Stox 600 užbaigė 10-ties savaičių iš eilės kilimą | Savaitės rinkų apžvalga (04.01 – 04.05)

2024-04-07

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai indeksai traukėsi. Tai buvo viena iš nedaugelio savaičių kai S&P 500 indeksas traukėsi nuo 2023 m. spalio 30 d. Nuo to laiko indeksas pakilo apie 26 proc. ir per 23 savaites būta tik keturios per kurias indeksas traukėsi, o praėjusi savaitė buvo viena iš jų. Praėjusią savaitę augimo akcijoms sekėsi geriau nei vertės, o labai mažos kapitalizacijos bendrovės traukėsi kiek mažiau nei didelės kapitalizacijos akcijos.

Energijos sektoriui praėjusią savaitę sekėsi geriausiai, o dėl didėjusių obligacijų pajamingumų nekilnojamojo turto sektoriui prasčiausiai.

Energetikos sektoriaus akcijų kainų kilimui įtakos turėjo naftos kainos, kurios pasiekė aukščiausią lygį nuo spalio mėnesio. Nerimas dėl didėjančios įtampos tarp Izraelio ir Irano ir pagrindinių eksportuotojų sprendimo išlaikyti gamybos limitus šiuo metu turi didžiausią įtaką augančioms naftos kainoms.

JAV banko Bank of America analitikai pakoregavo savo prognozes naftos kainų pokyčių atžvilgiu. Bankas prognozuoja, kad šiais metais Brent rūšies vidutinė kaina už barelį sudarys 86 USD, o WTI sieks 81 USD. Bank of America vertinimu, naftos rinkoje kainų pikas bus pasiektas vasarą. Kainos turėtų išaugti iki 95 USD už barelį.

Bank of America prognozuoja, kad dėl gerėjančių ekonomikos augimo perspektyvų labiau nei planuota augs naftos paklausa ir per antrą bei trečią šių metų ketvirčius pasaulinėje žaliavos rinkoje bus registruotas deficitas. Paklausa pasiūlą turėtų viršyti apie 450 tūkst. barelių per dieną. Toliau įtempta geopolitinė situacija turi įtakos žaliavos perdirbimui ir naftos transportavimui. Ilgėja jos pergabenimo kelias ir laikas. Įtampą rinkose augina ir pastaruoju metu dažnėjantys Ukrainos smūgiai į Rusijos naftos perdirbimo gamyklas. Žiniasklaidoje buvo pasirodę pranešimai, kad JAV netgi prašė Ukrainos nerengti atakų prieš agresorės naftos perdirbimo infrastruktūrą. Artėjant JAV prezidento rinkimams rinkėjai dažnai dėmesį atkreipia į kainų pokyčius degalinėse. Analitikų skaičiavimu, atakos galėjo sutrikdyti 900 mln. barelių per dieną naftos perdirbimo apimčių.

Investuotojų dėmesys praėjusią savaitę krypo ir į obligacijų rinką. Ilgesnio laikotarpio šalies obligacijų pajamingumai stipriau šoktelėjo po rinkos dalyvių lūkesčių infliacijos atžvilgiu. 10-ies metų JAV skolos vertybinių popierių pajamingumas penktadienį užsidarė 4,4 proc. ir buvo aukščiausiame lygyje nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio pabaigos. Praėjusių metų spalį pajamingumai trumpam buvo šoktelėję ir aukščiau 5 proc. Kai kurių analitikų vertinimu, yra tikimybė, jog šiame lygyje pajamingumas galėtų atsidurti ir dar kartą. Jei taip nutiktų didesnius nuostolius patikrų ilgesnio laikotarpio obligacijas turinčius investuotojus. Vienu ar kitu atveju, ilgo laikotarpio obligacijų įsigijimas šiuo metu yra kiek sunkiau nuspėjamas. Rinka šiuo metu tikisi, kad FED palūkanos bus pradėtos mažinti birželį, o tai teigiamai paveiktų ilgo laikotarpio obligacijų kainą. Tačiau kita vertus, šiuo metu pajamingumams kylant šių obligacijų kainos krenta. Pagal iShares USD Treasury Bond 20+yr fondo skaičiavimus, FED sumažinus 1 proc. palūkanų normas (rinką to tikisi 2025 m. kovą), fondo vertė turėtų koreguotis 16,6 proc.

JAV ekonominiai rodikliai

Dėmesys krypo į JAV darbo rinkos duomenis. Praėjusį mėnesį didžiausioje pasaulio ekonomikoje buvo sukurta daugiau naujų darbo vietų nei laukta. Iš viso jų skaičius sudarė 303 tūkst. Ekonomistai prognozavo, kad bus sukurta apie 90 tūkst. darbo vietų mažiau. Vasarį sukurtų naujų darbo vietų skaičius, kuris buvo pakoreguotas, lyginant su anksčiau skelbtais duomenimis, sudarė 270 tūkst. Bendras nedarbas šalyje praėjusį mėnesį, lyginant su vasariu, sumažėjo 0,1 proc. punkto ir sudarė 3,8%. Buvo prognozuojama, kad nedarbo lygis išliks nepasikeitęs.

JAV Įmonės

Daug dėmesio sulaukė Tesla, kuri paskelbė praėjusio ketvirčio automobilių gamybos ir pristatymų rezultatus. Per pirmą šių metų ketvirtį Tesla iš viso klientams pristatė 386,81 tūkst. automobilių, t.y. 8,5% mažiau nei per antrą šių metų ketvirtį, kai pristatymai sudarė 422,87 tūkst. Pastarųjų trijų mėnesių gamybos apimtys sudarė 433,37 tūkst., t.y. apie 7 tūkst. mažiau nei per ketvirtį prieš metus. Remiantis FactSet duomenimis, analitikai vidutiniškai prognozavo, kad Tesla pristatymai pirmą šių metų ketvirtį bus gerokai didesni ir sieks 457 tūkst. – rezultatas apie 70 tūkst. prastesnis nei analitikų prognozių vidurkis. Analitikų prognozės svyravo tarp 414 – 511 tūkst. pristatymų. Iš 386,81 tūkst. pristatytų automobilių, 369,78 tūkst. buvo Model 3 / Y automobiliai. Tesla pirmo ketvirčio finansinius rezultatus planuoja skelbti balandžio 23 dieną.

Tesla automobilių pristatymų pokyčiai. Šaltinis: CNBC

Pasirodė pranešimai, kad Google valdytoja Alphabet taip pat galimai derasi dėl itin didelės vertės įsigijimo. Skelbiama, kad Alphabet svarsto įsigyti rinkodarai skirtos programinės įrangos kūrėją HubSpot. Pastaroji rinkoje šiuo metu yra vertinama apie 33 mlrd. USD. Jeigu Alphabet ryžtųsi tokiam sandoriui, tai būtų didžiausias įsigijimas bendrovės istorijoje. Tiesa, neabejojama, kad sulauktų nemažai dėmesio iš reguliuojančių institucijų, kurios pastaraisiais metais itin griežtai vertina didžiųjų šalies technologijų kompanijų sandorius. 

Europa

Senojo žemyno akcijos pasekė JAV pavyzdžiu ir taip pat traukėsi. Taip Stox 600 indeksas užbaigė 10-ties savaičių iš eilės kilimą per kurį sugebėjo pakilti apie 6,5%. Pagrinde kainų kritimui turėjo įtakos pasisakymai JAV Federalinių rezervų politikos formuotojų ir augančios naftos kainos, kurios kelia abejonių dėl palūkanų normų mažinimo laiko ateityje.

Europa ekonominiai rodikliai

ECB paskelbė apie mažėjančius vartotojų lūkesčius dėl būsimos infliacijos euro zonoje. Vartotojų vertinimu, per ateinančius 12 mėnesių metinis vidutinis infliacijos lygis sudarys 3,1% (mediana), kai sausį prognozuota, kad jis bus 0,2 proc. punkto didesnis. Infliacijos prognozės per ateinančius tris metus mediana nepasikeitė ir sudarė 2,5%.

Buvo paskelbti euro zonos išankstiniai infliacijos duomenys. Remiantis Eurostat, euro zonos valstybėse trečią šių metų mėnesį metinė infliacija, lyginant su vasariu, sumažėjo 0,2 proc. punkto ir siekė 2,4%. Metinis infliacijos lygis krito kiek daugiau nei tikėtasi. Ekonomistai laukė iki 2,5% sumažėsiančio infliacijos lygio. Pasak Eurostat, tarp euro zonos valstybių narių kovo mėnesį didžiausias preliminarus infliacijos lygis buvo registruotas Kroatijoje (4,9%), Austrijoje (4,2%). Praėjusį mėnesį šiose valstybėse atitinkamai metinė infliacija sudarė 4,8% ir 4,2%. Lietuvoje metinė infliacija krito iki 0,3% lygio (vasarį sudarė 1,1%).

Euro zonoje nedarbo lygis vasario mėnesį siekė 6,5%. Tai buvo 0,1 proc. punkto daugiau nei prognozuojama. Nedarbas regione toliau laikosi istorinėse žemumose. Prieš metus tą patį mėnesį regiono valstybėse buvo suskaičiuojama 6,6% darbo neturinčių darbingo amžiaus gyventojų. Europos Sąjungoje nedarbo lygis vasario mėnesį buvo dar žemesniame lygyje, t.y. 6%. Didžiausias nedarbo lygis tarp visų ES valstybių vasarį buvo registruotas Ispanijoje (11,5%), Graikijoje (11%). Remiantis Eurostat duomenimis, mažiausiai bedarbių buvo suskaičiuota Čekijoje (2,6%), Lenkijoje (2,9%). Lietuvoje nedarbo lygis antrą šių metų mėnesį siekė 7,4% ir, lyginant su sausiu, sumažėjo 0,3 proc. punkto.

Nedarbo lygio pokyčiai euro zonoje ir ES. Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Švedijos automobilių gamintoja Volvo Cars pranešė, jog kovo mėnesį pardavė 78,97 tūkst. automobilių. Tai yra 15% daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Bendrovė kovą pardavė daugiausiai per mėnesį bendrovės istorijoje. Bendrai per pirmą ketvirtį parduotų automobilių apimtys augo 12% iki 182,68 tūkst. Pasak Volvo, kovo mėnesį iš visų parduotų kompanijos automobilių elektromobiliams (neįskaitant plug-in modelių) teko 23% siekianti dalis. Europos rinkoje bendra parduotų automoblių dalis siekė 50%. Per visus praėjusius metus Volvo Cars pardavė 708,71 tūkst. automoblių. Volvo Car praėjusiais metais pajamas augino 21% iki 399,3 mlrd. SEK (34,75 mlrd. EUR). Volvo Cars uždirbo rekordinį 25,6 mlrd. SEK veiklos pelną (2,23 mlrd. EUR). 2023 metų pabaigoje Volvo Cars dirbo 43,24tūkst. darbuotojų. Po paskelbtų kovo mėnesio rezultatų Volvo Cars akcijos šiandien brango. Nuo metų pradžios jų kaina pakilusi beveik 27%. Bendrovė rinkoje yra vertinama 10,7 mlrd. EUR.

Investicinio portfelio formavimas

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

fxcm

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Seminare supažindinsime su Myriad capital investavimo platforma, kurios pagalba galima susikurti savo finansinių priemonių portfelį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu