Savaitės rinkų apžvalga (08.24 – 08.28)

Ketvirčio rezultatai

Į pabaigą artėja ketvirčio rezultatų skelbimo sezonas. Remiantis FactSet duomenimis, rezultatus paskelbė 98% S&P 500 indeksui priklausančių kompanijų. 84% kompanijų pelno akcijai rezultatai viršija analitikų prognozes. Tiksliau pagal sektorius ­­­– informacinių technologijų (94%), medžiagų (93%), sveikatos priežiūros (92%) ir pramonės (92%) sektoriuose.

JAV

S&P500 praėjusią savaitę pasiekė aukščiausią visų laikų tašką ir padidėjo beveik 52% nuo kovo 23 d. žemiausio šių metų taško, o nuo metų pradžios pakilęs beveik 8%. FED valdybos pirmininkas Jerome’as Powellas praėjusią savaitę pareiškė, kad leis infliacijai šiek tiek viršyti tradicinius 2%, o tai reiškia, kad palūkanų norma išliks žemesnė ilgiau, nes palūkanos nebus pradėtos didinti infliacijai iškart pasiekus 2% ribą. Tuo tarpu asmeninės išlaidos liepos mėnesį padidėjo 1,9%, o tai jau trečią mėnesį iš eilės rodo ekonomikos atsigavimą kas skatina akcijų kainas toliau didėti.

S&P 500 indekso kainų pokyčiai per praėjusias krizes. Šaltinis Edward Jones

       

Rinkos dalyvių optimizmą savaitės pradžioje sukėlė JAV paskelbtos naujienos susijusios su Covid-19 pacientų gydymu. JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) skubos tvarka suteikė leidimą naudoti virusu persirgusių pacientų kraujo plazmą sunkiai tebesergantiems ligoniams. Persirgusiu pacientų kraujo plazmoje esama nemažai antikūnų, kurie gali padėti veiksmingai kovoti su Covid-19. Dėl šios priežasties aviakompanijų akcijų kaina sparčiai didėjo rinkai manant, kad šios naujienos labiau atlaisvins oro erdvę ir padidins skrydžių skaičių.

Optimizmo taip pat rinkos dalyviams suteikė skambutis tarp Kinijos ir JAV atstovų. Jo metu buvo aptariamas dalinio prekybos susitarimo statusas. Kinija įvardijo diskusiją telefonu „konstruktyvia“, o JAV derybų atstovai teigė, jog matomas progresas ir dėl visosprekybos susitarimo sėkmės. Tokios naujienos nuteikia teigiamai, ypatingai atsižvelgus į pastarojo laiko nesutarimus tarp abiejų valstybių dėl situacijos Honkongo ir kitų problemų.

Daug dėmesio sulaukė naujienos apie vieno pagrindinių JAV akcijų indeksų – Dow Jones Industrial Average pokyčius. Bendrovė S&P Dow Jones Indices paskelbė, jog Dow Jones indekse nebeliks energetikos milžinės Exxon Mobil, kurią pakeis programinės įrangos kūrėja Salesforce, farmacijos gigantę Pfizer pakeis Amgen, o bendrovę Raytheon Technologies – įmonė Honeywell. Prie pokyčių prisidėjo Apple akcijų padalijimas. Dow Jones yra sudarytas naudojant į indeksą įtrauktų akcijų kainų vidurkius. Darant akcijų padalijimus, įmonė praranda indekso svorio dalį, nes jos akcijų kaina sumažėja, nors įmonės vertė nesikeičia. Kitos įmonės akcijos gali būti brangesnės, nors ir bendra kompanijos vertė ne tokia didelė, tačiau tokiu atveju ji užims didesnę indekso dalį, nei, pavyzdžiui, kompanija, kurios akcijos pigesnės, bet vertė didesnė.

JAV ekonominiai rodikliai

Rinkos dalyvių dėmesio sulaukia J. Powello vaizdo konferencija Jackson Hole centrinių bankų atstovų, finansų ministrų virtualiame susitikime. FED pristatė naujas centrinio banko veiklos ir vykdomos monetarinės politikos gaires. FED taikysis į vidutinę 2% tikslinę infliacijos ribą. Kai kainų augimas bus lėtesnis už šį lygį, sekančiai laikotarpiais infliacijai bus leidžiama būti didesnei nei 2% tam tikrus periodus. Kyla klausimas kaip aukštai bus leidžiama infliacijai pakilti. Kalbama apie 2,3 – 2,5%. Tai indikuoja, jog žemos palūkanos gali užsibūti dar ilgiau nei tikėtasi. Dabartiniu FED požiūriu, tvirtą padėtį darbo rinkoje galima palaikyti nesukeliant didesnio infliacijos protrūkio. Anksčiau tvirta padėtis darbo rinkoje būdavo suprasta kaip indikatorius apie artėjančią infliaciją, kuriai buvo pradedama ruoštis spaudžiant stabdžius ir pradedant kelti palūkanas. Fed mano, kad 2020 m. JAV ekonomika sumažės 6,5 proc.

Paskelbti lūkesčius pranokę liepos mėnesio ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai. Jų apimtys, lyginant su birželiu, ūgtelėjo 11,2% ir toliau atsigauna nuo kovo ir balandžio mėnesį patirto nuosmukio. Ekonomistai prognozavo 4,3% sieksiantį augimą. Stipriai šoktelėjo transporto priemonių dalių ir įrangos paklausa išaugus automobilių, kitų motorinių priemonių užsakymams.

JAV igalaikio vartojimo prekių užsakymai. Šaltinis: Trading economics; U.S. Census Bureau

Praėjusią savaitę JAV registruotų naujų bedarbių paraiškų skaičius siekė 1 mln. Savaitę prieš skaičius sudarė 1,1 mln. Bendras registruotų bedarbių skaičius nuo kovo 21 dienos siekia 58,4 mln. Pirmosios paraiškos pradėjo mažėti gegužę nuo rekordinių 6,867 mln., pasiektų dar kovo mėnesį, nes daugelis nebūtinų įmonių pradėjo vėl veikti po kelių savaičių uždarymo dėl pandemijos.

JAV bedarbių paraiškos. Šaltinis: Trading Economics

Paskelbti šalies vartotojų pajamų ir išlaidų pokyčiai. Pagrindinė JAV ekonomikos varomoji jėga – šalies gyventojų vartojimas liepos mėnesį augo 1,9%. Tai daugiau nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi 1,5% sieksiančio augimo.

JAV vartotojų išlaidos. Šaltinis: Trading economics

Pranešta apie didesnį nei tikėtasi JAV tarptautinės prekybos balanso deficitą. Jis liepos mėnesį, lyginant su birželiu, išaugo 8,3 mlrd. USD ir sudarė 79,3 mlrd. USD. JAV eksporto apimtys sudarė 115 mlrd. USD, o importas – 194,3 mlrd. USD. Stipriausiai išaugo transporto priemonių prekybos apimtys. Eksportuota 44,6% daugiau automobilių nei birželio mėnesį.

JAV prekybos balansas. Šaltinis: Trading Economics / U.S. Census Bureau

JAV Įmonės

Stebinti nenustoja į viršų toliau krypstančios Tesla akcijos. Per praėjusią savaitę Tesla vertybiniai popieriai pabrango 7,97%. Wedbush analitikai, kurių priešakyje Dan Ives, pasidalino teigiamu komentaru dėl Tesla situacijos Kinijoje. Bendrovės produkcijos ir paklausos apimtys Kinijos rinkoje trečią ketvirtį auga ir yra didesnės nei buvo galima tikėtis. Wedbush analitikų tikslinė bazinė Tesla akcijos kaina siekia 1900 USD. Tiesa, labiau bulišku augimo scenarijumi, kaina siektų 3500 USD.

Rezultatus skelbė kibernetikos saugumo sprendimus ir paslaugas siūlanti bendrovė Palo Alto Networks. Analitikai prognozuoja, kad bendrovės praėjusio ketvirčio pelnas akcijai bus 5,4% mažesnis nei per tą patį laikotarpį prieš metus ir sudarys 1,39 USD. Pajamoms prognozuojamas 14,7% augimas, pardavimai turėtų siekti 924,29 mln. USD. Per paskutinius du metus, kai Palo Alto Networks skelbdavo ketvirčio rezultatus, bendrovės pelnas akcijai visus ketvirčius pranokdavo analitikų lūkesčius.

Į viršų šovė programinės įrangos kūrėjos Salesforce akcijos. Bendrovė pranešė, jog pirmą kartą įmonės istorijoje per ketvirtį sugeneravo 5 mlrd. USD pajamų. Bendri ketvirčio pardavimai sudarė 5,15 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 1,44 USD. Analitikai prognozavo 0,67 USD pelno akcijai ir 4,9 mlrd. USD pajamų.

Ketvirčio rezultatus pranešė mažmeninės prekybos bendrovė Dollar General. Bendrovė uždirbo 787,6 mln. USD pelno arba 3,12 USD pelno akcijai. Tai gerokai daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus, kai pelnas siekė 426,6 mln. USD. Analitikai prognozavo, jog pelnas akcijai sudarys 2,47 USD. Pajamos per metus išaugo 1,7 mlrd. USD iki 8,68 mlrd. USD. Buvo prognozuoti 8,36 mlrd. USD sieksiantys pardavimai. Dollar General praėjusį ketvirtį tęsė savų akcijų supirkimą, supirkta akcijų už 602 mln. USD. Pagal programą liko supirkti akcijų dar už 481 mln. USD. Kompanijos akcijos brangsta, nuo metų kaina pakilusi apie 30%.

Europa

Europos akcijos kilo dėl Prancūzijoje ir Vokietijoje palankios ekonomikai fiskalinės politikos sprendimų bei JAV ir Kinijos skambučio, kurio metu buvo aptariamas dalinio prekybos susitarimo statusas.

Vokietija priėmė sprendimą dar metais pratęsti programą dėl darbo užmokesčio kompensavimo skirdami papildomai 10 mlrd. eurų. Šia programa naudojasi ir tokie didžiausi valstybės darbdaviai kaip BMW, Volkswagen, Lufthansa ir kt. Vokietijos vyriausybė padengia apie du trečdalius darbuotojų darbo užmokesčio išlaidų, jeigu darbdavys sutrumpina darbuotojų darbo valandas.

Tuo tarpu Prancūzija skelbė atsigavimo planą, kuris nukreiptas į maža ir vidutinį verslą ir mokesčių (pelno ir pridėtinės vertės) mažinimą. Planuojamas 100 mlrd. eurų planas, kuris bus pristatytas ir patikslintas rugsėjo 3 d.

Europos ekonominiai rodikliai

Paskelbti Vokietijos II ketvirčio patikslinti BVP duomenys. Vokietijos ekonomikos nuosmukis buvo kiek mažesnis nei skelbta remiantis preliminariais duomenis, tačiau vis tiek istorinis. Didžiausios Europoje ekonomika per antrą šių metų ketvirtį, lyginant su pirmu, traukėsi 9,7%. Išankstiniai duomenys indikavo apie 10,1% nuosmukį. Nepaisant patikslintų duomenų, tai didžiausias Vokietijos ekonomikos nuosmukis per ketvirtį nuo 1970 metų, kai pradėti rinkti tokie duomenys.

Paskelbtas Vokietijos Ifo indeksas, atspindintis verslo atstovų lūkesčius. Jo reikšmė šį mėnesį pakilo šiek tiek daugiau nei tikėjosi ekonomistai. Pasak Ifo instituto vadovo C. Fuesto, atsigavimas pastebimas, nuotaikos gerėja, tačiau dar negrįžome prie normalių sąlygų.

Europos akcijų biržose prekyba vyksta vangiai. Indeksų pokyčiai nežymūs. Paskelbta keletas makroekonominių rodiklių. Neigiamu ir toliau išlieka Vokietijos vartotojų nuotaikas atspindintis GfK pasitikėjimo indeksas. Ekonomistai tikėjo, kad indekso reikšmė 4 mėnesius iš eilės buvusi neigiama rugsėjį taps teigiama, tačiau taip neatsitiko. Vartotojai pesimistiškai vertina finansinę situacija, stipriai krito jų lūkesčiai dėl pajamų augimo.

Prancūzijos ekonomika antrą ketvirtį, lyginant su pirmu, traukėsi 13,8%. Pirmą ketvirtį nuosmukis siekė 5,9%. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, Prancūzijos BVP krito dar stipriau, t.y. net 19%. Stipriai krito tiek vartotojų, tiek pačios valstybės išlaidos. Eksporto apimtys sumažėjo net 25,5%. Tai daugiau nei krito importas, kurio apimtys traukėsi 17,3%.

Europos įmonės

Pigo Danijos medicinos įrangos gamintojos Ambu akcijos. Bendrovė paskelbė geresnius nei praėjusiais metais ketvirčio rezultatus, tačiau jie neatitiko lūkesčių kaip ir pakoreguotos trečio ketvirčio prognozės. Pasak kompanijos, dėl Covid-19 stipriai šoktelėjo bendrovės gaminamų plaučių ventiliavimo aparatų paklausa, tačiau taip pat stipriai nukentėjo kitų medicininių prietaisų pardavimai sumažėjus atliekamų operacijų skaičiui.

Stipriau pigo variklių gamintojos Rolls Royce akcijos. Bendrovė paskelbė, jog per pirmą šių metų pusmetį patyrė 5,4 mlrd. GBP nuostolių. Pasak kompanijos vadovo W. East, nesitikima, jog kompanijos produktų paklausa atsistatys į 2019 metų pabaigos lygius bent penkerius metus. Vakar Rolls Royce patvirtino, jog Jungtinėje Karalystėje atleis 3 tūkst. darbuotojų. Bendrai visame pasaulyje Rolls Royce dirba apie 50 tūkst. žmonių, pusė iš jų Jungtinėje Karalystėje. Rolls Royce akcijos nuo metų pradžios atpigusios apie 65%.

Kitos rinkos

Daug dėmesio tarp rinkos dalyvių sulaukė naujienos iš Japonijos. Pranešta, jog dėl sveikatos problemų savo postą palieka šalies ministras pirmininkas S. Abe, kuris buvo ilgiausiai dirbęs premjeras Japonijos istorijoje. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 krito. Rinkos dalyviai svarstė kas taps S. Abe įpėdiniu, tiesa, mažai tikėtina, kad Japonijoje vykdoma ekonominė politika, kuri netgi buvo vadinama premjero vardu „Abenomics“, galėtų stipriai keistis.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai