Savaitės rinkų apžvalga (09.28 – 10.02)

JAV

Praėjusi savaitę baigėsi III ketv. pabaiga, kuri išties buvo labai gera JAV finansų rinkoms. Pagrindinio JAV indekso prieaugis siekė apie 8%. Vertinant likusio metų ketvirčio istorinius rezultatus, matyti, kad tai dažniausiai geriausias ketvirtis JAV akcijų indeksui metuose. Per paskutinius 25 metus S&P 500 indekso vidutinis IV ketvirčio prieaugis siekia 4,5%. 80% ketvirčių būna teigiami prieaugio atžvilgiu.

S&P 500 indekso ketvirčio pokyčiai. Šaltinis:  Schaeffer’s Investment Research, Inc.

Savaitės pabaigoje D. Trumpui buvo patvirtintas Covid-19 teigiamas testas. JAV prezidentas išsiųstas karantinuotis keletą savaičių. Po karantino, bus likę keletas savaičių iki lapkričio 3-čios prezidentų rinkimų. Investuotojai nerimauja dėl to, kokį poveikį JAV prezidento užsikrėtimas turės finansų rinkoms, nes sustiprins žiniasklaidoje koronaviruso baimę, o tai turėtų būti viena pagrindinių eskaluojamų temų jam užsikrėtus. D. Trumpas bus izoliuotas didžiąją kampanijos dalį, o tai mažina tikimybę būti perrinktam JAV prezidentu (į dabartinio JAV prezidento perrinkimą finansų rinkos reaguotų palankiau nei J. Bideno).

Rinkos dalyviams taip pat teko vertinti pirmą kartą įvykusius JAV prezidento rinkimų debatus tarp D. Trumpo ir J. Bideno. Pirmas debatų etapas vertinamas kaip itin chaotiškas. Debatų dalyviai nuolat vienas kitą pertraukinėjo ir įžeidinėjo. Daugelį nustebino lūkesčius pranokęs J. Bideno pasirodymas. Visgi, debatų laimėtojas išliko neaiškus. Tiesa, D. Trumpo šansai laimėti analitikų nuomone kiek po minėtų debatų kiek sumenko (nuo 42% iki 40%).

Investuotojams pozityvo kiek buvo suteikusios naujienos dėl JAV fiskalinio stimulo paketo. JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi interviu CNN teigė, jog yra tikimybė, kad susitarimas dėl pagalbos paketo gali būti pasiektas. Pasak žiniasklaidoje pasirodžiusių naujienų, dėl 2,2 trln. USD pagalbos paketo turėtų būti balsuojama spalio mėnesio pradžioje. JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi turėtų aptarti naują įstatymo projektą su JAV iždo sekretoriumi S. Mnuchinu siekiant atgaivinti viltis dėl jo patvirtinimo. Tiesa, naujam skatinimo paketui ir valstybės išlaidų didinimui priešinasi Respublikonų Senatoriai.

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbti patikslinti JAV II ketvirčio bendrojo vidaus produkto duomenys. JAV ekonomikos sumetintas (x4) nuosmukis praėjusį ketvirtį siekė 31,4%. Ankstesni duomenys indikavo apie 31,7% siekiantį nuosmukį.

JAV bendrasis vidaus produktas. Šaltinis: Bloomberg

Praėjusią savaitę šalyje registruotų naujų bedarbių skaičius krito iki 837 tūkst. Ekonomistai prognozavo 850 tūkst. Savaitę prieš naujų bedarbių paraiškų skaičius siekė 873 tūkst. Nuo kovo mėnesio viduryje prasidėjusios krizės JAV dėl pagalbos netekus darbo kreipėsi 63 mln. žmonių.

JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę. Šaltinis: Tradingeconomics

Taip pat paskelbti šalies vartotojų pajamų ir išlaidų pokyčiai. Svarbiausias ekonomikos variklis – vartotojų išlaidos rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, augo 1%. Tai daugiau nei prognozuota. Ekonomistai tikėjosi 0,7% sieksiančio augimo. Vartotojų išlaidos auga ketvirtą mėnesį iš eilės. Įdomu tai, jog išlaidos rugpjūčio mėnesį augo net ir mažėjant pajamoms. Pajamos per atitinkamą laikotarpį krito 2,7%.

JAV vartotojų pajamų (kairėje) ir išlaidų (dešinėje) pokyčiai. Šaltinis: Tradingeconomics.com

Paskelbti su lūkesčiais prasilenkę praėjusio mėnesio šalies darbo rinkos rodikliai, kurie yra vieni realiausiai ekonomikos būklę atspindinčių duomenų. JAV rugsėjį buvo sukurta 661 tūkst. naujų darbo vietų, kai ekonomistai prognozavo 900 tūkst. Vidutinio darbo užmokesčio augimas, lyginant su rugpjūčiu, siekė 0,1%. Tai gerokai mažiau nei tikėtasi, buvo prognozuojamas 0,5% sieksiantis augimas. Kiek pozityvo suteikė tai, jog bendras nedarbo lygis JAV praėjusį mėnesį krito iki 7,9% nuo 8,4% rugpjūčio mėnesį. Tai mažiausias nedarbas nuo pandemijos pradžios.

JAV Įmonės

Biotechnologijų kompanija Moderna, kuri yra viena iš pagrindinių Covid-19 vakciną kuriančių bendrovių paskelbė, jog vakcina nebus patvirtinta iki JAV prezidento rinkimų. Moderna vadovas S. Bancel patvirtino, kad kompanija neprašys JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) vakcinos patvirtinimo skubos tvarka. Bendrovė nesitiki, jog vakcina bus galutinai patvirtinta ir prieinama visai visuomenei iki 2021 metų pavasario. Taip pat išsiskyrė stipriau brangusios debesų kompiuterijos paslaugas teikiančios bendrovės Twilio akcijos. Kompanija pranešė, jog tikisi, kad didesnių trečio ketvirčio pajamų nei buvo skelbiama anksčiau (401 – 406 mln. USD). Refinitiv analitikai, prognozuoja, kad Twilio pardavimai trečią ketvirtį siekė 407,9 mln. USD. Daugelis debesų kompiuterijos paslaugas teikiančių bendrovių šiais metais stiprokai augino pardavimus, privačiam ir viešajam sektoriui daugeliu atveju perėjus prie nuotolinės veiklos. Twilio akcijos nuo metų pradžios pabrangusios apie 195%.

[simple_subscribe_form]

Europa

ECB prezidentė C. Lagarde davė užuominą apie galimą centrinio banko tikslinio infliacijos lygio keitimą. Pasak C. Lagarde, dabartinėje žemos infliacijos aplinkoje, problemos, su kuriomis susiduriama, yra kitokios nei prieš kelis dešimtmečius, todėl tai turėtų atsispindėti ir ECB tiksluose infliacijos atžvilgiu. Vidutinė metinė infliacija euro zonos 1999 – 2008 metų laikotarpiu sudarė 2,3%. Po 2008 metų krizės iki 2019 metų pabaigos vidutinis metinis infliacijos lygis siekė tik 1,2%. Remiantis Eurostat duomenimis, šių metų rugpjūčio mėnesį infliacija regione buvo neigiama ir sudarė -0,2%. ECB atidžiai stebi defliaciją, nes sveikoje ekonomikoje bendrai kainos turėtų nuosekliai didėti, o ne kristi. ECB prognozuoja, kad šių metų euro zonos BVP trauksis 8%, o į prieškrizinį lygį regiono ekonomika grįš tik 2022 metų pabaigoje.

Europos ekonominiai rodikliai

Remiantis preliminariais duomenimis, paskelbtas Vokietijos vartotojų kainų indekso reikšmė, kuri šį mėnesį lyginant su rugpjūčiu traukėsi 0,2%. Ekonomistai prognozavo 0,1% siekiantį bendrą kainų nuosmukį. Tuo tarpu Ispanijoje kainos krito dar stipriau. Metinis vartotojų kainų indekso reikšmės nuosmukis rugsėjį siekė 0,4%. Ispanija nuo balandžio gyvena defliacijos sąlygomis.

Ispanijos vartotojų kainų indeksas. Šaltinis: Instituto Nacional de Estadistica

Lūkesčius pranoko paskelbti Vokietijos mažmenininkų pardavimai. Jų apimtys rugpjūčio mėnesį, lyginant su liepa, ūgtelėjo 3,1%, kai prieš tai du mėnesius iš eilės buvo fiksuotas nuosmukis. Ekonomistai prognozavo 0,4% sieksiantį augimą.

IHS Markit paskelbė galutinį rugsėjo mėnesio euro zonos gamybos sektoriaus PMI indeksą. Regiono gamybos sektoriaus aktyvumo augimas didžiausias per pastaruosius du metus. Indekso reikšmė sudarė 53,7 punkto, kai rugpjūtį siekė 51,7. Stipriai augo naujų užsakymų apimtys, eksporto paklausa. Dideliu aktyvumu pasižymėjo Vokietijos gamybininkai. Vokietijos sektoriaus PMI indekso reikšmė pasiekė 56,4 punkto, Italijos – 53,2 punkto. Tai geriausias rezultatas per daugiau nei du pastaruosius metus.

Euro zonos gamybos PMI. Šaltinis: IHS Markit

Euro zonoje nedarbo lygis rugpjūčio mėnesį pakilo iki 8,1%. Liepą nedarbas regione siekė 8%. Europos Sąjungoje nedarbo lygis sudarė 7,4%.

Daugiausiai bedarbių pagal paskutinius Eurostat duomenis yra Ispanijoje (16,2%), Italijoje (9,7%), Lietuvoje (9,6%). Graikijoje nedarbo lygis birželio mėnesį sudarė 18,3%. Mažiausias nedarbas – Čekijoje (2,7%), Lenkijoje (3,1%), Maltoje (4,1%).

Europos įmonės

Frankfurto akcijų biržoje debiutavo Siemens Energy, kuri gamina dujų, vėjo turbinas, energijos perdavimo sistemas ir t.t. Tai buvusi Siemens kompanijos dalis. IPO metu akcijos išplatintos po 21,60 EUR, o biržos atidarymo metu už akciją buvo mokama 22,01 EUR. Prekybos sesijos metu kaina buvo pasiekusi ir 19,21 EUR. Bendra Siemens Energy vertė siekia 16 mlrd. EUR. Tai didžiausias įgyvendintas bendrovės atskyrimas (spin-off) Vokietijos istorijoje, tiesa, įmonė įvertinta mažiau nei tikėtasi. Analitikai prognozavo, jog rinkos kapitalizacija galimai sudarys 21-22 mlrd. EUR.

Stipriau pigo Londono akcijų biržoje listinguotos aukso kasybos bendrovės Centamin akcijos. Bendrovė prablogino veiklos rezultatų prognozes. Pasak Centamin, preliminariais duomenimis ketvirtą ketvirtį kompanijos iškasto aukso apimtys turėtų kristi iki 70 tūkst. uncijų. Centamin buvo priversta sustabdyti veiklą Sukari kasykloje Egipte dėl užfiksuoto judėjimo.

Tuo tarpu Ispanijos statybų gigantės ACS vertybinių popierių kaina šoktelėjo daugiau nei 20% po to, kai paskelbta, jog Prancūzijos bendrovė Vinci pateikė pasiūlymą dėl dalies ACS verslo (vėjo, saulės jėgainių projektavimas) įsigijimo už 5,2 mlrd. EUR.

Žaliavos

WTI rūšies nafta smuktelėjo beveik 8% ir užsidarė 37,05 USD už barelį kaina. Tam įtakos turėjo didėjantis susirūpinimui dėl kuro paklausos atsigavimo, nes koronaviruso infekcijų skaičius ir toliau auga visame pasaulyje, įskaitant tokias dideles ekonomikas kaip JAV, JK, Vokietija ir Prancūzija. Naftos kaina koreguojasi jau antra savaitė iš eilės, o šios savaitės nuosmukis buvo didžiausias nuo birželio mėnesio.

Covid-19 dienos užsikrėtimų ir mirčių skaičius

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.