Indijos ekonomika ir akcijų rinka

2024-03-25

Kinijai pastaruoju metu susiduriant su ekonominiais ir kitais iššūkiais, jos kaimynė Indija sulaukia vis daugiau dėmesio. Dar visai neseniai šalis tapo daugiausiai gyventojų turinčia valstybe pasaulyje. Daugėja ne tik gyventojų, tačiau toliau sparčiai vystosi ir ekonomika bei vietinės finansų rinkos. Analitikai Indiją mato kaip šviesulį viso pasaulio ekonomikoje ir prognozuoja, kad jos reikšmė toliau didės.

Indijos ekonomika

Indijos ekonomika išlieka sparčiausiai auganti tarp didžiųjų pasaulio valstybių. Tarptautinis Valiutos fondas prognozuoja, kad šiais metais šalies bendrojo vidaus produkto augimas sieks 6,5%. Kitais metais ekonomika taip pat turėtų augti tokiu pačiu tempu. Palyginimui, Kinijos atitinkamas augimo tempas šiais metais turėtų sudaryti „kuklius“ 4,6%, o kitais metais lėtėti dar 0,5 proc. punkto. TVF vertinimu, bendrai besivystančių šalių ekonomikos augs 4,1% ir 4,2% kitais metais. Jas į priekį toliau temps Indija.

Per pastaruosius dešimt metų Indijos BVP per metus vidutiniškai augo po 7%. Įspūdingas tempas, įvertinus kokio tai dydžio ekonomika. Šalies bendras vidaus produktas pasiekė 3,6 trln. JAV dolerių, o Indija iš aštuntos vietos peršoko į penktą pasaulyje pagal ekonomikos dydį ir praėjusiais metais pagaliau aplenkė buvusią savo valdovę Jungtinę Karalystė. Analitikai beveik neabejoja, kad per ateinančius keturis metus Indijos BVP išaugs iki 5 trln. JAV dolerių ir pagal šį rodiklį ji taps trečia pasaulyje atsilikdama nuo JAV ir Kinijos, bet jau pralenkdama Japoniją ir Vokietiją. Tiesa, perkamoji galia gyventojui, tikėtina, dar ilgai išliks gerokai mažesnė nei šiose valstybėse.

Šalis202320242025
Indija6,7%6,5%6,5%
Kinija5,2%4,6%4,1%
Besivystančios šalys4,1%4,1%4,2%
Visas pasalis3,1%3,1%3,2%
Išsivysčiusios šalys1,6%1,5%1,8%
JAV2,5%2,1%1,7%
Euro zona0,5%0,9%1,7%
Vokietija-0,3%0,5%1,6%
BVP pokyčiai ir prognozės. Šaltinis: TVF

Viena iš Indijos ekonomikos sėkmės priežasčių laikoma jauna visuomenė. Gyventojų skaičius šalyje toliau auga, pagal jį aplenkta ir Kinija, kuri dėl vykdytos politikos turi demografinių problemų. Jauni gyventojai taip pat yra linkę labiau rizikuoti ir drąsiau imasi verslo. Indijoje šiuo metus suskaičiuojama daugiau nei 110 vienaragių kompanijų, kurios yra vertinamos daugiau nei po 1 mlrd. JAV dolerių. Šiuo atžvilgiu šalis atsilieka tik nuo jau minėtų JAV ir Kinijos. Tą lemia šalies investicijos į skaitmeninę infrastruktūrą, Indijoje yra vieni iš mažiausių duomenų perdavimo kaštai. Šalis taip pat išsiskiria paslaugų eksportu. Nemažai užsienio kompanijų yra iškėlę savo paslaugų centrus būtent į Indiją. Tarp tokių, yra ir didžiausias JAV bankas „JPMorgan“, technologijų bendrovės, kaip „Intel“ ir t.t. Tą lemia puikiai mokama anglų kalba, kuri Indijoje yra antra oficiali kalba po Hindi.

Šalies privalumu tarp partnerių vakaruose prieš savo kaimynę Kiniją taip pat yra demokratija. Indija – didžiausia demokratija pasaulyje. Šalyje veikia beveik 60 nacionalinių  partijų. Ji turi glaudžius santykius su vakarų Europa, JAV, Japonija, Australija. Tiesa, tuo pat metu nespjauna ir į karą Ukrainoje sukėlusią Rusiją. Ji kartu su Kinija tapo pagrindine vakarų sankcionuotos šalies naftos pirkėja. Vien per praėjusius metus Indija iš Rusijos įsigijo žaliavos už 37 mlrd. JAV dolerių. Įdomu tai, jog dalį naftos perdirbusi, Indija ją pardavė JAV. JAV ir Indija laiko viena kita strateginėmis partnerėmis.

Skaičiuojama, kad Rusijos naftos eksporto apimtys į Indiją, lyginant su laikotarpiu prieš prasidedant karui Ukrainoje, išaugo daugiau nei 13 kartų. Pačios Indijos vyriausybė naudojasi situacija toliau pirkdama pigesnę naftą, tokiu būdu taip dar labiau prisidėdama prie ekonomikos augimo, o vakarų partneriams kartoja, jog vietoj rusiškos naftos pasirinkdama vidurio rytų tiekėjus naftos kainas pasaulio rinkose pašokdintų dvigubai. Žvelgiant į tolimesnes naftos rinkos perspektyvas, beveik visi analitikai neabejoja, kad Indija ilgesnio laikotarpio atžvilgiu taps svarbiausia paklausos augimo priežastimi. Dar iki 2030 metų šalis turėtų aplenkti Kiniją ir tapti didžiausia naftos importuotoja pasaulyje. Šalis visiškai priklausoma nuo užsienio tiekėjų. Daugiau nei 80% naftos Indija importuoja.

Indijos akcijų rinka

Jeigu Indijos ekonomika išsiskiria augimu, tai nuo jos neatsilieka ir vietinės kapitalo rinkos, kurios taip pat sparčiai vystosi. Vos apie penktadalis šalies gyventojų yra laikomi turintys bent minimalias finansinio raštingumo žinias, tačiau vertinant žmonių skaičiumi toks žmonių kiekis, kurie galėtų būti suinteresuoti dalyvavimu vietinėje kapitalo rinkoje, yra įspūdingas (jeigu bendra populiacija 1,4 mlrd., tai finansiškai raštingų žmonių galima suskaičiuoti 350 mln.). “Bombay Stock Exchange” akcijų birža suskaičiavo, jog registruotų investuotojų skaičius siekia beveik 161 mln. Beveik 80 mln. gyventojų turi aktyvias investicines sąskaitas. Pavyzdžiui, “Gallup” duomenimis, net 61% JAV gyventojų investuoja akcijų rinkose. Indijoje tokių gyventojų skaičius nesiekia 6%.

Bendra Indijos vertybinių popierių biržose listinguotų įmonių akcijų vertė siekia 4,4 trilijono JAV dolerių. Dar šių metų pradžioje Indija aplenkė Honkongą ir tapo ketvirta pagal bendrą biržoje prekiaujamų įmonių rinkos kapitalizaciją pasaulyje. Kinijos indeksams smukus į pastarųjų penkerių metų žemumas, Honkongo akcijų kapitalizacija susitraukė iki mažiau nei 4 trilijonų JAV dolerių. Tiesa, kartu sudėjus Honkongo ir žemyninės Kinijos biržas (Šenzeną, Šanchajų ir kt.), jų bendra kapitalizacija viršija 11 trln. JAV dolerių ir dar gerokai lenkia kaimynę Indiją. Pastarosios ekonomikai toliau sparčiai augant šalies akcijų indeksai taip pat kopia į naujas aukštumas.

Nepaisant to, kad Indijos akcijų rinka jau yra penketuke didžiausių pasaulyje, tačiau šalies rinkoms tenkanti dalis pasaulio akcijų indeksuose vis dar atrodo per maža. Pavyzdžiui, viso pasaulio akcijų indekse „FTSE Global All Cap Index“, Indijai skirta 2,1 % dalis (8-a rinka pagal suteiktą svorį). Didesnė dalis tenka Šveicarijai, Prancūzijai, Kanadai. Panaši situacija ir kituose pasaulio akcijas sekančiuose indeksuose. Investicinės bendrovės „Jefferies“ vertinimu, toks skirtumas turėtų būti pakoreguotas ir tuo pačiu dar labiau prisidėti prie tolimesnės Indijos akcijų rinkos krypties aukštyn. „Jefferies“ skaičiuoja, kad Indijos kapitalizacija pasieks bent 10 trln. JAV dolerių per artimiausią dešimtmetį, jeigu bus išlaikytas panašus augimo tempas į 15 – 20 metų laikotarpį ir pačiose biržose toliau didės kotiruojamų įmonių skaičius.  

Maždaug pusė akcijų rinkos vertės Indijoje buvo sugeneruota per pastaruosius ketverius metus. Pastarieji metai Indijos akcijų indeksams buvo puikūs. Pagrindiniai indeksai paaugo apie 20% ir tik nežymiai atsiliko nuo, pavyzdžiui, JAV. Gerokai aplenkta Kinija. Honkongo akcijų indeksas nuo 2021 metų viršūnės yra kritęs beveik 50%. Toliau griežtėjanti Kinijos vyriausybė reguliacija vietinėse biržose užsienio investuotojus tik atbaido ir verčia ieškoti alternatyvų. Būtent Indija ir yra viena iš didžiausių tokios situacijos laimėtojų. Vis daugiau institucinių investicijų valdytojų nukreipia dalį kapitalo į Indiją. Praėjusiais metais užsienio investicinių fondų investicijos Indijos akcijų biržose viršijo 21 mlrd. JAV dolerių. JAV investicinio banko „Goldman Sachs“ strategų vertinimu, Indija Azijos regione yra geriausia vieta investicijos ilgesnio laikotarpio atžvilgiu. Jie tokią prognozę grindžia itin solidžiu ekonomikos augimo tempu, valdoma infliacija, politiniu stabilumu. Tiesa, kiti analitikai, pavyzdžiui „UBS“, „Bernstein“ mato Indijos rinkas, kaip jau per daug brangias, o Kiniją – itin pigią, nors ir su savo rizikomis.

Indijos “Wall Street”  

Jeigu JAV turi visiems žinomą finansų sektoriaus gatvę “Wall Street”, kur seniau būdavo įsikūrusi didžioji dalis didžiųjų šalies bankų ir kitų finansinių institucijų, tai Indijoje yra jos atitikmuo – „Dalal Street“. Pagrindinė šalies finansų sektoriaus gatvė yra Mumbajuje. “Dalal’ Maratų kalboje reiškia prekiautoją. Mumbajuje yra įsikūrusios dvi pagrindinės Indijos akcijų biržos: „Bombay Stock Exchange“ (BSE) ir „National Stock Exchange“ (NSE). Didžiausia dalis visos Indijos akcijų prekybos įvykdoma būtent šiose biržose.

„Bombay Stock Exchange“ buvo įkurta dar 1875 metais ir yra seniausia akcijų birža visame Azijos regione. Biržą įkūrė P. Roychand, kuris užsiėmė prekyba medvilne. Palyginimui, Niujorko akcijų birža buvo įkurta 1792 metais.„National Stock Exchange“ buvo įkurta prieš kiek daugiau nei tris dešimtmečius. „BSE“ biržoje sausio mėnesio duomenimis buvo listinguota 5,3 tūkst. kompanijų, kai „NSE“ buvo prekiaujama beveik 2,2 tūkst. skirtingų bendrovių vertybiniais popieriais. Didžiųjų Indijos kompanijų akcijomis prekiaujama abejose biržose. Bendra „BSE“ listinguojamų kompanijų rinkos kapitalizacija siekia 4,4 trln. JAV dolerių, kai „NSE“ sudaro 4,2 trln. JAV dolerių. Pavyzdžiui, Niujorko akcijų biržoje „NYSE“ listinguota apie 2,3[L1]  tūkst. kompanijų, kurių bendra vertė siekia viršija 26 trln. JAV dolerių. Vienos iš pagrindinių Indijos akcijų biržų konkurentės regione Honkongo akcijų biržoje prekiaujama 2,2 tūkst. bendrovių akcijų. Jos vertinamos 3,9 trln. JAV dolerių.

Indijos akcijų rinkoje galima išskirti du populiariausius vietinius akcijų indeksus: “Nifty 50” ir “BSE Sensex”. Į “Nifty 50” įtraukta 50 Indijos kompanijų. Tuo tarpu “BSE Sensex” indeksui skaičiuoti naudojamas mažesnis skaičius, t.y. 30 šalies bendrovių. Didžiausia dalis abiejuose indeksuose skirta finansinėms paslaugoms. Informacinėms technologijoms. Abiejuose indeksuose nemažai kompanijų pasikartoja. Abiejų indeksų ir pokyčiai panašūs.  Per pastaruosius penkerius metus “Nifty 50” indekso reikšmė pakilo 93%, “BSE Sensex” prieaugis siekė 91%. Pastarųjų metų rezultatai taip pat nežymiai skiriasi – 28% ir 25%.

„Reliance Industries”

Didžiausia Indijos įmonė pagal rinkos kapitalizaciją yra „Reliance Industries. Bendrovė vertinama apie 240 mlrd. JAV dolerių. „Reliance Indsutries“ veikia energetikos, chemijos, mažmeninės prekybos, medijų, telekomunikacijų sektoriuose. Ji yra didžiausia šalies eksportuotoja. Kompanijai priklauso „Jamnagar“ naftos perdirbimo gamykla, kurioje per dieną perdirbama 1,4 mln. barelių naftos. Tokio kiekio pasaulyje perdirbančios gamyklos daugiau nėra. Be naftos perdirbimo, žymų pėdsaką kompanija turi ir mažmeninės prekybos srityje. „Reliance retail“ yra didžiausias mažmeninių parduotuvių tinklas Indijoje pagal pajamas. Visoje šalyje yra 18 tūkst. parduotuvių. Vien tik „Reliance Retail“ pajamos praėjusiais metais sudarė 33 mlrd. JAV dolerių. Bendrai per visus 2023 metus „Reliance Industries“ sugeneravo 118,6 mlrd. JAV dolerių siekiančius pardavimus ir uždirbo 8,97 mlrd. JAV dolerių pelno. Didžiausią pajamų dalį, t.y. 72,4 mlrd. JAV dolerių, bendrovė gavo iš naftos perdirbimo. Dar kiek daugiau nei 15 mlrd. JAV dolerių grupė sugeneravo iš medijų verslo. Kompanija turi 440 mln. jos teikiamų mobilių paslaugų vartotojų, taip pat valdo televizijų kanalus.

„Reliance Industries“ grupės įmonėse bendrai dirba 3,9 mln. darbuotojų. Palyginimui, JAV mažmeninės prekybos milžinė „Walmart“ turi 2,3 mln. darbuotojų. „Reliance Industries“ akcijos šiuo metu, kaip ir visa Indijos rinka, prekiaujasi aukščiausiame lygyje istorijoje. Nuo šių metų pradžios bendrovės vertybiniai popieriai jau spėjo pabrangti 12,2%, o per pastaruosius penkerius metus jų kaina pakilo 143,2%. Ko gero nėra visai tikslinga lyginti bendroves, tačiau didžiausios pagal rinkos kapitalizaciją JAV įmonės „Microsoft“ akcijos šiais metais pabrango apie 14%, o per pastaruosius penketą metų šoktelėjo net 269%. Kinijos lyderės „Tencent“ akcijos šiais metais atpigusios 4%, o per penkerius metus jų kaina kritusi 13,4%. „Reliance Industries“ vertybiniai popieriai prekiaujasi su ~28 P/E rodiklių, „Microsoft“ – ~38, o „Tencent“ – vos 13. Už lyderius tenka susimokėti, tiesa, Kinijos atžvilgiu, įvertinus vietinę situaciją ir šalies valdžios sprendimus, ir dvigubai mažesnė kaina, lyginant su JAV, Indijos atitikmenis ko gero galima laikyti pagrįsta.

Į „Reliance Industries“ akcijas užsieniečiams patogiausia investuoti per depozitoriumo akcijų pakvitavimus. Tai vertybiniai popieriai, suteikiantys teisę tą pakvitavimą pakeisti į tam tikras akcijas, bei iš tų akcijų gauti pajamas, t.y. dividendus ir kt. Yra dviejų tipų pakvitavimai:

ADR (angl. American Depository Receipt) – JAV depozitoriumo pakvitavimai, kuriais prekiaujama JAV biržose.

GDR (angl. Global Depository Receipt) – tarptautiniai depozitoriumo pakvitavimai, kuriais dažniausiai prekiaujama Europos biržose, t.y. Londone, Frankfurte ar kt.  

„Reliance Industries“ GDR akcijų pakvitavimais prekiaujama Londono akcijų biržoje JAV doleriais. Trumpinys – RIGD. Vienas GDR prilyginimas dvejoms „Reliance Industries“ akcijoms. Straipsnio rengimo metu už GDR buvo mokama po beveik 70 JAV dolerių. Per dieną Londone vidutiniškai suprekiaujama apie 100 tūkst. pakvitavimų.

„Tata Consultancy Services“

Antra pagal vertę Indijos biržose kotiruojama šalies bendrovė yra „Tata Consultancy Services“ (TCS). Tai – informacinių technologijų paslaugų kompanija, kuri veikia ne tik vietinėje rinkoje, bet ir daugiau nei 40 pasaulio valstybių. „Tata Consultancy Services“ yra didesnės „Tata Group“ kompanijų grupės dalis. Tiesa, pastaroji nėra viešai kotiruojama kompanija, jai priklausančių dukterinių arba kontroliuojamų kitų bendrovių galima suskaičiuoti beveik 20, kurių akcijomis yra prekiaujama biržose. Toks valdymo modelis vakarų valstybėse nėra itin būdingas. „Tata Group“ priklauso tokios viešai kotiruojamos kompanijos, kaip „Tata Motors, „Tata Communications“, „Tata Steel“ ir kt. „Tata Group“ yra didžiausias Indijos konglomeratas pagal bendras pajamas ir pagal šį rodiklį lenkia jau aptartą „Reliance Industries“. „Tata Group“ bendri pardavimai praėjusiais metais siekė 105 mlrd. JAV dolerių.

Grupėje dirba apie 1 mln. darbuotojų. IT paslaugų bendrovė „TCS“ įkurta 1968 metais. Kompanijoje dirba didžioji dalis visos grupės darbuotojų, t.y. kiek daugiau nei 600 tūkst. „TCS“ praėjusiais metais sugeneravo 29 mlrd. JAV dolerių pajamų ir uždirbo 5,3 mlrd. JAV dolerių grynojo pelno. Bendrovės paslaugomis naudojasi itin daug JAV korporacijų. Tai atsispindi ir JAV išduotų H-1B vizų, kurios leidžia JAV darbdaviams įdarbinti užsienio piliečius. „TCS“ yra antra kompanija pagal gautų vizų skaičių, atsiliekanti tik nuo „Amazon“. „TCS“ teikia klientų aptarnavimo, debesų kompiuterijos, kibernetinio saugumo ir kitas IT paslaugas. Bendrovė pajamas per pastarąjį dešimtmetį paaugino 2,25 karto. Kompanijos akcijos nuo metų pradžios pabrango beveik 3%, o per pastaruosius penkerius metus jų kaina paaugo 90%. Bendrovės vertybiniai popieriai prekiaujasi su 32 P/E rodikliu. Palyginimui, taip pat IT verslo paslaugų sektoriuje veikiančios „Accenture“ P/E santykis siekia apie 32. Bendrovės vertybiniai popieriai nuo metų pradžios atpigę 3%, o per pastaruosius penkerius metus pabrangę 102%.

Deja, bet „Tata Consultancy Services“ pakvitavimų Niujorko ar Europoje įsigyti nepavyks. Jų reikėtų ieškoti vietinėje rinkoje. Indijos kompanijoms šiuo metu tiesiogiai listinguotis užsienio šalių biržose neleidžia vietiniai įstatymai. Tai galima padaryti tik per akcijų pakvitavimus. Tiesa, pastaruoju metu vis aktyviau diskutuojama apie tokių įstatymų keitimą. Praėjusių metų rudenį Didžiosios Britanijos finansų ministras užsiminė, jog yra vedamos diskusijos dėl galimo Indijos vyriausybės leidimo listinguoti šalies bendrovių akcijas Londono akcijų biržoje.

„HDFC Bank“

“HDFC Bank” – didžiausias Indijos komercinis bankas. Rinkoje banko vertė straipsnio metu siekė beveik 138 mlrd. JAV dolerių. Jeigu “Reliance Industries” ir “Tata Consultancy Services” kompanijų akcijos straipsnio rengimo metu prekiavosi netoli aukščiausias kainos lygiais bendrovių istorijoje, tai “HDFC” vertybiniams popieriams iki naujos viršūnės trūko apie 2%. Banko akcijos nuo metų pradžios atpigo 15% ir kol kas krypsta priešinga kryptimi nei bendrai Indijos rinkos.

Banko akcijos stipriau pigo po paskelbtų ketvirčio rezultatų. Sumažėjo banko grynųjų palūkanų marža, kuri siekė 3,4%, kai seniau viršydavo 4%. Tam didžiausią įtaką padarė banko susijungimas su motinine būsto kreditų kompanija. Nepaisant vieno iš pagrindinių banko rodiklių sumažėjimo, analitikai tiki tolimesnėmis „HDFC“ augimo perspektyvomis. JAV banko „Citi“ analitikai padidino tikslinę rekomendacinę „HDFC“ akcijos kainą iki 2050 rupijų (24,7 JAV dolerių). Tai yra 44% aukščiau nei straipsnio rengimo metu buvo mokama biržoje (1420 rupijų). „Citi“ tikisi, kad bankui pavyks padidinti pelningumą.

Banko depozitoriumo akcijų pakvitavimais (ADR, American Depository Receipt) yra prekiaujama ir Niujorko akcijų biržose (trumpinys – HDB). Vienas „HDB“ akcijų pakvitavimas prilyginimas trims „HDFC“ akcijoms. „HDFC“ šiuo metu prekiaujasi su 2,6 buhalterine verte (P/B). Toks rodiklis finansų sektoriuje yra pakankamai aukštas. Palyginimui, didžiausias JAV bankas „JPMorgan Chase“ šiuo metu kainuoja 1,8. Jungtinės Karalystės „HSBC“ – vos 0,8, Prancūzijos „BNP Paribas“ dar pigesnis – P/B siekia 0,5.

Yra ir eilė kitų mažesnių nei minėtos Indijos kompanijų vertų paminėjimo, kurių prekių ženklai atpažįstami ir Europoje. Viena tokių – IT paslaugų teikėja „Infosys“. Ji dar 1999 metais listingavo akcijų pakvitavimus JAV „Nasdaq“ biržoje ir tapo pirmąją tą padariusia Indijos kompanija. Bendrovės pajamos siekia apie 19 mlrd. JAV dolerių, vertė – 85 mlrd. JAV dolerių. „Infosys“ dirba daugiau nei 300 tūkst. žmonių. Tiesa, plačiajai visuomenei pastaruoju metu ji tapo labiau žinoma dėl Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Rishi Sunak. Ministro pirmininko žmonos A. Murty tėvas yra vienas iš „Infosys“ įkūrėjų.

Indijos ADR ir GDR Niujorko bei Londono akcijų biržose:

ADRSektoriusValiutaBiržaTrumpinysKapitalizacija (mlrd. USD)Pajamos (2023, mlrd. USD)Prekybos apyvarta (vnt.)
„Reliance Industries”KonglomeratasUSdLSERIGD239,1118,60,2 mln.
„HDFC Bank”FinansaiUSDNYSEHDB137,741,23,7 mln.
„ICICI Bank”FinansaiUSDNYSEIBN91,326,96,1 mln.
„State Bank of India”FinansaiUSDLSESBID79,859,10,01 mln.
„Infosys”ITUSDNYSEINFY73,518,58 mln.
„Wipro”ITUSDNYSEWIT29,510,92,4 mln.
„Dr Reddy’s Laboratories”FarmacijaUSDNYSERDY12,23,30,2 mln.
„MakeMytrip”TransportasUSDNasdaqMMYT7,50,720,7 mln.
„WNS Holdings”ITUSdNYSEWNS2,41,30,3 mln.

ETF fondai

Nors pavienės įmonės ir Indijoje gali atrodyti, kaip patrauklios investicinės idėjos, tačiau didžiajai daliai investuotojų ko gero bus paprasčiau rinktis ETF fondus. Europos biržose galima rasti ETF fondų investuojančių Indijos akcijų rinkose. Pasirinkimas nėra didelis (mažiau nei 10 ETF fonfų), tačiau paprasčiausiu būdu siekiant gauti prieigą prie Indijos augimo perspektyvų galima. Beveik visi (su keliomis išimtimis) seka ne vietinės reikšmės aptartus Indijos akcijų indeksus, tačiau JAV indeksų sudarytojos “MSCI” sukurtą Indijos akcijų indeksą “MSCI India Index”. Į indeksą yra įtraukta 131 Indijos kompanija. Indeksas kiek labiau diversifikuotas nei minėti du vietiniai: „Nifty 50“ ir „BSE Sensex“. Didžiausia dalis skirta finansų sektoriaus bendrovėms (25%). Informacinėms technologijoms skirta 13,12%, nebūtino vartojimo prekėms – 11,79%. Energetikai – 11,3%. Mažiausia dalis tenka nekilnojamojo turto kompanijoms (1,05%).

Iš Europos biržose prekiaujamų indiškų ETF fondų tik trys išsiskiria kiek didesnėmis valdomo turto apimtimis. Didžiausią Indijos ETF valdo “iShares”, kurios valdomo fondo “iShares MSCI India ETF” turtas siekia apie 3,5 mlrd. EUR. Antroje vietoje – “Amundi MSCI India II”, kuris valdo 955 mlrd. EUR turto. Trečias rikiuoja “Franklin FTSE India” su 489 mln. EUR valdomo turto. Kitų valdomo turto apimtys yra mažesnės nei 200 mln. EUR. Pastarasis “Franklin” fondas investuoja ne pagal “MSCI India Index”, o pagal “FTSE India 30.18 Capped Index”. Jis seka gerokai daugiau Indijos įmonių akcijų, t.y. kiek daugiau nei 200. „iShares“ ir „Amundi“ fondai išskiria nemažais valdymo mokesčiais (0,65 – 0,85%), kurie, lyginant su JAV ar Europos rinkoje investuojančius fondus, gali atrodyti itin dideli. „Franklin“ iš trijų siūlo geriausias sąlygas, t,y, 0,19%. Tai atsispindi ir lyginant fondų grąžas. Pastarojo prieaugis per pastaruosius tris metus buvo didžiausias ir sudarė 58,5%.  

FondasTrumpinysAkcijų skaičiusValdymo mokestis3 metų grąža
„iShares MSCI India“NDIA / QDV51310,65%55,3%
„Amundi MSCI India II“LYMD1310,85%52,2%
„Franklin FTSE India“FLXI2130,19%58,5%

Indija pasaulyje vis labiau linksniuojama, kaip lyderė ne tik demografinių ar geografinių veiksnių atžvilgiu, bet ir ekonominiais ir finansiniais rodikliais. Jauna demokratinė visuomenė siekdama geresnio gyvenimo sparčiai augina ekonomika ir vietinius verslus, tačiau jau tarptautiniais tapusius veiksnius. Būtų sudėtinga prognozuoti kokios priežastys galėtų lemti dabartinės ekonomikos ir rinkų krypties pasikeitimą, tad perspektyvos išties atrodo palankiai ir patraukliai. Tiesa, kritikai investuojantiems primena šalies akcijų rinkos įverčius, kurie toliau viršija aplinkines šalis ir lenkia tą pačią JAV. „Sensex“ indekso P/E sudaro 25 (skaičiuojant praėjusių 12 mėn. laikotarpio pelną), kai „S&P 500” sudaro 23. Vis dėlto, istoriškai dėl spartaus augimo Indija visada kainuodavo brangiau.  

Primename, kad tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Straipsnis buvo spausdintas kovo mėnesio žurnalo „Investuok“ numeryje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. Myriad Capital neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi Myriad capital nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. Myriad Capital neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu