Analitikai nebesitiki, kad Euribor palūkanos kils | Savaitės rinkų apžvalga (11.06 – 11.10)

JAV

Praėjusi savaitė pagrindiniams JAV indeksams buvo permaininga. Jau antra savaitė iš eilės, kaip pagrindinis JAV indeksas S&P 500 kilo, tiesa ne tiek daug kaip praėjusią savaitę. S&P 500 reikšmė kilo 1,25%, o Nasdaq 100 prieaugis sudarė 2,75%. S&P 500 prieaugis nuo metų pradžios vėl išsiplėtė iki 14,75%, nors dar prieš pora savaičių buvo kritęs žemiau 7%. Indeksas nuo liepos mėnesio pabaigoje pasiektos šių metų viršūnės (4607 punktai) yra apie 177 punktų žemiau (apie 3,8%). Tuo tarpu mažesnės kapitalizacijos įmonių indeksas Russell 2000 nuo kitų pagrindinių JAV indeksų stipriai atsilieka. Indekso neigiamas pokytis nuo metų pradžios iki šiandien siekė 3,89%.

Mažos kapitalizacijos įmonių akcijos šiuo metu prekiaujasi pigiausiai didesnių bendrovių atžvilgiu per daugiau nei 20 metų. Mažos kapitalizacijos įmones dažniausiai apibrėžiamos, kaip 10% mažiausią rinkos vertę turinčių bendrovių visoje akcijų rinkoje. Tokioms kompanijoms didesnę įtaką nei rinkos lyderėms turi stipriai išaugusios palūkanų normos. Jų verslas dažnai labiau priklausomas nuo skolinto kapitalo, todėl brangesni pinigai daro didelę įtaką veiklai, jos pelningumui. Daug įtakos turi ir ekonominė situacija. Nors ekonomika bent jau JAV kol kas laikosi pakankamai tvirtai, tačiau perspektyvos dėl galimos recesijos atbaido investuotojus nuo investicijų į ne tokius stiprius ir konkurencingus verslo modelius turinčias mažesnės kapitalizacijos įmones.

Nors praėjusi savaitė nepasižymėjo svarbių makroekonominių įvykių gausa, tačiau lig su praėjusia savaitę, jau beveik baigėsi III ketv. Įmonių rezultatų skelbimų sezonas. Remiantis FactSet, iš šio ketvirčio rezultatus jau paskelbusių 91% į S&P 500 indeksą įtrauktų kompanijų, 81% bendrovių pelno akcijai rezultatai pranoko analitikų lūkesčius, o 61% kompanijos viršijo pajamų prognozes. Bendras vidutinis pelno akcijai augimas, įvertinus rezultatus jau paskelbusių bendrovių ir prognozuojamą dar jų nepaskelbusių kompanijų pelną, siekia 4,1%. Tai yra gerokai geresnis rezultatas nei prognozavo analitikai. Rugsėjo 30 dieną bendras prognozuojamas EPS pokytis siekė -0,3%. Tai paaiškina pastarųjų savaičių pagrindinių indeksų kilimą, nes dar tada ko tikėjosi analitikai ir realus paskelbtų įmonių pelnų rezultatųš skirtumas nebuvo toks didelis. Dėl šios priežasties S&P 500 per pastarasias dvi savaites santykinai dar didelė, nes dabartinis skelbiamas būsimų dvylikos mėnesių pelnų P/E rodiklis šiai dienai sudaro 18, o tai yra žemiau nei 5-kių metų vidurkis, kuris yra 18,7.

JAV Įmonės

W. Buffet kontroliuojama Berkshire Hathaway pranešė praėjusio ketvirčio rezultatus. Bendrovė per tris mėnesius sugeneravo 10,76 mlrd. USD siekiantį veiklos pelną. Jis, lyginant su laikotarpiu prieš metus, išaugo 40,6%. Tiesa, Berkshire grynasis nuostolis sudarė 12,76 mlrd. USD, kai praėjusiais metais trečią ketvirtį siekė 2,7 mlrd. USD. Tam didžiausią įtaką padarė kritusi investicijų vertė, kuri sumažėjo 29,77 mlrd. USD. Praėjusį ketvirtį pigo Apple, American Express, Coca-Cola ir kitos Berkshire įsigytos akcijos. Berkshire ketvirčio pabaigoje turėjo sukaupusi net 157,2 mlrd. USD grynųjų rezervą.

Biurų ir darbo vietų nuomos paslaugas teikianti WeWork dar rugpjūtį įspėjusi apie galimą bankrotą pateikė prašymą JAV teismui dėl bankroto apsaugos. Bendrovė turi daugiau nei 13 mlrd. USD dydžio įsipareigojimų. WeWork paskelbė, jog su kreditoriais susitarė dėl tam tikro dydžio įsipareigojimų konvertavimo į būsimos reorganizuotos bendrovės akcijas. Prekyba bendrovės akcijomis šiandien buvo sustabdyta. Nuo metų pradžios kaina buvo kritusi apie 99%. WeWork per praėjusį ketvirtį patyrė 0,21 USD nuostolio akcijai. Nuostoliai sudarė 397 mln. USD, kai prieš metus per atitinkamą laikotarpį siekė 635 mln. USD. Per pirmą šių metų pusmetį WeWork iš viso sudegino 696 mln. USD. Per atitinkamą periodą praėjusiais metais nuostoliai sudarė 1,13 mlrd. USD. WeWork ketvirčio pajamos per metus išaugo 4% iki 844 mln. USD. Pirmų šešių mėnesių pardavimai siekė 1,69 mlrd. USD ir buvo 0,11 mlrd. USD didesni nei prieš metus. Ketvirčio pabaigoje WeWork fizinių darbo vietų ir biurų užimtumas siekė 72% ir buvo 2 proc. punkto didesnis nei prieš metus. Bendrovė vakarykštėmis akcijų kainomis buvo vertinama vos 45 mln. USD. 2019 metais, kai bendr jos vertė buvo pakilusi net iki 47 mlrd. USD.

Rezultatus paskelbė Disney. Kompanijos pardavimai praėjusį ketvirtį siekė 21,24 mlrd. USD, t.y. 5% daugiau nei per ketvirtį prieš metus. Veiklos pelnas siekė 3 mlrd. USD. Veiklos pelningumas per metus išaugo 6 proc. punkto iki 14%. Pelnas akcijai sudarė 0,82 USD. Analitikai laukė 0,70 USD EPS ir 21,33 mlrd. USD siekiančių pardavimų. Tai buvo jau antras ketvirtis iš eilės, kai Disney pardavimai prasilenkė su analitikų lūkesčiais. Tiesa, toks rezultatas nesutrukdė akcijų kainai kilti aukštyn. Lūkesčius pranoko Disney+ transliacijų platformos rezultatai. Disney+ prenumeratorių skaičius padidėjo 7 mln. iki 150,2 mln., kai analitikai tikėjosi, kad jų skaičius bus apie 2 mln. mažesnis. Disney akcijos nuo metų pradžios iki šiandien buvo atpigusios 2,7%, kai S&P 500 indekso reikšmė pakilo 14,2%. Bendrovė rinkoje yra vertinama apie 160 mlrd. USD.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos akcijų indeksai praėjusią savaitę taip pat užbaigė fiksuodami teigiamus pokyčius. Viso regiono Euro Stoxx 50 indekso reikšmė kilo 0,52%, Vokietijos DAX prieaugis siekė 0,3%, Jungtinės Karalystės FTSE 100 indeksas tuo tarpu traukėsi -0,77%, o Prancūzijos CAC 40 fiksavo nežymų -0,03% kritimą. Euro Stoxx indeksas nuo metų pradžios yra pakilęs 10,62%, nors metų eigoje prieaugis buvo išaugęs ir virš 18%.

Europa ekonominiai rodikliai

12 mėnesių Euribor tarpbankinių palūkanų norma toliau smunka ir atsidūrė arti 4% ribos. Paskutinį kartą žemesniame lygyje šio laikotarpio palūkanos buvo birželio mėnesį. Dar praėjusių metų gegužę šio laikotarpio Euribor palūkanos buvo neigiamos. 1 mėn. Euribor palūkanos sudaro 3 mėnesių – 3,992%, 6 mėnesių – 4,074%, 12 mėnesių – 4,04%.

Tolimesnio Euribor palūkanų normų kilimo analitikai nebesitiki. Po metų skaičiuojama, kad jos susitrauks apie procentą ir sudarys apie 3%. EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) – vidutinės Europos tarpbankinės rinkos palūkanų normos, kuriomis bankai skolina pinigus eurais kitiems bankams.

Kiek nuvylė euro zonos mažmenininkų duomenys. Mažmeninės prekybos apyvarta regione rugsėjo mėnesį, lyginant su rugpjūčiu, krito 0,3%, kai buvo laukta 0,2% sieksiančio nuosmukio. Lyginant su praėjusių metų birželio mėnesiu, mažmeninės prekybos apimtys euro zonoje krito 0,7%. Tarp Europos Sąjungos valstybių, per metus didžiausias apyvartos nuosmukis buvo registruotas Slovėnijoje (-17,0%), Belgijoje (-8,4%). Tuo tarpu didžiausias augimas buvo fiksuotas Ispanijoje (+7,5%). Lietuvoje buvo registruotas 0,2% nuosmukis.

Mažmeninės prekybos pokyčiai euro zonoje ir ES (per metus). Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Airijos pigių oro skrydžių bendrovė Ryanair pranešė, jog per pirmą finansinių metų pusmetį (baigėsi rugsėjo 30 d.) 105,4 mln. keleivių. Tai yra 10,3 mln. daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Vasaros laikotarpis šiuo atžvilgiu didžiausiai Europos skrydžių kompanijai buvo rekordinis. Praėjusį pusmetį Ryanair skrydžiuose vidutiniškai buvo vos 5% neužpildytų vietų. Bendrovė per šešis mėnesius sugeneravo 8,58 mlrd. EUR siekiančias pajamas, kurios per metus šoktelėjo 30%. Veiklos išlaidos augo 24% iki 6,16 mlrd. EUR.

Pasirodė pranešimai, kad Latvijos bankas Citadelė planuoja surengti viešąjį akcijų siūlymą (IPO). Apie strateginę veiklos alternatyvų vertinimą bankas jau buvo pranešęs šių metų liepą. Skelbiama, kad pasirengimas IPO jau yra pradėtas. Akcijos turėtų būti listinguojamos Londono arba Skandinavijos valstybių biržose. Analitikų vertinimu, Citadelė rinkos kapitalizacija galėtų siekti 560 – 700 mln. EUR. Per pirmą šių metų pusmetį bankas uždirbo 60,73 mln. EUR grynojo pelno. Tai yra gerokai daugiau nei per atitinkamą laikotarpį prieš metus, kai jis siekė 16,70 mln. EUR. Banko grynųjų palūkanų pajamos šoktelėjo apie 33 mln. EUR ir sudarė 87,96 mln. EUR. Palyginimui, Lietuvoje veikiantis Šiaulių bankas atitinkamu laikotarpiu uždirbo 41,45 mln. EUR grynojo pelno. Banko palūkanų pajamos siekė 75,45 mln. EUR. Šiaulių bankas rinkoje šiuo metu yra vertinamas apie 390 mln. EUR. Citadelė pirmo pusmečio nuosavo kapitalo grąža (ROE) siekė 29,2%, o Šiaulių banko – 19,4%. Šiaulių banko akcijos nuo metų pradžios yra atpigusios 5%.

Į biržą planuoja žengti ir Latvijos oro skrydžių kompanija airBaltic. Bendrovė rugsėjo mėnesį oficialiai paskelbė pasisamdžiusi finansinius patarėjus IPO pasiruošimui. Apie akcijų listingavimą yra kalbama jau senokai, tiesa, panašu, kad planai virs realybe. Rugsėjį bendrovės planus įvertino ir kredito reitingų agentūra Fitch. Ji tikisi, kad akcijas investuotojams bendrovė pasiūlys kitais arba 2025 metais, o pritrauktos lėšos padės sustiprinti finansinę būklę. IPO planus ko gero paskatino ir kitais metais artėjantis 2019 metais išleistų 200 mln. EUR dydžio obligacijų emisijos išpirkimas. Beveik 98% airBaltic akcijų šiuo metu priklauso Latvijos vyriausybei. Pastaroji pakankamai prisidėjo suteikdama daug pagalbos ir papildomo kapitalo, kuris buvo reikalingas pandemijos metu. Šie metai bendrovei, kaip ir visam aviacijos sektoriui, kol kas yra sėkmingi. Per tris pirmus metų ketvirčius bendrovė pervežė 3,4 mln. keleivių, t.y. 0,9 mln. daugiau nei per atitinkamą laikotarpį prieš metus. Įvykdyta 33 tūkst. skrydžių ir sugeneruotos 39% didesnės pajamos, kurios išaugo iki 502 mln. EUR.

Žaliavos

Rugsėjo mėnesio pabaigoje pasiekusi šių metų aukščiausią lygį naftos kaina toliau smunka ir šiandien krito į nuo liepos nematytas žemumas. Už WTI rūšies barelį apžvalgos rengimo metu buvo mokama kiek mažiau nei 77 USD. Brent kaina buvo apie 4 USD aukštesnė. WTI kaina rugsėjo mėnesį buvo šoktelėjusi iki 95 USD. Rinkoje šiuo metu dėmesys sutelktas į naftos paklausos augimo prognozes ir perspektyvas. Taip pat kainoms spaudimą kelia ir išaugęs OPEC šalių žaliavos eksportas. UBS duomenimis, nuo rugpjūčio mėnesio žemiausio eksporto apimčių lygių OPEC naftos prekybos apimtys padidėjo apie 1 mln. barelių per dieną.

Kitos rinkos

Tarptautinis Valiutos fondas pagerino Kinijos ekonomikos augimo prognozę. Pasak organizacijos, Kinijos bendrasis vidaus produktas šiais metais turėtų augti 5,4%, kai anksčiau buvo tikimasi 0,4 proc. punkto lėtesnio augimo tempo. Kitais metais, prognozuojama, ji sulėtės iki 4,6%. Tiesa, tai yra taip pat 0,2 proc. punkto sparčiau nei buvo tikimasi anksčiau. Trečią šių metų ketvirtį antros pagal dydį pasaulyje bendrojo vidaus produkto metinis augimas siekė 4,9% ir viršijo prognozes 0,3 proc. punkto. Antrą ketvirtį atitinkamas augimo tempas siekė 6,3%, o pirmą ketvirtį sudarė 4,5%. Didžiausius iššūkius ekonomikai toliau kėlė situacija nekilnojamojo turto sektoriuje. Sausio – rugsėjo mėnesių laikotarpiu investicijos šalies NT rinkoje, lyginant su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, krito 9,1%.

Investicinio portfelio formavimas

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

fxcm

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Seminare supažindinsime su Myriad capital investavimo platforma, kurios pagalba galima susikurti savo finansinių priemonių portfelį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
09:00🟧Vokietijos rugsėjo mėn. nauji gamintojų užsakymai (mėn./mėn.)0,2%-1,4%3,9%
12:00🟧Patikslintas euro zonos spalio mėn. paslaugų sektoriaus PMI indeksas47,847,847,8
Antradienis//
05:30🟥Australijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų4,35%4,35%4,10%
12:00🟧Euro zonos rugsėjo mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,5%0,3%0,6%
15:30🟧JAV rugsėjo mėn. prekybos balansas-61,5 mlrd.-60,5 mlrd.-58,3 mlrd.
Trečiadienis//
09:00🟧Patikslintas Vokietijos spalio mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,0%0,0%0,0%
12:00🟧Euro zonos rugsėjo mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)-0,3%-0,2%-1,2%
Ketvirtadienis
03:30🟧Kinijos spalio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)-0,2%-0,2%0,0%
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę217 tūkst.210 tūkst.215 tūkst.
Penktadienis
15:30🟥Jungtinės Karalystės rugsėjo mėn. bendrojo vidaus produkto pokytis (ketv./ketv.)0,2%0,0%0,2%

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-pre-marketRyanair Holdings plcOro skrydžiai101,79 mlrd.7,137,21
time-after-hoursVertex Pharmaceuticals Farmacija95,32 mlrd.3,513,67
time-after-hoursRealty Income CorporationNT34,01 mlrd.1,001,02
Antradienis
time-after-hoursGilead Sciences, Inc.Farmacija99,92 mlrd.1,912,29
time-pre-marketUber Technologies, Inc.Technologijos89,57 mlrd.0,130,10
time-after-hoursOccidental Petroleum CorporationEnergetika54,28 mlrd.0,891,18
Trečiadienis
time-after-hoursWalt Disney Company Prmogos148,34 mlrd.0,690,82
time-pre-marketBiogen Inc.Farmacija34,70 mlrd.3,974,36
time-pre-marketWarner Bros. Discovery, Inc.Medijos24,57 mlrd.-0,08-0,17
Ketvirtadienis
time-pre-marketSony GroupTechnologijos104,73 mlrd.1,191,12
time-pre-marketAstrazeneca PLCFarmacija97,94 mlrd.0,790,87
time-pre-marketBecton, Dickinson and CompanyMedicina73,33 mlrd.3,423,42
Penktadienis
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2023.11.03 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.