Savaitės rinkų apžvalga (03.14 – 03.18)

JAV

Praėjusi savaitė investuotojams buvo palanki ir leido kiek atsikvėpti po pastarųjų kritimų. Pagrindiniai JAV indeksai užsidarė aukštesnėmis kainomis. Tam įtakos turėjo įvykęs ilgai lauktas FED posėdis. Kaip ir prognozuota, palūkanos buvo pakeltos 25 baziniais punktais. Tai yra pirmas palūkanų didinimas nuo 2018 metų. Nustebino centrinio banko požiūris į ekonomiką ir jos būklę. Federalinis rezervų bankas JAV ekonomiką ir jos perspektyvas vertina itin pozityviai. Centrinio banko vadovas J. Powell indikavo, jog tikėtina, kad palūkanos bus keliamos per visus šių metų banko posėdžius. Metų pabaigoje palūkanų norma turėtų siekti 1,75 – 2%. Kitai metais palūkanos turėtų būti padidintos iki 2,8%. Pasak FED vadovo, JAV ekonomika yra pasiruošusi ir pakels palūkanų normų didinimą, nesukeliant jos recesijos. FED vertinimu, nedarbo lygis šalyje šiais metais sieks 3,5% ir toks pats išliks kitais metais, o tai indikuoja apie stiprią darbo rinką. Tiesa, būtent šia prognoze suabejojo nemažai ekonomistų, kurių vertinimu palūkanų didinimas tikrai išaugins ir nedarbo lygį.

JAV 30-ies metų būsto paskolų fiksuotos palūkanos pasiekė 4,16%. Tai yra aukščiausias lygis nuo 2019 metų gegužės. Praėjusių metų sausį šio laikotarpio palūkanos buvo pasiekusios visų laikų žemumas, t.y. 2,65%. Nors palūkanos per daugiau nei metus ženkliai pakankamai pakilo, tačiau šalyje gyvenamųjų būstų kainos ne tik nekrito, bet ir stipriai išaugo. Remiantis Compound duomenimis, per pastaruosius du metus JAV nuosavo namo kainos mediana pakilo 35%, t. y. nuo 313 tūkst. iki 423 tūkst. USD. Nepaisant palūkanų augimo, kai kuriuose regionuose toliau registruojamas nekilnojamo turto kainų didėjimas.

JAV ekonominiai rodikliai

JAV didmeninės prekybos kainų indekso reikšmė vasarį, lyginant su sausiu, išaugo 0,8%. Tai kiek mažesnis augimo tempas nei sausį, kai kainos pamėnesiui šoktelėjo 1,2%. Ekonomistai laukė 0,9% siekiančio augimo. Per metus didmeninės prekybos arba gamintojų kainų indekso reikšmės augimas jau antrą mėnesį iš eilės siekia 10%.

JAV didmeninės prekybos kainų indekso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / U.S. Bureau of Labor Statistics

JAV mažmeninės prekybos apimtys vasario mėnesį, lyginant su sausiu, augo 0,3%. Ekonomistai laukė 0,4% sieksiančio augimo. Sausį mažmeninės prekybos apimtys buvo šoktelėję net 4,9%. Vasarį didžiausias apyvartų augimas fiksuotas degalinėse, kurių pardavimai išaugo 5,3%. Prie to, žinoma, prisidėjo stipriai šoktelėjusios kuro kainos. Atmetus degalinių pardavimų augimo įtaką, bendros mažmeninės prekybos apimtys JAV vasarį krito 0,2%.

JAV mažmeninės prekybos pokyčiai (mėn./mėn.). Šaltinis: tradingeconomics.com / U.S. Census Bureau

JAV Įmonės

JAV puslaidininkių rinkos gigantė Intel paskelbė apie 80 mlrd. EUR vertės investicijų planus Europoje. Bendrovė planuoja investuoti tokią sumą regiono valstybėse per ateinantį dešimtmetį. Intel planuoja 18,6 mlrd. USD vertės gamyklos statybas Vokietijoje. Statybos turėtų prasidėti jau kitų metų pirmoje pusėje, o gamyba tikimasi pradėti 2027 metais. Intel investicijos taip pat pasieks Prancūziją, Airiją, Italiją, Lenkiją, Belgiją, Ispaniją. Intel pardavimai praėjusiais metais sugeneravo 79,02 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Tai yra 1,5% daugiau nei 2020 metais. Bendrovės pelnas siekė 19,87 mlrd. USD ir buvo 4,93% mažesnis nei prieš metus. Intel rinkos kapitalizacija šiuo metu sudaro 180,8 mrld.

Pasirodė pranešimai, jog privataus kapitalo bendrovių konsorciumas, įskaitant Elliott Management Corp, vykdo derybas dėl JAV rinkos tyrimų bendrovės Nielsen Holdings įsigijimo. Remiantis Wall Street Journal duomenimis, sandorio vertė, įskaitant Nielsen įsipareigojimus, galėtų siekti apie 15 mlrd. USD. Nielsen skoliniai įsipareigojimai siekia daugiau nei 5 mlrd. USD. Nielsen akcijų kaina vakar šoktelėjo daugiau nei 30%. Bendrovės rinkos kapilatizacija išaugo iki 8,2 mlrd. USD. Kai kurių šaltinių teigimu, derybos galėtų užbaigtos per ateinančias kelias savaites, šiuo metu taip pat derinamos finansavimo sąlygos bei modeliai su bankais. Įdomu tai, jog Nielsen jau seniau buvo įsigyta privataus kapitalo bendrovių, tarp kurių buvo tokios kompanijos, kaip Blackstone, Carlyle Group, KKR. Po įsigijimo kompanijos akcijos vėl buvo listinguotos biržoje 2011 metais. Vertinant bendrą situaciją įsigijimų rinkoje, ji pastaruoju metu stagnacijoje. Remiantis Dealogic duomenimis, pasaulyje kompanijų įsigijimų apimtys nuo metų pradžios iki šiandien yra apie 30% mažesnės nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Kol kas paskelbtų įsigijimų sandorių vertė šiais metais siekia apie 776 mlrd. USD.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos akcijų indeksai taip pat praėjusią savaitę žaliavo. Toliau tebevykstant deryboms, atrodo, kad agresorė nuosekliai mažina savo reikalavimus Ukrainos atžvilgiu. Tokias naujienas investuotojai sutinka pozityviai, nepaisant prastėjančios humanitarinės situacijos tam tikruose Rusijos kariuomenės apsuptuose Ukrainos miestuose. Kenčianti nuo karo Ukraina išplatino dar vieną „karo“ obligacijų emisiją. Emisijos dydis –  5,4 mlrd. grivinų (apie 185 mln. USD). Tai jau trečia karo obligacijų emisija. JAV doleriais išleistų obligacijų metinė palūkanų norma siekia 3,7%, o vertybinių popierių denominuotų grivinomis palūkanos sudaro 11%.

Tuo tarpu Rusijos situacija finansų rinkose priešinga Ukrainai. Reuters paskelbė, jog tam tikrų šaltinių žiniomis, kreditoriai sulaukė Rusijos obligacijų palūkanų mokėjimų. Tai reikštų, jog Rusija išvengė šį kartą išvengė tapimo nemokia. Apie palūkanų sumokėjimą kiek anksčiau skelbė ir pati Rusijos finansų ministerija. Palūkanos už tam tikras užsienio valiuta išleistas obligacijas turėjo būti sumokėtas kovo 16 dieną, tiesa, vėluojant mokėjimui taip pat suteiktas papildomas 30 dienų terminas. Pasak Reuters, bankas korespondentas, kuris atliko mokėjimą iš Rusijos kreditoriui, yra JPMorgan. Pinigai pervesti į sąskaitą Citibank.

Anglijos centrinis bankas (BOE), kaip ir prognozuota, dar kartą, t. y. jau trečią kartą iš eilės, padidino palūkanas 25 baziniais punktais, kurios šalyje jau pasiekė 0,75% lygį. Už palūkanų didinimą balsavo aštuoni iš devynių Anglijos centrinio banko valdybos narių. BOE prognozuoja, kad infliacija Jungtinėje Karalystėje pasiekusi pastarųjų trijų dešimtmečių aukštumas ir toliau bent jau artimiausiais mėnesiais didės. Banko vertinimu, antrą šių metų ketvirtį metinis infliacijos lygis šalyje išaugs iki 8% ar net virš šio lygo. Po paskelbto sprendimo apie palūkanų didinimą Jungtinės Karalystės svaro kursas JAV dolerio atžvilgiu stipriau smuko. Rinkos dalyviai tikėjosi griežtesnių monetarinės politikos vykdytojų diskusijų. Už 50 bazinių punktų palūkanų kėlimą pasisakė tik vienas iš devynių valdybos narių. Tai verčia abejoti, ar Anglijos centrinis bankas toliau ryžis sparčiai kelti palūkanas, ypač atsižvelgiant į karo Ukrainoje įtaką viso Europos regiono įtakai.

Europos automobilių gamintojų asociacija paskelbė, jog vasario mėnesį Europos Sąjungoje buvo įregistruota 719 465 nauji automobiliai. Tai yra 6,7% mažiau nei prieš metus, kai registracijų apimtys siekė 771 349. Bendrai per pirmus du šių metų mėnesius regione registruota 6,4% mažiau naujų automobilių nei per laikotarpį praėjusiais metais. Keturiose pagrindinėse Europos rinkose situacija praėjusį mėnesį buvo permaininga. Italijoje ir Prancūzijoje registracijų apimtys atitinkamai buvo 22,6% ir 13% mažesnės. Tuo tarpu Ispanijoje registruota 6,6%, o Vokietijoje 3,2% daugiau naujų automobilių nei prieš metus. Apskritai šių metų vasario rezultatas buvo prasčiausias nuo tada, kai asociacija pradėjo rinkti tokius duomenis.

Europos ekonominiai rodikliai

Situacija Ukrainoje stipriai paveikė ir ekonominį bei finansinį visos Europos foną. Paskelbtas Vokietijos ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas, kuri atspindi investuotojų ir analitikų lūkesčius, šį mėnesį, lyginant su vasariu, krito net 93,6 punkto iki -39,3 punkto. Tai yra žemiausias indekso reikšmė nuo Covid-19 pandemijos pradžios 2020 metų kovą. Ekonomistai prognozavo, kad indekso reikšmė bus teigiama ir sieks 10 punktų. Apskritai šio mėnesio kritimas buvo stipriausias nuo tada, kai ZEW institutas pradėjo sudarinėti šią apklausą 1991 metų gruodį. Investuotojai tikisi tolimesnio infliacijos augimo, suprastėjimo dabartinės ekonominės būklės vertinimas bei sumažintos augimo perspektyvos.

Vokietijos ZEW pasitikėjimo ekonomika indekso pokyčiai. Šaltinis: Tradingeconomics.com / Centre foe European Economic Research

Eurostat duomenimis, sausio mėnesį euro zonos prekių eksporto apimtys į ne regiono valstybes sudarė 199,5 mlrd. EUR. Tai yra 18,9% daugiau nei 2021 metų sausį. Atitinkamai per mėnesį importuotų prekių vertė siekė 226,7 mlrd. EUR. Per metus importo apimtys išaugo net 44,3%. Prie to labiausiai prisidėjo stipriai brangę energijos ištekliai. Dėl ženkliai padidėjusio importo apimčių, bendras prekių prekybos balanso deficitas sudarė 27,2 mlrd. EUR, kai prieš metus balansas buvo perteklinis ir sudarė 10,7 mlrd. EUR perviršį.

Europos įmonės

Didžiausia Europos automobilių gamintoja Volkswagen pranešė, jog Ukrainoje toliau tebesitęsiant karui, pradės ieškoti galimybių plėsti gamybą ne Europos žemyne. Pasak Volkswagen vadovo H. Diess, grupė mąsto apie investicijų planus JAV ir kitos Š. Amerikos šalyse. Rusijos invazija į Ukrainą privertė kai kuriose bendrovės gamyklose Vokietijoje kiek sumažinti gamybos apimtis dėl specializuotų laidų pasiūlos trūkumo, kurio dalis buvo gaunama būtent iš Ukrainos. H. Diess teigė, jog gamybos apimtys iki apie 100 tūkst. automobilių jau buvo perkeltos į Š. Amerikoje ir Kinijoje esančias gamyklas, siekiant išvengti tiekimo grandinių sutrikdymo. Pasak Volkswagen vadovo, ilgiau užtrukęs karas Ukrainoje galėtų turėti didesnę neigiamą įtaką pasaulio ekonomikoje nei Covid-19 pandemija. Volkswagen praėjusiais metais uždirbo daugiau nei 20 mlrd. EUR pelno prieš mokesčius, t.y. beveik dvigubai daugiau nei 2020 metais. Bendrovės akcijų kaina per 2021 metus pašoko 52%. Tiesa, nuo šių metų pradžios jau krito apie 20%. Volkswagen rinkos kapitalizacija sudaro 89,2 mlrd.. EUR.

Stipriau judėjo didžiausio Vokietijos banko Deutsche Bank akcijos. Investuotojai palankiai sutiko banko sprendimą vis dėlto stabdyti veiklą Rusijoje, nors ketvirtadienį Deutsche Bank finansų vadovas J. von Moltke teigė, jog nėra „praktiška“ uždaryti verslą šioje šalyje. Penktadienį bankas išplatino oficialų pranešimą, jog vykdoma veikla stabdoma, taip pat neplanuojama jokių naujų verslo sandorių Rusijoje. Praėjusią savaitę panašius pranešimus išplatino kiti didieji JAV, Europos bankai, kaip HSBC, Goldman Sachs, JPMorgan Chase. Pasak Deutsche Bank, praėjusių metų gruodžio 31 dieną banko suteiktų kreditų apimtys Rusijoje ir Ukrainoje siekė 1,4 mlrd. EUR arba 0,3% visų suteiktų paskolų banko balanse. Iš 1,4 mlrd. EUR, 0,8 mlrd. EUR paskolų dalis buvo įkeista turtu arba užtikrinta garantijomis. Bankas Rusijoje turi veikiantį technologijų paslaugų centrą Deutsche Bank’s Russian Technology Centre, kuriama dirba apie 1,5 tūkst. žmonių.

Rezultatus paskelbė Ispanijos mažmenininkė Inditex, kuriai priklauso Zara prekės ženklas. Bendrovės pardavimai praėjusiais finansiniais metais (baigėsi sausio 31d.) augo 36% ir pasiekė 27,72 mlrd. USD. Grupės įmonių pelnas sudarė 3,24 mlrd. EUR. Per paskutinį ketvirtį Inditex pardavimai sudarė 8,39 mlrd. EUR. Tai kiek mažiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi, kad pajamos sieks 8,61 mlrd. USD. Pasak bendrovės, naujų metų pradžia nuteikia pozityviai. Pardavimai nuo finansinių metų pradžios išaugę 21% daugiau nei per laikotarpį prieš pandemiją. Inditex už 2021 metus išmokės 0,93 EUR dividendų akcijai. Tai yra 33% daugiau nei 2020 metais.

Kitos rinkos

Rinkos dalyvius neramina situacija Kinijoje, kur regionuose vėl fiksuojami Covid-19 plitimo protrūkiai. Guangdong provincijos mieste Šenzene, kur yra itin daug gamyklų. Šenzene sustabdyta gamyklų veikla ir kitų verslo įmonių veikla savaitei. Tarp tokių gamyklų yra ir Apple tiekėja Foxconn, kuri paskelbė, jog jos valdomos gamyklos mieste bus uždarytos iki tolimesnių valdžios rekomendacijų. Šenzene taip pat sustabdytas ir viešasis transportas. Miestas dažnai yra vadinamas Kinijos „Silicio slėniu“. Remiantis CNBC duomenimis, visoje Kinijoje sekmadienį buvo užregistruota 2142 naujų atvejų. Šenzene gyvena apie 18 mln. žmonių.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
Antradienis//
12:00🟨Vokietijos kovo mėn. ZEW vartotojų pasitikėjimo ekonomika indeksas-39,31054,3
12:00🟧Euro zonos sausio mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)0,0%0,0%1,2%
14:30🟨JAV vasario mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,8%1,0%1,0%
Trečiadienis//
14:30🟥JAV vasario mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)0,3%0,4%3,8%
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)4,3 mln.-1,8 mln.-1,9 mln.
20:00🟥FED sprendimas dėl palūkanų<0,50%<0,50%<0,25%
Ketvirtadienis
12:00🟧Patikslintas euro zonos vasario mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)5,9%5,8%5,8%
14:00🟥Anglijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų0,75%0,75%0,50%
14:30🟧JAV vasario mėn. išduoti gyv. namų statybos leidimai (sumetinta, x12)1,86 mln.1,84 mln.1,90 mln.
14:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę214 tūkst.221 tūkst.227 tūkst.
15:15🟧JAV vasario mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)0,5%0,6%1,4%
P enktadienis

Įmonių ketvirčio rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursVail Resorts, Inc.NT9,87 mlrd.5,735,47
time-after-hoursCoupa Software IncorporatedIT8,20 mlrd.0,050,19
time-after-hoursGitLab Inc.IT5,69 mlrd.-0,32-0,16
Antradienis
time-after-hoursSentinelOne, Inc.IT9,41 mlrd.-0,26-0,17
time-after-hoursSmartsheet Inc.IT6,26 mlrd.-0,43-0,12
time-after-hoursRyan Specialty Group Holdings, Inc.Finansai4,31 mlrd.0,280,29
Trečiadienis
time-after-hoursLennar CorporationStatybos25,92 mlrd.2,602,70
time-after-hoursWilliams-Sonoma, Inc.Mažmeninė prekyba10,68 mlrd.4,805,42
time-pre-marketJabil Inc.Gamyba7,96 mlrd.1,261,68
time-after-hoursEndeavor Group Holdings, Inc.Pramogos7,27 mlrd.0,15-0,07
Ketvirtadienis
time-after-hoursFedEx CorporationLogistika58,10 mlrd.4,654,59
time-pre-marketDollar General CorporationMažmeninė prekyba47,75 mlrd.2,562,57
time-after-hoursGamestop CorporationMažmeninė prekyba7,67 mlrd.0,76-1,86
Penktadienis
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.03.13 duomenys

Investicinio portfelio formavimas

fxcm

Jei esate pradedantysis ir nežinote kaip susiformuoti investicinį portfelį, siūlome apsilankyti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „Investicinio portfelio formavimas“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Seminaras skirtas pradedantiesiems, kurie planuoja formuoti individualų investicinį portfelį, tačiau nežino kaip tai padaryti. Seminare bus paaiškinami visi etapai į ką būtina atsižvelgti formuojant investicinį portfelį ir atliekami praktiškai, kad dalyvis po seminaro pilnai mokėtų susiformuoti savo asmeninį portfelį. Taip pat, seminaro eigoje ir seminarui pasibaigus galėsite tiesiogiai bendrauti su finansų makleriu ir užduoti aktualius klausimus.

Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija.

Kontaktai pasiteiravimui: E: mj@myriadcapital.lt ; T: +37061698357

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai