Savaitės rinkų apžvalga (07.18 – 07.22)

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai kilo ir tam įtakos turėjo ne ekonomikos naujienos, o pagrinde geresni nei tikėtasi skelbiami įmonių ketvirčio rezultatai. Nors ir daugelis skelbusių antro ketvirčio rezultatus įmonių nurodė lėtėsiančias pajamas, tačiau ne tiek smarkiai kaip buvo tikėtasi. Prie pagrindinių indeksų ralio prisidėjo ir per pastarąsias savaites sumažėjusios žaliavų kainos. Nafta nuo aukščiausio taško yra kritusi apie 20 proc., vario 32 proc., medienos 60 proc. Žemės ūkio prekių, tokių kaip kviečiai, kukurūzai ir sojos pupelės, kaina taip pat kiek susitraukė dėl Ukrainos ir Rusijos susitarimo, kad bus leista atnaujinti Ukrainos grūdų eksportą per Juodąją jūrą.

Žaliavų kainos 2022 m. Šaltinis: Bloomberg

Nors ir jei žaliavų kainos stabilizuotųsi, infliacijos rodikliai to taip staigiai neatspindėtų. Visgi, infliacija išlieka labiausiai stebimas rodiklis investuotojų šiuo metu, nes tik jai nebekylant kelis mėnesius iš eilės galėtume tikėtis kiek švelnesnio centrinių bankų palūkanų normų kėlimo nei yra tikimasi iki šiol. Tai būtų vienas pagrindinių signalų, kad rinka galėtų pakeisti savo kryptį.

JAV akcijų kainų ir 10 mėtų obligacijų pajamingumų judėjimas. Šaltinis: Bloomberg

JAV Įmonės

Rezultatus paskelbė Bank of America. Pelnas, kaip ir kitų bankų, lyginant su praėjusiais metais, krito, tačiau sugeneruotos pajamos pranoko prognozes. Bankas per antrą ketvirtį uždirbo 6,25 mlrd. USD grynojo pelno arba 0,73 USD pelno akcijai. Tai yra 32% mažiau nei per laikotarpį prieš metus. Pajamos, atvirkščiai, išaugo 5,6% iki 22,79 mlrd. USD. Tam daug įtakos turėjo 22% šoktelėjusios grynųjų palūkanų pajamos, kurios per ketvirtį sudarė 12,4 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sieks 0,77 USD, o sugeneruotos pajamos sudarys 22,67 mlrd.

Investicinio banko Goldman Sachs pelningumas taip pat krito, tiesa, bendri ketvirčio rezultatai pranoko lūkesčius. Banko akcijų kaina sesijos pradžioje kiek stipriau brango. Goldman Sachs per ketvirtį uždirbo 2,93 mlrd. USD grynojo pelno, kai prieš metus per ketvirtį jis siekė 5,49 mlrd. USD. Pelnas akcijai sudarė 7,73 USD ir viršijo prognozes. Buvo tikimasi, kad EPS sieks 6,56 USD. Banko pajamos, lyginant su praėjusiais metais, sumažėjo 23% iki 11,86 mld. USD. Visgi jos taip pat pranoko lūkesčius (10,78 mlrd. USD). Investicinės bankininkystės pajamos krito net 41% iki 2,14 mlrd. USD. Stiprokai susitraukė pirminių viešųjų akcijų platinimų rinka. Investicinės bankininkystės veiklos apimtys per metus stipriai susitraukė ir kituose bankuose, t. y. Morgan Stanley nuosmukis siekė 55%,o JPMorgan Chase – 54%. Goldman rezultatus gelbėjo prekybos finansiniais instrumentais pajamos, kurios per metus šoktelėjo 32% iki 6,47 mlrd. USD. Banko veiklos išlaidos sudarė 7,65 mlrd. USD ir buvo 11% mažesnės nei prieš metus.

Rezultatus paskelbė Johnson & Johnson. Bendrovė per pirmą ketvirtį uždirbo 4,81 mlrd. USD gryno pelno arba 2,59 USD pakoreguoto pelno akcijai. Nors rezultatas pranoko analitikų lūkesčius, tačiau pelnas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, krito beveik 1,5 mlrd. USD nuo 6,28 mlrd. USD. Pajamos per atitinkamą laikotarpį išaugo 3% iki 24,0 mlrd. USD. Tai yra 0,25 mlrd. USD daugiau nei prognozuota. Johnson & Johnson antrą ketvirtį iš eilės sumažino visų šių metų prognozes. Bendrovė prognozuoja, kad šių metų pardavimai sudarys 93,3 – 94,3 mlrd. USD, kai anksčiau buvo tikimasi 1,5 mlrd. USD daugiau. Pakoreguotas pelnas akcijai turėtų būti mažesnis 0,15 USD nei ankstesnėje prognozėje ir sudaryti 10,00 – 10,15 USD.

Po ne tokių prastų, kaip prognozuota, paskelbtų ketvirčio rezultatų stipriau brango Netflix akcijos. Bendrovė pranešė jog per antrą ketvirtį vartotojų skaičius sumažėjo 970 tūkst., kai buvo laukiama 2 mln. kritimo. Skelbdama pirmo ketvirčio rezultatus, pati bendrovė prognozavo tokį vartotojų skaičiaus nuosmukį. Trečio ketvirčio prognozės gerokai optimistiškesnės – tikimasi, kad vartotojų skaičius per tris mėnesius bus išaugęs 1 mln. Pajamos turėtų siekti 7,84 mlrd. USD. Tiesa, net ir tokie skaičiavimai prasilenkė su analitikų lūkesčiais dėl būsimų rezultatų. Analitikai tikisi, kad naujų vartotojų skaičius sieks 1,4 mln., o pardavimai – 8,09 mlrd. USD. Bendrai per antrą ketvirtį Netflix uždirbo 1,6 mlrd. USD grynojo pelno, arba 3,20 USD pelno akcijai. Pajamos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo 0,63 mlrd. USD iki 7,97 mlrd. USD. Analitikai prognozavo 2,99 USD EPS ir 8,05 mlrd. USD sieksiančių ketvirčio pajamų.

Netflix vartotojų skaičiaus pokytis. Šaltinis: Netflix, Hollywood Reporter

Tesla per praėjusį ketvirtį sugeneravo 16,9 mlrd. USD pajamas ir uždirbo 2,3 mlrd. USD grynojo pelno arba 2,27 pakoreguoto pelno, tenkančio akcijai. Pajamos per metus išaugo 42%, o pelnas daugiau nei 1 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad antro ketvirčio pelnas akcijai bus išaugęs iki 1,81 USD, o pajamos sudarys 16,54 mlrd. USD. Tesla ketvirtį užbaigė sukaupusi 18,9 mlrd. USD grynųjų pinigų rezervą. Pasak bendrovės, per praėjusius tris mėnesius 75% jai priklausančių bitkoinų buvo parduoti. Skaičiuojama, kad 936 mln. USD vertės bitkoinai buvo parduoti žemesne nei 29 tūkst. USD kaina. Tesla juos pirko 2021 metų pradžioje, kai bitkoinas rinkoje buvo įkainotas apie 38 tūkst. USD. E. Musk vakar kriptovaliutas įvardijo, kaip „šalutiniu šou“ ir teigė, jog kriptovaliutos nėra ta sritis, kuriai Tesla skiria daug dėmesio.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europoje akcijos taip pat žaliuoja. Stebima situacija Italijoje, kur sprendžiasi dabartinio šalies ministro pirmininko M. Draghi, buvusio ECB vadovo, likimas. Italijos premjeras praėjusią savaitę pateikė prašymą prezidentui dėl atsistatydinimo. Visgi, pagrinde investuotojai akys buvo nukreiptos į Europos centrinio banko posėdį, kurio metu priėmė kiek agresyvesnį sprendimą nei indikavo anksčiau. Palūkanų normas buvo pakeltos 50 bazinių punktų. Didesnė dalis rinkos dalyvių laukė 25 bazinių punktų didinimo. Tai – pirmas kartas per daugiau nei dešimt pastarųjų metų, kai ECB pakėlė palūkanas. Nuo liepos 27 dienos, kai šiandienos sprendimas įsigalios, palūkanos už kredito įstaigų indėlius ECB (angl. deposit facility) sieks 0%, pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma (angl. main refinancing operations) išaugs iki 0,5%, o ribinio skolinimosi galimybės norma (angl. marginal lending facility) – iki 0,75%. ECB taip pat patvirtino naują programą Transmission Protection Instrument (TPI), kuri turėtų padėti efektyviai įvykdyti monetarinės politikos ciklo pokyčius. TPI pagrindu bus vykdomos intervencijos, skirtos apsaugoti labiausiai įsiskolinusių euro zonos šalių vyriausybes nuo per didelio jų obligacijų pajamingumų atotrūkio nuo kitų regiono valstybių pajamingumų.

Palūkanų pokyčiai euro zonoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / ECB

Europos ekonominiai rodikliai

Remiantis paskelbtais patikslintais Eurostat duomenimis, metinis infliacijos lygis euro zonoje praėjusį mėnesį sudarė 8,6%. Tai atitiko preliminarius duomenis. Infliacija regione, lyginant su balandžiu, išaugo 0,5 procentinio punkto nuo 8,1%. Europos Sąjungos valstybėse metinis infliacijos lygis buvo dar didesnis ir siekė 9,6%. Praėjusių metų birželį metinė infliacija euro zonoje siekė 2,2%. Sparčiausias metinis vartotojų kainų indekso augimo tempas tarp ES priklausančių valstybių praėjusį mėnesį buvo registruotas Estijoje (22,0%), Lietuvoje (20,5%), Latvijoje (19,2%). „Lėčiausiai“ kainos augo Maltoje (6,1%), Prancūzijoje (6,5%), Suomijoje (8,1%).

Metinė infliacija birželio mėn. ES valstybėse. Šaltinis: Eurostat

Jungtinėje Karalystėje infliacija birželį dar kartą ūgtelėjo. Metinis vartotojų kainų indekso augimo tempas šalyje praėjusį mėnesį išaugo iki 9,4%. Tai 0,3 procentinio punkto daugiau nei gegužę ir 0,1 procentinio punkto daugiau nei prognozuota. Praėjusį kartą Jungtinėje Karalystėje spartesnis kainų augimas buvo registruotas prieš keturiasdešimt metų. Anglijos centrinis bankas, siekdamas suvaldyti kainų augimą, 5 kartus iš eilės didino bazines palūkanų normas po 25 bazinius punktus. Prognozuojama, kad per rugpjūčio mėnesį vyksiantį posėdį centrinio banko vadovai gali ryžtis palūkanas pakelti ir 50 bazinių punktų.

Šį mėnesį toliau prastėja euro zonos ekonominiai duomenys. Paskelbta, jog S&P Global Eurozone PMI Composite Output indekso reikšmė, išankstiniais duomenimis, krito iki 49,4 punktų lygio, kai birželio siekė 52 punktus. Žemesnė nei 50 punktų riba indikuoja apie ekonomikos susitraukimą. Gamybos aktyvumas vis dar augo, nors ir labai nežymiai, tačiau paslaugų sektoriuje euro zonoje fiksuotas nuosmukis. Sektoriaus indekso reikšmė siekė 49,4 punkto, t.y. pastarųjų 17 mėnesių žemumos.

S&P GLobal Eurozone PMI Composite Output pokyčiai ir euro zonos BVP. Šaltinis: S&P Global

Rusijos centrinis bankas per vykusį posėdį sumažino bazines palūkanų normas 150 bazinių punktų, t.y. nuo 9,5% iki 8% lygio. Tai – netikėtas sprendimas. Reuters apklausos duomenimis, ekonomistai prognozavo, kad palūkanos bus mažinamos 50 bazinių punktų. Tai yra jau penktas kartais šiais metais, kai Rusijoje palūkanos mažinamos. Vasario mėnesį po Rusijos invaziją į Ukrainą normos buvo greitai pakeltos iki 20%.

Europos įmonės

Stipriau brango Prancūzijos elektros tiekimo kompanijos Électricité de France (EDF). Praėjusią savaitę buvo paskelbta, jog Prancūzijos vyriausybės ruošia planus nacionalizuoti kompaniją ir perimti 100% bendrovės kontrolę. Šalies finansų ministerija planus detalizavo. Už 16% vyriausybei nepriklausančių akcijų siūloma sumokėti 9,7 mlrd. EUR arba po 12 EUR už akciją. 12 EUR pasiūlymas yra 53% didesnis nei liepos 15 dienos akcijos uždarymo kaina, kuri sudarė 7,84 EUR. Būtent tą dieną Prancūzija paskelbė apie nacionalizavimo planus. Analitikai prognozavo, kad pasiūlymo kainos rėžis sieks 10,50 – 12,50 EUR, tad lūkesčius jis iš esmės atitinka. Perimdama visą EDF akcijų paketą Prancūzijos vyriausybė siekia suvaldyti šalį užklupusią energetikos krizę ir stipriai išaugusias padidėjusias elektros sąskaitas vartotojams. Praėjusiais metais pagaminta elektros energija EDF valdomose atominėse jėgainėse sudarė 69% visos Prancūzijos elektros pasiūlos. Tiesa, šiais metais ši dalis, prognozuojama, gerokai susitrauks dėl eilės reaktorių techninės priežiūros ir tvarkymo.

Stipriau pigo Švedijos automobilių gamintojos Volvo Car akcijos. Bendrovė pranešė, jog dėl sutrikdytų tiekimo grandinių ir Covid-19 situacijos Kinijoje trečio ketvirčio rezultatai bus prastesni. Bendri šių metų pardavimai turėtų būti panašūs į 2021 metų apimtis arba kiek mažesni. Volvo Car per antrą ketvirtį sugeneravo 71,3 mlrd. SEK pajamas (6,82 mlrd. EUR). Tai 1,7% mažiau nei prieš metus. Buvo uždirbta 8,94 grynojo pelno (0.86 mlrd. EUR), įskaitant 5,9 mlrd. SEK gautą iš Polestar bendrovės akcijų listingavimo Nasdaq biržoje. Jį atmetus, grynasis pelnas siekė 3,04 mlrd. SEK ir atitiko analitikų prognozes. Puslaidininkių rinkos gigantė Nyderlandų bendrovė ASML Holding taip pat paskelbė rezultatus. Kompanija per antrą ketvirtį sugeneravo 5,43 mlrd. EUR siekiančius pardavimus. Jie, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo beveik 2 mlrd. EUR, t.y. nuo 3,53 mlrd. EUR. Grynasis pelnas siekė 1,41 mlrd. EUR. Pati bendrovė prieš ketvirtį prognozavo, kad pajamos sudarys 5,1 – 5,3 mlrd. EUR, o bendrasis pelningumas sieks 49 – 50%. Pastarasis atitiko prognozes (49,1%). ASML prognozuoja, kad per trečią ketvirtį bus sugeneruoti 5,4 – 5,1 mlrd. USD pardavimai. Tiesa, visų metų pajamų augimo tempas turėtų siekti ne 20%, kaip anksčiau prognozuota, o 10%. ASML taip pat peržiūrėjo dividendų politiką ir už ketvirtį išmokės 1,37 EUR dividendų akcijai.

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.

Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
Antradienis//
12:00🟧Patikslintas euro zonos birželio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)8,6%8,6%8,6%
15:30🟧JAV birželio mėn. išduoti gyv. namų statybos leidimai (sumetinta, x12)1,69 mln.1,69 mln.1,70 mln.
15:30🟧JAV birželio mėn. pradėti statyti gyv. namai (sumetinta, x12)1,56 mln.1,60 mln.1,55 mln.
Trečiadienis//
09:00🟥Jungtinės Karalystės birželio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)9,4%9,3%9,1%
17:00🟧Euro zonos liepos mėn. vartotojų pasitikėjimo indeksas-27-25-24
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-0,4 mln.2,1 mln.3,3 mln.
Ketvirtadienis
06:00🟥Japonijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų-0,10%-0,10%-0,10%
15:15🟥ECB sprendimas dėl palūkanų0,50%0,25%0,00%
15:30🟧JAV liepos mėn. Filadelfijos gamybos sektoriaus PMI indeksas-12,3-0,5-3,3
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškų skaičius per praėjusią savaitę251 tūkst.240 tūkst.244 tūkst.
Penktadienis
09:00🟧Jungtinės Karalystės birželio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)-0,1%-0,2%-0,5%
11:00🟧Išankstinis euro zonos liepos mėn. gamybos sektoriaus PMI indeksas49,651,052,1
15:30🟧Išankstinis euro zonos liepos mėn. paslaugų sektoriaus PMI indeksas50,652,053,0

Įmonių ketvirčio rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-pre-marketBank of America CorporationFinansai259,94 mlrd.0,770,73
time-after-hoursIBMIT125,07 mlrd.2,292,31
time-pre-marketThe Charles Schwab CorporationFinansai114,86 mlrd.0,910,97
time-pre-marketGoldman Sachs Group, IncFinansai96,71 mlrd.6,567,73
time-pre-marketPrologis, Inc. NT87,45 mlrd.1,121,11
Antradienis
time-pre-marketJohnson & JohnsonFarmacija462,28 mlrd.2,542,59
time-pre-marketNovartis AGFarmacija182,76 mlrd.1,511,56
time-pre-marketLockheed Martin CorporationAeronautika106,52 mlrd.6,256,32
time-after-hoursNetflix, Inc.Video transliacijos77,65 mlrd.2,993,20
time-pre-marketTruist Financial CorporationFinansai60,17 mlrd.1,171,20
Trečiadienis
time-after-hoursTesla, Inc.Automobiliai740,95 mlrd.1,812,27
time-pre-marketAbbott LaboratoriesSveikatos priežiūra185,09 mlrd.1,101,43
time-pre-marketElevance Health, Inc.Draudimas74,05 mlrd.7,738,04
Ketvirtadienis
time-pre-marketAT&T Inc.Telekomunikacijos145,54 mlrd.0,590,65
time-pre-marketPhilip Morris International IncTabakas138,92 mlrd.1,231,48
time-pre-marketUnion Pacific CorporationGeležinkeliai129,07 mlrd.2,842,93
time-pre-marketSAP SEIT100,76 mlrd.1,060,96
Penktadienis
time-pre-marketVerizon Communications Inc.Telekomunikacijos212,04 mlrd.1,341,31
time-pre-marketNextEra Energy, Inc.Energetika157,41 mlrd.0,740,81
time-pre-marketAmerican Express CompanyFinansai102,77 mlrd.2,362,57
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.07.18 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.