Savaitės rinkų apžvalga (04.05 – 04.09)

JAV

Praėjusią savaitę investuotojų akys pagrinde buvo nukreiptos į FED posėdį, kurio metu rinkos dalyviams dar kartą patvirtino, jog monetarinės politikos formuotojai bent jau artimiausiu metu nesiruošia atsisakyti laisvos pinigų politikos. Dabartinė obligacijų supirkimų programa, kurių apimtys per mėnesį siekia 120 mlrd. USD, suteikia didelę paramą ekonomikai. FED prognozuoja, kad šių metų ekonomikos augimas sieks 6,5%, kai ankstesnėje centrinio banko prognozėje buvo tikimasi 4,2% augimo. FED atstovai tikisi, kad nedarbo lygis šių metų pabaigoje kris iki 4,5%, o infliacijos lygis galimai pakils iki 2,2%. Taip pat daug pozityvo investuotojams suteikia tai, jog kompanijos užtikrintai tvirtina rezultatų skelbimo ir akcininkų susirinkimo datas. Tai daroma anksčiau ir aktyviau nei praėjusiais metais, o tai indikuoja apie galimus gerus rezultatus. Bendrovės nori pasidalinti geromis naujienomis ir pasiektais tikslais. Analitikai taip pat tikisi, jog kompanijos vėl pradės drąsiau dalintis ateinančių ketvirčių rezultatų prognozėmis. Tik nedidelė dalis bendrovių praėjusiais metais drįsdavo skelbti prognozes.

Tarptautinis valiutos fondas (IMF) paskelbė atnaujintas pasaulio ekonomikos augimo prognozes. IMF prognozuoja, kad pasaulio ekonomika šiais metais augs 6%. Tai 0,5 procentinio punkto daugiau nei sausio mėnesio prognozėje. Pasak IMF, išsivysčiusių pasaulio valstybių ekonomikų augimas turėtų sudaryti 5,1%. Tarp jų galimai išsiskirs JAV. Skaičiuojama, kad didžiausios pasaulio ekonomikos plėtra 2021 m. turėtų siekti 6,4%. Daugiausiai vilčių toliau dedama į vakcinaciją. IMF tikisi, kad JAV nedarbo lygis jau kitais metais kris iki 4,1%. Paskutiniais duomenimis skelbta, jog nedarbo lygis JAV kovo mėnesį siekė 6%. Tuo tarpu besivystančių šalių augimo tempas pagal IMF šiais metais turėtų sudaryti 6,7%. Prognozuojama, kad jų priešakyje atsidurs Indija, kurios ekonomika turėtų ūgtelti net 12,5%. Indijos praėjusiais metais sukurtas bendrasis vidaus produktas buvo apie 10% mažesnis nei 2019 metais.

Tuo tarpu Didžiausio JAV banko JPMorgan Chase valybos pirmininkas ir vadovas J. Dimonas tradiciškai pasidalino savo metiniu laišku, adresuotu banko akcininkams. J. Dimonas prognozuoja, kad JAV ekonomika stipriai augs bent jau artimiausius keletą metų. Pasak jo, amerikiečių santaupos, kiekybinis skatinimas, ekonomikos timuliavimo paketai, didžiulės deficitinio biudžeto išlaidos kartu su sėkminga vakcinacija ir dėl prie pabaigos artėjančios pandemijos pabaigos kylančia euforija JAV ekonomiką kels aukštyn. Viską įvertinus ir sudėjus augimas turėtų tęstis toliau ir 2023 metais. 

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbta, jog JAV prekybos balanso deficitas vasario mėnesį išsiplėtė rekordiškai ir siekė 71,1 mlrd. USD. Wall Street Journal apklausti ekonomistai prognozavo, kad prekybos balanso su kitomis valstybėmis deficitas sudarys 70,5 mlrd. USD. Nors didėjantis deficitas teoriškai indikuoja, jog šalies ekonomika veikia mažiau produktyviai, tačiau tai šiuo metu nėra visai tinkamas paaiškinimas. JAV ekonomika dėl masyvaus skatinimo atsigauna greičiau nei kitų valstybių, amerikiečiai linkę vartoti daugiau nei kituose regionuose. Didėjant vartojimui į JAV importuojama daugiau produktų, tuo tarpu užsienio valstybėse lėčiau atsigaunanti paklausa ne taip sparčiai didina JAV eksportą.

JAV prekybos balansas. Šaltinis: tradingeconomics.com/ Bureau of Economic Analysis

Paskelbtas ir gamintojų kainų indeksas. Jo reikšmė kovo mėnesį, lyginant su vasariu, išaugo 1%. Tai gerokai daugiau nei prognozuota. Analitikai tikėjosi, kad gamintojų kainų augimas sudarys 0,5%. Daugiausiai gamybos kainų augimui įtakos turėjo brangę energijos ištekliai. Benzino kainos šoktelėjo 8,8%. Lyginant su praėjusių metų kovo mėnesiu, gamintojų kainų indekso reikšmė išaugusi 4,2%.

JAV gamintojų kainų indeksas. Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Bureau of Labor Statistics

JAV Įmonės

Investicinės bankininkystės bendrovės Roth Capital vyr. analitikas C. Irwinas atnaujino savo rekomendacinę Tesla akcijos kainą. Pasak analitiko, Tesla yra itin pervertinta, o tikslinė akcijos kaina siekia vos 150 USD. C. Irwin teigė, jog Tesla yra itin mažas žaidėjas tiek JAV, tiek Europos automobilių rinkoje. Dabartinė kompanijos kapitalizacija siekia apie 660 mlrd. USD, o tai sudaro beveik visą šių dviejų rinkų dydį. C. Irwin teigiamai vertina elektromobilių rinkos perspektyvas, tačiau sunkiai randa priežasčių, kaip Teslos rinkos vertė galėtų būti pagrįsta fundamentaliais veiksniais. Pozityvo gali suteikti tai, jog kompanijai pakankamai neblogai sekasi Kinijos rinkoje, taip pat vyksta plėtra Indijoje. Pasak C. Irwin, dabartinė vertė galėtų būti pagrįsta tuo atveju, jeigu Tesla gerai seksis robotaksi ir autonominių automobilių rinkoje ateityje.

Tesla praėjusį penktadienį pranešė, jog per pirmą šių metų ketvirtį pristatė 184,8 tūkst. automobilių. Tai daugiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi, kad ketvirčio pristatymai sudarys 168 tūkst. Taip pat tai rekordinis ketvirtis bendrovei. Daugiausiai iki šiol per ketvirtį buvo pristatyta 180,57 tūkst. automobilių.

Kitą savaitę (balandžio 14 d.) debiutuoti akcijų biržoje besiruošianti kriptovaliutų prekybos platformą valdanti bendrovė Coinbase Global paskelbė preliminarius pirmo ketvirčio rezultatus. Kompanijos ketvirčio pajamos šoktelėjo iki 1,8 mlrd. USD. Grynas pelnas sudarė 730 – 800 mln. USD, o pakoreguota EBITDA – 1,1 mlrd. USD. Coinbase patvirtino, jog turi 56 mln. tapatybę patvirtinusių vartotojų. Tai sudaro 11,3% visos kriptovaliutų rinkos. Per pirmą ketvirtį klientų prekybos apimtys sudarė net 335 mlrd. USD. Palyginimui, 2020 metais Coinbase metinės pajamos siekė 1,3 mlrd. USD, uždirbta 322,3 mln. USD grynojo pelno. Kompanija akcijas planuoja listinguoti Nasdaq biržoje su trumpiniu COIN.

Kiek stipriau brangsta Beyond Meat akcijos. Mėsos pakaitalų produktus gaminanti kompanija paskelbė, jog atidarė pirmą gamyklą ne JAV. Gamykla atidaryta netoli Šanchajaus, Kinijoje. Tikimasi, kad naujoji gamybos vieta padės itin pagreitinti gamybos procesą ir produktų distribujciją Kinijoje. Taip pat turėtų būti pagerinta kompanijos patiriamų kaštų struktūra. Pasak bendrovės vadovo ir įkūrėjo E. Browno, naujoji gamykla yra itin didelis pasiekimas kompanijos istorijoje. Beyond Meat akcijos šiais metais yra pabrangusios apie 7%.

Rezultatus paskelbė džinsus ir kt. drabužius gaminanti bendrovė Levi Strauss & Co. Kompanija per ketvirtį (baigėsi vasario mėn.) uždirbo 143 mln. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 0,34 USD. Praėjusiais metais per tą patį ketvirtį pelnas sudarė 153 mln. USD. Pardavimai krito 13% iki 1,3 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad ketvirčio pelnas akcijai sudarys 0,24 USD, o pajamos sieks 1,25 mlrd. USD. Levi prognozuoja, kad per pirmą šių metų pusę pardavimų augimas turėtų sudaryti 24 – 25%, o pakoreguotas pusmečio pelnas akcijai sieks 0,41 – 0,42 USD. Kompanijos akcijos šiandien brangsta. Nuo metų pradžios jų kaina pakilusi apie 24%.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos pagrindiniai indeksai kilo iš didėjančių vilčių, kad fiskalinių paskatų injekcijos ir subtili centrinio banko politika paskatins pasaulio ekonomikos atsigavimą. Prie gerų rezultatų prisidėjo ir Anglijo ministro pirmininko sprendimas pereiti prie antrojo etapo laisvinimo. Balandžio 12 d. jau bus leidžiama vėl atidaryti lauko barus, tam tikras parduotuves, kirpyklas ir uždaras sporto sales. Buvo minima, kad kelionių atlaisvinimų galima tikėti ne ankščiau nei gegužės 17 d.

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbė, jog vasarį euro zonoje nedarbo lygis, lyginant su sausiu, nesikeitė ir sudarė 8,3%. Europos Sąjungoje nedarbas siekė 7,3%. Ekonomistai prognozavo, kad euro zonoje nedarbas bus kritęs iki 8,1%. Prieš metus euro zonoje nedarbo lygis siekė 7,3%. Tarp duomenis pateikusių ES valstybių didžiausias nedarbas vasario mėnesį registruotas Ispanijoje (16,1%) Italijoje (10,2%), Lietuvoje (9,6%). Remiantis gruodžio mėnesio duomenimis, Graikijoje nedarbas sudarė 15,8%. Žemiausias nedarbo lygis tarp ES narių fiksuotas Lenkijoje (3,1%), Čekijoje (3,2%), Olandijoje (3,6%).

Nedarbo lygis euro zonoje ir ES. Šaltinis: Eurostat

Su lūkesčiais prasilenkė Vokietijos ir Prancūzijos pramonės duomenys. Vokietijos pramonės produkcijos indekso reikšmė vasarį, lyginant su sausiu, krito 1,6%. Prancūzijoje indekso nuosmukis siekė 4,7%. Ekonomistai prognozavo, kad Vokietijoje augimas sieks 1,6%, o Prancūzijoje – 0,5%, tad pokyčiai pakankamai ženklūs. Lyginant su praėjusių metų vasario mėnesiu, Vokietijoje pramonės produkcijos apimtys susitraukusios 6,4%, o Prancūzijoje – 6,6%.

Europos įmonės

Prancūzijos vyriausybė oro linijų bendrovei Air France-KLM skirs iki 4 mlrd. EUR. Tokiu būdu vyriausybei priklausanti dalis, kuri šiuo metu sudaro 14,3%, turėtų išaugti dvigubai. Į akcijas bus konvertuota 3 mlrd. EUR paskola, kuri buvo suteikta praėjusiais metais. Taip pat vyriausybė skirs papildomai 1 mlrd. EUR naujai išleidžiamų akcijų supirkimui. Prancūzijos vyriausybės dalis Air-France KLM tokiu būdu išaugs iki beveik 30%.

Brango ir Prancūzijos energetikos bendrovės Électricité de France akcijos. Šalies vyriausybė paskelbė, jog planuoja išleisti apie 10 mlrd. EUR išpirkti bendrovės smulkiųjų akcininkus dalis. Šiuo metu vyriausybei priklauso 83,7% EDF akcijų. Siekiama, kad valstybei priklausytų 100% kompanijos.

Pigių skrydžių bendrovė Ryanair įspėjo rinkos dalyvius apie galimus mažesnius nei prognozuojama keleivių srautus. Bendrovė prognozuoja, kad per šiuos finansinius metus (pabaiga 2022 m. kovo mėnesis) keleivių skaičius turėtų sudaryti arčiau 80 mln. Ankstesnėje prognozėje buvo skaičiuojama, kad keleivių apimtys galėtų siekti 80 – 120 mln. Ryanair nepateikia detalių visų metų prognozių. Bendrovė įspėjo analitikus, kad jie galimai per daug optimistiškai vertina kompanijos galimybes vėl dirbti pelningai jau 2022 finansiniais metais. Remiantis Bloomberg duomenimis, analitikai vidutiniškai prognozuoja, kad 2022 finansinių metų Ryanair pelnas po mokesčių sudarys 277 mln. EUR.

Prancūzijos bankas Societe Generale pranešė, jog pradėjo derybas su turto valdymo bendrove Amundi dėl dalies verslo įsigijimo už 825 mln. EUR. Pasak banko, deramasi dėl verslo dalies, kurią valdo dukterinė Amundi bendrovė Lyxor. Lyxor valdo nemažai ETF fondų. Bendra valdomo turto vertė siekia 140 mlrd. EUR. Pasak Societe Generale, deramas dėl 124 mlrd. EUR dalies įsigijimo.

Prabangių automobilių gamintojai Roll-Royce Motos Cars, kuri priklauso BMW, praėjęs ketvirtis buvo geriausias istorijoje. Bendrovė pristatė 1380 automobilių. Tai 62% daugiau nei per tą ketvirtį praėjusiais metais. Pasak bendrovės, itin didžiulę paklausą turėjo bendrovės gaminamas SUV tipo modelis Cullinan, kurio pradinė kaina siekia 335 tūkst. USD, bet su papildoma įranga dažniausiai vidutiniškai sudaro daugiau nei 400 tūkst. USD. Prabangių automobilių rinkoje auganti paklausa yra dar vienas indikatorius, jog pasiturintys žmonės vėl yra linkę išlaidauti ir didinti vartojimą.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.