Savaitės rinkų apžvalga (11.07 – 11.11)

2022-11-13

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniams JAV indeksams sekėsi istoriškai gerai. Tam įtakos turėjo paskelbti infliacijos duomenys, kurie pradeda liudyti apie augančios infliacijos traukimąsi. Nors ir praėjusią savaitę buvo vykę vidurio kadencijos rinkimai, visgi visas investuotojų dėmesys nukrypo į infliacijos duomenis ir pasikeitusias FED tikimybes dėl palūkanų normų kėlimo gruodžio mėnesį.

Remiantis CME FedWatch Tool duomenimis, prieš mėnesį rinkoje buvo skaičiuojama 36,7% tikimybė, jog JAV centrinis bankas kito mėnesio viduryje palūkanas kels 50 bazinių punktų iki 4,25 – 4,50% lygio. Kita dalis, t.y. 61,6%, buvo skirta 75 bazinių punktų didinimui. Paviešinus ketvirtadienį infliacijos duomenis tikimybės pasikeitė. 50 bazinių punktų palūkanų kėlimui jau skiriama 80,6% tikimybė, o 19,4% suteikiama 75 punktų didinimui. Artimiausias FED posėdis vyks gruodžio 13 – 14 dienomis.

Gruodžio mėn. FED palūkanų tikimybės. Šaltinis: CME

Po paskelbtų infliacijos duomenų fiksuotas pagrindinio JAV akcijų indekso S&P 500 prieaugis buvo didžiausias nuo 2020 metų balandžio ir apskritai 15-as didžiausias teigiamas vienos sesijos pokytis nuo 1950 metų. Remiantis Compound duomenimis, istoriškai  po tokio indekso šuolio toliau dažniausiai akcijos brangdavo. 22 kartus iš 24, kai indeksas per vieną sesiją fiksuodavo 5% ir didesnį šuolį, S&P 500 prieaugis praėjus dvylikai mėnesių vidutiniškai siekdavo 31%. Tiesa, vieninteliai du kartai per šį laikotarpį, kai indekso grąža praėjus metams būdavo neigiama, buvo registruoti 2001 ir 2008 metais.

Investuotojai taip pat vis dar nenuleidžia akių nuo III ketv. įmonių skelbiamų rezultatų. Pasak FactSet, iš rezultatus jau paskelbusių 91% į S&P 500 indeksą įtrauktų kompanijų, 69% bendrovių pelno akcijai rezultatai pranoko analitikų lūkesčius, o 71% kompanijos viršijo pajamų prognozes. Bendrasis vidutinis pelno akcijai augimas, įvertinus rezultatus jau paskelbusių bendrovių ir prognozuojamą dar jų nepaskelbusių kompanijų pelną, siekia 2,2%. Tai yra 0,5 procentinio punkto mažiau nei analitikai prognozavo ketvirčio pabaigoje rugsėjo 30 dieną. Trečio ketvirčio pelno akcijai augimo tempas yra lėčiausias nuo to paties 2020 metų ketvirčio, kai pelnai per metus krito net 5,7%. Paskutinis šių metų ketvirtis nežada nieko gero. Analitikai prognozuoja, kad, lyginant su praėjusių metų pabaiga, S&P 500 kompanijų pelnai akcijai vidutiniškai bus kritę 1%.

S&P 500 kompanijų EPS pokyčiai ir prognozės. Šaltinis: FactSet

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusį mėnesį JAV metinis infliacijos lygis mažėjo iki 7,7%. Rugsėjį buvo registruota 8,2% siekianti metinė infliacija, o rugpjūtį – 8,3%. Lyginant pamėnesiui, t. y. spalį su rugsėju, vartotojų kainų indekso reikšmė ūgtelėjo 0,4%, kai ekonomistai prognozavo 0,6% sieksiantį augimą. Indekso, atmetus maisto produktų ir energijos išteklių kainų pokyčių įtaką, reikšmė pamėnesiui augo 0,3%. Buvo prognozuojamas 0,5% sieksiantis augimo tempas. Metinis šio indekso augimo tempas mažėjo nuo 6,6% rugsėjį iki 6,3% praėjusį mėnesį. Po paskelbtų rodiklių itin stipriai šoktelėjo akcijų indeksai, krito obligacijų pajamingumai ir silpnėjo JAV doleris.

JAV vartotojų kainų indekso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Bureau of Labor Statitiscs

JAV Įmonės

Stipriau svyravo rezultatus pranešusios bendrovės Disney akcijos. Bendrovei praėjęs ketvirtis buvo mažiau pelningas nei tikėtasi. Tiesa, daugiau nei prognozuota išaugo turinio platformos Disney+ vartotojų skaičius, kuris per ketvirtį padidėjo 7,9 mln. ir ketvirčio pabaigose iš viso sudarė 137,7 mln. Įskaitant EPSN+ ir Hulu platformas, Disney prenumeratorių bendras skaičius viršijo 205 mln. Tai yra daugiau nei prognozavo analitikai. Buvo tikimasi 135,1 mln. Disney+ vartotojų ir 204,4 mln. prenumeratorių iš viso. Per praėjusį ketvirtį Disney uždirbo 470 mln. USD gryno pelno arba 1,08 USD pakoreguoto pelno, tenkančio vienai akcijai. Trijų mėnesių pardavimai per metus išaugo nuo 16,25 mlrd. USD iki 19,25 mlrd. USD. Analitikai tikėjosi 20,05 mlrd. USD siekiančius pardavimų ir 1,19 USD pakoreguoto EPS. Praėjusį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, JAV benzino kainos paaugo 17,5% (rugsėjį – 18,2%), elektros energija brango 14,1% (rugsėjį – 15,5%). Maisto produktai atitinkamai pabrango 10,9% (rugsėjį – 11,2%).

Europa

Pagrindiniai Europos indeksai taip pat stipriai kilo dėl JAV paskelbtų infliacijos duomenų. Rinka tikisi, kad infliacijos augimo lėtėjimas artimiausiu metu bus pastebėtas ir šiame regione. Mažėjanti infliacija JAV stiprina euro kursą JAV dolerio atžvilgiu, o stipresnis euras, savo ruožtu, turėtų sumažinti infliacijos spaudimą ir euro zonoje. Mažėjanti infliacija JAV taip pat mažina recesijos tikimybę.

Remiantis Europos automobilių gamintojų asociacijos duomenimis, trečią šių metų ketvirtį toliau augo elektromobilių registracijų apimtys ir jų užimama rinkos dalis. Tarp visų per tris mėnesius Europos Sąjungos šalyse įregistruotų naujų keleivinių automobilių, elektromobiliams teko 11,9% dalis. Palyginimui, per tą patį praėjusių metų ketvirtį ji siekė 9,8%. Didėjo ir hibridinių automobilių registracijų apimtys. Jos praėjusį ketvirtį siekė 22,6% visų registruotų automobilių ir buvo 1,4 proc. punkto didesnės nei prieš metus. Tiesa, nepaisant vidaus degimo varikliais varomų automobilių prarandamos rinkos dalies, dyzeliu ir benzinu varomos keleivinės transporto priemonės toliau užima didžiausią dalį. Bendrai jų apimtys visų registracijų atžvilgiu praėjusį ketvirtį siekė 54,3%. Tuo tarpu prieš metus sudarė 56,8%.

2022 III ketv. naujų automobilių registracijos ES pagal kuro tipą. Šaltinis: ACEA

Iš viso per ketvirtį ES šalyse buvo įregistruota 259,45 tūkst. naujų elektromobilių (Battery electric vehicle, BEV). Tai yra 22% daugiau nei prieš metus. Remiantis ACEA duomenimis, daugiausiai jų buvo registruota Vokietijoje (105,59 tūkst.). Tarp ES valstybių didžiausias procentinis pokytis per metus buvo fiksuotas Kipre (490%), Latvijoje (231,8%), Rumunijoje (213,4%). Tiesa, pokyčiai tokie dideli, nes registracijų apimtis vienetais tiek praėjusį ketvirtį, tiek prieš metus buvo itin nedidelės. Pasak ACEA, Latvijoje praėjusį ketvirtį įregistruoti tik 292 nauji elektromobiliai, Kipre – dar mažiau, t.y. vos 118, o Rumunijoje – 3259. Lietuvoje per trečią ketvirtį elektromobilių registracijų skaičius siekė 388, t.y. 42,1% daugiau nei prieš metus.

Europos ekonominiai rodikliai

Euro zonoje nedarbo lygis rugsėjo mėnesį, lyginant su rugpjūčiu, sumažėjo 0,1 procentinio punkto ir siekė 6,6%. Tai atitiko ir ekonomistų prognozes. Prieš metus tą patį mėnesį nedarbas regiono valstybėse siekė 7,3%. Didžiausias nedarbo lygis tarp visų ES narių birželio mėnesį buvo registruotas Ispanijoje (12,7%), Graikijoje (11,8%), Kipre (8,0%). Remiantis Eurostat duomenimis, mažiausiai bedarbių Čekijoje (2,2%), Lenkijoje (2,6%), Maltoje ir Vokietijoje (po 3,0%). Eurostat duomenimis, Lietuvoje nedarbo lygis mėnesį rugsėjį sudarė 5,0%.

Nedarbo lygis ES šalyse. Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Jungtinės Karalystės farmacijos bendrovė AstraZeneca per trečią ketvirtį didino tiek pelną, tiek pajamas ir pagerino visų metų rezultatų prognozes. Bendrovė per ketvirtį uždirbo 1,65 mlrd. USD grynojo pelno, kai prieš metus buvo patirtas 1,65 mlrd. USD grynasis nuostolis. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, siekė 1,67 USD. Analitikai prognozavo, kad jis sieks 1,52 USD. Ketvirčio pardavimai per metus išaugo 11% iki 10,98 mlrd. USD. Jie taip pat pranoko lūkesčius. Buvo prognozuojama 10,84 mlrd. USD pajamų. AstraZeneca prognozuoja, kad šių metų pardavimai bus kiek didesni nei 20%, lyginant su praėjusiais metais. Tuo tarpu pakoreguotas pelnas turėtų būti išaugęs kiek daugiau (iki 30%).

Vokietijos automobilių dalių gamintoja Continental trečią ketvirtį dirbo nuostolingai. Nuostoliai sudarė 210,8 mln. EUR, kai prieš metus per tą patį ketvirtį buvo uždirbta 309,1 mln. EUR grynojo pelno. Analitikai prognozavo, kad praėjės ketvirtis Continental bus pelningas ir bus uždirbta 268 mln. EUR. Tiesa, prognozes kiek pranoko stipriai šoktelėję pardavimai. Jie praėjusį ketvirtį sudarė 10,40 mlrd. EUR, t.y. net 29% daugiau nei prieš metus. Ketvirčio pabaigoje Continental turėjo gautų užsakymų už 18 mlrd. EUR, t.y. 5 mlrd. EUR daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. Bendrovė nekoregavo anksčiau skelbtų visų metų prognozių. Continental prognozuoja, kad pardavimai sieks 38,3 – 40,1 mlrd. EUR, o EBITDA pelningumas sudarys 4,7 – 5,7%

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Sūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pardedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
09:00🟧Vokietijos rugsėjo mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)0,6%0,2%-0,8%
10:40🟧ECB prezidentės C. Lagarde pranešimas
Antradienis//
🟥JAV Kongreso rinkimai
12:00🟧Euro zonos rugsėjo mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)0,4%0,4%-0,3%
Trečiadienis//
03:30🟥Kinijos spalio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)2,1%2,4%2,8%
16:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)3,9 mln.0,3 mln.-3,1 mln.
Ketvirtadienis
14:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 225 tūkst.220 tūkst.217 tūkst.
15:30🟥JAV spalio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)7,7%7,9%8,2%
Penktadienis
09:00🟧Jungtinės Karalystės rugsėjo mėn. bendrasis vidaus produktas (mėn./mėn.)-0,6%-0,4%-0,3%
17:00🟥Preliminarus JAV lapkričio mėn. Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas54,759,559,9

Įmonių ketvirčio rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozė EPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursActivision Blizzard, IncVideo žaidimai56,25 mlrd.0,420,68
time-pre-marketBioNTech SEBiotechnologijos35,25 mlrd.3,666,98
time-after-hoursDiamondback Energy, Inc.Energetika28,19 mlrd.6,366,48
time-after-hoursWelltower Inc.Nekilnojamas turtas27,06 mlrd.0,840,84
Antradienis
time-after-hoursWalt Disney Pramogos180,94 mlrd.0,560,30
time-after-hoursOccidental Petroleum Energetika67,21 mlrd.2,482,44
time-pre-marketConstellation EnergyEnergetika30,86 mlrd.0,76-0,57
time-after-hoursDuPont de Nemours, Inc.Pramonė29,86 mlrd.0,810,82
time-after-hoursLucid Group, Inc.Elektromobiliai22,88 mlrd.-0,33-0,40
Trečiadienis
time-pre-marketTC Energy Energetika44,21 mlrd.0,750,80
time-after-hoursManulife Financial Draudimas30,32 mlrd.0,530.50
time-after-hoursRivian Automotive, Inc.Elektromobiliai29,54 mlrd.-1,78-1,57
time-pre-marketRoblox CorporationVideo žaidimai25,84 mlrd.-0,37-0,50
time-pre-marketThe Trade Desk, Inc.IT paslaugos24,00 mlrd.0,060,26
Ketvirtadienis
time-pre-marketAstrazenecaFarmacija185,72 mlrd.1,521,67
time-pre-marketBrookfield Asset Management IncFinansai63,82 mlrd.0,720,73
time-after-hoursBecton, Dickinson and CompanySveikatos priežiūra63,03 mlrd.2,732,75
Penktadienis
time-pre-marketAlgonquin Power & Utilities Corp.Komunalinės paslaugos7,29 mlrd.0,160,11
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.11.06 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu