Savaitės rinkų apžvalga (01.02 – 01.06)

2023-01-08

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai kilo. Tam įtakos turėjo geresni nei tikėtasi paskelbti darbo rinkos duomenys ir paskelbta praėjusio FED posėdžio ataskaita. Gruodį FED sulėtino bazinių palūkanų normų kėlimą, jas padidindamas 50 bazinių punktų iki 4,25 – 4,50% lygio. FED vadovas J. Powell pabrėžė, kad „centrinis bankas dar tikrai neužbaigė savo darbo”, taip indikuodamas apie tolimesnį pinigų politikos griežtinimą. Praėjusiais metais JAV bazinės normos buvo pakeltos 4,25 proc. punkto. FED posėdžio ataskaitoje rinkos dalyviai ieškos užuominų, kokios pozicijos dėl tolimesnių veiksmų laikosi kiti centrinio banko vadovai. Artimiausias FED posėdis vyks sausio 31 – vasario 1 dienomis. Remianti CME duomenimis, rinkoje prognozuojama 72,3% tikimybė, kad FED per ateinantį posėdį palūkanas padidins 25 baziniais punktais, likusi tikimybės dalis skiriama dar vienam 50 bazinių punktų didinimui.

Artimiausio FED posėdžio tikimybės. Šaltinis: CME

Tuo tarpu, r emiantis FactSet, ateinančių metų S&P 500 P/E rodiklis (akcijos kainos ir pelno akcijai santykis) šiuo metu sudaro 16,8. Praėjusių metų pabaigoje jis sudarė 21,4. Rodiklis traukiasi, kai krenta kaina arba/ir didėja pelnas. P/E santykio mažėjimui įtaką padarė pigusios akcijos. S&P 500 kompanijos praėjusiais metais pakankamai atsilaikė nemažėjusių pelnų atžvilgiu. Bus įdomu stebėti, kaip joms seksis šiais metais, kai ne vienas ekonomistas prognozuoja ekonominę recesiją.

JAV ekonominiai rodikliai

Daugiausiai dėmesio tarp rinkos dalyvių sulaukė paskelbti gruodžio mėnesio JAV darbo rinkos duomenys. Praėjusį mėnesį didžiausioje pasaulio ekonomikoje buvo sukurta 223 tūkst. naujų darbo vietų, t. y. apie 23 tūkst. daugiau nei tikėjosi ekonomistai, kurie prognozavo, kad skaičius sieks 200 tūkst. Lapkričio mėnesį naujų darbo vietų skaičius, kuris buvo pakoreguotas, lyginant su anksčiau skelbtais duomenimis, siekė 256 tūkst., o spalį – 263 tūkst. Nors praėjusį mėnesį įdarbintų naujų darbuotojų skaičius ir buvo mažiausias nuo 2020 metų gruodžio, JAV darbo rinkos būklė išlieka tvirtoje būklėje. Bendras nedarbo lygis praėjusį mėnesį, lyginant su lapkričiu, mažėjo 0,2 proc. punkto ir sudarė 3,5%. Tuo tarpu FED vertinimu, pagal gruodį atnaujintą prognozę nedarbo lygis JAV šiais metais išaugs iki 4,6%.

Daugiausiai darbuotojų praėjusį mėnesį buvo įdarbinta svetingumo sektoriuje (67tūkst.), sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose kompanijose (55 tūkst.). Iš viso JAV praėjusį mėnesį buvo suskaičiuojama 5,72 mln. bedarbių. Tuo tarpu dirbančių žmonių skaičius siekė 159,2 mln. Metinis vidutinio darbo užmokesčio augimo tempas gruodį JAV siekė 4,6% ir 0,4 proc. punkto prasilenkė su lūkesčiais.

Gruodžio mėn. JAV darbo rinkos duomenys. Šaltinis: Bureau of Labor Statistics / MarketWatch

JAV Įmonės

daug dėmesio sulaukė Tesla paskelbusi praėjusio ketvirčio automobilių produkcijos ir pristatymų rezultatus. Per paskutinį praėjusių metų ketvirtį Tesla iš viso klientams pristatė 405,27 tūkst. automobilių, t.y. 31,3% daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Tai – pirmas ketvirtis Tesla istorijoje, kai pristatymai viršijo 400 tūkst. vienetų. Pastarųjų trijų mėnesių gamybos apimtys sudarė 439,70 tūkst. Remiantis FactSet duomenimis, analitikai vidutiniškai prognozavo, kad Tesla pristatymai praėjusį ketvirtį siekė 427 tūkst. – rezultatas kiek daugiau nei 20 tūkst. prastesnis. Bendrai per visus praėjusius metus Tesla klientams pristatė 1,31 mln. automobilių, t.y. 40% daugiau nei 2021-aisiais. Gamybos apimtys sudarė 1,37 mln.

Analitikai prognozuoja, kad Tesla per šiuos kalendorinius metus pristatys 1,92 mln. automobilių, t.y. 0,62 mln. arba 47,32% daugiau nei praėjusiais metais. Pati Tesla prognozuoja, kad pristatymų apimtys augs sparčiau ir viršys 50%. Tiesa, šį bendrovės išsikeltą tikslą praėjusiais metais kompanijai pavyko pasiekti tik per pirmą ketvirtį, kai pristatymų apimtys per metus buvo šoktelėję 67,8%. Analitikai pastaruoju metu taip pat nuosekliai blogino ir pelno prognozes. Trečio ketvirčio pabaigoje vidutiniškai buvo tikimasi, kad šių metų bendras pelnas akcijai sudarys 6,13 USD, kai šių metų pradžioje prognozė jau buvo sumažinta iki 5,59 USD. Vakar uždarymo metu už Tesla akcijas buvo mokama po 123,18 USD. Ateinančių 12 mėn. P/E (forward P/E) tokiu atveju sudaro 22. Šiuo atžvilgiu Tesla vertybiniai popieriai kompanijos istorijoje dar nebuvo kainavę taip „pigiai”. Per praėjusius metus kompanijos akcijos atpigo apie 65%.

Apple akcijų kainos kritimo bendrovės rinkos kapitalizacija krito žemiau 2 trln. USD pirmą kartą per kiek daugiau nei pastarojo 21 mėnesio laikotarpį. Vakar sesijos pabaigoje Apple rinkoje buvo vertinama 1,99 trln. USD. Žemiau šios ribos Apple vertė nebuvo kritusi nuo 2021 metų kovo. Per pastaruosius metus Apple rinkos kapitalizacija susitraukė beveik 1 trln. USD. Didžiausią vertę kompanija buvo pasiekusi praėjusių metų pradžioje, kai Apple buvo vertinama 2,98 trln. USD. Kompanijos akcijos per metus pigo beveik 30%. Pasirodė pranešimai, kad Apple informavo savo tiekėjus mažinti dalių gamybos apimtis, naudojamas MacBook kompiuteriuose, AirPods ausinėse ir Apple Watch laikrodžiuose. Analitikai pastaruoju metu koregavo savo prognozes Apple akcijų atžvilgiu. Tiesa, jie išlieka jų perspektyvomis nusiteikę optimistiškai. Iš 26 analitikų, 21-o rekomendacija yra „pirkti”, 5 – „laikyti”. Tikslinė rekomendacinė akcijos kaina – 175,32 USD, t.y. apie 40% daugiau nei vakar biržos uždarymo metu fiksuota kaina.

Amazon pranešė apie darbuotojų atleidimą. Skelbiama, kad jau praėjusių metų pabaigoje pradėjusį darbuotojų skaičiaus mažinimą, kompanija iš viso atleis daugiau nei 18 tūkst. darbuotojų. Trečio ketvirčio pabaigoje Amazon iš viso buvo įdarbinusi 1,5 mln. darbuotojų. Didžioji jų dalis dirba kompanijos sandėliuose. Amazon darbuotojų atleidimai bus koncentruoti administracijos skyriuose. Amazon darbuotojų skaičių itin stipriai išaugino prasidėjus Covid-19 pandemijai. Per 2020 metus kompanijoje dirbančių žmonių skaičius šoktelėjo net apie 63%. 2019 metų pabaigoje Amazon dirbo apie 800 tūkst. darbuotojų, o praėjus metams jų skaičius siekė beveik 1,3 mln.

Europa

Senojo žemyno pagrindiniai indeksai taip pat kilo ir tam įtakos turėjo ekonominiai rodikliai bei ECB prognozės, kad infliacija euro zonoje šiais metais trauksis iki 6,3%. Praėjusių metų rugsėjį buvo prognozuojama, kad infliacijos lygis kitais metais regione sudarys 5,5%. ECB vertinimu, metinė infliacija 2024 metais kris iki 3,4%, o 2025 metais beveik sugrįš iki ilgesnio laikotarpio centrinio banko tikslinio kainų augimo vidutinio tempo, t. y. 2%.

ECB infliacijos prognozės. Šaltinis: ECB

Šiais metais euro zonos valstybių bloko bendrasis vidaus produktas, lyginant su praėjusiais, turėtų būti bendrai 3,4% didesnis. ECB vertinimu, augimo tempas kitais metais gerokai sumažės ir sudarys vos 0,5%. 2024 metais euro zonos turėtų auti 1,9% tempu.

ECB ekonomikos augimo prognozės. Šaltinis: ECB

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbė išankstinius gruodžio mėnesio infliacijos duomenis. Spalį iki naujo rekordo šoktelėjęs metinis infliacijos lygis regione mažėjo antrą mėnesį iš eilės. Pasak Eurostat, euro zonoje metinis infliacijos lygis praėjusį mėnesį, lyginant su lapkričiu, sumažėjo 0,8 procentinio punkto iki 9,2%. Ekonomistai prognozavo, kad metinė infliacija sieks 9,6%. Gruodį energijos išteklių kainos, lyginant su praėjusių metų laikotarpiu, išaugo 25,7% (lapkritį – 34,9%). Maisto, alkoholio ir tabako produktai atitinkamai brango 13,8%, paslaugų kainos didėjo – 4,4%. Iš Eurostat turimų preliminarių duomenų apie pavienes euro zonos valstybes, didžiausia infliacija šį mėnesį, buvo registruota Latvijoje (21,7%), Lietuvoje ir Estijoje (po 21,4%).

Metinė infliacija euro zonoje gruodžio mėn. Šaltinis: Eurostat

Iš Eurostat turimų preliminarių duomenų apie pavienes euro zonos valstybes, didžiausia infliacija paskutinį praėjusių metų mėnesį, buvo registruota Baltijos regiono valstybėse. Latvijoje metinė infliacija gruodį sudarė 20,7%, Lietuvoje ji siekė 20%, o Estijoje sudarė 17,5%.

Metinė infliacija euro zonos valstybėse Šaltinis: Eurostat

Taip pat buvo paskelbti ir gruodžio mėnesio Vokietijos darbo rinkos duomenys. Nedarbo lygis Vokietijoje, lyginant su lapkričiu, nepasikeitė ir siekė 5,5%. Buvo prognozuojama, kad jis bus išaugęs iki 5,6%. Nedarbo lygis Vokietijoje yra aukščiausiame lygyje nuo 2021 metų rugpjūčio. Daugiausiai bedarbių praėjusių metų pabaigoje šalyje buvo Bremene (10,3%) ir Berlyne (8,9%).

Nedarbo lygio pokytis Vokietijoje. Šaltinis; tradingeconomics.com / Destatis

Remiantis paskelbtais Eurostat duomenimis, euro zonos gamintojų kainų indekso reikšmė lapkričio mėnesį, lyginant su spaliu, traukėsi 0,9%. Tai nežymiai viršijo ekonomistų prognozes, kurie prognozavo 0,8% kainų nuosmukį. Per metus lapkričio mėnesį gamintojų kainų indekso reikšmė euro zonoje šoktelėjo 27,1%. Tiesa, nors pokytis ir itin didelis, tačiau gerokai mažesnis nei, pavyzdžiui, rugsėjį, kai metinis kainų indekso augimo tempas siekė net 41,9%. Didžiausias gamintojų kainų metinis augimo tempas tarp ES valstybių lapkričio mėnesį buvo registruotas Vengrijoje (63,5%), Latvijoje (51,2%), Rumunijoje (44,8%).

Euro zonos gamintojų kainų indekso pokytis (per metus). Šaltinis: Eurostat

INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su Interactive Brokers investavimo platforma – Trader Workstation (TWS), kurios pagalba galima susikurti savo pageidaujamą finansinių priemonių rinkinį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu