šalys turi teisę nutraukti arba pratęsti susitarimą. Sandorį siekia blokuoti ir Jungtinės Karalystės konkurenciją rinkoje reguliuojanti institucija CMA (Competition and Markets Authority). Tiesa, po tokio teismo sprendimo JAV, CMA atstovai jau paskelbė, jog yra pasiruošę įvertinti Microsoft pasiūlymus dėl jai kylančių nuogąstavimų rinkos konkurencijos atžvilgiu, Microsoft leidimo užbaigti sandorį sulaukė iš Europos Komisijos ir kitų valstybių reguliatorių. Vakar biržos uždarymo metu už Acitivion Blizzard akcijas jau buvo mokama apie 91 USD. Tai beveik 20 USD daugiau nei gegužės mėnesio pradžioje. Pagal susitarimą Microsoft už Activision Blizzard vertybinius popierius sumokės po 95 USD.

JPMorgan Chase per praėjusį ketvirtį uždirbo net 14,5 mlrd. USD grynojo pelno arba 4,75 USD pelno akcijai. Pelnas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo net 52%. Per pirmą ketvirtį bankas uždirbo 12,6 mlrd. USD. Banko pajamos per metus išaugo 34% iki 42,40 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, siekė 4,37 USD. Analitikai prognozavo, kad jis sudarys 4,00 USD, o pajamos sieks 38,96 mlrd. USD. Banko grynųjų palūkanų pajamos šoktelėjo net 44% ir siekė 21,9 mlrd. USD. Tai 1,1 mlrd. USD daugiau nei per pirmą ketvirtį. Banko nuosavo kapitalo grąža sudarė 20%, kai prieš metus sudarė 13%.

Banko Wells Fargo ketvirčio rezultatai taip pranoko lūkesčius. Pajamos siekė 20,53 mlrd. USD (tikėtasi – 20,12 mlrd. USD). Pelnas, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, išaugo 1,8 mlrd. USD iki 4,9 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sudarė 1,25 USD ir 0,09 USD viršijo prognozes. Grynųjų palūkanų pajamos atitinkamai padidėjo 29% iki 13,2 mlrd. USD. Banko vertinimu, šių metų palūkanų pajamos, lyginant su 2022 metais, išaugs 14%, kai ankstesnėje prognozėje buvo kalbama apie 10% sieksiantį augimą.

Didžiausia turto valdymo kompanija pasaulyje BlackRock antrą ketvirtį užbaigė valdydama turto už 9,4 trln. USD. Valdomo turto apimtys, lyginant su pirmu ketvirčiu, išaugo 0,3 trln. USD, o per metus padidėjo 0,9 trln. USD. Tai nežymiai pranoko analitikų prognozes. Buvo prognozuojama, kad turto vertė sieks 9,36 trln. USD. BlackRock per trijų mėnesių laikotarpį uždirbo 9,28 USD pakoreguoto pelno akcijai ir sugeneravo 4,46 mlrd. USD siekiančias pajamas. EPS (pelnai akcijai) viršijo lūkesčius (8,43 USD), tiesa, pajamos nežymiai su jais prasilenkė (4,48 mlrd. USD). Nepaisant didėjusių valdomo turto apimčių, BlackRock pajamos, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, traukėsi 1,4%.

Europa

Pagrindiniams Europos indeksai taip pat kilo pagrinde dėl gerų II ketvirčio įmonių pelnų rezultato. Anglija gali pasigirti paskelbtais šalies bankų streso testo rezultatus. Pasak centrinio banko, 8-ios didžiosios šalies finansų institucijos yra pasirengusios ir turi pakankamai kapitalo atlaikyti didesnio masto krizę nei 2008 metais, kai valstybė turėjo gelbėti kelis su sunkumais susidūrusius bankus. Aštuoni didžiausi Jungtinės Karalystės bankai (Barclays, Lloyds, HSBC, NatWest, Santander UK, Standard Chartered, Nationwide Building Society, Virgin Money) užima apie 75% visos šalies skolinimo rinkos.

Europa ekonominiai rodikliai

Vokietijoje buvo paskelbti patikslinti infliacijos rodikliai. Didžiausioje Europos žemyno ekonomikoje metinė infliacija birželio mėnesį pakilo iki 6,4%. Gegužę metinis infliacijos lygis šalyje sudarė 6,1%. Energijos išteklių kainos per metus Vokietijoje praėjusį mėnesį pakilo 3,0%, kai gegužę buvo registruotas 2,6% didėjimas. Maisto produktai pabrango 13,7%,. Mėnesį prieš jų metinis kainų pokytis siekė 14,9%. Paslaugos birželį brango 5,3%, t.y. 0,8 proc. punkto mažiau nei mėnesį prieš.

Vokietijos metinė infliacija. Šaltinis: tradingeconomics.com

Tuo tarpu Lietuvoje buvo registruotas metinio infliacijos lygio kritimas devintą mėnesį iš eilės. Remiantis šalies statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje metinė infliacija praėjusį mėnesį sudarė 9% ir buvo žemiausiame lygyje nuo 2021 metų rugsėjo. Gegužę atitinkamas metinis kainų indekso augimo tempas siekė 11,7%. Maisto produktų, nealkoholinių produktų kainos per metus šalyje praėjusį mėnesį pakilo 14,4%, kai gegužę buvo registruotas 18,2% didėjimas.

Europos įmonės

Kiek stipresniu kainos koregavosi Vokietijoje skelbimo portalo valdytojos Scout24 akcijos. Šveicarijos banko UBS analitikai pablogino savo rekomendaciją iš „neutrali” į „parduoti”. Tikslinė rekomendacinė akcijos kaina sumažinta nuo 59 iki 51,40 EUR. UBS analitikų vertinimu, Vokietijos gyvenamojo būsto rinkoje situacija toliau išlieka pakankamai sudėtinga. Scout24 platformoje šiais metais padidinti skelbimų įkainiai jau viršija konkurentų siūlomų paslaugų kainas, o tai, pridėjus lėtėjantį augimo tempą, nesuteikia optimizmo, vertinant tolimesnes Scout24 perspektyvas. Scout24 akcijų kaina, įskaičiavus šiandienos nuosmukį, nuo metų pradžios yra pakilusi 16,6%. Bendrovė rinkoje šiuo metu yra vertinama apie 4 mlrd. EUR. Praėjusiais metais ji sugeneravo 447,54 mln. EUR siekiančias pajamas. Jos, lyginant su 2021 metais, išaugo 15%. Grynasis pelnas didėjo 36,4% iki 123,5 mln. EUR.

Europos biržose stipresniu nuosmukiu išsiskyrė telekomunikacijų bendrovių Ericsson ir Nokia akcijos. Suomijos bendrovė paskelbė preliminarius antro ketvirčio pardavimus. Jie siekė 5,7 mlrd. EUR, kai analitikai tikėjosi, kad bus didesni 0,3 mlrd. EUR ir sudarys 6 mlrd. EUR. Praėjusį ketvirtį Nokia veiklos pelningumas sudarė 11%. Galutinius ketvirčio rezultatus Nokia paviešins liepos 20 dieną. Bendrovė taip pat pablogino visų rezultatų prognozes. Nokia prognozuoja, kad šių metų pardavimai sieks 23,2 – 24,6 mlrd. EUR, kai anksčiau buvo tikimasi 1,4 – 1,6 mlrd. EUR daugiau. Veiklos pelnas turėtų siekti 11,5 – 13%, t.y. 0 – 1% mažiau nei prognozuota anksčiau. Pasak bendrovės, kai kurie vykdomi projektai dėl aukštos infliacijos ir pakilusių palūkanų, ypač Š. Amerikos rinkose, vėlinami ir nukeliami į 2024 metus.

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su Interactive Brokers investavimo platforma – Trader Workstation (TWS), kurios pagalba galima susikurti savo pageidaujamą finansinių priemonių rinkinį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultataiPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
04:30🟧Kinijos birželio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)0,0%0,2%0,2%
Antradienis//
09:00🟧Patikslintas Vokietijos birželio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)6,4%6,8%6,8%
12:00🟧Vokietijos liepos mėn. ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas-14,7-9,5-8,5
Trečiadienis//
05:00🟥N. Zelandijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų5,50%5,50%5,50%
15:30🟥JAV birželio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)3,0%3,1%4,0%
17:00🟥Kanados centrinio banko sprendimas dėl palūkanų5,00%5,00%4,75%
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (berliais)5,9 mln.-1,1 mln.-1,5 mln.
Ketvirtadienis
09:00🟧Jungtinės Karalystės gegužės mėn. bendrojo vidaus produkto pokytis (mėn./mėn.)-0,1%-0,4%0,2%
15:30🟧JAV birželio mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,1%0,2%-0,3%
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 237 tūkst.250 tūkst.248 tūkst.
Penktadienis
12:00🟧Euro zonos gegužės mėn. prekybos balansas-0,9 mlrd.-10,3 mlrd.-7,1 mlrd.
17:00🟧Preliminarus JAV liepos mėn. Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas72,665,564,4

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėPraėjusių metų ketv. EPS
Pirmadienis
time-pre-marketHelen of Troy LimitedVartojimo prekės2,62 mlrd.1,351,58
time-after-hoursWD-40 CompanyChemikalų pramonė2,51 mlrd.1,221,38
Antradienis
time-pre-marketAmerica Movil, S.A.B. de C.V.Telekomunikacijos67,82 mlrd.0,330,46
Trečiadienis
time-after-hoursMillerKnoll, Inc.Baldai1,14 mlrd.0,390,41
time-pre-marketAngioDynamics, Inc.Medicinos technologijos0,38 mlrd.0,030,02
Ketvirtadienis
time-pre-marketPepsico, Inc.Maistas ir gėrimai257,05 mlrd.1,962,09
time-pre-marketFastenal CompanyPramonė33,26 mlrd.0,520,52
time-pre-marketDelta Air Lines, Inc.Oro skrydžiai31,18 mlrd.2,402,68
Penktadienis
time-pre-marketUnitedHealth Group IncorporatedDraudimas436,99 mlrd.6,046,14
time-pre-marketJ P Morgan Chase & CoFinansai418,50 mlrd.4,004,37
time-pre-marketWells Fargo & CompanyFinansai160,93 mlrd.1,251,16
time-pre-marketBlackRock, Inc.Finansai101,93 mlrd.8,439,28
time-pre-marketCitigroup Inc.Finansai88,34 mlrd.1,381,37
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.07.07 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu