Savaitės rinkų apžvalga (11.23 – 11.27)

JAV

Praėjusią savaitė investuotojai laviravo tarp teigiamų vakcinos naujienų ir vis didėjančių ekonominių apribojimų, kuriais siekiama pažaboti dienos susirgimų ir didėjantį hospitalizacijų skaičių. Tuo tarpu, apie išrastą vakciną dėl Covid-19 paskelbė dar viena JK farmacijos bendrovė AstraZeneca. Tai jau trečia kompanija, kuriai pavyko išrasti Covid-19 vakciną. AstraZeneca pranešė, jog jos kartu su Oksfordo universiteto mokslininkais kuriamos vakcinos efektyvumas atliktuose klinikiniuose tyrimuose vidutiniškai siekė 70%. Priklausomai nuo skirtingų vakcinos dozių, tiriamos vakcinos efektyvumas siekė nuo 62% iki 90%.

Rinkos dalyviai taip pat palankiai sutiko naujienas, jog JAV prezidento rinkimus preliminariai jau laimėjęs J. Bidenas į šalies iždo sekretorės poziciją siūlys buvusią FED vadovę J. Yellen. Jeigu J. Yellen patvirtins Senatas, ji taps pirmąja moterimi užimančia šias pareigas. 2014 metais J. Yellen buvo išrinkta FED vadove. Jos kadencija buvo pažymėta gerėjusia situacija darbo rinkoje, istoriškai žemomis palūkanomis.

Įdomu tai, kad didžiausias pagal valdomą turtą JAV bankas JP Morgan atnaujino prognozes dėl šalies ekonomikos augimo. Banko ekonomistai prognozuoja, kad dėl toliau plintančios pandemijos ir įvedamų ribojimų, JAV ekonomika pirmą kitų metų ketvirtį trauksis. Skaičiuojama, kad nuosmukis galėtų siekti 1%. Šiam ketvirčiui prognozuojamas 2,8% sieksiantis augimas. Tikimasi, kad per antrą kitų metų ketvirtį JAV ekonomika augs 4,5%, o trečią ketvirtį – 6,5%. JP Morgan taip pat tikisi, jog pirmo ketvirčio pabaigoje ekonomiką pasieks 1 trln. USD dydžio fiskalinio stimulo paketas, kuris bus itin reikalingas akseleruoti šalies ekonomikos augimą.

Taip pat, rinkoje buvo pastebimas kiek mažesnis aktyvumas dėl ketvirtadienį JAV švenčiamos Padėkos dienos (angl. Thanksgiving Day), kuri JAV yra nedarbo diena.

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbtos praėjusią savaitę registruotos naujų bedarbių paraiškos. Jų skaičius siekė 778 tūkst. Tai daugiau nei savaitę prieš ir nei tikėjosi ekonomistai. Buvo prognozuojama, kad naujų bedarbių skaičius sieks 732 tūkst. Situacija darbo rinkoje dėl toliau plintančios pandemijos pastarosiomis savaitėms prastėja.

JAV naujų bedarbių paraiškos. Šaltinis: CNBC

Paskelbtos teigiamos naujienos PMI gamybos ir paslaugų sektoriuose. JAV gamybos sektoriau PMI šoktelėjo iki 56,7 iš praėjusio mėnesio 53,4 taip pat viršydami rinkos prognozes. Tuo tarpu paslaugų sektoriaus PMI taip pat viršijo analitikų lūkesčius ir siekė 57,7. Šie skaičiai gerai nuteikia rinkos dalyvius, nor sir sekantį mėnesį tikimąsi PMI mažėjimas dėl didėjančių apribojimų valstijose.


JAV gamybos ir paslaugų sektorių indeksai. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Toiau brango Tesla akcijos. Kaina pirmą kartą po akcijų padalijimo viršijo simbolinę 500 USD ribą ir beveik pasiekė 600 USD ribą. Bendrovės rinkos vertė perkopė 500 mlrd. USD. Dėka toliau brangstančių Tesla akcijų, vieno didžiausių kompanijos akcininkų E. Musko turtas pasiekė beveik 128 mlrd. USD ir pralenkė antro turtingiausio žmogaus pasaulyje B. Gateso turto vertę (127,7 mlrd. USD). Tesla akcijos nuo metų pradžios pabrangusios net 523%. Panašiai išaugusi ir E. Musko turto vertė. Remiantis Bloomberg informacija, daugiausiai turto yra sukaupęs Amazon J. Bezosas. Jo turto vertė siekia 182 mlrd. USD.

Finansinius rezultatus pranešė žemės ūkio technikos gamintoja kompanija Deere & Company. Praėjusio ketvirčio pajamos siekė 8,66 mlrd. USD. Tai 1,04 mlrd. USD daugiau nei prognozavo analitikai. Pelnas akcijai sudarė 2,39 USD ir gerokai viršijo lūkesčius (1,39 USD). Praėjęs ketvirtis Deere buvo paskutinis 2020 finansinių metų ketvirtis. Bendros kompanijos metinės pajamos smuko 9% iki 35,54 mlrd. USD. Deere prognozuoja, kad per kitus finansinius metus pelnas galimai sieks 3,6 – 4,04 mlrd. USD. Kompanijos akcijos nuo metų pradžios pabrangusios daugiau nei 50%.

Stipriai šoktelėjo Slack Technologies akcijų kaina. Wall Street Journal pranešė, jog dėl bendrovės įsigijimo derasi kompanija Salesforce.com. Pastarosios vertybiniai popieriai vakar pigo. Slack Technologies akcijos nuo metų pradžios pabrangusios daugiau kaip 80%. Bendrovei buvo itin palanki situacija dėl pandemijos ir suvaržymų. Tai paskatino darbuotojus dirbti iš namų, daugiau bendrauti internetu. Slack verslui siūlo tarpusavio bendravimo platformą, kaip pvz. Google Hangouts ir kt. 2016 metais kompaniją bandė įsigyti ir pati Microsft, kuri vėliau pristatė savo produktą – Microsoft Teams. Tai šiuo metu pagrindinis Slack konkurentas, kuris atėmė nemažą rinkos dalį. Salesforce.com siūlo įvairią programinę įrangą, specializuojasi klientų valdymo sistemose. Bendrovė pakankamai dažnai vykdo įsigijimus. Paskutinis jos įsigijimas įvyko praėjusiais metais. Tuomet už 15,7 mlrd. USD buvo įsigyta kompanija Tableu Software. Salesforce.com akcijos nuo metų pradžios pabrangusios daugiau kaip  50%.

Facebook šią savaitę sulaukė kiek daugiau žiniasklaidos dėmesio. Financial Times pranešė, jog kompanija jau kitų metų pradžioje ribotu kiekiu planuoja išleisti savo sukurtą kriptovaliutą pavadinimui Libra. Pasak Financial Times, Libra turėtų būti susieta su JAV doleriu santykiu 1 : 1. Tiksli kriptovaliutos pristatymo data priklausys nuo reguliatorių. Facebook laukia leidimo teikti mokėjimo paslaugas iš Šveicarijos finansų rinkos reguliatoriaus.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos akcijos kilo jau ketvirtą savaitę iš eilės. Tam įtakos turėjo taip pat teigiami vakcinos naujienos, bei blėstntis JAV rinkimų neapibrėžtumas ir lūkesčiai, kad JAV Kongresas gali pakenkti mažesniam ekonomikos stimului.

Pasak B. Parkeris, kuris yra investicijų valdymo bendrovės Quilvest Wealth Management investicinio komiteto narys, per kitus šešis – devynis mėnesius Europos akcijos aplenks JAV vertybinius popierius prieaugio atžvilgiu. Europos regiono priešakyje turėtų atsidurti Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Italijos valstybių bendrovių akcijos. B. Parkeris savo prognozes grindžia tuo, jog euro zonos ir JK ekonomikos kitas metais augimu pranoks JAV, o tai suteiks pagreitį ir šių šalių akcijų rinkoms. Be to, tikėtina, kad matysime tolimesnę stiprėjančią rotaciją iš stipriai pabrangusio technologijų sektoriaus į ciklinio verslo sektorių bendrovių akcijas.

Tuo tarpu Investicinio banko Morgan Stanley ekonomistai ir analitikai kiek nustebino pasidalinę prognozėmis, jog Jungtinės Karalystės FTSE 100 indeksas kitais metais galėtų ūgtelti net 17%. Kiti didieji bankas (UBS, Citi) taip pat palankiai vertina JK akcijų rinkos perspektyvas ir prognozuoja, kad per ateinančius mėnesius JK akcijos pralenks JAV bendrovių vertybinius popierius prieaugio atžvilgiu. Pasak UBS Wealth Management vyr. investicijų vadovo T. Themistocleus, žmonės jaučiasi vis labiau užtikrinti ir tiki netolimomis „normalizacijos“ perspektyvomis. Neaiškumai dėl Brexit artėja į pabaigą, taip pat pozityvo suteikia naujienos dėl Covid-19 vakcinos. Augantis užtikrintumas gali lemti teigiamas stiprias tendencijas JK akcijų rinkoje.

Visgi, Europos centrinis bankas įspėjo, jog regiono valstybių bankai negrįš į prieš pandeminį pelningumo lygį iki 2022 metų. Pasak ECB vice prezidento L. de Guindos, ECB prognozuoja, kad bankų pelningumas išliks menkas. Užsitęsus ilgesniam laikotarpiui, prastėja bendra bankinės sistemos būklė. Tai mažina bankų galimybes efektyviai skolinti pinigus ir galiausiai atsiliepia ekonomikai. Rinkos dalyviai prognozuoja, kad šiais metais bendras vidutinis regione veikiančių bankų nuosavo kapitalo pelningumas sudarys vos 1,7%. Kitais metais šis rodiklis turėtų ūgtelti iki 3,1%, o 2021 metais pasiekti 5%. Palyginimui, remiantis ECB duomenimis, euro zonos bankų vidutinė nuosavo kapitalo grąža 2019 metų birželio mėnesį siekė apie 6%. Sumažėjęs bankų pajamingumas atsispindi jų akcijų pokyčiuose.

Europos ekonominiai rodikliai

Euro zonos verslo aktyvumas šį mėnesį dėl regiono valstybėse įvestų ribojimų krito į pastarųjų šešių mėnesių žemumas. Bendro abiejų sektorių (paslaugų ir gamybos) PMI indekso reikšmė krito iki 45,1 punkto lygį. Spalio mėnesį reikšmė siekė 50 punktų. Gamybos sektoriuje aktyvumas buvo didesnis (53,6) nei laukta (53,2), tiesa, lyginant su spaliu (54,8), traukėsi. Aukštesnis nei 50 punktų lygis indikuoja apie sektoriaus plėtrą, tad tarp gamybos atstovų nuotaikos turėtų būti pakankamai neblogos. Tuo tarpu visiškai priešinga situacija fiksuota paslaugų sektoriuje. Šio sektoriaus PMI indekso reikšmė šį mėnesį siekė 41,3 punkto ir buvo tiek mažesnė lyginant su praėjusiu mėnesiu (46,9), tiek su analitikų prognozėmis (42,2). Šias apklausas atliekanti bendrovė IHS Markit prognozuoja, kad bendras euro zonos ekonomikos nuosmukis šiais metais sudarys 7,4%, kitais metais tikimasi 3,7% sieksiančio augimo.

Euro zonos paslaugų ir gamybos sektorių PMI indeksas. Šaltinis: IHS Markit

Paskelbti galutiniai Vokietijos BVP duomenys. Trečią ketvirtį didžiausia Europos regiono ekonomika, lyginant su antru, augo 8,5%. Tai geriau nei preliminarūs duomenis, kurie rodė, jog augimas siekė 8,2%. Nepaisant tokio gero rezultato, metinis BVP pokytis (lyginant su 2019 metų trečiu ketvirčiu) buvo neigiamas ir siekė -4%. Lyginant su antru šių metų ketvirčiu, namų ūkių vartojimas augo 10,8%. 16% šoktelėjo investicijos į gamybą, įrenginius.

Europos įmonės

Pranešta apie nutrūkusias derybas dėl susijungimo tarp Ispanijos bankų BBVA ir Banco Sabadell. Banco Sabadell pranešė, jog bendrovės valdyba nusprendė nutraukti derybas, nes nebuvo pasiektas susitarimas dėl bankų akcijų santykio apsikeitimo. Naujienos dėl galimo susijungimo pasirodė lapkričio 16 dieną. Įvykus tokiam apsijungimui, naujojo banko bendras turtas viršijęs 600 mlrd. EUR. Tokiu būdų būtų sukurtas antras pagal dydis Ispanijoje. Stipriau pinga Banco Sabadell, kuris buvo laikomas silpnesne sandorio šalimi, akcijos.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.