Savaitės rinkų apžvalga (08.03 – 08.07)

JAV

JAV akcijos kaip ir praėjusią savaitę kilo, o Nasdaq 100 vėl pasiekė visų laikų aukštumas. Tam įtakos turėjo geresni ekonominiai duomenys nei buvo tikėtasi ir mažėjantys JAV koronaviruso susirgimo atvejai.

Senate toliau vyksta derybos tarp Republikonų ir Demokratų dėl ekonomikos stimulo paketo. Nepavyksta susitarti dėl sulig liepos pabaiga baigusios galioti 600 USD per savaitę papildomos išmokos bedarbiams. Baltieji Rūmai kartu nori sumažinti papildomą išmoką iki 200 USD per savaitę, o Demokratai siekia palikti ją kokią buvo. Visgi, 16 respublikonų senatorių paskelbė remiantys naują 25 milijardų USD paramą JAV oro pramonei.

Per pirmąją 2020 metų pusę Kinija nupirko tik 5% nuo visos anksčiau šiais metais susitartos JAV energetikos prekių sumos. Šių metų sausio mėn. JAV ir Kinija pasirašė prekybos sutartį, kuria Kinija įsipareigojo per metus iš JAV supirkti energetikos produktų už 25,3 mlrd. USD. Oksfordo universiteto energetikos mokslų fakulteto direktorius Michal Meidan teigia, kad Kinija nesugebėsianti įvykdyti šio susitarimo, kas gali dar labiau pabloginti JAV ir Kinijos santykius. JAV ir Kinijos atstovai susitiks rugpjūčio 15 d., kad įvertintų pirmojo etapo prekybos susitarimą.

JAV ekonominiai rodikliai

Savaitė prasidėjo lūkesčius pralekenčiais gamybos sektoriaus PMI indekso duomenimis. Antrą mėnesį iš eilės JAV gamybos įmonėms sekasi geriau nei tikėtasi ir yra peržengusi 50 ribą, o tai byloja apie gamybos sektoriaus plėtrą. Plačiau apie pirkimo vadybininkų indeksą (PMI).

JAV gamybos sektorius PMI indeksas. Šaltinis: forexfactory.com

ADP trečiadienį paskelbė, jog praėjusį mėnesį JAV privačiame sektoriuje, išskyrus žemės ūkį, buvo sukurta vos 167 tūkst. naujų darbo vietų. Tai ženkliai mažiau nei prognozuota. Buvo tikimasi net 1,2 mln. naujų darbo vietų.

Praėjusį mėnesį JAV, išskyrus žemės ūkio sektorių, sukurta 1,76 mln. darbo vietų. Nedarbo lygis mažėjo trečią mėnesį iš eilės ir krito iki 10,2%. Daugiausiai naujų darbo vietų sukurta laisvalaikio ir restoranų sektoriuose (592 tūkst.). Vyriausybiniame sektoriuje įdarbinta 301 tūkst. žmonių. Mažmeninėje prekyboje – 258,3 tūkst.

Darbo rinkos duomenys pakankamai neblogi. Tai socialinių ir ekonominių restrikcijų laisvinimo rezultatas. Rodiklius turėtų pakankamai pozityviai įvertinti ir akcijų rinkų buliai.

JAV Įmonės

Microsoft patvirtino, jog derasi su Kinijos kompanija ByteDance dėl socialinio tinklo TikTok JAV padalinio įsigijimo. D. Trumpas pagrasino uždrausti šį socialinį tinklą JAV dėl duomenų saugumo sumetimų. Su JAV prezidentu dėl TikTok įsigijimo diskutavo Microsoft vadovas S. Nadella. Trumpas teigė, kad TikTok leidžiama veikti JAV tik iki rugsėjo 15 dienos

Apple pranešė, jog praėjusį ketvirtį kompanijos pardavimai siekė 59,68 mlrd. USD, kai prognozuota, jog jie sieks 52,25 mlrd. USD. Bendrovė pardavė iPhone telefonų už 26,41 mlrd. USD. Apple uždirbo 11,23 mlrd. USD pelno arba 2,58 USD pelno akcijai. Analitikai laukė vos 2,04 USD. Kompanija taip pat pranešė, jog atliks akcijų padalijimą santykiu 1:4. Kiekvienas Apple akcininkas už vieną turimą akciją rugpjūčio 24 dieną gaus 3 papildomas. Apple siekia kompanijos akcijas padaryti kuo labiau prieinamas mažmeniniams investuotojams. Nuo Apple įžengimo į biržą, Apple jau atliko 4 akcijų padalinimus.

Šią savaitė kilo lėktuvų bendrovių kompanijų akcijos tokių kaip American Airlines Delta Air Lines, Southwest Airlines ir United Airlines. Tam įtakos turėjo naujienos, kad grupė JAV senatorių remia planą pratęsti 25 milijardų dolerių papildomą pagalbą oro uostams.

Rezultatus paskelbė pavėžėjimo ir maisto pristatymo paslaugų platforma Uber. Kompanija per antrą ketvirtį patyrė 1,78 mlrd. USD nuostolių arba 1,02 USD akcijai. Pajamos siekė 2,24 mlrd. USD, kai prieš metus sudarė 3,17 mlrd. USD. Tai 29% nuosmukis, kuriam daugiausiai įtakos padarė Covid-19. Pavėžėjimo paslaugų užsakymų apimtys sumenko 35% iki 10,2 mlrd. USD. Uber akcijos šiandien stipriau pinga.

Europa

Investicinio banko Morgan Stanley analitikai mato nemažai galimybių Europos rinkose. Europos Sąjunga patvirtino pandemijos pagalbos planą ekonomikai ir naują ES biudžetą dar liepos mėnesį. Tokį sprendimą investicinio banko analitikai mato kaip pagrindinę priežastį Europos akcijoms pranokti kitas rinkas. Morgan Stanley prognozuoja, kad ES akcijos galimai pranoks kitų rinkų akcijas bent 10% prieaugiu.

Anglijos bankas vienbalsiai balsavo už tai, kad banko palūkanų norma nebūtų pakeista ir liktų istorinėse žemumose 0,1%. Taip pat pritarta, kad Anglijos bankas tęstų dabartines JK vyriausybės obligacijų ir investicinio lygio įmonių obligacijų pirkimo programą iki 745 milijardų svarų. Komitetas neketina griežtinti pinigų politikos, kol nebus aiškių įrodymų, kad infliacija artėja 2% link. Anglijos bankas (BoE) pagerino savo šalies prognozę – JK ekonomika šiemet sumažės 9,5%, mažiau nei buvo prognozuota gegužės mėn – 14%.

Europos ekonominiai rodikliai

Pirmadienį paskelbti galutiniai liepos mėnesio didžiųjų regiono valstybių gamybos sektoriaus PMI indeksai. Rezultatai nuteikia pakankamai pozityviai. Didžiosiose regiono ekonomikose (Prancūzija, Ispanija, Vokietija, bendrai euro zona) fiksuoti indekso rezultatai byloja apie gamybos sektoriaus plėtrą ir augimą. Indeksų reikšmės viršija 50 punktų ribą.

Euro zonos gamybos sektorius PMI indeksas. Šaltinis: IHS Markit

Paslaugų sektoriaus PMI indeksų reikšmės taip pat praėjusį mėnesį ūgtelėjo gerokai virš 50 punktų ribos (54,7 punkto), o tai indikuoja apie sektoriaus plėtrą. Sektoriaus augimas fiksuojamas pirmą kartą nuo vasario mėnesio. Plėtra didžiausia nuo 2018 metų birželio. Tokie rezultatai nuteikia pozityviai. Itin spartus paslaugų sektoriaus augimas fiksuotas Prancūzijoje (57,3 punkto).

Euro zonos paslaugų sektoriaus PMI (kairė pusė grafike) su BVP (dešinė pusė grafike) palyginimas. Šaltinis: IHS Markit

Eurostat pranešė euro zonos pramonės gamybos kainų indekso pokyčius (PPI). Gamintojų kainos birželio mėnesį, lyginant su geguže, augo 0,7%. Buvo prognozuojamas 0,6% sieksiantis augimas.

Pramonės gamybos kainų pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Išskiriant didžiausios Europos ekonomikos Vokietijos pramonės produkcijos apimtys birželio mėnesį, lyginant su liepa, ūgtelėjo 8,9%. Ekonomistai prognozavo 8,3% sieksiantį augimą. Dar stipriau ūgtelėjo Prancūzijos pramonė. Apimtys per tą patįį laikotarpį didėjo net 12,7%, kai buvo prognozuotas 8,6% sieksiantis augimas.

Eurostat paskelbė birželio mėn. mažmenininkų pardavimų duomenis. Augimas, lyginant su geguže, siekė 5,7%. Tai kiek mažiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi 6,5%. Gegužę buvo fiksuotas įspūdingas 20,3% mažmenininkų pardavimų atšokimas. Tarp Europos Sąjungai priklausančių valstybių, sparčiausias augimas buvo fiksuotas Airijoje (+21,9%), Ispanijoje (+16,5%) ir Italijoje (+13,8%). Pardavimų nuosmukis fiksuotas Austrijoje (-2,5%), Vokietijoje (-1,6%).

Euro zonos mažmeninės prekybos apimtys. Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Rezultatus paskelbė bankai HSBC ir Societe Generale. HSBC pelnas per pirmą šių metų pusmetį susitraukė net 77% iki 1,98 mlrd. USD. Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį uždirbta 8,51 mlrd. USD pelno. Pajamos krito nuo 29,37 mlrd. USD iki 26,75 mlrd. USD. Banko atidėjiniai per pusmetį šoktelėjo 5,7 mlrd. USD iki 6,9 mlrd. USD.

Prancūzijos bankas Societe Generale pranešė, jog per praėjusį ketvirtį patyrė 1,26 mlrd. EUR nuostolių, kai per tą patį laikotarpį prieš metus uždirbo 1,05 mlrd. EUR pelno. Bendros pajamos krito 16% ir sudarė 5,30 mlrd. EUR. Analitikai prognozavo 139 mln. pelno ir 5,45 mlrd. EUR pajamų.

Rezultatus pranešė energetikos sektoriaus gigantė BP. Kompanijos nuostoliai praėjusį ketvirtį sudarė 16,8 mlrd. USD. Tam daugiausiai įtakos turėjo įvairių bendrovės projektų neigiami vertės pokyčiai, prie kurių itin prisidėjo smukusios naftos kainos. Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį prieš metus buvo uždirbta 1,8 mlrd. USD pelno.

Stipriau šoktelėjo oro skrydžių bendrovės EasyJet vertybinių popierių kaina. Bendrovė pranešė, jog didina vykdomų skrydžių skaičius. EasyJet prognozavo, jog vykdys veiklą tik 30% buvusio įprasto režimo, tačiau veiklos apimtys bus didinamos bent iki 40% rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais. EasyJet veiklą atnaujino birželio mėnesį, o liepą perskraidino daugiau nei 2 mln. keleivių.

Stipriau brango farmacijos bendrovės Hikma Pharmaceuticals akcijos. Paskelbta, jog per pirmą pusmetį kompanija uždirbo 274 mln. USD pelno prieš mokesčius. Tai 48 mln. USD daugiau nei prieš metus. Pajamos ūgtelėjo 8% iki 1,13 mlrd. USD. Hikma padidino dividendus už pirmą pusmetį iki 0,16 USD akcijai.

Žaliavos

Žaliavų rinkoje investuotojai toliau žvalgosi į saugesnius aktyvus ir perka auksą. Auksas pasiekė visų laikų aukštumas. Viena iš pagrindinių priežasčių, lemianti aukso brangimą, yra investuotojų nerimas dėl galimo infliacijos augimo, kurį gali sukelti beprecedentė centrinių bankų pinigų politika ir fiskalinis pasaulio atsakas į pandemiją. Prie aukso brangimo prisideda ir dolerio kurso silpnėjimas bazinių valiutų atžvilgiu.

Daug dėmesio skiriama auksui, tačiau sidabro kaina iš tikrųjų kyla daug greičiau (per mėnesį kilo daugiau nei  proc.), nes investuotojai suprato, kad sidabro ir aukso santykis vis dar yra mažesnis už istorinį vidurkį. Nors sidabro kaina stipriai kilo, jis vis dar nėra pasiekęs aukščiausio lygio 2008–2011 m., tada aplinkybės buvo panašios ir pinigai buvo įliejami į rinka.

Naftos WTI kaina per savaitę padidėjo 2,36 proc. Tam įtakos turėjo, nežymiai mažėjantys susirgimų skaičius koronavirusu viso pasaulio mastu, o ypač JAV, kuri yra viena didžiausių naftos sunaudojančių šalių. Kainos didėjimui tuėjo įtakos ir žinia, kad Irakas paskelbė rugpjūčio mėn. mažinsiantis naftos gavybos apimtis 400 tūkst. barelių per dieną kaip kompensaciją už OPEC+ gavybos kiekio mažinimo nutarimo nesilaikymo praėjusius kelis mėnesius.

JAV doleris jau liepos pabaigoje buvo pasiekęs dvejų metų žemiausią lygį. Dolerio pigimui kitų valiutų atžvilgiu turi yra kos ekonominis nuosmukis, didesnės vyriausybės išlaidos lyginant su kitomis valstybėmis ir beveik nulinės palūkanų normos. Tokia situacija tikėtina ir toliau tęsis artimiausiu metu, o tai ir mažins dolerio kainą kitų valiutų atžvilgiu.

Būta ir blogųnaujienų. Sprogimas Beirute sunaikino vieninteles Libane esančias dideles grūdų saugyklas bei antrą didžiausią uostą Tripolyje. Po 120 tūkst. tonų saugyklų bei pagrindinio maisto importų uosto sunaikinimo pirkėjai turės naudotis ribotais mažesnių privačių saugyklų paslaugomis kviečių pirkimui. Didžiąją kviečių dalį importuojančiam bei 6 mln. populiaciją turinčiam Libanui, tai gali reikšti maisto trūkumus ateinančiais metais.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.