Savaitės rinkų apžvalga (11.29 – 12.03)

JAV

Gruodžio mėnesis pagrindiniams JAV indeksams pasirodė kiek geriau po lapkričio paskutinio penktadienio, kai rinkas išgąsdino nauja COVID-19 atmaina. Po tądien didesnius nei 2% neigiamus pokyčius fiksavę pagrindiniai indeksai praėjusią savaitę jau atšokinėjo. Visgi, savaitės gale po FED pasisakymo, kad planuoja kiekybinį skatinimą mažinti greičiau nei buvo tikėtasi, rinkos užsidarė neigiamoje teritorijoje.

Pasaulio sveikatos organizacija (WHO) įspėjo, kad praėjusią savaitę Pietų Afrikos respublikoje identifikuota nauja „omikron“ atmaina kelia didelę riziką, tačiau jos pavojingumas ir užkrečiamumas dar nėra iki galio aiškus. Taip pat skelbiama, jog kol kas nepranešta mirties atvejų, susijusių su nauja viruso atmaina. WHO kartu sukritikavo ir valstybes, kurios iškart ėmėsi kelionių sustabdymo iš Pietų Afrikos regiono. PAR medikai, kurie jau susidūrė su omikron užsikrėtusiais pacientais, pranešė, jog ligos simptomai yra pakankamai švelnūs. Taip pat, buvo sulaukta ir aktyvesnės reakcijos į naująją viruso atmainą. JAV biotechnologijų kompanijos Moderna vadovas paskelbė apie prognozę, jog dabartinės vakcinos susidurs su sunkumais ir nebus tokios efektyvios, kovojant su Omicron atmaina. Pasak S. Bancel, duomenys apie esamų vakcinų veiksmingumą bus gauti per ateinančias dvi savaites, bet mokslininkai optimizmu netrykšta. Naujiems skiepams sukurti reikės ne vieno ir ne kelių mėnesių.

Šaltinis: FactSet

J. Powell teigė, jog jau vykdomas centrinio banko turto supirkimo programos mažinimas galėtų būti dar labiau paspartintas ir pasibaigti anksčiau nei buvo planuojama anksčiau. Šiuo metu FED turto supirkimo apimtis yra sumažinęs iki 15 mlrd. USD per mėnesį (10 mlrd. USD JAV iždo obligacijų ir 5 mlrd. USD hipotekos obligacijų). Tikimasi kad apie tokius galimus veiksnius bus diskutuojama šį mėnesį vyksiančio FED valdybos susitikimo metu. Daug dėmesio sulaukė ir pasikeitusi J. Powell retorika infliacijos atžvilgiu. FED vadovas pabrėžė, kad centrinio banko šiais metais anksčiau pakankamai dažnai akcentuotas „laikinas“ (angl. transitory) kainų augimo terminas šiuo metu yra nebetinkamas. Tai indikacija, kad FED nebemato drastiškai mažėsiančios infliacijos bent jau artimiausius metu. Rinkos dalyviai tai taip pat suprato, kaip kad palūkanų normos gali būti keliamos ankščiau nei šiuo metu tikimasi.

Nepaisant to didžiausio šalies banko JPMorgan analitikų komanda prognozuoja, kad pagrindinis JAV akcijų indeksas S&P 500 kitų metų pabaigoje bus pasiekęs 5 050 punktų lygį. Tai indikuoja apie prognozuojamą 8% prieaugį per šių metų gruodį ir visus kitus metus. Bankas tikisi tolimesnio įmonių pelnų augimo, kurtis turėtų būti ne toks spartus, kaip šiais metais, taip pat prognozuojama, jog apsitvarkys problemos tiekimo grandinių atžvilgiu bei pagerės situacija Kinijoje.

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusį mėnesį didžiausioje pasaulio ekonomikoje buvo sukurta vos 210 tūkst. naujų darbo vietų tiek privačiame, tiek valstybiniame sektoriuose (išskyrus žemės ūkį). Tai mažiausiai šiais metais ir gerokai mažiau nei prognozuota – ekonomistai tikėjosi, kad bus sukurta 573 tūkst. darbo vietų. Darbdaviai toliau skundžiasi sunkiai surasdami naujų darbuotojų. Jaučiamas didelis jų trūkumas. Bendras nedarbo lygis JAV praėjusį mėnesį krito iki 4,2%, o vidutinio darbo užmokesčio mėnesis augimo tempas sudarė 0,3%. Spalį šalyje buvo sukurta 546 tūkst. naujų darbo vietų, nedarbo lygis siekė 4,5%, o darbo užmokestis pamėnesiui augo 0,4%. Praėjusį mėnesį metinis vidutinio darbo užmokesčio augimo tempas siekė 4,8%. Tai 0,2 procentinio punkto mažiau nei tikėtasi.

Lapkričio mėnesio JAV darbo rinkos duomenys. Šaltinis: MarketWatch / Bureau of Labor Statistics
Šaltinis: FactSet

JAV Įmonės

Kinijos pavežėjimo platformos valdytoja Didi Global pranešė apie planus delistinguoti akcijas (depozitoriumo pakvitavimus) iš Niujorko akcijų biržos. Delistingavimo detalės neaiškios, nes pati įmonė jų dar nepatvirtino. Minimas tik delistingavimas, o ne apskirtai ėjimas iš biržos (going private). Tai ko gero yra geresnis variantas nei tapimas privačia kompanija. Depozitoriumo pakvitavimų delistingavimą iš JAV jau patvirtino valdyba. Dar reikia ir sulaukti pačių akcininkų balsavimo bei sprendimo. Remiantis Didi pranešimu, kompanijos akcijos turėtų būti listinguojamos Honkonge ar kitoj biržoje. Kaip tiksliai vyks pakvitavimų keitimas į akcijas Honkonge dar nėra aišku, bet tikėtina, kad norintiems toliau likti akcininkais, jiems priklausantys pakvitavimai bus verčiami ekvivalentu į akcijas Honkonge, o depozitoriumo pakvitavimai atšaukiami. Jau pasirodė pranešimai, kad listingavimas Honkonge galėtų įvykti kitų kovo mėnesį. Visas procesas užtruktų 3 – 6 mėnesius.

Didi IPO Niujorko biržoje įvyko birželio mėnesį. Jis tapo didžiausiu Kinijos kompanijos akcijų platinimu JAV nuo „Alibaba“ laikų. „Didi‘ išplatino 316,8 mln. amerikietiškų depozitoriumo pakvitavimų (ADR) po 14 JAV dolerių, taip iš viso pritraukiant 4,4 mlrd. JAV dolerių. Visa įmonė tuomet įvertinta 68 mlrd. JAV dolerių. Nors IPO buvo galima laikyti sėkmingu, tačiau viską po įvykusio debiuto biržoje „sugadino“ Kinijos reguliatorius, kuris liepos pradžioje praėjus savaitei po IPO nurodė kompanijai stabdyti programėlės platinimą išmaniesiems telefonas šalies rinkoje. Reguliatorius nustatė, jog Didi neteisėtai rinko vartotojų asmeninius duomenis. Po tokių naujienų kompanijos akcijų kaina smigo žemyn ir liepos pabaigoje buvo beveik 50% mažesnė nei priminio siūlymo metu.

[simple_subscribe_form]

Europa

Senajame žemyne prekyba buvo taip pat kiek permaininga dėl paskelbtos naujos Covid-19 atmainos ir didėjančių paskelbtų infliacijos duomenų. Tokios naujienos privertė didžiausią Europos ekonomiką Vokietiją kiek sugriežtinti jau ir taip esamus apribojimus nepasiskiepijusiems. Austrija tuo tarpu pratęsė savo karantinavimasi kitų valstybių atžvilgiu iki gruodžio 11 d.

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbtais išankstiniais duomenimis, euro zonoje šį mėnesį metinis infliacijos lygis pakilo iki 4,9%. Tai 0,8 procentinio daugiau nei spalį ir 0,4 procentinio daugiau nei tikėjosi ekonomistai. Labiausiai per metus brango energijos išteklių kainos, kurios išaugo 27,4%, kai spalį augimo tempas siekė 23,7%. Pasak Eurostat, paslaugos šį mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, pabrango 2,7%, maisto, alkoholio ir tabako kainos pakilo 2,2%. Praėjusį kartą spartesnis vartotojų kainų indekso augimas regione buvo registruotas 1991 metais.

Infliacijos pokyčiai euro zonoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Eurostat

Euro zonos nedarbo lygis spalio mėnesį, lyginant su rugsėju, krito 0,1 procentinio punkto ir siekė 7,3%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Prieš metus spalį regione nedarbo lygis buvo didesnis ir sudarė 8,4%. Europos Sąjungoje nedarbas šių metų spalį siekė 6,7%, o prieš metus buvo 0,8 procentinio punkto didesnis.

Euro zonos nedarbo lygis. Šaltinis: Eurostat / tradingeconomics.com

Kiek nuvylė euro zonos mažmenininkų rezultatai. Remiantis šiandien paskelbtais Eurostat duomenimis, regione spalio mėnesį, lyginant su rugsėju, mažmeninės prekybos apyvarta išaugo 0,2%, kai laukta 0,4% sieksiančio augimo. Lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, apimtys išaugo 1,4%. Per metus didžiausias mažmenininkų pardavimų augimo tempas spalio mėnesį buvo registruotas Slovėnijoje (34,3%), Lenkijoje (12,4%), Estijoje (11%). Apimtys labiausiai krito Vokietijoje (-2,8%), Latvijoje (-2,3%), Airijoje (-1,9%). Lietuvoje pardavimų apyvarta per metus išaugo 8,9%.

Mažmeninės prekybos apimčių pokyčiai (metiniai). Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Italijos finansų grupė UniCredit paskelbė, jog planuoja 3 tūkst. sumažinti darbuotojų skaičių. Kompanijos vadovas A. Orcel nori fokusuotis į pelningas grupės veiklos kryptis, kurios yra naujoje Italijos banko strategijoje. UniCredit veikia 13 Europos valstybių ir rugsėjo pabaigoje turėjo apie 87 tūkst. darbuotojų. Naująją bendrovės strategiją pradėjo įgyvendinti šių metų balandžio viduryje vadovu tapęs A. Orcel, kuris yra dirbo Šveicarijos banke UBS Group. A. Orcel perorganizavo svarbiausių vadovų komandą, taip pat atsisakė banko Banca Monte dei Paschi di Siena įsigijimo sandorio, dėl kurio buvo deramasi šešis mėnesius su Italijos vyriausybe.

Automobilių gamintojos Stellantis vadovas C. Tavares atkreipė dėmesį į gamintojų patiriamo spaudimo dėl perėjimo į elektromobilių gamybą galimas pasekmes. Vyriausybių ir investuotojų raginami kuo greičiau įgyvendinti gamybos tranziciją gamintojai susiduria su itin išaugusiais kaštais. Pasak Stellantis vadovo, bendra automobilių gamintojų elektrifikacija jiems kompanijos atsieis 50% išaugusiomis sąnaudomis, lyginant vidaus degimo variklių gamybos atžvilgiu. C. Tavares teigė, jog viso sąnaudų prieaugio nebus įmanoma galutiniam vartotojui, nes daugeliui viduriniosios klasės atstovų automobilis taps neprieinamas. Stellantis ir kiti gamintojai per ateinančius metus siekia sumažinti kaštus, padidindami produktyvumą daugiau nei yra įprasta automobilių gamybos rinkoje. Pasak C. Tavares, per penkerius ateinančius metus produktyvumas turėtų išaugti po 10% per metus, kai realiai auga po 2 – 3%. Tai didžiausius automobilių gamintojus gali priversti mažinti gamybos apimtis ir kelti kainas arba susitaikyti su mažesnėmis pelno maržomis.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
10:00🟨Ispanijos lapkričio mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn,)5,6%5,6%5,4%
15:00🟧Vokietijos lapkričio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)5,2%5%4,5%
Antradienis//
03:00🟧Kinijos lapkričio mėn gamybos sektoriaus PMI indeksas50,149,749,2
12:00🟧Euro zonos lapkričio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)4,9%4,5%4,1%
16:45🟧JAV lapkričio mėn. Čikagos PMI indeksas61,866,968,4
17:00🟧JAV lapkričio mėn. Conference Board vartotojų pasitikėjimo indeksas109,5110,8113,8
17:00🟥FED prezidento J. Powello pranešimas JAV Senate
Trečiadienis//
02:30🟥Australijos III kev. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.)-1,9%-2,7%0,7%
09:00🟧Vokietijos spalio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn,)-0,3%0,6%-2,5%
15:15🟥JAV lapkričio mėn. ADP duomenys apie sukurtas naujas darbo vietas privačiame sektoriuje534 tūkst.525 tūkst.571 tūkst.
17:00🟧JAV lapkričio mėn. ISM gamybos sektoriaus PMI 61,161,060,8
17:00🟥FED prezidento J. Powello pranešimas JAV Senate
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-0,9 mln.-1,5 mln.1,0 mln.
Ketvirtadienis
12:00🟨Euro zonos spalio mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)5,4%3,6%2,7%
12:00🟨Euro zonos spalio mėn. nedarbo lygis7,3%7,3%7,4%
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę222 tūkst.238 tūkst.199 tūkst
Penktadienis
12:00🟧Euro zonos spalio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn,)0,2%0,4%-0,3%
15:30🟥JAV lapkričio mėn. vidutinio darbo užmokesčio pokytis (mėn./mėn.)0,3%0,4%0,4%
15:30🟥JAV lapkričio mėn. sukurtos darbo vietos, išsk. žemės ūkio sektorių210 tūkst.573 tūkst.531 tūkst.
15:30🟥JAV lapkričio mėn. nedarbo lygis4,2%4,5%4,6%
17:00🟥JAV lapkričio mėn. ISM paslaugų sektoriaus PMI 69,165,566,7

Įmonių ketvirčio rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
Antradienis
time-after-hoursSalesforce.com IncIT285,30 mlrd.0,921,27
time-after-hoursZscaler, Inc.IT46,63 mlrd.-0,47-0,65
time-after-hoursGlobalFoundries Inc.Mikroprocesoriai33,92 mlrd.0,010,07
time-after-hoursNetApp, Inc.IT19,40 mlrd.1,021,28
Trečiadienis
time-pre-marketRoyal Bank Of CanadaFinansai148,04 mlrd.2,242,09
time-after-hoursSnowflake Inc.IT103,38 mlrd.-0,47-0,51
time-after-hoursCrowdStrike Holdings, Inc.IT52,62 mlrd.-0,130,17
time-after-hoursSynopsys, Inc.IT52,56 mlrd.1,121,82
time-after-hoursVeeva Systems Inc.IT44,25 mlrd.0,600,97
Ketvirtadienis
time-pre-marketToronto Dominion BankFinansai136,85 mlrd.1,561,63
time-after-hoursMarvell Technology, Inc.Mikroprocesoriai60,31 mlrd.0,250,43
time-pre-marketDollar General CorporationMažmeninė prekyba52,53 mlrd.2,032,08
time-after-hoursDocuSign, Inc.IT47,73 mlrd.0,460,58
time-pre-marketKroger CompanyMažmeninė prekyba32,02 mlrd.0,660,78
time-after-hoursUlta Beauty, Inc.Mažmeninė prekyba22,23 mlrd.2,473,93
Penktadienis
time-pre-marketBank Of MontrealFinansai71,52 mlrd.2,492,60
time-pre-marketBig Lots, Inc.Mažmeninė prekyba1,54 mlrd.-0,14-0,14
time-pre-marketHibbett, Inc.Mažmeninė prekyba1,39 mlrd.1,451,68
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2021.11.26 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.