Savaitės rinkų apžvalga (11.22 – 11.26)

JAV

Praėjusią savaitę nors buvo dedama daug vilčių į „Black Friday“ išpardavimą, kuris turėjo paskatinti įmonių pardavimus, tačiau visų dėmesys nukrypo į savaitės gale pasirodžiusią neigiamą naujieną apie naują Covid-19 atmainą. Tai stipriai privertė sunerimti investuotojus todėl pagrindiniai JAV ir kitų pagrindinių ekonomikų indeksai krito. Pietų Afrikos Respublika paskelbė, jog aptiko naują viruso atmainą su daug mutacijų, kuri galimai prisidėjo prie pastaruoju metu stipriai išaugusių infekcijų skaičiaus. Apie kelionių ribojimus į pietų Afrikos regioną suskubo paskelbti nemažai valstybių, tarp jų Vokietija, Izraelis, Jungtinė Karalystė. Pasak Pietų Afrikos Respublikos sveikatos ministro J. Phaahle, mokslininkus daugiausiai neramina viruso mutacijų kiekis ir stipriai šalyje šoktelėjęs registruojamų atvejų skaičius. Naujų susirgimų skaičius buvo stabilizavęsis ties 200 per dieną, tačiau dar praėjusį trečiadienį šalyje registruota daugiau nei 1200, o sekančią dieną 2465 atvejai. Nors dar nėra aišku, ar viruso atmaina tikrai yra dar labiau pavojinga, nei jau žinomos, rinkos dalyvių reakcija suprantama – rinkose po pusantro mėnesio ralio brendo korekcija.

JAV prezidentas J. Biden paskelbė sprendimą dėl Federalinių Rezervų banko vadovo. Nuspręsta antrai kadencijai poste palikti dabartinį centrinio banko vadovą J. Powell. Pagrindinė jo konkurentė kandidatė L. Brainard bus paskirta vice FED valdybos pirmininkė.

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusią savaitę JAV buvo užregistruota 199 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Tai mažiausia nuo 1969 metų lapkričio, kai paraiškų skaičius siekė 197 tūkst. Duomenys gerokai pralenkė ekonomistų prognozes – laukta 265 tūkst. paraiškų. Deja, bet duomenis renkančios valstybinės institucijos nepateikė konkrečių priežasčių dėl tokio mažo rodiklio. Tokia informacija itin svarbi Federalinio Rezervų banko atstovams, kurių šiuo metu vykdomos monetarinės politikos vienas svarbiausių tikslų yra grąžinti situaciją šalies darbo rinkoje į tokią, kokia ji buvo prieš prasidedant pandemijai. Kiek anksčiau šį mėnesį skelbta, jog spalį bendras nedarbo lygis JAV sumažėjo iki 4,6%. Prieš pandemiją nedarbas siekė 3,5%.

JAV naujų bedarbių paraiškos. Šaltinis: CNBC

Paskelbtas ir patikslintas JAV bendrojo vidaus produkto augimas. Per trečią ketvirtį didžiausia pasaulio ekonomika, lyginant su antru ketvirčiu, augo 2,1% sumetintu (padaugintu iš 4) tempu. Tai 0,1 procentinio punkto daugiau nei indikavo preliminarūs duomenys, tiesa ekonomistai tikėjosi 2,2% sieksiančio augimo. 0,1 procentinio punkto daugiau nei remiantis preliminariais duomenimis, išaugo asmeninio šalies vartotojų vartojimo apimtys, kurios padidėjo, lyginant su antru ketvirčiu, padėjo 1,7%. Praėjusį ketvirtį JAV eksporto apimtys susitraukė 3%, o importas stipriai šoktelėjo – apimtys išaugo net 5,8%.

JAV BVP pokyčiai. Šaltinis tradingeconomics.com

JAV Įmonės

„Zoom Video Communications“ praėjusį ketvirtį uždirbo 340,4 mln. USD arba 1,11 USD pelno akcijai, kai prieš metus per trečią ketvirtį pelnas siekė 198,4 mln. USD arba 0,66 USD akcijai. Ketvirčio pardavimai, lyginant su praėjusiais metais, išaugo 35% – nuo 777,2 mln. USD iki 1,05 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad bendrovės pelnas akcijai praėjusį ketvirtį siekė 1,10 USD, o pajamos sudarė 1,02 mlrd. USD. Nuvylė kompanijos pateiktos tolimesnės finansinės prognozės. Bendrovė tikisi, kad ketvirto ketvirčio pelnas akcijai sieks 1,06 USD, o pajamos sudarys 1,051 mlrd. USD. Lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, pajamos būtų didesnės 19%. Tai lėčiausias kompanijos pardavimų augimo tempas per pastaruosius keletą metų.

Ketvirčio rezultatais pasidalino viena didžiausių pasaulyje žemės ūkio technikos gamintoja „Deere“. Kompanija per praėjusį ketvirtį, kuris užbaigė visus finansinius metus, uždirbo 1,28 mlrd. USD grynojo pelno arba 4,12 USD pelno akcijai. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas siekė 757 mln. USD arba 2,39 USD akcijai. Analitikai prognozavo, kad jis bus uždirbta 3,96 USD. Ketvirčio pardavimai per metus išaugo 16,4% iki 11,33 mlrd. USD. Tiesa, pardavimo savikaina pakilo 20,7% ir siekė 7,81 mlrd. USD. Tai turėjo įtakos bendrajam pelningumo mažėjimui, kuris praėjusį ketvirtį susitraukė 2,4 procentinio punkto ir sudarė 33,5%. Per visus 2021 finansinius metus „Deere“ sugeneravo 44,02 mlrd.. USD siekiančius pardavimus ir uždirbo 5,96 mlrd. USD grynojo pelno. Tai atitinkamai 24% ir 117% daugiau nei per 2020 finansinius metus.

[simple_subscribe_form]

Europa

Vos pasirodžius naujienoms apie naują atmainą Europos šalių lyderiai suskubo priimti sprendimus. Europos Komisijos prezidentė U. von der Layen paskelbė, jog bendrijos šalys jau tariasi dėl visiško kelionių sustabdymo iš Pietų Afrikos regiono. Toks sprendimas turėtų būti priimtas dar šiandien vakare. Europos, net ir be naujausios atmainos, toliau yra sudėtingoje situacijoje – Vokietijoje vakar vėl užregistruotas naujas didžiausias užsikrėtimų skaičius. Iš viso per dieną fiksuota 76,1 tūkst. naujų susirgimo atvejų. Bendras Covid-19 sukeltų mirčių šalyje skaičius perkopė 100 tūkst., o iš viso per pandemiją registruota 5,62 mln. susirgimų.

Šaltinis: Our World in Data

Vokietijos centrinis bankas Bundesbank įspėjo, jog šalyje, tikėtina, kad infliacija kurį laiką bus gerokai aukštesnė nei 3%. Pasak Bundesbank, šį mėnesį metinis infliacijos lygis Vokietijoje turėtų būti arti 6%. Kitai metais tikimasi kainų augimo tempo mažėjimo, kai sumažės 2020 metais sumažinot pridėtinės vertės mokesčio ir kitų laikinų faktorių įtaka. Centrinis bankas taip pat atkreipė dėmesį į tai, jog šalies ekonomikos augimo tempas, kuris buvo nemenkas per pastaruosius ketvirčius, tikėtina, kad sulėtės dėl sutrikdytų tiekimo grandinių sunkumų darbo rinkoje ir naujų apribojimų, skirtų kovoti su dar viena Covid-19 banga.

Europos ekonominiai rodikliai

Europoje daugiausiai dėmesio šiandien sulaukė paskelbtas lapkričio mėnesio pirkimo vadybininkų indeksas. Remiantis tyrimų instituto „IHS Markit“ duomenimis, euro zonos ekonomikos aktyvumas, lyginant su spaliu, išaugo. Pasitikėjimą ekonomika atspindintis bendras ekonomikos indeksas „Eurozone PMI Composite Output index“ šį mėnesį pakilo iki 55,8 punkto. Tai dviejų pastarųjų mėnesių aukštumos ir 1,6 punkto daugiau nei spalį. Registruotas aktyvumo didėjimas tiek paslaugų, tiek gamybos sektoriuje. Itin stipriai toliau kuriamos naujos darbo vietos. Stipresnis verslo aktyvumo didėjimas šį mėnesį paneigė daugelio ekonomistų prognozes dėl ekonomikos sulėtėjimo, tiesa, vis tiek tikėtina, kad gruodį ekonomikos apsukos sulėtės dėl trikdžių, daugiausiai susijusių su pandemija ir karantino apribojimais.

Euro zonos PMI ir BVP pokyčiai. Šaltinis: IHS Markit / Eurostat

Europos įmonės

Žemyn krenta ir Vokietijos konglomerato „Thyssenkrupp“ vertybinių popierių kaina. Paskelbta, jog viena iš didžiausių bendrovė akcininkių Švedijos investicijų valdytoja „Cevian Capital“ sumažino savo valdomą akcijų paketą nuo 15% iki 7,9%. Apie akcijų pardavimo kainą neskelbiama, tačiau investicija fondui atnešė nemažai nuostolių. „Cevian Capital“ akcijų poziciją sukaupė dar 2013 – 2014 metų laikotarpiu, įsigydama akcijas už vidutinę 17,81 EUR kainą. Vakar biržos uždarymo metu akcijos kaina sudarė 11,29 EUR, o aukščiausias per pastarąsias 52 savaites kainos lygis buvo pasiektas ties 12,03 EUR riba. Pastaraisiais metais iš nuostolių neišlipanti bendrovė po truputį pradėjo gerinti veiklos rezultatus, atlikdama strateginę verslo restruktūrizaciją. Tiesa, „Cevian“ dažnai kritikuodavo „Thyssenkrupp“ vadovybę pokyčius įgyvendinant per lėtai.

Toliau stipriai brangsta Italijos telekomunikacijų bendrovės „Telecom Italia“ vertybiniai popieriai. Pirmadienį kompanijos akcijų kaina į viršų buvo šoktelėjusi daugiau nei 30%. JAV privataus kapitalo firma KKR prieš keletą dienų pateikusi 10,8 mlrd. EUR pasiūlymą dėl Italijos bendrovės įsigijimo panašu, kad ruošiasi padidinti siūlomą pirminę 0,50 EUR akcijos kainą. Remiantis „Bloomberg“ skelbiama informacija, siūloma kaina galėtų būti padidinti iki 0,70 – 0,80 EUR tam, kad sandoris būtų užbaigtas. Itin pirminį siūlymą nepalankiai vertina didžiausia „Telecom Italia“ akcininkė Prancūzijos bendrovė „Vivendi“. Tai yra suprantama, nes „Vivendi“ patirtų realizuotų nemažai nuostolių, jeigu sandoris būtų įgyvendintas. „Vivendi“ savo akcijų paketa, kuris sudaro 24% visos „Telecom Italia“, įsigijo vidutiniškai po 1,071 EUR už akciją. Bendrovės akcijos vien per šią savaitę jau pabrango daugiau nei 40%.

Kitos rinkos

Itin stipriai pigo Turkijos lira. Tiek JAV dolerio, tiek euro atžvilgiu liros kursas per dieną krito net daugiau nei 10%. Tai itin didelis pokytis valiutų rinkose. Turkijos lira nuo metų pradžios prieš JAV dolerį yra susilpnėjusi 42,3%, prieš eurą – 37,4%. Rinkos dalyvius toliau gąsdina šalies prezidentas ir jo komentarai. Vakar R. T. Erdogan teigė, jog „pasieks pergalę kare dėl ekonomikos nepriklausomybės“. Turkijos prezidentas vadovaujasi įsitikinimu, kad aukštos palūkanų normos sukelia infliaciją, o ne padeda ją sumažinti.

Žaliavos ir valiutos

Kartu su akcijomis, stipriai pigo ir nafta. Rinkos dalyviai baiminasi galimų apribojimų atnaujinimo ir verslo bei vartotojų suvaržymo, kuris turėtų neigiamą įtakos atsigavusiai naftos paklausai. Analitikai vertina ir OPEC gavybos atlaisvinimo plano pristabdymo galimybę. Kitą savaitę kartelio šalys renkasi į susitikimą, kur bus aptarta esama situacija. OPEC, atsakydama į JAV ir kitų valstybių raginimą sparčiau didinti produkcijos apimtis, pabrėždavo, jog būtent Covid-19 plitimo atsinaujinimas yra didžiausia grėsmė vis dar trapiai naftos paklausai. Pagal dabartinį OPEC susitarimą, sąjungininkių gavybos apimtys kas mėnesį didės po 400 tūkst. barelių per dieną, kol bus grįžta prieš gavybos apimčių ribojimą buvusį lygį.

Taip pat, JAV paskelbta apie sprendimą iš šalies strateginio naftos rezervo panaudoti 50 mln. barelių naftos. Taip siekiama suvaldyti išaugusias kuro kainas dėl sutrikdytų tiekimo grandinių ir atsigavusios paklausos. Pasak Baltųjų Rūmų pranešimo, iš rezervo nafta bus panaudota dvejomis dalimis. Per ateinančius keletą mėnesių bus atlaisvinti 32 mln. barelių naftos ir vėliau likusieji 18 mln. barelių. Sumažinti rezervai bus papildyti per ateinančius keletą metų Paskutiniais duomenimis, JAV strateginiuose naftos rezervuose buvo sukaupta 606,1 mln. naftos. JAV ir kitų daugiausiai naftos importuojančių valstybių (Kinija, Indija, Japonija) vyriausybės senokai spaudžia OPEC šalis stipriau padidinti gavybą, siekiant suvaldyti kur kainų augimą.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
17:00🟨Euro zonos spalio mėn. vartotojų pasitikėjimo indeksas -7-5-5
Antradienis//
11:00🟥Išankstinis euro zonos lapkričio mėn. gamybos sektoriaus PMI58,657,258,3
11:00🟥Išankstinis euro zonos lapkričio mėn. paslaugų sektoriaus PMI56,653,654,6
16:45🟧Išankstinis JAV lapkričio mėn. gamybos sektoriaus PMI59,157,557,8
16:45🟧Išankstinis JAV lapkričio mėn. paslaugų sektoriaus PMI57,058,259,1
Trečiadienis//
03:00🟥N. Zelandijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų0,75%0,75%0,50%
11:00🟧Vokietijos lapkričio mėn. Ifo verslo pasitikėjimo indeksas96,596,897,7
15:30🟥Preliminarus JAV III ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv., sumetinta, x4)2,1%2,2%2,0%
15:30🟧JAV spalio mėn. ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai (mėn./mėn.)-0,5%0,2%-0,3%
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę199 tūkst.265 tūkst.268 tūkst.
17:00🟥JAV spalio mėn. PCE vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,4%0,4%0,2%
17:00🟧Patikslintas JAV lapkričio mėn. Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeks as67,466,866,8
17:00🟨JAV spalio mėn. naujų namų pardavimai (sumetinta, x12)745 tūkst.801 tūkst.800 tūkst.
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)1 mln.-1,7 mln.-2,3 mln.
21:00🟥Lapkričio mėn. FED posėdžio ataskaita
Ketvirtadienis
Padėkos diena JAV – nedarbo diena
09:00🟧Patikslintas Vokietijos III ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.)1,7%1,8%1,8%
15:30🟧ECB prezidentės C. Lagarde pranešimas
Penktadienis
10:00🟧ECB prezidentės C. Lagarde pranešimas
11:00🟨Euro zonos spalio mėn. M3 pinigų kiekio pokytis (mėn./mėn.)7,7%7,4%7,4%

Įmonių ketvirčio rezultatai

< td>
KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursZoom Video Communications, Inc.IT75,99 mlrd.1,101,11
time-after-hoursAgilent Technologies, Inc.Diagnostikos prietaisų gamyba49,09 mlrd.1,171,21
time-after-hoursKeysight Technologies Inc.Elektronikos gamyba35,78 mlrd.1,511,82
time-after-hoursArrowhead Pharmaceuticals, IncFamarcija7,37 mlrd.0,04-1,36
Antradienis
time-pre-marketAnalog Devices, Inc.Mikroprocesoriai101,28 mlrd.1,691,73
time-after-hoursAutodesk, Inc.IT72,67 mlrd.1,261,33
time-after-hoursVmware, Inc.IT51,74 mlrd.1,541,72
time-after-hoursDell Technologies IT42,94 mlrd.2,332,37
time-after-hoursHP Inc.IT35,65 mlrd.0,880,94
time-pre-marketBest Buy Co., Inc.Mažmeninė prekyba32,67 mlrd.1,912,08
time-pre-marketDollar Tree, Inc.Mažmeninė prekyba29,59 mlrd.0,950,96
Trečiadienis
time-after-hoursDeere & CompanyŽemės ūkio technika110,73 mlrd.3,964,12
Ketvirtadienis
Penktadienis
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2021.11.19 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai