Obligacija

Image

Apibrėžimas: Skolos vertybinis popierius, suteikiantis jo savininkui teisę nustatytais terminais gauti iš jį išleidusio juridinio asmens nurodytą pinigų sumą (nominaliąją vertę), palūkanas ar kitą piniginį ekvivalentą arba kitas turtines teises.

Obligacijų leidėjai (emitentai) vykdo skolos finansavimą, nes jie skolinasi iš obligacijų pirkėjų (investuotojų). Kuomet investuotojas perka obligaciją, jam yra prižadama, kad visi investuoti pinigai bus grąžinti kartu su palūkanomis. Įmonės likvidavimo atveju, obligacijų turėtojai yra aukščiau akcininkų.

Pavyzdžiui įmonė X išleidžia 100 obligacijų, po $1000, kurių metinės palūkanos yra 5% ir kurias išmokės kuomet obligacijos baigs galioti- už vienų metų. Įmonė X gaus $100’000. Paprastai palūkanos yra mokamos kas 3 mėnesius, vadinasi po 3 mėnesių įmonė sumokės $1250 obligacijų savininkams, dar po 3 mėnesių $1250, tuomet dar po 3 mėnesių $1250, ir galiausiai $102’500 ($100’000 nominali vertė + $1250 palūkanų mokėjimas).

Image
Vienos obligacijos, kurios terminas 1 metai ir moka 5% palūkanų, grąža

Obligacijos Terminas (Maturity)

Terminas yra ta data, kuomet obligacija baigia galioti ir bus išmokama nominali vertė jos laikytojui. Terminas gali būti nuo vos 30-ies dienų, iki 100 metų (Austrijos valstybinės obligacijos).

Obligacija, kurios terminas yra už 20 metų skirsis nuo obligacijos, kurios terminas yra už 1 metų, kadangi 20-ies metų obligacija yra rizikingesnė (nežinome kas bus ateityje). Dėl to, dažniausiai ilgo termino obligacijų pajamingumas yra didesnis nei, kad trumpo termino obligacijų. Taip pat, ilgo termino obligacijų rinkos kaina judės žymiai daugiau nei, kad trumpo termino obligacijų.

Nominali Vertė

PAR vertė, dar žinoma kaip Face value arba Principal yra nominali obligacijos vertė. Tai yra pinigų kiekis, kurį obligacijų turėtojas gaus, kuomet obligacija baigs galioti. Dažniausia nominali vertė yra $1000. Negalima pamiršti, kad prie nominalios vertės termino pabaigoje prisideda paskutinysis palūkanų mokėjimas.

Kuomet emitentas daro obligacijų emisiją (parduoda savo obligacijas), tarkime $1 milijoną, tai visų obligacijų nominalios vertės suma turi būti $1 milijonas. Jei nominali vertė $1000, tai obligacijų kiekis bus 1000.

Obligacijos Kaina

Nominali vertė nėra kaina, už kurią obligaciją galima nusipirkti. Rinkos kaina (reali kaina), ta kaina už kurią investuotojai gali pirkti obligaciją kuomet ja prekiaujama antrinėje rinkoje (po pirminės emisijos), pastoviai kinta, priklausomai nuo įvairių faktorių, tačiau pagrindinis jų- palūkanų normos ekonomikoje.

Obligacijos reali kaina dažniausiai būna išreikšta nominalios vertės procentu padauginus iš šimto. Pavyzdžiui obligacija kurios reali kaina yra $1000, o nominali vertė yra irgi $1000, bus išreikšta kaip 100. Kuomet obligacijos kaina rodoma kaip 105, tai parodo, kad obligacijos reali kaina yra 5% virš nominalios vertės, vadinasi $1050. Kuomet kaina 95, tai obligacijos kaina bus $950.

Obligacijos Kuponas

Kuponas yra piniginė palūkanų vertė, kuri yra sumokama obligacijų investuotojams. Kitais žodžiais, tai yra emitento kompensacija investuotojams už tai, kad jie laiko jo obligacijas.

Pavadinimas „kuponas” yra išlikęs nuo senų laikų, kuomet obligacijos buvo realus popierius su daugybe kuponų ir kiekvieną kartą, kuomet buvo mokamos palūkanos, vienas iš tų kuponų buvo nukerpami iki kol nebelikdavo nei vieno ir obligacija nustodavo galioti. Tuomet emitentas sumokėdavo nominalią vertę investuotojui (grąžindavo paskolintą sumą)

Nominalus pajamingumas parodo kiek kuponas duoda grąžos nuo nominalios vertės ir tai yra išreikšta procentais. Pavyzdžiui, jei kuponas yra 10%, o nominali vertė yra $1000, tai obligacijos nominalus pajamingumas yra 10%.