Savaitės rinkų apžvalga (06.12 – 06.16)

JAV

Pagrindiniai JAV indeksai praėjusią savaitę dar kartą fiksavo teigiamus pokyčius. Tai buvo jau penkta savaitė iš eilės, kai S&P 500 akcijų indeksas kilo į viršų. Nuo metų pradžios jo reikšmė jau ūgtelėjo 14,85%. Iki aukščiausio lygio istorijoje, kuris buvo pasiektas praėjusių metų pradžioje, indeksui dar trūksta kiek mažiau nei 8%. Į pastarųjų mėnesių ralį JAV biržose įsijungia vis daugiau sektorių. Tarp S&P 500 sektorių šį mėnesį išsiskiria pramonės, žaliavų sektorių akcijos, kurių sub-indeksai nuo mėnesio pradžios atitinkamai jau pakilo 9% ir 8,6%. Tiesa, bendrai pokyčiu nuo metų pradžios kol kas jie stipriai nusileidžia pabėgusiems informacinių technologijų, komunikacijų sektoriams.

Visgi, rinkoje esant tokiems dideliems kilimams, kurie tęsiasi jau penkta savaitė iš eilės, per kurias indeksas paaugo beveik 8%, vis dažniau rinkoje pasirodo žinučių, kad taip pat jau galime sulaukti ir bent trumpalaikės kainų korekcijos. Tai matosi ir grafike, kad indeksas siekia kainos kanalo lubas ir RSI, kuris pakilęs aukščiausiai nuo 2022 spalio mėnesio.

Tokiems geriems rezultatams turėjo įtakos geresni nei tikėtasi JAV infliacijos duomenys, bei FED priimtas palūkanų normų sprendimas nepakelti palūkanų, t.y. palikti palūkanas dabartiniame 5 – 5,25% lygyje. Tai pirmas toks JAV centrinio banko sprendimas nuo praėjusių metų pradžios, kai buvo pradėta itin sparčiai didinti palūkanų normas. Visgi, tikėtina, kad dar nesulaukėme šio palūkanų kėlimo ciklo pabaigos. FED vadovų vertinimu, normos šiais metais piką pasieks ties 5,5% lygiu. Tai reikštų, kad JAV palūkanos šiais metais bus pakeltos bent kartą. FED vadovai prognozuoja, kad kitais metais palūkanos JAV mažės iki 4%, o 2025 metais bus sumažintos iki 3,4% lygio. Tikimasi, kad PCE kainų indekso reikšmė kitais metais kris iki 2,5%. Taip pat buvo pakankamai stipriai pakoreguota ir prognozė nedarbo lygio atžvilgiu. FED vertinimu, nedarbo lygis JAV šiais metais išaugs iki 4,1%, t.y. 0,4 proc. punkto mažiau nei kovo mėnesio prognozėje. Gegužę nedarbas didžiausioje pasaulio ekonomikoje sudarė 3,7%.

Palūkanų normų pokyčių JAV prognozės. Šaltinis: CME

Kitas FED posėdis vyks liepos 25 – 26 dienomis. Prieš prasidedant sesijai JAV biržose rinkoje buvo skiriama 74,4% tikimybė, kad kitą mėnesį palūkanos bus pakeltos 0,25 proc. punkto iki 5,25 – 5,50% lygio. 25,6% – palūkanų palikimui dabartiniame rėžyje.

Liepos 26 d. FED sprendimo dėl palūkanų tikimybės. Šaltinis: CME

Rinkose jau pradedama ruoštis antro ketvirčio pabaigai ir jo rezultatų skelbimo sezonui. Jis prasidės liepos viduryje. Remiantis FactSet duomenimis, analitikai prognozuoja, kad S&P 500 kompanijų ketvirčio pelnas, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, bus kritę 6,4%. Prognozės yra labiau negatyvios nei prasidedant ketvirčiui, kai buvo prognozuojamas bendras 4,8% sieksiantis nuosmukis. Trečią ketvirtį jau tikimasi 0,8% teigiamo pokyčio, o ketvirto ketvirčio EPS augimo tempas turėtų siekti 8,2%

S&P 500 EPS prognozės. Šaltinis: FactSet

Stipriausias EPS nuosmukis šį ketvirtį prognozuojamas energetikos sektoriuje veikiančioms bendrovėms. Analitikų vertinimu, energetikos įmonių pelnai per metus bus kritę 46,3%. Prieš prasidedant antram ketvirčiui prognozė buvo optimistiškesnė, t.y. 39,8% nuosmukis. Žaliavų sektoriui prognozuojamas 30,1% EPS nuosmukis, sveikatos apsaugos – -16,5%. Didžiausio pelno augimo analitikai tikisi iš nepirmo būtinumo prekių sektoriaus (angl. consumer discretionary), t.y. 24,5%. Komunikacijų sektoriaus pelnai turėtų būti išaugę 12,6%.

JAV ekonominiai rodikliai

investuotojų dėmesys krypo į skelbtus infliacijos duomenis. JAV metinė infliacija praėjusį mėnesį krito iki 4%. Tai yra žemiausias lygis nuo 2021 metų gegužės. Balandį metinė infliacija didžiausioje pasaulio ekonomikoje sudarė 4,9%. Ekonomistai prognozavo, kad ji sudarys 4,1%. Mažėjusiam metinės infliacijos lygiui daugiausiai įtakos padarė kritusios energijos išteklių kainos. Atmetus energijos išteklių ir maisto produktų kainų pokyčių įtaką, indekso reikšmė, lyginant su balandžiu, sumažėjo 0,2 proc. punkto ir sudarė 5,3%, t.y. žemiausias lygis nuo 2021 metų lapkričio mėnesio.

JAV infliacijos pokyčiai. Šaltinis: Ycharts

JAV Įmonės

JAV mikroprocesorių gamintoja Intel paskelbė apie 4,6 mlrd. USD dydžio investiciją Lenkijoje. Intel netoli Vroclavo planuoja statyti lustų gamyklą, kurioje būtų sukurta apie 2 tūkst. darbo vietų. JAV kompanija praėjusiais metais skelbė apie planus atidaryti gamyklas Vokietijoje, Airijoje, Prancūzijoje, tiesa, gamyklai statyti kol kas pasirinkta Lenkija. Intel siekia pasinaudoti suteikiamomis Europos Komisijos lengvatomis, Europos Sąjungai siekiant mažinti lustų priklausomybę nuo Azijos regiono tiekėjų. Intel investicija bus didžiausia plyno lauko investicija Lenkijos istorijoje. Tikimasi, kad gamykla pradės veikti 2027 metais. Nors Intel pastaraisiais metais susiduria sunkumais ir vėluoja su inovacijomis (lyginant su konkurentais).

Brango ketvirčio rezultatais pasidalinusios programinės įrangos kūrėjos Adobe akcijos. Rezultatai pranoko lūkesčius, bendrovė taip pat pagerino prognozes. Adobe per praėjusį ketvirtį, kuris buvo antras finansinių metų ataskaitinis laikotarpis, uždirbo 1,3 mlrd. USD grynojo pelno. Grynasis pelningumas siekė 27% ir, lyginant su praėjusiais metais, nepasikeitė. Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 3,91 USD ir buvo 0,12 didesnis nei tikėtasi. Ketvirčio pajamos per metus paaugo 10% ir sudarė 4,82 mlrd. USD. Tai 0,05 mlrd. USD daugiau nei prognozuota. Prie 515 USD kainos ir prognozuojamo šių finansinių metų EPS (15,70 USD) P/E santykinis rodiklis sudaro 32,8.

Europa

Nors infliacija toliau traukėsi ir senajame žemyne, tai ECB nesustabdė pakelti palūkanų normą dar kartą (tai jau aštuntas kėlimas iš eilės) 0,25%. Posėdžio metu paaiškėjo, kur pagrinde buvo nukreiptos investuotojų akys praėjusią savaitę, kad tai buvo dar nepaskutinis palūkanų normų kėlimas. Dabar pagrindinių refinansavimo operacijų palūkanų norma (angl. main refinancing operations), palūkanų normos naudojantis ribinio skolinimosi (angl. marginal lending facility) ir indėlių galimybėmis (angl. deposit facility) bus padidintos atitinkamai iki 4%, 4,25% ir 3,5% ir bus taikomos nuo 2023 m. birželio 21 d. Toks ECB sprendimas atitiko rinkos dalyvių prognozes. ECB vertinimu, infliacija euro zonos šiais metais sieks 5,4%, kitais metais kris iki 3%, o 2025 metais sumažės iki 2,2%.

Kadangi ECB sprendimas dėl palūkanų normų atitiko rinkos lūkesčius, o infliacija toliau traukėsi, pagrindiniai Europos indeksai taip pat kilo.

Europa ekonominiai rodikliai

Remiantis paskelbtais galutiniais Eurostat duomenimis, metinis infliacijos lygis gegužės mėnesį euro zonos valstybėse krito iki 6,1%. Balandžio mėnesį metinė infliacija regione sudarė 7,0%. Prieš metus regione metinis infliacijos lygis euro zonoje siekė 8,8%. Lėčiausias metinis vartotojų kainų indekso augimo tempas tarp ES valstybių praėjusį mėnesį buvo registruotas Liuksemburge (2,0%), Belgijoje (2,7%), Ispanijoje ir Danijoje (po 2,9%). Tuo tarpu aukščiausias infliacijos lygis fiksuotas Vengrijoje (21,9%), Lenkijoje ir Čekijoje (po 12,5%). Lietuvoje metinė infliacija gegužę sudarė 10,7%. Lyginant su balandžiu, 26-iose Europos Sąjungos metinis infliacijos lygis mažėjo.

Metinė infliacija gegužės mėn. ES valstybėse. Šaltinis: Eurostat

Balandį kiek prašviesėjo situacija Europos pramonės sektoriuje. Remiantis šiandien paskelbtais Eurostat duomenimis, pramonės produkcijos indekso reikšmė euro zonoje balandžio mėnesį, lyginant su kovu, atšoko ir paaugo 1%. Ekonomistai laukė 0,8% augimo. Kovo mėnesį buvo fiksuotas itin stiprus pramonės aktyvumo mažėjimas. Tuomet, lyginant su vasariu, pramonės produkcijos indekso reikšmė krito net 3,8%. Tarp Europos Sąjungos valstybių, didžiausias metinis indekso reikšmės nuosmukis balandį buvo registruotas Estijoje (-12,5%), Nyderlanduose (-12,8%), Bulgarijoje (-12,5%). Teigiamas pokytis buvo fiksuotas Airijoje (22,5%), Maltoje (14,3%), Danijoje (12,2%).

Pramonės produkijos indekso pokyčiai ES (metiniai). Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Šveicarijos bankas UBS paskelbė formaliai užbaigęs kito šalies banko Credit Suisse perėmimo sandorį. Po bankų sujungimo UBS Group balanse turto vertė sieks net 1,6 trln. CHF. Itin galingai atrodys banko gerovės valdymo (wealth management) padalinys, kuris jau vertinant tik UBS Group atžvilgiu buvo vienas didžiausių pasaulyje. Tiek UBS, tiek Credit Suisse bendrai dirba apie 120 tūkst. darbuotojų, tiesa, UBS jau pranešė, kad jų skaičius bus mažinamas. UBS Group praėjusiais metais uždirbo 7,29 mlrd. CHF grynojo pelno, kai Credit Suisse nuostoliai atvirkščiai sudarė 7,3 mlrd. CHF.

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Myriad capital supažindins su Interactive Brokers investavimo platforma – Trader Workstation (TWS), kurios pagalba galima susikurti savo pageidaujamą finansinių priemonių rinkinį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
Antradienis//
12:00🟧Vokietijos birželio mėn. ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas-8,5-14,7-10,7
15:30🟥JAV gegužės mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)4,0%4,1%4,9%
Trečiadienis//
15:30🟧JAV gegužės mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)-0,3%-0,1%0,2%
21:00🟥FED sprendimas dėl palūkanų5,25%5,25%5,25%
Ketvirtadienis
15:15🟥ECB sprendimas dėl palūkanų4,00%4,00%3,75%
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 262 tūkst.235 tūkst.261 tūkst.
15:30🟧JAV gegužės mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)0,3%-0,2%0,4%
Penktadienis
06:00🟥Japonijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų-0,1%-0,1%-0,1%
12:00🟧Patikslintas euro zonos gegužės mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)6,1%6,1%6,1%

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursOracle CorporationIT265,44 mlrd.1,311,35
Antradienis
time-pre-marketBurford Capital LimitedFinansai2,87 mlrd.0,281,17
Trečiadienis
time-after-hoursLennar CorporationStatybos32,99 mlrd.2,322,94
time-pre-marketAnterix Inc.Telekomunikacijos0,65 mln.-0,71-0,40
Ketvirtadienis
time-after-hoursAdobe Inc.IT201,38 mlrd.3,793,91
time-pre-marketKroger CompanyMažmeninė prekyba35,56 mlrd.1,411,51
time-after-hoursJabil Inc.Elektronika11,23 mlrd.1,761,85
Penktadienis
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.06.09 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.