Žaliavų rinkos apžvalga (09-19 – 10-15)

2019-10-18

Nafta

Per nagrinėjamą laikotarpį WTI naftos kaina krito 8,8% o Brent tipo nafta pigo 7,2%. Nuo metų pradžios abiejų tipų naftos kainos yra išaugusios atitinkamai 17,3% ir 10,3%.

Spalio pradžioje S. Arabija atstatė naftos gavybą pilnu pajėgumu iki 11,3 mln. barelių per dieną. Rugsėjo viduryje šalies naftos kompleksuose buvo įvykdyti išpuoliai, kurių metų buvo nutrūkusi 5% pasaulinės naftos dienos pasiūla. Žaliavos kainos šuolis buvo didžiausias per vieną dieną istorijoje, tiesa, S. Arabija su problemomis susitvarkė greitai, todėl toliau sekė kainos kritimas. Prie to prisidėjo ir prastėjančios ekonomikos augimo ir naftos paklausos prognozės. OPEC trečią mėnesį iš eilės sumažino šių metų pasaulio naftos paklausos augimo prognozę. Tarptautinis valiutos fondas pablogino bendrą pasaulio ekonomikos augimo prognozę nuo 3,2% iki 3%. Kitais metais prognozuojamas 3,4% augimas (buvo 3,5%).

Dar kartą atidėtas laukiamas S. Arabijos energetikos milžinės Saudi Aramco pirminis viešasis akcijų platinimas (IPO). Kompanija išplatino pranešimą, kad IPO yra pasiruošta, tačiau laukiama palankesnių rinkos sąlygų. Situaciją pablogino ir rugsėjo mėnesio atakos. Analitikų vertinimu, galėtų būti išplatinta 1 -2 % bendrovės akcijų. Bendra kompanijos vertė siektų 1,5 – 2 trln. USD, o IPO dydis – 15 – 30 mlrd. USD.

Aktyvių naftos platformų skaičius JAV krenta. Per laikotarpį jų sumažėjo 21 (nuo 733 iki 712). Prieš metus platformų buvo daugiau – 869. Tuomet WTI naftos kaina siekė net apie 72 USD už barelį.

Auksas

Nagrinėjamu laikotarpiu aukso kaina smuktelėjo 0,6%. Nuo metų pradžios metalas yra pabrangęs 15,5%. Pagrindinis JAV akcijų indeksas per šį laiką smuko 0,4%.

JAV ir Kinijai pavyko pasiekti dalinį prekybos susitarimą, o apžvalgos rengimo metu Europos Sąjunga ir Jungtinė Karalystė paskelbė, kad susitarė dėl Brexit sutarties. Visgi investuotojai vertindami

naujienas bent jau kol kas nesiruošia išparduoti saugiu prieglobsčiu laikomu brangiojo metalo. Nuvilia ekonominiai duomenys. JAV gamybos sektoriaus aktyvumas rugsėjį buvo žemiausias nuo 2009 m., prasta situacija ir Europos valstybėse. JAV nelauktai smuko mažmeninė prekyba, tiesa, darbo rinkoje situacija puiki – nedarbas 50-ies metų žemumose. Visgi investuotojai mažina riziką, paskelbta, jog iš akcijų fondų per paskutinę rugsėjo ir dvi pirmas spalio mėnesių savaites atitraukta daugiausiai kapitalo nuo 2013 m.

Tuo tarpu aukso ETF fondams šie metai įplaukų prasme yra geriausi nuo 2012 m. Banko Citigroup analitikai prognozuoja, kad per ateinančius metus aukso kaina pakils ir iki 1 700 USD už unciją.

Kinija rugsėjį 10-ą mėnesį iš eilės pirko auksą. Pasak šalies centrinio banko, bendros atsargos iš viso sudarė 1948,3 t. Remiantis tokiais duomenimis,  Kinija yra tik šeštoje vietoje pagal aukso rezervus. Tiesa, analitikų vertinimu Kinijos atsargos yra ženkliai didesnės. Pirma pagal turimą aukso kiekį – JAV (8133,5 t.). Po to seka, Vokietija, Italija, Prancūzija, Rusija. Lietuva paskutiniais duomenimis turėjo 5,8 t. aukso atsargų.

Pramoniniai metalai

Per laikotarpį pramoninių metalų kainų svertinį vidurkį atspindinčio „Bloomberg Industrial Metals Subindex“ indekso reikšmė kilo vos 0,16 %.

Nikelio ateities kontraktų kaina smuko 1,08% ir pasiekė pastarųjų poros mėnesių žemumas. Tiesa, nuo metų pradžios kaina yra pakilusi net 59%. Tarptautinė nikelio tyrimų grupė paskelbė, jog rugpjūtį nikelio gamyba pasaulyje sudarė 205,7 tūkst. t. ir beveik atitiko paklausą, kuri sudarė 205,8 tūkst. t.  Tai ne toks didelis skirtumas, kaip tikėtasi. Po Indonezijos paskelbto draudimo nuo ateinančių metų iš šalies eksportuoti nepadorotą nikelio rūdą, pastebimai išaugo nikelio atsargų mažėjimas Londono Metalų biržos (LME) stebimuose sandėliuose. 

Vario kaina per mėnesį beveik nepakito, aliuminio ateities kontraktų kaina smuko 3,5%. Spaudimą kainoms kelia prastesni nei tikėtasi ekonominiai duomenys. Nors Kinijos ekonomika per trečią šių metų ketvirtį, lyginant su praėjusiais metais, augo 6%, tai buvo lėčiausias BVP augimas per paskutinius 27 metus.  

Įdomesnė situacija su paladžiu. Šio metalo kaina pasiekė dar vienas rekordines aukštumas, per mėnesį pakilusi 9,2%. Nuo metų pradžios paladis yra pabrangęs 36,8%. Analitikai prognozuoja, kad per ateinančius 12 mėnesių metalo kaina pasieks 2000 USD už unciją (šiuo metu siekia 1760 USD). Rinkoje susidaręs metalo deficitas. Apie 80% viso paladžio sunaudojama automobilių katalizatorių gamyboje. Sugriežtėjęs reguliavimas dėl aplinkos taršos, tarp automobilių gamintojų sukėlė ir didesnę metalo paklausą.

Žemės ūkio kultūros

Rogers International Commodity Agriculture indeksas, atspindintis žemės ūkio kultūrų kainų pokyčius, per nagrinėjamą laikotarpį kilo 3,6%.   

Žemės ūkio kultūrų kainas augino naujienos dėl JAV ir Kinijos derybų. Pasiekus dalinį prekybos susitarimą su JAV, Kinija įsipareigojo padidinti žemės ūkio produktų įsigijimą iš JAV ūkininkų iki 40 – 50 mlrd. USD. 2017 metais Kinija iš JAV importavo produktų už 24 mlrd. USD. Iš jų daugiau nei pusę sudarė sojų pupelės, kurių kaina per šį mėnesį pakilo beveik 5%. Kinijos pažadas didinti importą iš JAV, turės įtakos kitoms agrarinėms valstybėms, pvz. Brazilijai. Kinijos įmonės pastaraisiais metais nemažai investavo Brazilijoje, norėdamos padidinti sojos pupelių eksporto apimtis iš šios šalies.

Kinija taip pat ieško naujų kiaulienos rinkų. 2017 metais iš JAV įvežta kiauliena į Kinija sudarė 14% viso Kinijos mėsos importo. Šalyje dėl siaučiančio maro kiaulienos kainos šiais metais jau šoktelėjo apie 70%. Dėl tokio kainų šuolio bendras metinės infliacijos lygis šalyje rugsėjį pasiekė aukščiausią lygį per šešis metus. Šalies ūkio kultūros ministerija prognozuoja, kad tokios aukštos kainos laikysis bent iki kitų metų sausio. Siekdama suvaldyti tolimesnį kainų kilimą, Kinijos vyriausybė netgi pradėjo naudotis valstybinėmis kiaulienos atsargomis. Kiauliena yra populiariausia Kinijoje vartojama mėsos rūšis.

Kavos pupelių kaina per mėnesį krito 6,2%, medvilnė brango beveik 5%, kviečių sandorių kaina Čikagos biržoje kilo į viršų 3,6%.

Jums taip pat gali būti įdomu