Savaitės rinkų apžvalga (08.31 – 09.04)

JAV

Akcijų indeksai savaitę baigė žemesnėmis kainomis, kai investuotojai nusprendė fiksuoti pelnus po  rugpjūčio mėnesio istoriškai didelių priaugių. S&P 500 reikšmė per rugpjūtį paaugo 7,01%, Nasdaq 100 prieaugis sudaro 11,05%, o Dow Jones – 7,97%. Tai geriausi JAV indeksų rugpjūčio mėnesio rezultatai nuo 1984 metų. Tuo tarpu šią savaitę technologijų indeksas Nasdaq 100 patyrė didžiausią nuostolį iš visų JAV indeksų ir užbaigė savaitę su 3,12% nuostoliu. Visgi, šis indeksas nuo metų pradžios vis dar yra pakilęs daugiau nei 33% pagrinde varomas FAANG+ kompanijų (plačiau rasite čia apie FAANG+ ĮTAKA PAGRINDINIAMS JAV INDEKSAMS).

JAV vaistų ir maisto administracijos (FDA) vadovas S. Hahnas praėjusį savaitgalį duodamas interviu Financial Times teigė, jog yra galimybės saugiai pradėti naudoti vakciną nepasibaigus paskutiniams klinikinių tyrimų etapams. Vakcina galėtų išimties tvarka būti naudojama specialioms pacientų grupėms. Vakar JAV patvirtinta 33,4 tūkst. naujų Covid-19 susirgimo atvejų. Bendras susirgusių virusų žmonių skaičius šalyje perkopė 6 mln. o pasaulyje – 25 mln. Nuo viruso pasveiko 16,45 mln., Covid-19 sukėlė 843 tūkst. mirčių.

JAV ekonominiai rodikliai

Bendrovė ADP pranešė, jog praėjusį mėnesį JAV privačiame sektoriuje sukurta tik 428 tūkst. naujų darbo vietų, kai buvo prognozuojama 1250 tūkst. Remiantis patikslintais ADP duomenimis, liepos mėnesį privačiame sektoriuje JAV buvo sukurta 45 tūkst. daugiau darbo vietų nei skelbta anksčiau, t.y. 212 tūkst. Tiesa, tokie rezultatai ekonomistų itin nedžiugina. Darbo rinka atsigauna lėčiau nei prognozuota.

ADP JAV sukurtos darbo vietos privačiame sektoriuje. Šaltinis: Trading Economics

Praėjusią savaitę naujų bedarbių paraiškų skaičius JAV siekė 881 tūkst. Ekonomistai prognozavo 950 tūkst.

Tuo tarpu paskelbti JAV darbo rinkos duomenys pranoko ekonomistų lūkesčius. Paskutinį vasaros mėnesį JAV buvo sukurta 1,371 mln. naujų darbo vietų, neskaitant žemės ūkio sektoriaus. Tai kiek mažiau nei liepos mėnesį, kuomet sukurtų darbo vietų skaičius siekė 1,73 mln., tačiau daugiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi 1,2 mln. Nedarbo lygis po balandį pasiektų beveik 15% kiekvieną mėnesį pastebimai traukiasi. Praėjusį mėnesį bendras registruotas nedarbas didžiausioje pasaulio ekonomikoje siekė 8,4%, kai ekonomistai prognozavo 9,8%. Pozityviai nuteikia ir netikėtai stipriau ūgtelėjęs darbo užmokestis. Vidutinio atlyginimo augimas rugpjūtį, lyginant su liepa, siekė 0,4%. Augimas apskritai nebuvo prognozuojamas.

JAV darbo rinkos rodikliai. Šaltinis Bureau of Labor Statistics

JAV Įmonės

Praėjusios savaitė buvo pirma prekybos diena, kuomet Tesla ir Apple akcijos prekiausis po akcijų padalijimo. Tiek Tesla, tiek Apple vertybiniai popieriai savaitės pradžioje kilo. Apple kaina buvo padalinta 4:1 santykiu, o Tesla akcijos po 5:1. Visgi, į savaitės pabaigą šių kompanijų kaina taip pat krito kaip ir kitų didžiųjų JAV tecnologijų kompanijų.

Tesla, kuri pirmadienį tapo septinta didžiausia JAV kompanija pagal rinkos kapitalizaciją ir pagal šį rodiklį aplenkė Visa, paskelbė informaciją apie sandorį, kuriuo papildomai išleis naujų įmonės akcijų ir taip pritrauks naujų lėšų. Tesla susitarė su tokiais bankais kaip Goldman Sachs, BofA Securities, Barclays Capital, Citigroup Global Markets, Deutsche Bank, Morgan Stanley, Credit Suisse, SG Americas, Wells Fargo and BNP Paribas, kurie bendrovės nurodymu rinkos kainomis pasiūlys tam tikrus numatytus akcijų kiekius. Bendra tokių siūlymų vertė sudarys iki 5 mlrd. USD.

Lūkesčius stipriai pranokusius rezultatus paskelbusios bendrovės Zoom Video Communications akcijos stipriai brango. Kompanija per praėjusį ketvirtį uždirbo daugiau nei per visus 2019 metus. Pardavimai, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, šoktelėjo daugiau nei 4 kartus ir siekė 663,5 mln. USD. Per ketvirtį buvo uždirbta 185,7 mln. USD pelno, kai per visus 2019 metus pelnas sudarė 101,2 mln. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 0,92 USD. Analitikai prognozavo 0,45 USD pelno akcijai ir 500,3 mln. USD sieksiančių pardavimų. Zoom akcijos nuo metų pradžios pabrangusios 444%.

Stipriau brango sporto lažybų operatorės DraftKings akcijos. Skelbiama, jog bendrovės valdybos specialiuoju patarėju taps krepšinio legenda M. Jordanas. Jam taip pat priklausys dalis kompanijos akcijų, tiesa, neskelbiama kiek. DraftKing šiais metais atliko pirminį viešąjį platinimą. Jos akcijos šiais metais jau pabrango 245%. M. Jordanas garsėja savo pomėgiu dalyvauti įvairiose lažybose.

Didžiausia rinkoje pagal kapitalizaciją bendrovė Apple ketvirtadienį neteko net 180 mlrd. USD rinkos vertės, kai akcijos fiksavo 8% nuosmukį. Tai didžiausias vienos dienos JAV viešai listinguotos rinkos kapitalizacijos pokytis istorijoje.

Europa

Europos akcijos taip pat smuko, pagrinde dėl JAV indeksų traukimosi. Visgi, Europos indeksų kainų mažėjimas buvo mažiau reikšmingas ir sudarė 1,87%. Investuotojai fiksavo pelnus, bijodami, kad JAV technologijų kompanijų akcijų kainų mažėjimas persimestų ir į Europos rinką.

Dėl pandemijos ir karantino Europos valstybėse pastaraisiais mėnesiais yra pastebimas nedarbo lygio augimas, tiesa, lyginant su JAV, situacija ES yra išties pavydėtinai gera. ES nedarbo lygis šių metų pradžioje pasiekęs daugiau nei dešimtmečio žemumas šiuo metu grįžo į 2018 metų pabaigos lygį. Galime teigti, jog Europos bent jau kol kas išties pakankamai neblogai susitvarkė su virusu, ypač lyginant su JAV, o skatinamosios ekonomikos priemonės suteikė atsvarą karantino ir pandemijos pasekmėms. Tiesa, tai toli gražu neatsispindi akcijų rinkose. Stoxx 600 indekso reikšmė nuo metų pradžios vis dar yra kritusi beveik 13%. Kiek geriau atrodo Vokietijos DAX indeksas, kuriam iki sausio mėnesio pradžioje buvusių lygių trūksta vos 3%, tačiau atotrūkis tarp JAV ir Europos akcijų rinkų yra išties didžiulis. S&P 500 prieaugis siekia 6%, o Nasdaq 100 net 33%. Žinoma, visą JAV akcijų rinką tempia kelios pandemijos metu ryškiausiomis spalvomis nušvitusios didžiosios technologijų bendrovės. Remiantis Bank of America Global Research duomenimis, JAV technologijų sektoriaus rinkos kapitalizacija, kuri viršija 9 trln. USD, šiuo metu yra didesnė nei visų Europos valstybių, įskaitant JK ir Šveicariją, viešai akcijų rinkose kotiruojamų bendrovė vertė, kuri siekia 8,9 trln. USD. 2007 metais Europos akcijų vertė viršijo JAV technologijų sektorių 4 kartus.

Europos ekonominiai rodikliai

Patikslinta, jog Italijos bendrasis vidaus produktas praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, traukėsi 17,7%. Pirmą ketvirtį pietų Europos valstybės BVP krito 5,6%.

Italijos bendrasis vidaus produktas. Šaltinis Trading Economics

Remiantis preliminariais duomenimis, Vokietijoje metinė infliacija šį mėnesį sudarė 0%. Lyginant su liepa, vartotojų kainų indeksas traukėsi 0,1%. Tam įtakos turėjo vyriausybės priimti sprendimai dėl pridėtinės vertės mokesčio mažinimo.

Vokietijos mažmenininkų pardavimai liepos mėnesį, lyginant su birželiu, krito 0,9%, nors buvo prognozuotas 0,5% sieksiantis augimas. Lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, mažmeninės prekybos apimtys didžiausioje Europos ekonomikoje išaugo 4,2%.

Vokietijos vartotojų kainų indeksas. Šaltinis Trading Economics

Remiantis išankstiniais Eurostat duomenimis, euro zonoje rugpjūčio mėnesį vartotojų kainų indeksas, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, smuko 0,2%, nors ekonomistai tikėjosi 0,2% sieksiančio bendro kainų augimo. Labiausiai per metus smuko energijos išteklių kainos (-7,8%). Paslaugos brango 0,7% (0,9% liepos mėn.), o maisto, alkoholio ir tabako produktų kainos augo 1,7% (2% liepos mėn.).

Liepos mėnesį nedarbo lygis euro zonoje ūgtelėjo iki 7,9%. Birželį regione bedarbių skaičius sudarė 7,7%. Europos Sąjungoje nedarbas siekė 7,2%.

Nedarbo lygis ES ir euro zonoje. Šaltinis Eurostat

Eurostat duomenimis, euro zonos pramonės produkcijos kainų indekso augimas liepos mėnesį, lyginant su birželiu, ūgtelėjo 0,6%, nors buvo prognozuotas 0,5% augimas. Lyginant su 2019 metų liepos mėnesiu, kainų nuosmukis sudarė 3,3%. Per metus labiausiai pramonės produkcijos kainos tarp ES narių smuko Lietuvoje (-8,5%), Kipre (-6,7%), Italijoje (-5,4%). Stipriausias kainų augimas fiksuotas Maltoje (1,7%), Slovėnijoje ir Slovakijoje (po 0,3%).

Remiantis Eurostat duomenimis, euro zonos mažmenininkų pardavimai liepos mėnesį, lyginant su birželiu, krito 1,3%. Ekonomistai prognozavo 1,3% sieksiantį augimą. Lyginant su 2019 metų liepa, mažmeninės prekybos indeksas ūgtelėjo 0,4% euro zonoje ir 0,7% Europos Sąjungoje. Didžiausias mažmenininkų pardavimų augimas per metus tarp ES narių buvo fiksuotas Airijoje (9,1%), Lietuvoje (6,8%) ir Olandijoje (6%). Labiausiai mažmeninė prekyba traukėsi Bulgarijoje (-17,5%), Maltoje (-8,1%), Liuksemburge (-6,1%).

Euro zonos ir ES mažmeninė prekybos apimtys. Šaltinis Eurostat

Taip pat buvo paskelbti patikslinti praėjusio mėnesio euro zonos ir didžiųjų regiono valstybių paslaugų sektoriaus PMI indeksas. Bendrai regione rugpjūtį buvo jaučiama sektoriaus plėtrą, tiesa, gerokai lėtesnė nei liepos mėnesį. Prancūzijoje ir Vokietijoje augimas, nors ir lėtesnis, tačiau išliko pakankamai solidus. Tuo tarpu Italijoje fiksuotas paslaugų sektoriaus traukimasis. Įspūdingas aktyvumas buvo fiksuotas Jungtinėje Karalystėje. Rugpjūtį paslaugų sektoriaus plėtra buvo sparčiausia nuo 2018 metų balandžio.

Euro zonos PMI indeksas. Šaltinis IHS Markit

Vokietijoje paskelbti šalies gamyklų užsakymų duomenys. Naujų užsakymų apimtys liepos mėnesį, lyginant su birželiu, augo 2,8%. Tai trečias mėnesis iš eilės, kad Vokietijos gamintojai augina užsakymus, tiesa, liepą augimas prasilenkė su ekonomistų lūkesčiais. Buvo prognozuojamas 5% augimas. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, užsakymų apimtys susitraukusios 7,3%.

Europos įmonės

Nemažai rinkos dalyvių dėmesio sulaukė naujienos dėl galimo Ispanijos bankų CaixaBank ir Bankia susijungimo. Ketvirtadienį vėlai vakare bankai paskelbė apie vykstančias derybas. Jeigu sandoris įvyktų, sujungti bendrovė taptų didžiausia Ispanijos finansų sektoriuje pagal turtą, kuris sudarytų 664 mlrd. EUR. Susijungimas turėtų padėti bankams vėl tapti pelningiems po didelių sukrėtimų patirtų pandemijos metu.

Kitos rinkos

Šią savaitę Japonijos akcijų rinka išsiskyrė nuo kitų, nes jų akcijų rinka skirtingai nuo kitų kilo 1,41%. Tuo tarpu Japonijos jena šią savaitę nežymiai krito ir buvo prekiaujama maždaug 106 už JAV dolerį ribos. Japonijos bankas (BoJ) dar kartą patvirtino savo įsipareigojimą vykdyti itin palankią pinigų politiką kas iš dalies turėjo įtakos Japonijos akcijų kainoms.

Žaliavos

Šią savaitė Euras pigo JAV dolerio atžvilgiu kiek daugiau nei puse procento. Tam įtakos turėjo JAV akicjų rinkų išpardavimas. Visgi, Prancūzijos banko Societe Generale strategų K. Juckes ir O. Korber manymu, euras šoktelėjo „per greitai ir per toli“. Euro kursas turėtų išlikti panašiame lygyje iki metų pabaigos, tiesa, prognozuojama, kad iki kitų metų rugsėjo mėnesio EUR/USD sieks 1,25. DXY indeksas rugpjūčio mėnesį yra kritęs 1,3%, o nuo kovo mėnesio praradęs net 10% vertės.

ECB vyr. ekonomistas P. Lane teigė, jog euro-dolerio kursas rūpi centriniam bankui. Pasak P. Lane, jeigu valiutų kursą stipriau veikia tam tikros jėgos, tai bet kokiu atveju atsispindi centrinio banko pasaulio ir Europos ekonominėse prognozėse, o į tai automatiškai atsižvelgiama ir priimant monetarinės politikos sprendimus.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.