Savaitės rinkų apžvalga (05.30 – 06.03)

JAV

Praėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai kiek susitraukė, nes investuotojai vėl pradėjo abejoti ar Federalinis rezervų bankas sugebės pažaboti infliaciją nesukeliant didesnio ekonomikos nuosmūkio. Investuotojus taip pat kiek išgąsdino JPMorgan Chase generalinio direktoriaus Jamie’is Dimonas pasisakymas, kad dėl augančių palūkanų normų ir pakilusių žaliavų kainų artėja ekonominis „uraganas“. Prie blogų investuotojų nuotaikų prisidėjo ir Elono Musko išsiųsta žinutė, kurioje kalbama, kad Tesla gali tekti atleisti 10% savo darbuotojų.

Visi ir toliau mėgina nuspėti kaip elgsis FED artimiausiame posėdyje, kuris vyks 14 – 15 d. Remiantis CME FedWatch Tool duomenimis, šiuo metu ateities sandorių rinkoje skaičiuojama 96% tikimybė, jog palūkanų normos bus pakeltos 50 bazinių punktų iki 1,25 – 1,50% lygio. 4% tenka 75 bazinių punktų didinimo tikimybei. Prieš mėnesį, t. y. balandžio 29 dieną, rinkos dalyviai prognozavo dar agresyvesnius FED veiksmus ir 1,50 – 1,75% palūkanų lygiui skyrė 35,2% tikimybę, o 1,25 – 1,50% – 63,7%. Prognozuojama, kad metų pabaigoje JAV bazinės palūkanos bus pakeltos 2,75 – 3%.

Bazinių palūkanų normų JAV tikimybės. Šaltinis: CME Group

JAV ekonominiai rodikliai

daugiausiai dėmesio sulaukė paskelbti oficialūs praėjusio mėnesio JAV darbo rinkos duomenys. Didžiausioje pasaulio ekonomikoje gegužę buvo sukurta 390 tūkst. naujų darbo vietų. Ekonomistai prognozavo, kad jų skaičius sieks 325 tūkst. Nors rezultatas pranoko lūkesčius, tačiau naujų darbo vietų skaičius buvo mažiausias per pastaruosius 13 mėnesių. Nedarbo lygis, lyginant su kovu, nepasikeitė ir išliko 3,6%. Buvo tikimasi, kad nedarbas bus sumažėjęs 0,1 procentinio punkto. Vidutinis darbo užmokestis pamėnesiui augo 0,3%. Per metus jo pokytis siekė 5,2%.

JAV gegužės mėn. darbo rinkos rodikliai. Šaltinis: MarketWatch

JAV Įmonės

Salesforce Inc. bendrovė pranešė praėjusio ketvirčio rezultatus. Per pirmą ketvirtį Salesforce sugeneravo 7,41 mlrd. USD pardavimus. Tai 1,45 mlrd. USD daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metu. Grynasis pelnas, kuris siekė vos 28 mln. USD, per metus gerokai susitraukė. Per pirmą ketvirtį tuomet buvo uždirbta 469 mln. USD. Tiesa, pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, viršijo analitikų prognozes ir sudarė 0,98 USD. Analitikai laukė 0,94 USD pakoreguoto EPS. Salesforce atnaujino ir visų metų rezultatų prognozes. Bendrovė prognozuoja, kad šių metų pardavimai sudarys 31,7 – 31,8 mlrd. USD. Efektyvesnė veikla turėtų leisti pasiekti 4,76 – 4,76 USD pelną akcijai. Tai daugaiu nei ankstesnėje prognozėje, kai bendrovė prognozavo 4,62 – 4,64 EPS. Analitikai prieš paskelbiant rezultatus vidutiniškai prognozavo 4,66 USD metinį EPS.

Meta Platforms pranešė, jog birželio 9 dieną prekyba akcijomis biržoje vyks ne su dabartiniu „FB“ simboliu, o pakeistu į naują „META“. Bendrovė praėjusiais metais spalio mėnesį pakeitė pavadinimą į Meta PLatforms iš Facebook, taip siekdama atspindėti kompanijos strateginius tikslius ir fokusą, kuriant „metavisatą“. Šie metai, kaip ir daugeliui kitų technologijų sektoriaus bendrovių, Meta Platforms vertybiniams popieriams akcijų biržoje buvo sudėtingi. Bendrovės akcijų kaina nuo metų pradžios iki šiandien buvo kritę 42,4%. Meta Platforms balandį paskelbti pirmo ketvirčio rezultatai pranoko analitikų lūkesčius, tiesa, tuomet kiek nuvylė paskelbtos šio ketvirčio prognozės. Bendrovė prognozuoja, kad per antrą šių metų ketvirtį pajamos sudarys 28 – 30 mlrd. USD. Tikimasi, kad aktyvių vartotojų skaičius bus nepakitęs arba nežymiai smuktelėjęs. Prieš paskelbiant prognozes, analitikai vidutiniškai tikėjosi, jog antro ketvirčio pardavimai sieks 30,7 mlrd. USD. Antro ketvirčio rezultatai turėtų būti paskelbti liepos mėnesio pabaigoje.

Farmacijos gigantė Bristol Myers Squibb susitarė dėl biotechnologijų kompanijos Turning Point Therapeutics (TPTX) įsigijimo. Už kiekvieną Turning Point Theraupetics akciją bus sumokėta po 76 USD, o už visą kompaniją apie 4,1 mlrd. USD. Priešprekybinėje rinkoje Turning akcijų kaina šoktelėjo daugiau nei 115%. Turning Point Therapeutics kuria vaistus, skirtus gydyti onkologines ligas. Sandorį jau patvirtino abiejų kompanijos valdybos. Bristol Myers Squibbb tikisi sandorį užbaigti šių metų trečią ketvirtį. Jis bus finansuojamas, naudojant sukauptus lėšų rezervus. Bristol kovo pabaigoje turėtų apie 15 mlrd. USD sukauptus grynųjų pinigų arba jų ekvivalentų rezervus. 

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos Sąjungos valstybės pagaliau susitarė dėl šeštojo sankcijų Rusijai paketo. Naujausios sankcijos draus importuoti naftą iš Rusijos. Išimtis kol kas palikta naftai, tiekiamai vamzdynais, nors Lenkija ir Vokietija įsipareigojo užbaigti naftos tiekimą ir jais. Pasak Europos Komisijos prezidentės Ursula Von der Leyen, tokios sankcijos apie 90% sumažins Rusijos naftos importo apimtis į Europos Sąjungos šalis iki šių metų pabaigos. BBC skaičiavimais, Rusijos naftos importo dalis viso Europos Sąjungos valstybių importuojamų apimčių sudaro 27%. Jungtinės Karalystė, kuri jau anksčiau pranešė iki metų pabaigos nutrauksianti naftos pirkimą iš Rusijos, importuoja apie 8% viso savo naftos poreikio iš šios valstybės. Visi šie sprendimai praėjusią savaitę privertė naftos kainas kilti, o tai investuotojus neramina, nes augančios žaliavų kainos gali ir toliau auginti infliaciją. Dėl šios priežasties pagrindiniai Europos indeksai nežymiai susitraukė.

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbtais preliminariais duomenimis, metinis infliacijos lygis euro zonos valstybėse šį mėnesį išaugo iki 8,1% nuo 7,5% balandį. Buvo laukiama toliau augsiančios infliacijos, tiesa, ne taip sparčiai. Ekonomistai vidutiniškai tikėjosi, kad metinė infliacija šį mėnesį sudarys 7,8%. Atmetus maisto produktų ir energijos išteklių kainų pokyčių įtaką, metinis infliacijos lygis siekė 3,8% ir buvo 0,3 procentinio punkto didesnis nei balandį.

Metinės infliacijos (kairėje) ir infliacijos be energetikos išteklių (dešinėje) pokyčiai euro zonoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Eurostat

Euro zonoje nedarbo lygis balandį, lyginant su kovu, išliko nepakitęs ir siekė 6,8%. Tai atitiko ir prognozes. Prieš metus balandį bendras nedarbas regiono valstybėse sudarė 8,2%. Didžiausias nedarbo lygis tarp Europos Sąjungos valstybių balandį fiksuotas buvo Ispanijoje (13,3%) ir Graikijoje (12,7%). Mažiausiai bedarbių buvo registruota Čekijoje (2,4%), Vokietijoje, Lenkijoje (po 3%). Lietuvoje nedarbo lygis balandį siekė 6,2%.

Nedarbo lygis ES valstybėse. Šaltinis: Eurostat

Balandžio mėnesį euro zonos regione mažmeninės prekybos apimtys, lyginant su kovu, krito 1,3%. Ekonomistai prognozavo ženkliai mažesnį, t.y. 0,3% sieksiantį nuosmukį. Remiantis Eurostat duomenimis, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, mažmenininkų pardavimai išaugo 3,9%. Maisto, gėrimų, tabako produktų pardavimų apimtys per metus krito 4%. Tuo tarpu ne maisto produktų, išskyrus transportui skirtą kurą, mažmeninė apyvarta kilo 8,9%. Stipriausiais mažmeninės prekybos apyvartos augimas balandžio mėnesį tarp ES valstybių bvuo registruotas Slovėnijoje (29,6%), Lenkijoje (21,1%), Maltoje (17,5%). Didžiausi neigiami pokyčiai buvo fiksuoti Suomijoje (-3,4%), Liuksemburge (-2,9%), Belgijoje (-1,9%).

Europos įmonės

Nyderlandų chemikalų gamintoja DSM pranešė apie susijungimo sandorį su Šveicarijos bendrove Firmenich. Pasak bendrovių, sandoris turėtų užbaigtas kitų metų pirmą pusmetį. Skaičiuojama, kad susijungimas turėtų leisti organiškai padidinti bendras pardavimų apimtis 5 – 7% per metus, su 350 mln. EUR kaštų taupymu. DSM akcininkams priklausys 65,5% naujos bendrovės. Likusi dalis atiteks Firmenich akcininkams, kuriems taip pat iš viso bus sumokėta 3,5 mlrd. EUR. DSM bendrovės pajamos praėjusiais metais siekė 9,2 mlrd. EUR, o Firmenich pardavimai sudarė 4,5 mlrd. CHF (4,38 mlrd. EUR).

Daugiau nei 25% šoktelėjo Jungtinės Karalystės avalynės gamintojos Dr Martens vertybinių popierių kaina. Kompanija pagerino šių metų finansinių rezultatų prognozes. Bendrovė prognozuoja, kad per šiuos finansinius metus pardavimų augimo tempas išaugs netoli 20%. Kiek anksčiau bendrovė prognozavo, kad augimas turėtų būti artimesnis 15% lygiui. Bendrovė taip pat pranešė, jog dėl apie 6% išaugusių sąnaudų, atitinkamai bus pakeltos ir produktų kainos. Dr Martens per praėjusius finansinius metus (baigėsi kovo mėn. 31 d.) iš viso pardavė 14,1 mln. vienetų porų batų ir sugeneravo 908,3 mln. GBP siekusius pardavimus. Tai atitinkamai 1,4 mln. vienetų ir 135,3 mln. GBP daugiau nei per metu prieš. Metinė EBITDA išaugo beveik 40 mln. GBP iki 263 mln. GBP. Praėjusiais finansiniais metais ETBIDA pelningumas sudarė 29%. Dr Martens pirminį viešąjį akcijų platinimą įvykdė praėjusių metų sausį. Bendrovės akcijos per IPO buvo išplatintos po 3,7 GBP, taip visą bendrovę įvertinant 3,7 mlrd. GBP rinkos kapitalizacija.

Kitos rinkos

Turkijoje metinė infliacija pasiekė aukščiausią lygį nuo 1998 metų spalio. Metinis infliacijos lygis šalyje gegužę augo dvyliktą mėnesį iš eilės ir pasiekė net 73,5%. Tiesa, „pozityviai“ turėtų nuteikti tai, jog net ir toks rezultatas buvo mažesnis nei ekonomistų lūkesčiai. Buvo prognozuojama, kad metinė infliacija Turkijoje gegužę bus išaugusi iki 76,6%. Prieš metus balandžio mėnesį infliacija šalyje siekė 16,6%. Per metus maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos pakilo 91,6% (balandį – 89,1%). Energijos ištekliai šalyje atitinkamai brango 121,1% (balandį – 118,2%).

Infliacijos pokyčiai Turkijoje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Turkish Statistical Institute

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.

Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
Nedarbo diena JAV (angl. Memorial Day) – akcijų biržos uždarytos
Antradienis//
12:00🟥Išankstinis euro zonos gegužės mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)8,1%7,8%7,5%
16:45🟧JAV gegužės mėn. Čikagos PMI indeksas60,355,856,4
17:00🟧JAV gegužės mėn. Conference Board vartotojų pasitikėjimo indeksas106,4103,9107,3
Trečiadienis//
12:00🟧Euro zonos balandžio mėn. nedarbo lygis6,8%6,8%6,8%
14:00🟥ECB prezidentės C. Lagarde pranešimas
17:30🟥JAV gegužės mėn. ISM gamybos PMI indeksas56,154,955,4
17:00🟥Kanados centrinio banko sprendimas dėl palūkanų1,50%1,50%1,00%
Ketvirtadienis
12:00🟧Euro zonos balandžio mėn. gamybos sektoriaus PMI indeksas (mėn./mėn.)1,2%2,3%5,3%
15:15🟥JAV gegužės mėn. ADP duomenys apie privačiame sektoriuje sukurtas darbo vietas128 tūkst.300 tūkst.247 tūkst.
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę200 tūkst.210 tūkst.210 tūkst.
18:00🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-5,1 mln.-3,0 mln.-1,0 mln.
Penktadienis
12:00🟧Euro zonos balandžio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)-1,3%0,3%-0,4%
15:30🟥JAV gegužės mėn. vidutinio darbo užmokesčio pokytis (mėn./mėn.)0,3%0,4%0,3%
15:30🟥JAV gegužės mėn. sukurtos darbo vietos, išsk. žemės ūkio sektorių390 tūkst.325 tūkst.428 tūkst.
15:30🟥JAV gegužės mėn. nedarbo lygis3,6%3,5%3,6%
17:00🟧JAV gegužės mėn. ISM paslaugų PMI indeksas56,757,1

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
Antradienis
time-after-hoursSalesforce, Inc.IT158,68 mlrd.0,940,98
time-after-hoursHP Inc.Technologijos37,49 mlrd.1,061,08
time-pre-marketKE HoldingsNT14,13 mlrd.-0,090,08
time-after-hoursVictorias Secret & Co.Drabužiai3,46 mlrd.0,851,11
Trečiadienis
time-after-hoursDonaldson Company, Inc.Pramonė56,27 mlrd.0,720,67
time-after-hoursVeeva Systems Inc.IT24,98 mlrd.0,610,99
time-after-hoursHewlett Packard Enterprise CompanyTechnologijos19,38 mlrd.0,430,44
time-after-hoursMongoDB, Inc.IT15,70 mlrd.-0,100,20
time-after-hoursNetApp, Inc.IT15,45 mlrd.1,051,42
Ketvirtadienis
time-after-hoursBroadcom Inc.Technologijos217,05 mlrd.7,889,07
time-after-hoursCrowdStrike Holdings, Inc.IT34,02 mlrd.-0,190,31
time-pre-marketlululemon athletica inc.Drabužiai33,37 mlrd.1,431,48
time-after-hoursHormel Foods CorporationMaisto gamyba26,67 mlrd.0,460,48
time-after-hoursThe Cooper Companies, Inc.Sveikatos priežiūra16,75 mlrd.3,443,24
time-pre-marketOkta, Inc.IT13,02 mlrd.-1,37-0,27
Penktadienis
time-pre-marketBRP Inc.Transporto priemonių gamyba5,65 mlrd.0,841,32
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.05.27 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai