Savaitės rinkų apžvalga (09.04 – 09.08)

2023-09-10

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai traukėsi ir tam pagrinde įtakos turėjo naftos kainos augimas. Naftos kaina yra pakilusi apie 8 proc. nuo metų pradžios, o nuo liepos mėnesio pabaigos žemumų net apie 35 proc. Kainos augimui įtakos turi kritusi pasaulio naftos pasiūla. Prie to labiausiai prisidėjo gavybą stipriai mažinusi S. Arabija. Šalies gavybos apimtys liepos mėnesį buvo sumažintos 1 mln. barelių per dieną iki 9 mln. b.p.d. Manomas, kad toks staigesnis naftos kainos augimas gali trukdyti trauktis infliacijai, o tai tolina centrinių bankų palūkanų mažinimo tikimybę ateityje. Tuo tarpu naftos vartojimas toliau auga. Tarptautinės Energetikos Agentūros (IEA) vertinimu, šiais metais pasaulinė naftos paklausa pasieks rekordines apimtis. Jos turėtų sudaryti 102,2 mln. b.p.d. ir būti 2,2 mln. b.p.d. didesnės nei praėjusiais metais. Prognozuojama, kad 70% augimo dalies turėtų sudaryti paklausa iš Kinijos. Kitais metais paklausos augimo tempas turėtų sulėtėti, tačiau siekti bent 1 mln. b.p.d. Jungtinės Karalystės banko Standar Chartered analitikų vertinimu, Brent naftos kaina paskutinį metų ketvirtį dėl išaugusios paklausos turėtų viršyti ir 100 JAV dolerių už barelį.

Tuo tarpu dar vienus iš pagrindinių JAV akcijų indeksų pokyčius paskelbė juos prižiūrinti bendrovė S&P Dow Jones Indices. Pasibaigus oficialiai prekybos sesijai penktadienį buvo pranešta, jog į pagrindinį S&P 500 indeksą bus įtrauktos didžiausios alternatyvių investicijų fondų valdytojos Blackstone (BX) ir apgyvendinimo platformos Airbnb (ABNB) akcijos. Jos pakeis iš indekso komponentų išbraukiamus bendrovių Lincoln National (LNC) ir Newell Brands (NWL) vertybinius popierius. Pastarųjų įmonių akcijos bus įtrauktos į kiek platesnį indeksą S&P 600. Iš pastarojo indekso sąrašų bus išbrauktos Uniqure (QURE) ir Universal Insurance Holdings (UVE) bendrovės. Pokyčiai bus įvykdyti ir dar labiau koncentruotos kapitalizacijos įmonių S&P 100 indekse. Vaistinių tinklo valdytoją Walgreeens Boots Alliance pakeis žemės ūkio įrangos gamintoja Deere. Pokyčiai indeksuose bus įgyvendinti rugsėjo 18 dieną.

JAV investicinio banko Goldman Sachs ekonomistai sumažino JAV ekonomikos recesijos tikimybę. Jų vertinimu, tikimybė, jog per ateinančius 12 mėnesių didžiausioje pasaulioje ekonomikoje prasidės recesija siekia 15%. Anksčiau tam buvo suteikiama 20% siekianti tikimybė. Goldman Sachs prognozuoja tolimesnį atlyginimų augimą, pozityviai nuteikia toliau stipriai atrodanti darbo rinka kuriamų naujų darbo vietų atžvilgiu. Goldman Sachs prognozuoja, kad FED mažinti palūkanų normas pradės kitų metų antrą ketvirtį.

JAV Įmonės

Analitikai jau senokai laukė Blackstone įtraukimo į pagrindinį JAV akcijų indeksą. Bendrovės valdomo turto apimtys neseniai viršijo 1 trln. USD, o visa įmonė rinkoje šiuo metu yra vertinama daugiau nei 130 mlrd. USD. S&P Dow Jones šių metų pavasarį kiek pakeitė taisykles, pagal kurias į S&P 500 leido įtraukti ir skirtingų klasių akcijas išleidusias bendroves. Į pagrindinį JAV akcijų indeksą įtraukiamos bendrovės turi turėti bent 14,5 mlrd. USD rinkos kapitalizaciją ir atitikti eilę kitų reikalavimų, pavyzdžiui, pelningumo, akcijų likvidumo, laisvai prekiaujamo akcijų skaičiaus ir kt.

Europa

Senojo žemyno pagrindiniams indeksams praėjusią savaitę sekėsi prastai. Pagrinde tam įtakos turėjo irgi kylančios naftos kainos, kurios gali išlaikyti aukštą infliaciją kiek ilgiau nei buvo tikėtasi.

Europa ekonominiai rodikliai

Lyginant su birželiu, kiek sumažėjo Vokietijos prekybos balanso perviršis. Jis liepos mėnesį traukėsi iki 15,9 mlrd. EUR, t.y. apie 3 mlrd. EUR mažiau nei pirmą vasaros mėnesį ir mažiau ne tikėtasi. Ekonomistai prognozavo, kad jis sieks 18 mlrd. EUR. Eksportas netikėtai, lyginant su birželiu, traukėsi 0,9% iki 130,4 mlrd. EUR. Tuo tarpu importas augo 1,4% iki 114,5 mlrd. EUR.

Vokietijos prekybos balanso ir eksporto / importo pokyčiai. Šaltinis: Destatis

Stipriai krito gauti nauji Vokietijos gamintojų užsakymai. Remiantis paskelbtais Destatis duomenimis, Vokietijos gamintojų naujų užsakymų apimtys liepos mėnesį, lyginant su birželiu, buvo net 11,7% mažesnės. Ekonomistai laukė nuosmukio, tačiau gerokai mažesnio, t.y. sieksiančio 4,3%. Gautų užsakymų apimčių kritimas liepą buvo didžiausias nuo pandemijos pradžios 2020 metų balandį. Net 54,5% sumažėjo naujų užsakymų aviacijos, lėktuvų, jų dalių gamybos sektoriuje. Užsienio šalių užsakymų apimtys krito 12,9%. Euro zonos valstybės pateikė 24,4% mažiau užsakymų nei liepą. Vidaus rinkoje užsakymų sumažėjo 9,7%. Per metus bendros gamintojų užsakymų apimtys traukėsi 10,5%.

Vokietijos gamintojų naujų užsakymų indekso pokyčiai. Šaltinis: Destatis

Nuvylė ir euro zonos mažmenininkų duomenys. Mažmeninės prekybos apyvarta regione liepos mėnesį, lyginant su birželiu, krito 0,2%, kai buvo laukta 0,1% sieksiančio nuosmukio. Lyginant su praėjusių metų birželio mėnesiu, mažmeninės prekybos apimtys euro zonoje krito 1%. Tarp Europos Sąjungos valstybių, per metus didžiausias apyvartos nuosmukis buvo registruotas Slovėnijoje (-16,3%), Estijoje (-8,6%). Tuo tarpu didžiausias augimas buvo fiksuotas Ispanijoje (+8,6%). Lietuvoje buvo registruotas 1,4% nuosmukis.

Mažmeninės prekybos pokyčiai euro zonoje ir ES (per metus). Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Airijos pigių oro skrydžių bendrovė Ryanair pranešė, jog per praėjusį mėnesį pervežė daugiausiai keleivių kompanijos istorijoje. Iš viso per rugpjūtį kompanija perskraidino 18,9 mln. keleivių. Tai yra beveik 2 mln. daugiau nei per tą patį mėnesį prieš metus. Ryanair 0,2 mln. pagerino liepą pasiektą rekordą. 2019 metų rugpjūtį, prieš prasidedant pandemijai, Ryanair pervežė 14,9 mln. keleivių. Praėjusį mėnesį Ryanair skrydžiuose vidutiniškai buvo vos 4% neužpildytų vietų. Bendrovė prognozuoja, kad per šiuos finansinius metus iš viso pavyks pervežti 183,5 mln. keleivių, t.y. apie 9% daugiau nei praėjusiais finansiniais metais. Ryanair finansiniai metai baigiasi kovo 31 dieną.

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su Interactive Brokers investavimo platforma – Trader Workstation (TWS), kurios pagalba galima susikurti savo pageidaujamą finansinių priemonių rinkinį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu