Energetikos ir žemės kultūrų rinkų apžvalga (04-16 – 05-15)

2019-05-15

Nafta

Per nagrinėjamą laikotarpį WTI naftos kaina atpigo kiek daugiau nei 2%, o Brent tipo nafta brango 0,8%. Nuo metų pradžios naftos kainos yra išaugusios atitinkamai 36,5% ir 33%.

Daugiausiai dėmesio ir vėl sulaukė prekybinis konfliktas tarp JAV ir Kinijos. JAV pakelti tarifai ir toliau stringančios derybos pristabdė ir naftos kainos šuolį, kuris pirmą ketvirtį buvo rekordinis. Pasak Tarptautinės Energijos Agentūros (EIA), JAV ir Kinija per pirmą šių metų ketvirtį sudarė 34% visos pasaulinės naftos suvartojimo, tad konflikto ekonominės pasekmės turi įtakos ir žaliavos paklausai. EIA taip pat iki 1,3 mln. b.p.d. sumažino bendrą šių metų pasaulio naftos paklausos augimą. Mažiau nei tikėtasi naftos vartojimas auga tokiose daug naftos importuojančiose šalyse kaip Egiptas, Indija, Indonezija. 

JAV panaikino išimtis valstybėms, kurioms, nepaisant Iranui įvestų sankcijų, buvo leista pirkti naftą. Goldman Sachs analitikai teigia, jog griežtesnės sankcijos Iranui neturėtų sukelti didesnio naftos brangimo. Pasak investicinio banko, per antrą ketvirtį Brent naftos kaina vidutiniškai turėtų svyruoti 70 – 75 USD už barelį kainos rėžyje.

Per mėnesį aktyvių naftos platformų kiekis JAV stiprokai sumažėjo ir pasiekė 14 mėn. žemumas (nuo 833 vnt iki 805 vnt). JAV kompanijos mažina investicijas į naujų naftos telkinių paieškas. Tai matoma ir iš mažėjančių šalies gavybos apimčių. Balandį jis vidutiniškai sudarė 12,3 mln. barelių per dieną, o per pirmas gegužės dvi savaites smuko iki 12,1 mln. b.p.d.

Žemės ūkio kultūros

Rogers International Commodity Agriculture indeksas, atspindintis žemės ūkio kultūrų kainų pokyčius, praėjusį mėnesį krito 4,6%.

Daugiausiai įtakos indeksui turėjo stipriai pigusi medvilnė. Jos kaina per mėnesį krito daugiau nei 13% ir pasiekė trijų metų žemumas. Medvilnei tenka kiek daugiau nei 12% viso indekso svorio. JAV žemės ūkio departamentas (USDA) prognozuoja, kad 2019/20 metų pasaulio medvilnės gamyba pasieks beveik rekordines 125,5 mln. ryšulių apimtis. Nors paklausa turėtų augti 2,6% iki 125,9 mln., prognozuojamos ir didelės atsargos. Pasak USDA, vidutinė 19/20 derliaus metų medvilnės gamintojų kaina sudarys 0,65 USD už svarą, t.y. 0,05 USD žemiau nei 18/19 metais.  

Kviečių kaina Čikagos ateities sandorių biržoje per mėnesį smuktelėjo 2,4%. USDA prognozuoja, kad derlius augs visose daugiausiai kviečių eksportuojančiose valstybėse (Argentina, Australija, ES, Rusija, Ukraina). Rusija trečius metus iš eilės išliks daugiausiai kviečių eksportuojanti šalis pasaulyje. 19/20 metų derlius turėtų siekti 77 mln. t., o eksportas sudaryti 36,0 mln. t.

Apelsinų sulčių kaina per mėnesį smuko tik kiek daugiau nei 2,6%. Tiesa, itin išaugo kintamumas. Vienu metu kaina krito ir iki 0,9 USD už svarą, o tai žemiausias lygis nuo 2009 m. Visgi per keletą dienų kaina stipriau atšoko. Tai galima paaiškinti taip, jog apelsinų sulčių kontraktų per dieną suprekiaujama labai mažai (1-2 tūkst.), tad ir kainą lengviau paveikti, pvz. WTI naftos sandorių dienos apyvarta viršija ir 500 tūkst. vnt.

Jums taip pat gali būti įdomu