Savaitės rinkų apžvalga (04.18 – 04.22)

JAV

Praėjusi savaitė buvo permaininga investuotojams. Pagrindiniai JAV indeksai pirmos savaitės pusėje kilo, tačiau kitoje stipriai riedėjo žemyn nubraukiant pirmos savaitės pusėje gautus uždarbius. Rinkos dalyviai stipriai reagavo į Federalinių rezervų banko vadovo J. Powell komentarus. Nors FED vadovas JAV darbo rinką įvardijo, kaip istoriškai tvirtą tačiau pasak jo, centrinis bankas gali kelti palūkanų normas kiek greičiau nei tikėtasi prieš tai, siekiant grįžti į kainų stabilumą. Tokie komentarai leido suprasti, jog per gegužės pradžioje vyksiantį susitikimą FED pakels palūkanų normas 50 bazinių punktų. Praėjusį mėnesį JAV metinis infliacijos lygis išaugo iki 8,5%. Tokį spartų kainų šuolį paskutinį kartą amerikiečiai stebėjo 1981 metų gruodį. Po gegužės mėnesio posėdžio, tikimasi ir tolimesnio itin agresyvaus FED monetarinės politikos griežtinimo. Prognozuojama, kad palūkanos tiek per birželio, tiek per liepos mėnesių posėdžius bus taip pat keliamos po 50 bazinių punktų. Rinka skaičiuoja, kad metų pabaigoje JAV bazinės palūkanų normos bus tarp 2,75 – 3,25%.

FED palūkanų normų tikimybės. Šaltinis: CME FedWatch Tool

Tarptautinis Valiutos Fondas (IMF) pakoregavo pasaulio ekonomikos augimo prognozes. IMF prognozuoja, kad šių metų pasaulio bendrojo vidaus produkto augimo tempas sulėtės nuo 6,1% praėjusiais metais iki 3,6%. Kitais metais pasaulio ekonomika taip pat turėtų augti tokiu pačiu tempu. Tai yra 0,8 ir 0,2 procentinio punkto mažiau nei IMF prognozavo sausio mėnesį. Skaičiuojama, kad išsivysčiusių pasaulio valstybių ekonomikos šiais metais augs 3,3%, o kitais tempas turėtų sulėtėti iki 2,4%. Atitinkamai besivystančių šalių bendrasis vidaus produktas augs 3,8% ir 4,4%.

IMF BVP augimo prognozės. Šaltinis: IMF

JAV ekonominiai rodikliai

Preliminarūs S&P Global U.S. Composite PMI Output Index, kuris seka gamybos ir paslaugų sektorius, duomenys rodo, kad verslo aktyvumo augimas balandį sulėtėjo, bet išliko stiprus. Plačiai stebimas ekonomikos rodiklis (vadybininkų pirkimo indeksas) siekė 55,1, palyginti su 57,7 kovo mėn. (PMI rodmenys, didesni nei 50, rodo verslo veiklos plėtrą.)

JAV Įmonės

Netflix akcijos prekybos stipriai pigo po ketvirčio skalbiamų rezultatų. Stiprokai su lūkesčiais prasilenkė mažėjęs bendras vartotojų skaičius, taip pat prastos šio ketvirčio prognozės. Netflix per ketvirtį uždirbo 1,6 mlrd. USD grynojo pelno arba 3,53 USD pelno akcijai. Tai yra 0,22 USD mažiau nei per laikotarpį prieš metus, tiesa, net 0,60 USD daugiau nei tikėtasi. Ketvirčio pajamos per metus išaugo nuo 7,16 mlrd. USD iki 7,87 mlrd. USD. Buvo tikimasi, kad pardavimai sieks 8 mlrd. USD. Netflix prognozavo, kad per pirmą ketvirtį jai pavyks klientų skaičių išauginti 2,5 mln. iki 224,3 mln. iš viso. Tokie skaičiavimai gerokai prasilenkė su realybe. Netflix vartotojų skaičius per ketvirtį sumažėjo 200 tūkst. Tai yra pirmas ketvirtis nuo 2011 metų, kai bendrovė pranešė apie mažėjantį vartotojų skaičių. JAV ir Kanados rinkose Netflix neteko 640 tūkst. prenumeratorių. Prie to prisidėjo ir padidintas prenumeratos mokestis. Dėl sustabdytos veiklos Rusijoje, bendrovė neteko dar 700 tūkst. klientų. Pozityvo nesuteikia ir šio ketvirčio prognozė. Netflix prognozuoja, kad per antrą šių metų ketvirtį vartotojų skaičius sumažės dar 2 mln., kai prieš paskelbiant rezultatus, analitikai vidutiniškai tikėjosi 2,55 mln. naujų klientų. Tai jau antras ketvirčio rezultatų skelbimas iš eilės, kai Netflix akcijos juos paskelbus sminga žemyn.

Netflix nauji vartotojai. Šaltinis: Netflix

Rezultatus paskelbė Johnson & Johnson. Bendrovė per pirmą ketvirtį uždirbo 5,15 mlrd. USD gryno pelno arba 2,67 USD pakoreguoto pelno akcijai. Nors rezultatas pranoko analitikų lūkesčius, tačiau pelnas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, krito 17%. Pajamos per atitinkamą laikotarpį išaugo 5% iki 23,4 mlrd. USD. Tai yra 0,2 mlrd. USD mažiau nei prognozuota. Bendrovės ketvirčio vakcinos pardavimų apimtys siekė 457 mln. USD. Johnson & Johnson sumažino visų metų prognozes. Bendrovė prognozuoja, kad šių metų pardavimai sudarys 94,8 – 95,8 mlrd. USD, kai anksčiau buvo tikimasi 1 mlrd. USD daugiau. Pakoreguotas pelnas akcijai turėtų būti mažesnis 0,25 USD nei ankstesnėje prognozėje ir sudaryti 10,15 – 10,35 USD.

Rezultatus paskelbė American Express. Bendrovė per pirmą ketvirtį uždirbo 2,10 mlrd. USD grynojo pelno. Tai yra 0,14 mlrd. USD mažiau nei per tris mėnesius prieš metus. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sudarė 2,73 USD. Analitikai prognozavo, kad jis sudarys 2,40 USD akcijai. Ketvirčio pajamos per metus išaugo 29% iki 11,74 mlrd. USD. Jos taip pat pranoko lūkesčius – 11,62 mlrd. USD. Pajamų augimui įtaką padarė didėjęs American Express kortelių naudotojų vartojimas visame pasaulyje. Pasak America Express vadovo S. Squeri, mokėjimų apimtys kovo mėnesį buvo rekordinės. Per ketvirtį American Express klientų kortelių skaičius išaugo 3 mln.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos pagrindiniai indeksai taip pat raudonavo. Regiono dėmesys nuo Ukrainos krypo į ECB pasisakymus ir į Prancūziją, kur jau įvyko antrasis šalies prezidento rinkimų etapas. Jis šiuo metu visai Europos Sąjungai yra itin svarbus. Prezidentu buvo išrinktas E. Macron, kuris stipriai palaiko ES idėją, o tai turėtų bent trumpam teigiamai nuteikti investuotojus.

Europos ekonominiai rodikliai

Remiantis Europos naujų automobilių gamintojos asociacijos duomenimis, kovo mėnesį Europos Sąjungos šalyse buvo įregistruota 844,18 tūkst. naujų automobilių. Tai yra 20,5% mažiau nei per mėnesį prieš mėnesį. Ispanijoje perdavimai krito 30,2%, Italijoje – 29,7%, Prancūzijoje – 19,5%, Vokietijoje – 17,5%. Per pirmą šių metų ketvirtį ES naujų automobilių pardavimai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, krito 12,3%. Iš viso registruota 2,24 mln. automobilių.

ES automobilių regitracijos. Šaltinis: ACEA

Bendras euro zonos prekių prekybos balansas jau ketvirtą mėnesį iš eilės yra neigiamas. Eurostat paskelbė, jog prekybos balanso deficitas vasario mėnesį sudarė 7,6 mlrd. EUR. Palyginimui, prieš metus tą patį mėnesį prekybos balanso perviršis siekė 23,6 mlrd. EUR. Antrą šių metų mėnesį euro zonos valstybių eksporto apimtys į likusias pasaulio valstybes siekė 215,8 mlrd. EUR. Tai yra 17% daugiau nei vasario mėnesį 2021 metais. Tiesa, importo apimtys šoktelėjo dar labiau. Iš viso importuota prekių, kurių vertė siekė 223,4 mlrd. EUR. Tai yra net 38,8% daugiau nei per mėnesį prieš metus, kai importas sudarė 161 mlrd. EUR. Prie to labiausiai prisidėjo per metus stipriai pakilusios energijos išteklių kainos.

Euro zonos prekybos balanso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Eurostat

Būta ir gerų naujienų. Kiek netikėtai nustebino euro zonos ekonomikos aktyvumas. Šį mėnesį bendro regiono paslaugų ir gamybos sektorių pirkimo vadybininkų indekso S&P Global Flash Eurozone Composite PM reikšmė ūgtelėjo iki 55,8 punktų ribos, kai kovą sudarė 54,9 punkto. Ekonomistai prognozavo, kad indekso reikšmė bus bent 2 punktais mažesnė. Nepaisant karinio konflikto Ukrainoje, ekonomikos aktyvumas euro zonos valstybėse augo. Prie to prisidėjo stipriai šoktelėjusi paklausa paslaugų sektoriuje.

Europos įmonės

Didžiausia Europos informacinių technologijų sektoriaus kompanija SAP paskelbė apie pasitraukimą iš Rusijos. Bendrovė nebeteiks debesų kompiuterijos paslaugų šalyje ir pasibaigus sudarytoms sutartims su Rusijos kompanijomis, jų nebeatnaujins. Programinės įrangos gamintoja taip pat nebeteiks ir palaikymo paslaugos bei įrangos atnaujinimo. Kitos didžiosios technologijų kompanijos, įskaitant Apple, IBM, Microsoft jau anksčiau skelbė apie pasitraukimą iš Rusijos rinkos.

Automobilių gamintojos BMW pardavimų vadovas P. Nota pasidalino skambiu pareiškimu, teigdamas, jog Tesla pranašumas elektromobilių rinkoje artėja prie pabaigos. BMW šiais metais planuoja iš viso parduoti 200 tūkst. elektra varomų automobilių. Tai yra dvigubai daugiau nei praėjusiais metais. Tiesa, tokios apimtys gerokai mažesnės nei Tesla, kuri praėjusiais metais pardavė 930 tūkst. elektromobilių, tad BMW atstovo pareiškimas atrodo kiek perdėtas. Vis dėlto žvelgiant ilgesnėje perspektyvoje, Tesla konkurencija tik didės. BMW planuoja, jog 2030 metais pusė iš parduodamų automobilių bus varomas elektra. BMW grupės įmonės, kartu su Mini, Rolls-Royce prekės ženklais praėjusiais metais iš viso pristatė 2,52 mln. automobilių. Per pirmus du šių metų mėnesius BMW prekės ženklo naujų automobilių registracijų apimtys JAV sudarė 54,21 tūkst. Tuo tarpu Tesla automobilių įregistruota 71,25 tūkst. BMW akcijų kaina šiais metais krito 12%.

Puslaidininkių rinkos gigantė Nyderlandų bendrovė ASML Holding taip pat paskelbė rezultatus. Kompanija per pirmą ketvirtį sugeneravo 3,53 mlrd. EUR siekiančius pardavimus. Jie, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo 11,8%. Pelnas akcijai siekė 1,73 mlrd. EUR. Analitikai prognozavo 0,05 EUR mažesnį pelną akcijai. ASML prognozuoja, kad antro šių metų ketvirčio pajamos sudarys 5,1 – 5,3 mlrd. EUR, o bendrasis pelningumas sieks 49 – 50%.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
05:00🟥Kinijos I ketv. bendrasis vidaus produktas (metinis pokytis)4,8%4,2%4,0%
Antradienis//
15:30🟧JAV kovo mėn. išduoti būsto statybos leidimai (sumetinta, x12)1,87 mln.1,83 mln.1,86 mln.
15:30🟥JAV kovo mėn. išduoti būsto statybos leidimai (sumetinta, x12)1,79 mln.1,74 mln.1,77 mln.
Trečiadienis//
12:00🟧Euro zonos vasario mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)0,7%0,8%0,0%
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-8,0 mln.3,0 mln.9,4 mln.
Ketvirtadienis
12:00🟧Patikslintas euro zonos kovo mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)7,4%7,5%7,5%
15:30🟧JAV balandžio mėn. Filadelfijos gamybos sektoriaus indeksas17,620,627,4
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę184 tūkst.190 tūkst.185 tūkst.
20:00🟥ECB, FED vadovų pranešimai
Penktadienis
11:00🟥Išanktinis euro zonos balandžio mėn. gamybos sektoriaus PMI indeksas55,354,956,5
11:00🟥Išanktinis JAV balandžio mėn. paslaugų sektoriaus PMI indeksas57,755,055,6
16:45🟧Išanktinis JAV balandžio mėn. gamybos sektoriaus PMI indeksas59,758,158,8
16:45🟧Išanktinis JAV balandžio mėn. paslaugų sektoriaus PMI indeksas54,758,058,0

Įmonių rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-pre-marketBank of America CorporationFinansai324,12 mlrd.0,760,80
time-pre-marketThe Charles Schwab CorporationFinansai156,84 mlrd.0,850,77
Antradienis
time-pre-marketJohnson & JohnsonFarmacja473,07 mlrd.2,612,67
time-after-hoursNetflix, Inc.Pramogos151,55 mlrd.2,923,53
Trečiadienis
time-after-hoursTesla, Inc.Automobiliai1018,00 mlrd.2,272,86
time-pre-marketProcter & Gamble CompanyHigienos prekės380,10 mlrd.1,291,33
Ketvirtadienis
time-pre-marketPhilip Morris International IncTabakas156,64 mlrd.1,491,59
time-pre-marketAT&T Inc.Telekomunikacijos139,39 mlrd.0,780,77
Penktadienis
time-pre-marketVerizon Communications Inc.Telekomunikacijos226,08 mlrd.1,351,35
time-pre-marketAmerican Express CompanyFinansai137,19 mlrd.2,402,73
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.04.19 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai