Savaitės rinkų apžvalga (06.06 – 06.10)

JAV

JAV akcijų indeksas S&P 500 nuo metų pradžios yra kritęs apie 15.71%. Indekso reikšmė vienu metu buvo kritusi ir daugiau nei 20%, tiesa, nuo gegužės 20 dieną pasiektų žemumų indeksas buvo kiek atšokęs, tačiau po didesnės infliacijos nei buvo tikėtasi paskelbimo rinka praėjusią savaitę vėl krito. Didesnis kritimas prasidėjo ketvirtadienį, po  paskelbtų bedarbių paraiškų skaičiaus, kuris buvo kiek didesnis nei tikėjosi analitikai. Ko gero dabartinėje situacijoje pakankamai sunku tikėtis indekso krypties pasikeitimo ir naujų aukštumų kol infliacija nepradės trauktis. Per pastaruosius šimtą metų, kai JAV akcijų rinkas „užvaldydavo“ meškos, vidutiniškai S&P 500 krisdavo apie 35%. 35% kritimas nuo sausio pradžioje pasiektų aukštumų būtų pasiektas ties maždaug 3132 punktų lygiu. 30% kritimas – ties 3373 punktais, o 20% kritimas – ties 3855 punktų lygiu.

Pirmo ketvirčio rezultatus jau paskelbė beveik visos bendrovės, kurios įtrauktų į pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500. Iš jų, 77% paskelbti pelno akcijai (EPS) rezultatai pranoko analitikų lūkesčius. Pajamų rezultatais prognozes viršijo 73% kompanijų. Bendras vidutinis EPS augimas, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, siekia 9,2%. Prieš pasibaigiant ketvirčiui buvo prognozuojama, kad augimo tempas bus dvigubai mažesnis ir sudarys 4,6%. Labiausiai EPS rezultatais analitikus nustebino komunalinių paslaugų, žaliavų, finansų ir sveikatos apsaugos sektoriuose veikiančios bendrovės. Šių kompanijų paskelbtų EPS skirtumas tarp prognozuoto EPS buvo didžiausias. Stipriausiai šiuo atžvilgiu nuvylė nebūtino vartojimo prekių sektorius.

EPS prognozių viršijimas pagal sektorius. Šaltinis: FactSet

JAV ekonominiai rodikliai

JAV rinkose daugiausia dėmesio sulaukė paskelbti gegužės mėnesio infliacijos duomenys. Metinis vartotojų kainų indekso augimo tempas didžiausioje pasaulio ekonomikoje toliau didėjo ir praėjusį mėnesį išaugo iki 8,6%. Tai 0,3 procentinio punkto daugiau nei balandį ir nei prognozavo ekonomistai. Atmetus maisto produktų ir energijos išteklių kainų įtaką, infliacija per metus augo 6% ir 0,1 procentinio punkto viršijo prognozes. Praėjusį mėnesį metinis energijos išteklių kainų augimas JAV siekė 34,6%, t. y. sparčiausiai nuo 2005 metų rugsėjo. Maisto produktų kainos atitinkamai šoktelėjo 10,1%. Tai buvo pirmas kartas, kai metinis maisto produktų kainų augimo tempas viršijo 10%, nuo 1981 metų.

Metinės infliacijos pokyčiai JAV. Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Bureau of Labor Statistics

JAV prekybos balanso deficitas balandį sumažėjo iki 87,1 mlrd. USD. Tai mažiausias JAV deficitas per pastaruosius 4 mėnesius. Kovą didžiausios pasaulio ekonomikos prekybos deficitas buvo pasiekęs rekordinį 107,7 mlrd. USD lygį. Balandį JAV eksporto apimtys išaugo 3,5% iki 252,6 mlrd. USD. Tuo tarpu importo vertė krito 3,4% iki 339,7 mlrd. USD.

Praėjusią savaitę JAV nedarbo paraiškas pateikė 229 tūkst. amerikiečių. Tai 27 tūkst. daugiau nei savaitę prieš ir daugiausiai nuo šių metų sausio vidurio. Ekonomistai laukė kiek mažesnio, t. y. 210 tūkst. skaičiaus. Nors bedarbių paraiškų padaugėjo, tačiau sąlygos JAV darbo rinkoje išlieka palankios darbuotojams. Vis dar yra daugiau laisvų darbo vietų, nei bedarbių darbingo amžiaus amerikiečių. Remiantis JAV darbo rinkos departamento duomenimis, balandžio mėnesį laisvų darbo vietų skaičius šalyje siekė 11,4 mln. Tuo tarpu nedirbančių darbingo amžiaus žmonių gegužę buvo 5,95 mln.

JAV naujų bedarbių paraiškos. Šaltinis: tradingeconomics.com / U.. S. Department of Labor

JAV Įmonės

Amazon akcijos buvo padalintos santykiu 20:1. Tai reiškia, kad kiekviena akcija virto į 20 akcijų (1 sena ir 19 naujų). Apie akcijų padalijimą Amazon paskelbė dar kovo mėnesį. Padalijimas buvo patvirtintas per metinį akcininkų susirinkimą, kuris vyko gegužę. Nors akcijų padalijimas iš esmės neturi jokios įtakos kainai, tačiau bendrovės imasi tokių sprendimų, siekdamos pritraukti daugiau smulkiųjų investuotojų, kuriems tam tikrais atvejais, pvz. nevaldant didelio investicinio portfelio, nepriimtinos akcijos didelėmis kainomis. Amazon akcijų padalijimas neabejotinai turės daug įtakos ir opcionų rinkoje. Galima prognozuoti stipriai išaugsiančias Amazon akcijų pasirinkimo sandorių apyvartas. Su apytiksle penktadienį buvusia 2450 USD akcijos kaina, minimalus pozicijos dydis 1 opciono kontrakto atžvilgiu siekdavo 245 000 USD, tad tai nebūdavo itin patrauklus pasirinkimas mažmeniniams investuotojams. Po akcijų padalijimo, minimalus pozicijos dydis atitinkamai siektų apie 12 – 13 tūkst. USD. Tai turėtų gerokai padidinti investuotojų susidomėjimą Amazon akcijų pasirinkimo sandoriais.

Keičiasi pagrindinio JAV akcijų indekso S&P 500 sudėtis. Indekso sudarytoja S&P Dow Jones Indices paskelbė, jog į indekso sudėtį bus įtauktos bendrovių Keurig Dr Pepper (KDP), ON Semiconductor (ON), ir VICI Properties (VICI) akcijos. ON Semiconductor ir gėrimų gamintoja Keurig Dr Pepper pakeis IPG Photonics ir Under Armour kompanijų akcijas nuo birželio 21 dienos. Trečiadienį į indeksą bus įtrauktos Vici Properties akcijos vietoj bendrovės Cerner, kuri buvo įsigyta technologijų kompanijos Oracle. Oracle mėnesio pradžioje sulaukė galutinių reguliatorių leidimų dėl 28,3 mlrd. USD vertės Cerner įsigijimo. Už Cerner akcijas bus sumokėta po 95 USD.

Kilo Tesla akcijos kai Šveicarijos banko UBS analitikai pagerino savo rekomendaciją iš „laikyti“ į „pirkti“. Pasak analitikų, Tesla veiklos perspektyvos atrodo itin patraukliai, įvertinus bendrovės vertikalią integraciją puslaidininkių, programinės įrangos, baterijų tiekimo ir gamybos grandinėje. Taip pat buvo paskelbti Kinijos automobilių pardavimų rinkos duomenys. Tesla gegužę pardavė 32,165 automobilius pagamintus jai priklausančiose Kinijos gamyklose. 22 340 automobiliai buvo eksportuoti, o likusi dalis pristatyta vietiniams pirkėjams. Iš biso Tesla gamykloje Šanchajuje bendrovė pagamino 33 544 automobilius. Pasirodė pranešimai, jog gamykla ieško ir naujų darbuotojų, nors E. Musk kiek anksčiau teigė, jog Tesla naujų darbuotojų priėmimas bus stabdomas. Gegužę Šanchajaus gamykloje pagamintų automobilių skaičius buvo 212% didesnis nei balandį. Bendrovės tikslas – šioje gamykloje pagaminti daugiau 71 tūkst. automobilių per birželį.

Tesla pagaminti automobiliai Kinijoje. Šaltinis: CnEVPost

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos centrinis bankas patvirtino apie planus per kitą mėnesį vyksiantį dar vieną valdybos posėdį pakelti bazines palūkanas. Jos turėtų būti padidintos 25 baziniais punktais. Tokiu pačiu dydžiu jas ECB turėtų pakelti ir rugsėjį. Tiesa, išplatintame banko pranešime neatmesta galimybė, jog rugsėjį palūkanos galėtų būti kilsteltos ir dar daugiau, atsižvelgus į situaciją ir tolimesnes infliacijos perspektyvas. Europos Centrinis Bankas taip pat, kaip ir prognozuota, liepos 1 dieną galutinai užbaigs turto supirkimo programą, tiesa, apie planus mažinti savo balansą kol kas nepaskelbta. Suėjus ECB supirktų vertybinių popierių terminui, gautas lėšas centrinis bankas toliau naudos supirkimui. Bankas kol kas nevykdys tik naujų supirkimų. Kitas ECB posėdis vyks liepos 21 dieną.

Tuo tarpu tarpbankinės palūkanos euro zonoje jau kyla senokai. 6 mėnesių Euribor palūkanų normos pirmadienį pirmą kartą nuo 2015 metų tapo teigiamos, o vakar pasiekė ir 0,029%.. Nemaža dalis būsto paskolų bent jau Lietuvoje sudaroma, renkantis 6 mėnesių kintamosios palūkanų normos dalies keitimo laikotarpį. EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) – vidutinės Europos tarpbankinės rinkos palūkanų normos, kuriomis bankai skolina pinigus eurais kitiems bankams. Remiantis chathamfinancial duomenimis, rinkoje prognozuojama, kad 6 mėnesių Euribor perkops 1% lygį jau šių metų lapkritį.

6 mėn. EURIBOR prognozės. Šaltinis: chathamfinancial

Europos ekonominiai rodikliai

Remiantis patikslintais Eurostat duomenimis, euro zonos ekonomikos augimas pirmą ketvirtį, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, siekė 0,6%. Buvo laukiama 0,3% sieksiančio augimo. Apie tokį BVP pokytį indikavo ir preliminarūs duomenys. Didžiausias ketvirčio BVP teigiamas pokytis tarp ES valstybių buvo registruotas Airijoje (10,8%), Rumunijoje (5,2%), Latvijoje (3,6%). Nuosmukis buvo fiksuotas Švedijoje (-0,8%), Prancūzijoje (-0,2%), Danijoje (-0,1%).

Europos Sąjungos valstybių BVP pokyčiai (ketv./ketv.). Šaltinis: Eurostat

Rusijos centrinis bankas per vykusį posėdį dar kartą sumažino palūkanos. Jos šį kartą sumažintos 150 bazinių punktų iki 9,5%. Bazinės palūkanų normos šalyje jau yra mažesnės nei prieš Rusijos invaziją į Ukrainą. Prieš dvi savaites per neeilinį posėdį centrinis bankas mažino palūkanas 300 bazinių punktų. Rublio kursas po tokių naujienų šoktelėjo. Centrinis bankas prognozuoja, kad šiais metais metinės infliacija šalyje sudarys 14 – 17%, o kitais metais mažės iki 5 – 7%.

Bazinių palūkanų pokyčiai Rusijoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Central bank of russia

Europos įmonės

Rekordines žemumas pasiekė Švedijos bendrovės SAS, valdančios Scandinavian Airlines, akcijų kaina. Švedijos vyriausybė paskelbė, jog nesuteiks papildomo naujo kapitalo bendrovei. SAS šiuo metu vykdo restruktūrizaciją. Pagal restruktūrizacijos planą bendrovė siekė pritraukti 9,5 mlrd. SEK (968 mln. USD) lėšų, įspėdama, jog nepavyks jo užbaigti gali susidurti su likvidumo problemomis. Kol kas nei vienas pagrindinis SAS akcininkas, įskaitant Švedijos ir Danijos vyriausybes, nepatvirtino padėsiantys bendrovei. Danijos finansų ministerija dar svarsto, kaip galėtų prisidėti.

Kitos rinkos

Australijos centrinis bankas per vykusį posėdį nusprendė dar kartą padidinti bazines palūkanas palūkanų normas 50 bazinių punktų iki 0,85% lygio. Tai jau antras iš eilės Australijos centrinio banko posėdis, kurio metu keliamos palūkanos. Sprendimo dėl dar vieno palūkanų didinimo laukė ir ekonomistai. Tiesa, buvo prognozuojama, kad palūkanos bus pakeltos „kukliau“, t. y. 25 bazinių punktų iki iki 0,65% centrinio banko vadovas. Centrinio banko išplatintame pranešime toliau buvo akcentuojama tai, jog bus imamasi visų reikiamų veiksmų, siekiant suvaldyti infliaciją.

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.

Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
Antradienis//
07:30🟥Australijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų0,85%0,60%0,35%
09:00🟧Vokietijos balandžio mėn. nauji gamyklų užsakymai (mėn./mėn.)-2,7%0,4%-4,7%
15:30🟧JAV balandžio mėn. prekybos balansas-87,1 mlrd.-89,6 mlrd.-109,8 mlrd.
Trečiadienis//
09:00🟧Vokietijos balandžio mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)0,7%1,3%-3,9%
12:00🟧Patikslintas euro zonos I kev. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.)0,6%0,3%0,3%
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)2,0 mln.-2,6 mln.-5,1 mln.
Ketvirtadienis
14:45🟥ECB sprendimas dėl palūkanų0,00%0,00%0,00%
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę229 tūkst.205 tūkst.200 tūkst.
Penktadienis
15:30🟥JAV gegužės mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)1,0%0,7%0,3%
17:00🟧Preliminarus JAV birželio mėn. Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas58,458,4

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai