Savaitės rinkų apžvalga (04.29 – 05.03)

2024-05-05

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV akcijų indeksai kilo antra savaitė iš eilės. Tiesa, kilimas nebuvo didelis, o visų laikų aukštumos dar nebuvo pasiektos. Prie kilimo praėjusios savaitės kilimo prisidėjo tiek ekonominės naujienos tiek geri skelbiami įmonių pelnų rezultatai.

Praėjusią savaitę investuotojų dėmesys krypo į JAV centrinio banko posėdį. Tai buvo jau šeštas FED posėdis iš eilės, kai palūkanos nebuvo keliamos. FED vadovas J. Powell konferencijos metu leido suprasti, kad yra mažai tikėtina, kad galėtume sulaukti dar vieno palūkanų kėlimo. Kai kurie analitikai prieš šį posėdį neatmetė tokios galimybės, ypač tuomet, jeigu infliacija netikėtai vėl stipriau pradėtų augti. FED atkreipė dėmesį, kad pastaraisiais mėnesiais infliacijos rodikliai buvo aukštesni nei tikėtasi, tačiau itin didelio susirūpinimo šiuo atžvilgiu šiuo metu nėra. JAV centrinis bankas paskelbė, jog nuo birželio mėnesio lėtins FED balanso mažinimo tempą. FED balansas pradėtas mažinti 2022 metų birželį, kai centrinis bankas nebereinvestuodavo lėšų, gautų iš išpirktų obligacijų. Per beveik du pastaruosius metus FED balansas sumažėjo apie 1,5 trln. USD ir įpusėjus praėjusiam mėnesiui sudarė apie 7,4 trln. USD. Nuo šio birželio balansas turėtų mažėti apie 300 mlrd. USD per metus tempu.

FED balanso pokyčiai. Šaltinis: FRED

Po paskelbtų naujienų šoktelėjo JAV obligacijų pajamingumai. 2-jų metų JAV obligacijų pajamingumas kilo aukščiau 5% ir laikinai buvo aukščiausiame lygyje nuo praėjusių metų lapkričio. Spalį šio termino popierių pajamingumas buvo pakilęs ir iki 5,25%. Praėjusį kartą aukščiau šio laikotarpio obligacijų palūkanas rinkoje matėme 2007 metais.

Investuotojai taip pat toliau vertina įmonių ketvirčio rezultatus. Remiantis FactSet duomenimis iki penktadienio ketvirčio rezultatus jau buvo paskelbę apie 88% S&P 500 kompanijų. Iš jų, 77% pelno akcijai (EPS) rezultatai viršijo analitikų lūkesčius. Bendras EPS vidutinis metinis augimas siekia 5%, o tai yra gerokai daugiau nei analitikai prognozavo besibaigiant pirmam ketvirčiui, t.y. 3,5%. Įvertinus jau rezultatus paskelbusių bendrovių duomenis ir priskaičiavus dar jų nepaskelbusių rezultatų prognozes, bendras 2024 metų S&P 500 kompanijų grynasis pelningumas siekia 11%, t.y. 0,3 proc. punkto daugiau nei tikėjosi analitikai paskutinių prognozių metu kovo 31 d. Šiuo metu S&P 500 indekso forward P/E sudaro 19,9, kai pastarųjų penkerių metų vidurkis siekdavo 19,1 o 10-ies – 17,8.

JAV ekonominiai rodikliai

Dėmesys krypo į JAV darbo rinkos duomenis. Jie prasilenkė su ekonomistų lūkesčiais. Praėjusį mėnesį didžiausioje pasaulio ekonomikoje buvo sukurta mažiau naujų darbo vietų nei laukta. Iš viso jų skaičius sudarė 175 tūkst. Buvo prognozuojama, kad jų bus sukurta beveik 70 tūkst. darbo vietų daugiau. Kovą sukurtų naujų darbo vietų skaičius, kuris buvo pakoreguotas, lyginant su anksčiau skelbtais duomenimis, sudarė 315 tūkst. (apie 40 tūkst. daugiau nei skelbta anksčiau). Bendras nedarbas šalyje praėjusį mėnesį, lyginant su kovo mėnesiu, išaugo 0,1 proc. punkto ir sudarė 3,9%. Buvo prognozuojama, kad nedarbo lygis išliks nepasikeitęs. Nedarbo lygis JAV praėjusį kartą aukštesniame lygyje registruotas buvo prieš daugiau nei du metus, t.y. 2022 metų sausio mėnesį. Apple nepaskelbė einamojo ketvirčio prognozių, tačiau bendrovės vadovo T. Cook vertinimu, pardavimai, lyginant su praėjusiais metais, turėtų augti vienaženkliu skaičiumi žemesniame rėžyje. Prieš metus per antrą kalendorinių metų ketvirtį bendrovė sugeneravo 81,8 mlrd. USD pajamas. Bendrovė šiuo metu rinkoje yra vertinama 2,85 trln. USD. Apple autorizavo naują 110 mld. USD dydžio savų akcijų supirkimo programą. Prie dabartinės kapitalizacijos būtų supirkta 3,8% akcijų.

JAV Įmonės

Paviešinti Apple rezultatai nenuvylė. Iš Apple buvo tikimasi 1,51 USD pelno akcijai ir 90,61 mlrd. USD siekiančių pardavimų. Bendrovei per praėjusį ketvirtį pavyko uždirbti 1,53 USD pelno akcijai ir sugeneruoti 90,75 mlrd. USD pajamas. Pajamos per metus smuktelėjo 4%. Tam daugiausiai įtakos turėjo 10% kritusios iPhone pardavimų apimtys, kurios siekė 45,96 mlrd. USD ir nežymiai, t.y. 0,04 mlrd. USD prasilenkė su lūkesčiais. Prognozes labiausiai pranoko Mac pardavimai, kurie siekė 7,5 mlrd. USD, kai buvo tikimasi 6,86 mlrd. Paslaugų pajamos per metus augo 14% iki 23,9 mlrd. USD, t.y. kiek daugiau nei 0,6 mlrd. USD nei buvo tikimasi. Apple bendrai per ketvirtį uždirbo 23,6 mlrd. USD grynojo pelno. Grynasis pelningumas siekė 26% ir per metus padidėjo 1 proc. punktu.

Europa

Senojo žemyno pagrindiniams indeksams sekėsi kiek prasčiau nei JAV nors tam rimtos priežasties nebuvo, t.y. ekonominiai duomenys buvo geresni nei tikėtasi, o iš ECB toliau tikimasi, kad pirmas palūkanų mažinimas Europą turi pasiekti birželį.

Europa ekonominiai rodikliai

Remiantis preliminariais duomenimis, didžiausioje Europos žemyno ekonomikoje metinė infliacija šį mėnesį siekė 2,2%, t.y. žemiausias lygis nuo 2021 metų gegužės. Praėjusį mėnesį metinis infliacijos lygis šalyje taip pat buvo tame pačiame lygyje. Energijos išteklių kainos per metus Vokietijoje šį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, krito 1,2%, kai kovą buvo registruotas 2,7% nuosmukis. Maisto produktai brango 0,5%. Mėnesį prieš jų metinis kainų pokytis siekė -0,7%. Paslaugos brango 3,4%.

Buvo paskelbti euro zonos išankstiniai infliacijos duomenys. Remiantis Eurostat, euro zonos valstybėse ketvirtą šių metų mėnesį metinė infliacija, lyginant su kovu, nepasikeitė ir siekė 2,4%. Tai sutapo su ekonomistų prognozėmis. Pasak Eurostat, tarp euro zonos valstybių narių balandžio mėnesį didžiausias preliminarus infliacijos lygis buvo registruotas Belgijoje (4,9%), Kroatijoje (4,7%). Praėjusį mėnesį šiose valstybėse atitinkamai metinė infliacija sudarė 3,8% ir 4,9%. Lietuvoje metinė infliacija siekė 0,4%.

Euro zonoje nedarbo lygis kovo mėnesį siekė 6,5%. Tai atitiko prognozes. Nedarbas regione toliau laikosi istorinėse žemumose. Prieš metus tą patį mėnesį regiono valstybėse buvo suskaičiuojama 6,6% darbo neturinčių darbingo amžiaus gyventojų. Europos Sąjungoje nedarbo lygis kovo mėnesį buvo dar žemesniame lygyje, t.y. 6%. Didžiausias nedarbo lygis tarp visų ES valstybių vasarį buvo registruotas Ispanijoje (11,7%), Graikijoje (10,2%). Remiantis Eurostat duomenimis, mažiausiai bedarbių buvo suskaičiuota Čekijoje (2,9%), Lenkijoje (2,9%). Lietuvoje nedarbo lygis trečią šių metų mėnesį siekė 7,3% ir, lyginant su vasariu, sumažėjo 0,1 proc. punkto.

Taip pat buvo paviešinti BVP duomenys. Euro zonos ekonomikos dydis praėjusį ketvirtį, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, augo 0,3%, kai ekonomistai tikėjosi, kad BVP pokytis sieks 0,1%. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, euro zonos ekonomika paaugo 0,4%. Iš turimų Eurostat duomenų, praėjusį ketvirtį sparčiausias metinis ekonomikos augimas buvo registruotas Lietuvoje (2,9%) ir Ispanijoje (2,4%). Didžiausias neigiamas pokytis fiksuotas Airijoje (-4,9%).

Europos įmonės

Europos biržose išsiskyrė brangusios Nyderlandų bendrovės Philips akcijos. Elektronikos ir medicinos prietaisų gamintoja pasiekė susitarimą su JAV reguliatoriumi. Bendrovė pagal susitarimą sumokės 1,1 mlrd. USD baudą, kuri bus skirta padengti išlaidoms susijusioms su Philips gaminamų miego apnėjos gydymo prietaisų defektais. 2021 metais buvo atšaukti dideli bendrovės pagamintų medicinos prietaisų kiekiai. Analitikų vertinimu, buvo prognozuojama, kad susitarimo dydis galėtų būti gerokai didesnis ir siekti 2 – 4 mlrd. USD. Nepaisant susitarimo ir baudos, Philips nepripažino, kad bendrovės prietaisai galėjo tiesiogiai pakenkti juos naudojusiems pacientams. Kompanija per praėjusį ketvirtį patyrė 998 mln. EUR nuostolių ir sugeneravo 4,14 mlrd. EUR pajamas. Atmetus vienkartinius netipinius veiksnius, bendrovės pelnas siekė 388 mln. EUR. Toks rezultatas pranoko analitikų lūkesčius.

Investicinio portfelio formavimas

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

fxcm

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Seminare supažindinsime su Myriad capital investavimo platforma, kurios pagalba galima susikurti savo finansinių priemonių portfelį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
12:00🟥Preliminarus Vokietijos balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,6%0,4%
Antradienis//
12:00🟥Preliminarus euro zonos balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)2,3%2,4%
12:00🟥Išankstinis euro zonos I ketv. BVP pokytis (ketv./ketv.)0,1%0,0%
Trečiadienis//
15:15🟧JAV balandžio mėn. ADP duomenys apie sukurtas naujas darbo vietas privačiame sektoriuje209 tūkst.184 tūkst.
21:00🟥FED sprendimas dėl palūkanų5,50%5,50%
Ketvirtadienis
09:30🟧Šveicarijos balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,0%0,0%
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę215 tūkst.207 tūkst.
Penktadienis
12:00🟧Euro zonos kovo mėn. nedarbo lygis6,5%6,5%
15:30🟥JAV balandžio mėn. sukurtos naujas darbo vietos, išsk. žemės ūkio sektorių240 tūkst.303 tūkst.
15:30🟥JAV balandžio mėn. vidutinio darbo užmokesčio pokytis (mėn./mėn.)0,3%0,3%
15:30🟥JAV balandžio mėn. nedarbo lygis3,8%3,8%

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėPraėjusių metų ketv. EPS
Pirmadienis
time-pre-market
NXP Semiconductors N.V.
Technologijos65,67 mlrd.0,350,31
time-after-hoursWelltower Inc.NT61,05 mlrd.2,782,81
Antradienis
time-after-hoursAmazon.com, Inc.Prekyba / IT1803,97 mlrd.0,820,31
time-pre-marketEli Lilly and CompanyFarmacija688,75 mlrd.2,531,62
time-pre-marketCoca-Cola CompanyMaistas ir gėrimai266,25 mlrd.0,690,68
time-after-hoursAdvanced Micro Devices, Inc.Technologijos248,44 mlrd.0,410,43
time-pre-marketMcDonald’s CorporationRestoranai198,99 mlrd.2,702,63
Trečiadienis
time-pre-marketMastercard IncorporatedFinansai431,46 mlrd.3,222,80
time-after-hoursQUALCOMM IncorporatedTechnologijos182,61 mlrd.1,821,69
time-pre-marketPfizer, Inc.Farmacija148,34 mlrd.0,561,23
Ketvirtadienis
time-after-hoursApple Inc.Technologijos2623,42 mlrd.1,511,52
time-pre-marketNovo NordiskFarmacija561,30 mlrd.0,770,63
time-after-hoursBooking Holdings Inc.IT119,68 mlrd.14,0311,60
Penktadienis
time-after-hoursBerkshire Hathaway Inc.Finansai879,99 mlrd.3,413,69
time-pre-marketHershey CompanyMaisto produktai38,17 mlrd.2,732,96
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2024.04.26 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta

Jums taip pat gali būti įdomu