Rinkų aristokratai ir monarchai

2024-01-24

Investuojantieji į įmonių akcijas grąžos tikisi iš kapitalo prieaugio arba išmokamų dividendų. Remiantis „S&P Dow Jones Indices” duomenimis, nuo 1926 metų JAV akcijų rinkos grąžą sudarė du trečdaliai kapitalo vertės prieaugio ir trečdalis išmokėtų dividendų. Pastarieji daugeliui investuotojų neatrodo tokie reikšmingi pakilimo rinkose metu, tačiau pastovios įmonių pelno dalies išmokos praverčia nuosmukio biržose laikotarpiu.

„Dividendų aristokratai“

Visgi tikrai ne visos kompanijos, kurių akcijomis viešai prekiaujama biržose, moka dividendus. Dar mažiau tokių įmonių, kurios turi dividendų politiką, nuosekliai jos laikosi ir pastoviai didina išmokamą pelno dalį. Tokias įmones investuotojai įvardija, kaip „dividendų aristokratais“. Terminas, žinoma, buvo sugalvotas JAV, tiesa, vėliau pritaikytas ir kitose valstybėse ar regionuose. JAV „dividendų aristokratais“ yra laikomos į pagrindinį šalies akcijų indeksą „S&P 500“ įtrauktos kompanijos, kurios nuosekliai pastaruosius 25 metus ir ilgiau didino investuotojams išmokamą pelno dalį.

Dividendinėms įmonėms sekti yra sukurta nemažai skirtingų indeksų. Vienas iš pagrindinių ir populiariausių – “S&P 500 Dividend Aristocrats”. Į indeksą yra įtrauktos 67-ų kompanijų akcijos. Įtraukiamų įmonių rinkos kapitalizacija turi būti  didesnė nei 3 mlrd. JAV dolerių. Svarbus ir likvidumas – prekybos akcijomis apyvarta turi viršyti bent 5 mln. JAV dolerių per dieną.

Praėjusių metų pabaigoje 67-ų į indeksą įtrauktų kompanijų rinkos kapitalizacijos vidurkis sudarė 86,89 mlrd. JAV dolerių (mediana – 41,57 mlrd. JAV dolerių). Mažiausios įmonės vertė rinkoje siekė 8,41 mlrd. JAV dolerių, o didžiausios – 424,32 mlrd. JAV dolerių. Didžiausių įmonių pagal kapitalizaciją dešimtukas bendrai sudarė 16,9% visos indekso kapitalizacijos. Palyginimui, pagrindiniame JAV akcijų indekse „S&P 500” vidutinė įmonės rinkos vertė siekė 83,59 mlrd. JAV dolerių (mediana – 33,54 mlrd. JAV dolerių). Mažiausios įmonės vertė rinkoje siekė 4,92 mlrd. JAV dolerių, o didžiausios – 2,99 trln. JAV dolerių. Didžiausių „S&P 500” įmonių pagal kapitalizaciją dešimtukas bendrai sudarė net 30,90% visos indekso kapitalizacijos.

“S&P 500 Dividend Aristocrats” indekse yra 10 iš 11 pagrindinio “S&P 500” indekso sektorių kompanijų. Vienintelis sektorius, kurio atstovės nėra, yra komunikacijos. Šiam sektoriui priskiriamos tokios kompanijos, kaip „Google“ valdytoja „Alphabet“, „Meta Platforms“, „Netflix“ ir kt. Jos, žinoma, pasigirti gausiais išmokamais dividendais tikrai negali, tiesa, investuotojais gražą dalinasi ne tik augdamos, bet ir, pavyzdžiui, aktyviai supirkinėdamos savo akcijas ir taip didindamos uždirbto pelno akcijai, tenkančią dalį.

Tarp 10-es sektorių didžiausia dalis „dividendų aristokratų“ indekse tenka plačiai vartojamų prekių (angl. consumer staples) sektoriui (24,7%). Toliau rikiuojasi pramonės (23,3%), žaliavų (12,4%), finansų (10,6%), sveikatos apsaugos (9,9%) sektoriai. Įdomu tai, jog energetika užima mažiausią, t.y. 2,5%, indekso dalį, nors tarp visų komponentų būtent šio sektoriaus kompanija yra didžiausia pagal rinkos kapitalizaciją. Tai – didžiausia JAV energetikos bendrovė “Exxon Mobil”.

Palyginimui, „S&P 500” indeksui didžiausia dalis skirta informacinėms technologijoms (28,9%, kai dividendų aristokratuose dalis tenka vos 3,1%). Antroje vietoje – finansai (13%). Toliau – sveikatos apsauga (12,6%), nebūtino vartojimo prekės (angl. Consumer discretionary) (10,9%). Mažiausia dalis skirta komunalinėms paslaugoms (2,3%), žaliavoms (2,4%) ir nekilnojamajam turtui (2,5%).

Aristokratai ar “S&P 500?

Ilgesnę investavimo patirtį turintys ir aktyviai valdantys savo investicinius portfelius investuotojai supranta, kaip sudėtinga ilguoju laikotarpiu aplenkti pagrindinius akcijos indeksus. Iš tiesų, tik nedaugeliui tai ir pavyksta padaryti, net ir renkantis tą patį dividendinį investavimą ir investuojant į dividendus mokančias kompanijų akcijas ar jas sekančius ETF fondus. Didžioji dalis tiek profesionalių, tiek mažmeninių investuotojų portfelių rezultatus lygina su pagrindinio JAV akcijų indekso „S&P 500” pokyčiais. Kiti renkasi kiek platesnį viso pasaulio akcijų indeksą, kuriame vietą randa Europa, Japonija, Kanada ir kt. išsivysčiusios valstybės. Dividendinį investavimą besirenkantys rezultatus dažnai lygi su tų pačių aristokratų indeksu.

Istoriškai „dividendų aristokratų“ indeksas nuo 2012 metų arba nežymiai lenkdavo arba vos atsilikdavo nuo „S&P 500”, tačiau atotrūkis išaugo kilus pandemijai. 2020 metus „S&P 500“ dėl stipriai brangusių technologijų įmonių akcijų užbaigė fiksuodamas 18,4% bendrą teigiamą pokytį, įskaitant išmokėtus dividendus (angl. „Total Return), kai “S&P 500 Dividend Aristocrats” prieaugis sudarė vos 8,68%. Tuo tarpu 2012 – 2018 metų laikotarpiu, dividendų aristokratų indekso bendra grąža, t.y. indekso reikšmės prieaugis ir kompanijų išmokėtų dividendų suma, vidutiniškai 0,54 procentinio punkto lenkdavo pagrindinio JAV akcijų indekso grąžą (nors aplenkė indeksą tik 3 kartus per 7 metus).  

Pastarieji du metai taip pat išsiskyrė nemenkais indeksų pokyčių skirtumais. Dividendų aristokratų indeksas 2022 metais fiksavo vos 6,21% neigiamą pokytį, kai „S&P 500” nuosmukis viršijo 18%. Vėlgi pagrindinė to priežastis – informacinių technologijų, komunikacijų sektorių bendrovių akcijos, kurios pasižymi dideliu kintamumu. Praėję metai dividendinėms įmonėms nebuvo blogi – indeksas, įskaitant dividendus, pakilo 8,44%. Tačiau, nuo „S&P 500“ atsiliko labiau nei jį buvo aplenkęs 2022 metais. Pagrindinio JAV akcijų indekso bendra grąžą praėjusiais metais sudarė net 26,29%. Indeksą į priekį tempė didžiosios technologijų bendrovių akcijos, kurios po prastų 2022 metų stipriai šoko į viršų. „S&P 500” komunikacijų sektorių sekančio fondo („XLC“) vienetų kainos prieaugis praėjusiais metais siekė net 51%. Prie to labiausiai prisidėjo net 190% brangusios “Meta Platforms” akcijos. Nei „Meta Platforms“, nei „Alphabet“ ar „Tesla“ akcijų aristokratų indekse nerasime.

Kas tie monarchai?

Toliau besivystant finansų rinkomis ir ilgėjant jų istorijai daugėja ir įmonių, kurios skaičiuoja dešimtmečius ar net šimtmečius nuo įkūrimo pradžios. Tarp jų, jau pasitaiko ir tokių kompanijų, kurios sugebėjo ne tik dividendus mokėti, pavyzdžiui, per pastaruosius 50 metų, bet juos nuosekliai ir didinti. Jeigu aristokratais laikomos įmonės, kurios bent 25 metus didino išmokamą pelno dalį, tai monarchais įvardijamos tos, kurioms pavyko tai padaryti bent 50 metų.

„S&P Dow Jones Indices” praėjusiais metais pristatė naują tokias įmones sekantį indeksą „S&P Dividend Monarchs Index“. Į indeksą yra įtrauktos 36-ų kompanijų akcijos, atrinktos iš „S&P Composite 1500” indekso. Įtraukiamų įmonių rinkos kapitalizacija turi būti  didesnė nei 2 mlrd. JAV dolerių, prekybos akcijomis apyvarta turi viršyti bent 5 mln. JAV dolerių per dieną ir, jau minėta, 50 metų iš eilės didinti dividendai.

Į monarchų indeksą, įtrauktos tokios įmonės, kaip „MMM“ (64 metus iš eilės didinti dividendai), „Target“ (52 metus iš eilės didinti dividendai), „Black Hills“ ir „Leggett & Platt” (51 metus iš eilės didinti dividendai). Įrankių gamintoja „Stanley Black & Decker“ net 147 metus iš eilės mokėjo dividendus, o juo nuosekliai didino pastaruosus 56 metus nuo 1968 metų.

Didesniu pajamingumu išsiskiriantys aristokratai

KompanijaYTD1 metaiSektoriusKapitalizacijaAkcijos kaina (01.23)Per 12 mėn. išmokėta dividendųDiv. pajamingumas
„3M” (MMM)-1,19%-8,79%Pramonė59,66 mlrd.96,106,006,24%
„Realty Income” (O)-3,20%-14,90%NT36,78 mlrd.55,993,065,49%
„Amcor” (AMCR)-1,87%-19,49%Pakavimas13,67 mlrd.9,470,495,18%
“Franklin Resources”-8,53%-9,29%Finansai13,50 mlrd.27,251,254,58%
“T. Row Price Group” (TROW)1,92%-6,83%Finansai24,53 mlrd.109,764,864,43%

„3M“

Ko gero kiekvienam investuotojam besidominčiam ir nusprendusiam rinktis investavimo į dividendines akcijas kelią, teko vertinti JAV konglomeratą „3M“, kaip vieną iš potencialių investicijų. Nedaug kompanijų JAV ir visame pasaulyje gali pasigirti tokia turtinga ne tik pačios įmonės veiklos istorija, bet ir tos veiklos rezultatų, t.y. pelno, dalybomis su įmonės akcininkais. „3M“ buvo įkurta 1902 metais su idėja užsiimti mineralų kasybą. Pirma veikla nenusisekė, vėliau pradėta gaminti produktus, kaip švitrinis popierius ir kita. Šiuo metu „3M“ gamina daugiau nei 60 tūkst. įvairių produktų, naudojamų namuose, mokyklose, ligoninėse, kituose gamybos sektoriuose. Įdomu tai, jog įmonė toliau kuria inovacijas ir naujus produktus. Trečdalį kompanijos pajamų generuoja produktai, kurie buvo sukurti per pastaruosius penkerius metus. Įmonėje dirba apie 92 tūkst. darbuotojų. Per praėjusius finansinius metu kompanija sugeneravo 32,68 mlrd. JAV dolerių pajamas. Tiesa, dirbo nuostolingai – nuostoliai siekė beveik 7 mlrd. JAV dolerių. 2022 metais buvo uždirbta 5,77 mlrd. JAV dolerių pelno. Bendrovė po ilgokai užsitęsusio teismo proceso sutiko sumokėti 6 mlrd. JAV dolerių JAV karo veteranų patirtai žalai atlyginti. Kompanija buvo kaltinama, kad jos gaminti ausų kištukai sukėlė ir prisidėjo prie klausos praradimo. Kiek anksčiau bendrovė susitarė dėl 10 mlrd. JAV dolerių išmokos susijusios su aplinkos užteršimu „3M“ gaminamų chemikalais.

Nepaisant tokių nuostolių, bendrovė toliau moka ir ko gero planuoja mokėti dividendus (nors, žinoma, tai nėra garantuota). Nei vienai kompanijai nesinorėtų nutraukti tokią istoriją – „3M“ dividendus be sustojimų moka jau daugiau nei 100 metų. Metiniai dividendai didinami jau 64 metus iš eilės. Tiesa, net ir turinčios ilgas dividendų mokėjimų istorijas kai kurios kompanijos būna priverstos jas koreguoti. Vienas iš tokių pavyzdžių – „Walgreens Boots Alliance“. Vaistinių tinklo valdytoja šiais metais pirmą kartą per beveik pastaruosius penkis dešimtmečius nusprendė mažinti dividendus.

„3M“ per pastaruosius keturis ketvirčius išmokėjo 6 JAV dolerių dividendų akcijai. Jie,  lyginant su metais prieš, paaugo 0,7%. Prie 96,10 JAV dolerių akcijos kainos dividendinis pajamingumas siekia 6,2% ir yra vienas dižiausių tarp visų į dividendų aristokratų indeksą įtrauktų bendrovių. Visgi pastaruosius penkerius metus išmokamų dividend augimas sulėtėjo. Jie augo vos po 2%. Ilgesnio laikotarpio – pastarųjų dešimties metų – augimo tempas daug solidesnis, t.y. siekia net 9,4%. Tiesa, tam didelę įtaką turi 2014 ir 2015 metais stipriai padidinti dividendai.

Rengiant straipsnį r„3M“ paskelbė ketvirto ketvirčio rezultatus ir prognozes. Bendrovė prognozuoja, kad pakoreguotas metinis pelnas akcijai šiais metais sieks 9,35 – 9,75 JAV dolerių, kai analitikai tikėjosi, kad sieks bent 9,82 JAV dolerių. Tokios prognozės nuvylė. „3M“ akcijos per keletą dienų krito daugiau nei 10%. Analitikų bendra rekomendacija bendrovės akcijų atžvilgiu yra „laikyti“. Jų vertinimu tikslinė akcijų kaina per ateinančius dvylika mėnesių siekia 104,63 JAV dolerius.

„Realty Income”

Vienu solidžiausiu dividendiniu pajamingumu tarp „S&P 500 Dividend Aristocrats“ indekso komponentų investuotojus vilioja “Realty Income Corporation”. Tai yra viena didžiausių JAV komercinio nekilnojamo turto valdytoja. Bendrovės turtas geografiškai yra daugiausiai JAV, tiesa, bendrovė valdo ir kelis šimtus objektų Ispanijoje, Italijoje bei Jungtinėje Karalystėje. “Realty Income Corporation” portfelyje yra daugiau nei 13,2 tūkst. valdomų objektų. Bendrovė turi daugiau nei 1,3 tūkst. klientų. Praėjusių metų trečio ketvirčio pabaigoje bendrovė buvo objektų užimtumas siekė beveik 99% (įspūdingas pasiekimas parodantis efektyvų įmonės objektų valdymą).

“Realty Income Corporation” yra viena iš nedaugelio JAV kompanijų, kuri investuotojams dividendus išmoka kas mėnesį. Ji dar ir neoficialiai rinkos dalyvių yra vadinama „The Monthly Dividend Company“. Nuo įkūrimo 1969 metais „Realy Income“ mėnesinius dividendus išmokėjo 643 kartus. Įmonės akcijos Niujorke buvo listinguoso 1994 metais (simbolis „O“). Nuo to laiko iš mokami dividendai buvo didinami 123 kartus.

Per praėjusius dvylika mėnesių akcininkams iš viso buvo išmokėta 3,06 JAV dolerių dividendų. Skaičiuojant nuo straipsnio rengimo metu rinkoje esančios akcijos kainos (55,99 JAV dolerių), dividendinis pajamingumas siekia tikrai neblogą lygį, t.y. 5,46%. Per paskutinius penkerius metus “Realty Income Corporation” dividendus vidutiniškai augino po 3,2%.

Nors dividendinė grąža investuotojus tikrai turėtų džiuginti, tačiau „Realty Income“ akcijos per pastarųjų metų laikotarpį pigo 15,65%. Nuo metų pradžios iki straipsnio rengimo dienos akcijų kaina buvo kritusi 2,50%. Stiprokai išaugusios palūkanų normos kelia nemažai iššūkių nekilnojamojo turto sektoriui, kuriame veikiančios įmonės turi nemažai skolinių įsipareigojimų. Tiesa, investuojantieji tik dėl diviendų pernelyg nesijaudina dėl tokių kainos pokyčio, o dar ir stengiasi išnaudoti patrauklias galimybes. Dažnas dividendų investuotojas vadovaujasi taisykle – pirkti dividendines akcijas visam gyvenimui ir džiaugtis didesne jų grąžą tik bent po keletos dešimtmečių.

“Amcor”

“Amcor” yra viena didžiausių įvairių rūšių pakuočių gamintoja pasaulyje. Bendrovė dėl stabilaus ir ilgą istoriją turinčio verslo yra laikoma viena iš “dividendų aristokračių”, nors iš tikrųjų į „S&P 500 Dividend Aristocrats“ indeksą buvo įtraukta tik 2020 metais. „Amcor“ yra Australijos įmonė, įkurta dar 1860 metais. Bendrovės akcijos Niujorko biržoje buvo listinguotos 2019 metais. Tuomet „Amcor“ įvykdė JAV pakuočių gamintojos „Bernis Company“ įsigijimą, kurio vertė siekė 5,25 mlrd. JAV dolerių.   

Niujorko biržoje „Amcor“ vertybiniais popieriais pirmą kartą prekyba įvyko 2019 metų birželio 11 dieną, nors kompanijos akcijos Australijoje yra listinguojamos viešai jau daugiau nei 30 metų. Įdomu tai, jog pirmą prekybos sesiją Niujorke akcijų kaina biržos uždarymo metu siekė 11,25 JAV dolerių. Po daugiau nei 4 metų laikotarpio straipsnio rengimu metu akcijos kaina laikosi yra žemesniame lygyje (siekė 9,47 JAV dolerių). Per šį laikotarpį bendrovė iš viso išmokėjo 2,145 JAV dolerių dividendų, t.y. iš viso apie 20% (skaičiuojant nuo pirmos prekybos sesijos uždarymo kainos) Tai nėra itin didelė grąža, tačiau verta paminėti, kad bendrovės akcijų kaina prasidėjus pandemijai buvo kritusi beveik 50% iki 5,80 JAV dolerių. Nors daugelis patyrusių investuotojų nerekomenduoja bandyti „pagauti dugną“, tačiau pasitaikius tokiai progai ir nusipirkus akcijas bent kiek žemiau jos istorinio vidurkio, dividendinis pajamingumas atrodytų dar patraukliau, nei dabartinis.

„Amcor“ dividendus augina vidutiniškai po keletą procentų per metus. Dividendai išmokami kas ketvirtį. Per praėjusius keturis ketvirčius išmokėta 0,49 JAV dolerių dividendų akcijai. Dabartine akcijos kaina dividendinis pajamingumas siektų solidžius 5,2% – pakankamai nebloga grąža, įvertinus tai, jog tai yra stabilus, kokybiškas ir savo rinkoje konkurencingas verslas. „Amcor“ verslą plečia daugiausiai per kitų kompanijų įsigijimus. Ven iš dividendų investicija atsipirktų greičiau nei per 20 metų (neįskaičiuojant galimos kapitalo prieaugio galimybės). Per 2023 finansinius bendrovės metus (baigėsi birželį) „Amcor“ pardavimai siekė 14,69 mlrd. JAV dolerių ir, lyginant su praėjusiais metais, išaugo apie 1%. Bendrovė uždirbo 1,05 mlrd. JAV dolerių grynojo pelno.

“Franklin Resources”

“Franklin Resources” yra kiek mažiau tarp mažmeninių investuotojų žinoma investicijų valdymo bendrovė, kuri iš tiesų yra viena daugiausiai turto valdo valdančių kompanijų pasaulyje. Daugelis žino „BlackRock“ ar „Vanguard“, kurios yra šios rinkos lyderės, tačiau nuo jų sąlyginai (daugia nei keletą kartų) ne daug atsilieka “Franklin Resources”. Pastarosios valdomo turto apimtys siekia net 1,4 trln. JAV dolerių. Palyginimui, didžiausios turto valdymo bendrovės pasaulyje “BlackRock” valdomas turtas viršija 10 trln. JAV dolerių.

„Franklin Resources“ (kuri valdo „Franklin Templeton“ fondų valdymo ir kitas dukterines įmones) buvo įkurta 1947 metais. Įmonės įkūrėjas Rupert H. Johnson, Sr. Bendrovei pavadinimą suteikė, siekdamas pagerbt vieną iš JAV valstybės įkūrėjų B. Franklin. Jis tikrai turėtų džiaugtis gavęs tokią pagarbą. „Franklin Resources“ nuosekliai augino verslo ir valdomo turto apimtis. 1986 metais bendrovė listingavo akcijas Niujorko akcijų biržoje. Bendrovėje šiuo metu dirba beveik 10 tūkst. darbuotojų. Per praėjusius finansinius metus bendrovė sugenravo 7,81 mlrd. JAV dolerių pajamas ir uždirbo 882,80 mln. JAV dolerių grynojo pelno.  

„Franklin Resources“ per praėjusius dvylika mėnesių išmokėjo 1,25 JAV dolerių dividendų akcijai. Straipsnio rengimo metu (sausio 23 d.) už akcijas buvo mokama po 27,25 JAV dolerius. Prie tokios kainos dividendinis pajamingumas siekia apie 4,6%. Įmonė įprastai dividendais išmoka apie 70% uždirbto pelno. „Frankin Resources“ pelnytai galima įvardinti, kaip dividendų aristokrate – išmokami dividendai buvo didinami pastaruosius 36 metus.

Primename, kad tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Straipsnis buvo spausdintas vasario mėnesio žurnalo „Investuok“ numeryje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. Myriad Capital neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi Myriad capital nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. Myriad Capital neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu