Savaitės rinkų apžvalga (05.16 – 05.20)

JAV

Praėjusią savaitę rinkos ir toliau patyrė spaudimą žemyn, o trečiadienį S&P 500 indekso dienos kritimas buvo didžiausias nuo 2020 m. birželio mėn. Akcijų rinkos smunka jau septintą savaitę iš eilės, o S&P 500 indeksas priartėjo prie techninės meškos rinkos, t. y. -20%. Praėjusią savaitę rinkas ypač sukrėtė pagrindinių mažmeninės prekybos gigantų, tokių kaip „Walmart“ ir „Target“, pajamų ataskaitos. Abi bendrovės pranešė apie mažesnes nei tikėtasi veiklos maržas, kurias lėmė didesnės sąnaudos tokiose srityse kaip kroviniai ir kuras.

St. Louis FED banko prezidentas J. Bullard prognozuoja, jog JAV darbo rinka išliks tokioje stiprioje padėtyje, o tai išlaikys ir vartojimo apimtis. Pasak jo, FED pozicija dėl būsimų palūkanų kėlimo po 50 bazinių punktus per ateinančius susitikimus nesikeičia. Artimiausias centrinio banko posėdis vyks birželio 15 dieną. Remiantis CME FedWatch tool duomenimis, skiriama 95% tikimybė, jog palūkanos bus pakeltos iki 1,25 – 1,5% nuo dabartinio 0,75 – 1% lygio. Mažai abejojama, kad ir liepos mėnesį bus priimtas kitoks sprendimas.

JAV investicinio banko Goldman Sachs analitikai paskelbė mažinantys savo prognozę metų pabaigai S&P 500 atžvilgiu nuo ankstesnės 4700 punktų iki 4300 punktų. Tiesa, JAV ekonomikos recesijos atveju banko tikslinis indekso lygis yra ties 3600 punktų, t. y. apie 8% žemiau nuo dabartinio lygio. Goldman Sachs skaičiuoja, jog per ateinančius du metus yra 35% tikimybė, jog ekonomika atsidurs recesijoje.

Remiantis FactSet duomenimis, iki šiandien rezultatus buvo paskelbusios jau 95% bendrovių, kurių akcijos yra įtrauktos į S&P 500 indeksą. Iš jų, 77% bendrovių paskelbti pelno akcijai (EPS) rezultatai pranoko analitikų prognozes. Bendras pirmo ketvirčio vidutinis metinis EPS augimo tempas siekia 9,1%. Tai yra gerokai daugiau nei buvo prognozuojama ketvirčio pabaigoje, kai augimo prognozė siekė 4,6%. Pasak FactSet, ateinančių 12-os mėnesių S&P 500 P/E rodiklis (kainos ir pelno santykis) siekia 16,4. Tai yra mažiau nei pastarųjų 5-ių ir 10-ies metų rodiklio vidurkiai, kurie atitinkamai sudarė 18,6 ir 16,9. Pasak Morgan Stanley, stipresnis palaikymas akcijų rinkoje turėtų susidaryti P/E rodiklius pasiekus 14 – 15. Prie dabartinių pelnų lygių šiai ribai pasiekti S&P 500 turėtų kristi iki maždaug 3400 punktų ribos.

S&P 500 indekso ir P/E pokyčiai. Šaltinis: FactSet

JAV ekonominiai rodikliai

JAV mažmeninės prekybos pardavimai toliau auga, o vartotojai, kurie yra pagrindinė varomoji šalies ekonomikos jėga, nemažina išlaidų, nepaisant dešimtmečių aukštumas pasiekusios infliacijos. Paskelbta, jog praėjusį mėnesį šalies mažmenininkų pardavimų apimtys, lyginant su kovu, išaugo 0,9%. Tai buvo jau ketvirtas mėnesis iš eilės, kai mažmeninės prekybos apyvarta JAV augo. Tiesa, šį kartą augimas buvo kiek mažesnis nei prognozuota. Ekonomistai laukė 0,1 procentinio punkto spartesnio tempo. Per metus mažmenininkų pardavimai išaugo 8,2%. Žinoma, prie tokio apyvartų augimo prisideda ir išaugusios kainos.

JAV mažmeninės prekybos pokyčiai (mėn./mėn.). Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Census Bureau

JAV Įmonės

Nepaisant neblogų mažmeninės prekybos ekonominių duomenų, vienos didžiausių šio sektoriaus bendrovės Walmart akcijos šiandien stiprokai pinga. Bendrovės paskelbtas pirmo ketvirčio pelnas prasilenkė su analitikų lūkesčiais. Walmart per pirmus tris metų mėnesius uždirbo 2,05 mlrd. USD gryno pelno arba 1,30 USD pakreguoto pelno, tenkančio vienai akcijai. Analitikai prognozavo, kad jis sieks 1,48 USD. Pajamos pranoko prognozes. Ketvirčio pardavimai per metus išaugo kiek daugiau nei 3 mlrd. USD iki 141,57 mlrd. USD. Buvo skaičiuojama, kad jie sieks 138,8 mlrd. USD. Walmart prognozuoja kad šio ketvirčio pajamų augimas viršys 5%. Tai kiek daugiau nei tikisi analitikai. Prognozuojama, kad visų šių metų pajamos augs 3,1% ir sudarys 590,51 mlrd. USD, o pelnas akcijai padidės 4,4% iki 6,75 USD. Walmart akcijos nuo metų pradžios iki šiandien buvo pabrangusios 2,43%.

Pirmo ketvirčio rezultatais pasidalino dar viena JAV mažmenininkė – Kohl’s. Jie taip pat, kaip ir Walmart ar Target, prasilenkė su lūkesčiais. Bendrovė per tris pirmus šių metų mėnesius uždirbo 14 mln. USD pelno arba 0,11 USD pelno akcijai. Ketvirčio pardavimai per metus krito nuo 3,66 mlrd. USD iki 3,47 mlrd. USD. Analitikai laukė 0,69 USD pelno akcijai ir 3,68 mlrd. USD pajamų. Kohl’s taip pat atkreipė dėmesį į problemas keliančią infliaciją, nepalankią makroekonominę aplinką, taip pat prastėjančias vartotojų nuotaikas. Bendrovė patvirtino, jog toliau vertina strategines veiklos alternatyvas.

[simple_subscribe_form]

Europa

Regione toliau daugiausiai dėmesio skiriama karui Ukrainoje. Rinkos dalyviai taip pat vertina naujienas ir dėl Švedijos bei Suomijos narystės NATO. Praėjusią savaitę taip pat buvo paviešintas balandžio mėnesio Europos Centrinio Banko posėdžio protokolas. ECB valdančiosios tarybos nariai daugiausiai buvo sunerimę dėl infliacijos masto ir plitimo. Pagrindiniai debatai vyko ne dėl monetinės politikos griežtinimo, o dėl griežtinimo spartos ir laikotarpio. Beveik visi centrinio banko vadovai jau atvirai pasisako apie palūkanų normų didinimą liepos mėnesio posėdžio metu. Tai būtų pirmas palūkanų kėlimas euro zonoje per daugiau nei dešimtmetį. Artimiausias ECB valdančiosios tarybos posėdis yra numatytas birželio 9 dieną. Jame turėtų būti priimtas sprendimas dėl turto supirkimo programos užbaigimo. Remiantis Reuters duomenimis, rinkoje prognozuojama, kad ECB iki metų pabaigos nuo dabartinio lygio bazines palūkanas pakels 107 baziniais punktais.

Europos ekonominiai rodikliai

Remiantis patikslintais Eurostat duomenimis, euro zonos šalių ekonomika per pirmą ketvirtį, lyginant su praėjusių metų ketvirtu ketvirčiu, augo 0,3%. Tai 0,1 procentinio punkto daugiau nei indikavo išankstiniais duomenys. Praėjusių metų ketvirtą ketvirtį augimo tempas taip pat sudarė 0,3%.

Nedarbo lygis Junginėje Karalystėje krito į 1974 metų žemumas. Pirmą ketvirtį šalyje nedarbo lygis siekė 3,7%. Tai 0,1 procentinio punkto mažiau nei ketvirtį prieš ir nei prognozuota. Pirmą kartą Jungtinės Karalystės darbo rinkos duomenų istorijoje yra daugiau laisvų darbo vietų, nei bedarbių darbingo amžiaus žmonių. Šalyje pirmą ketvirtį buvo suskaičiuota 1,257 mln. bedarbių.

Jungtinės Karalystės nedarbo lygio pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Office For National Statistics

Paviešinti patikslinti euro zonos infliacijos duomenys. Pasak Eurostat, metinė infliacija regione praėjusį mėnesį, lyginant su kovu, išliko nepakitusi 7,4% lygyje. Prieš metus infliacija euro zonos šalyse siekė vos 1,6%. Žemiausias metinis kainų augimo tempas tarp Europos Sąjungos valstybių praėjusį mėnesį buvo registruotas Prancūzijoje, Maltoje (po 5,4%), Suomijoje (5,8%). Sparčiausiai kainos augo Estijoje (19,1%), Lietuvoje (16,6%), Čekijoje (13,2%).

Metinė inflaicija ES šalyse. Šaltinis: Eurostat

Jungtinės Karalystės mažmenininkų duomenys netikėtai pranoko ekonomistų lūkesčius. Mažmeninės prekybos apyvarta šalyje balandį, lyginant su kovu, šoktelėjo 1,4%. Tai pirmas mėnesis po dviejų iš eilės, kai buvo registruotas augimas. Ekonomistai laukė 0,2% sieksiančio nuosmukio.

Jungtinės Karalystės mažmenininkų pardavimų pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com/ Office for National Statistics

Europos įmonės

Praėjusių finansinių metų rezultatus paskelbė Ryanair. Bendrovė per 2022 finansinius metus, kurie baigėsi kovo 31 dieną, patyrė 240,8 mln. EUR nuostolių. Metus prieš nuostoliai sudarė 1,01 mlrd. EUR. Nors metai ir buvo nuostolingi, tačiau nuostoliai buvo mažesni nei prognozuota. Analitikai tikėjosi, kad jie sudarys 356,5 mln. EUR. Pajamos išaugo nuo 1,64 mlrd. EUR iki 4,80 mlrd. EUR. Augimas buvo įspūdingas, tiesa, metiniai pardavimai buvo 0,1 mlrd. EUR mažesni nei tikėtasi. Ryanair prognozuoja, kad šiais finansiniais metais bendros keleivių apimtys išaugs iki 165 mln., kai praėjusiais siekė 97 mln. Per metus prieš prasidedant pandemiją Ryanair keleivių skaičius siekė 149 mln. Bendrovė tikisi, jog lėktuvų užimtumas šiais finansiniais metais išaugs iki 90%. Praėjusiais metais jis siekė 82%.

Biudžetinių oro skrydžių bendrovė EasyJet paskelbė prognozuojanti, jog šių metų kompanijos skrydžių keleivių apimtys beveik pasieks prieš pandeminius lygius. Pasak EasyJet, nuo balandžio mėnesio vidurio bendrovė per dieną vidutiniškai įvykdo apie 1600 skrydžių ir aptarnauja iki 250 tūkst. žmonių. Kompanija prognozuoja, kad šių metų vasaros sezono metu skrydžių užpildymas pasieks 97% to, kas buvo registruojama 2019 metais. Nepaisant didėjančios skrydžių paklausos, per šešis mėnesius iki kovo EasyJet patyrė 557 mln. GBP nuostolių. Tai kiek mažiau nei per laikotarpį prieš metus, kai jie siekė 645 mln. GBP.

Kitos rinkos

Rinkos dalyviams optimizmo suteikė naujienos iš Kinijos. Šalies centrinis bankas sumažino 5-ių metų ir ilgesnio laikotarpio paskolų bazines palūkanas nuo 4,6% iki 4,45%. Tai didžiausias šio laikotarpio palūkanų mažinimas nuo 2019 metų. 2020 metų pradžioje normos buvo „pakirptos“ 10 bazinių punktų. Centrinio banko sprendimas rinkos dalyviams buvo netikėtas. Kinijos centrinis bankas siekia padėti pastaruoju metu su problemomis susiduriančiai ekonomikai. Šalyje nekilnojamo turto rinka toliau „šlubuoja“, daug neigiamos įtakos turi ir pandemija bei pačios valdžios būdai ją suvaldyti.

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.

Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
12:00🟧Euro zonos kovo mėn. prekybos balansas-17,6 mlrd.2,3 mlrd.-9,4 mlrd.
15:30🟧JAV gegužės mėn. Niujorko gamybos sektoriaus indeksas-11,615,324,6
Antradienis//
09:00🟧Jungtinės Karalystės kovo mėn. nedarbo lygis3,7%3,8%3,8%
12:00🟧Išankstinis euro zonos I ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.)0,3%0,2%0,2%
15:30🟥JAV balandžio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)0,9%1,1%0,5%
Trečiadienis//
09:00🟥Jungtinės Karalystės balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)9,0%9,1%7,0%
12:00🟧Patikslintas euro zonos balandžio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)7,4%7,5%7,5%
15:30🟧JAV balandžio mėn. išduoti gyv. namų statybos leidimai (sumetinta, x12)1,82 mln.1,83 mln.1,87 mln.
15:30🟧JAV balandžio mėn. pradėti statyti gyv. namai (sumetinta, x12)1,72 mln.1,77 mln.1,79 mln.
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-3,4 mln.2,1 mln.8,5 mln.
Ketvirtadienis
14:30🟧Praėjusio ECB posėdžio ataskaita
15:30🟧JAV gegužės mėn. Filadelfijos gamybos sektoriaus indeksas2,616,217,6
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę218 tūkst.200 tūkst.203 tūkst.
Penktadienis
09:00🟧Jungtinės Karalystės balandžio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)1,4%-0,2%-1,4%

Įmonių rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursNu Holdings Ltd.Finansai17,01 mlrd.-0,04-0,10
time-after-hoursTake-Two Interactive Software, Inc.Energetika12,15 mlrd.0,690,95
time-pre-marketWix.com Ltd.IT3,35 mlrd.-1,75-0,72
Antradienis
time-pre-marketWalmart Inc.Mažmeninė prekyba406,36 mlrd.1,481,30
time-pre-marketHome Depot, Inc.Mažmeninė prekyba292,40 mlrd.3,654,09
time-pre-marketJD.com, Inc.Mažmeninė prekyba77,82 mlrd.0,180,40
time-after-hoursKeysight Technologies Inc.IT23,84 mlrd.1,481,83
Trečiadienis
time-after-hoursCisco Systems, Inc.IT202,10 mlrd.0,770,87
time-pre-marketLowe’s Companies, Inc.Mažmeninė prekyba124,14 mlrd.3,243,51
time-pre-marketTarget CorporationMažmeninė prekyba98,99 mlrd.3,072,19
time-pre-marketAnalog Devices, Inc.Puslaidininkiai79,54 mlrd.2,122,40
Ketvirtadienis
time-after-hoursApplied Materials, Inc.Puslaidininkiai91,80 mlrd.1,891,85
time-after-hoursPalo Alto Networks, Inc.IT45,96 mlrd.1,681,79
time-after-hoursRoss Stores, Inc.Mažmeninė prekyba30,87 mlrd.0,990,97
Penktadienis
time-pre-marketDeere & CompanyŽemės ūkio technikos gamyba111,68 mlrd.6,696,81
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.05.13 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai