Savaitės rinkų apžvalga (03.08 – 03.12)

JAV

Praėjusią savaitę S&P 500 buvo pasiekęs visų laikų aukščiausią tašką ir sugebėjo pakilti 2,64%. Tam įtakos turėjo 10-ies metų JAV obligacijų pajamingumų kreivė, kuri praėjusią savaitę kreipė kryptį kelis kartus. Nepaisant to, realios palūkanos šiuo metu rinkoje, lyginant su pavyzdžiui situacija praėjusių metų vasaros pabaiga, yra išaugusios beveik tris kartus. Rinkos dalyviai įžvelgia augsiančią infliaciją, kuri iššauks stiprus ekonomikos atsigavimas ir didžiuliai fiskalinės pagalbos mastai. FED vadovas J. Powellas patikino, kad centrinis bankas nesiruošia dėl to nesiruošia imtis griežtinti monetarinę politiką, net infliacijos lygiui ir viršijus tikslinę ribą, t.y. 2%. Aukštesnės palūkanos, mažiau laisva monetarinė centrinių bankų politika dažniausiai yra grėsmė rizikingesnėms turto klasėms, o pasak bendrovės Ned Davis Research pasidalintais skaičiavimais, 10-ies metų obligacijų pajamingumams pasiekus 2% lygį, technologijų sektoriuje matytume 20% siekiantį kritimą.

Visgi, D. Tepper, kuris yra Appaloosa Management įkūrėjas, duodamas interviu CNBC teigė, jog pastarųjų savaičių išpardavimas obligacijų rinkoje, dėl kurio stipriai šoktelėjo jų pajamingumai greičiausiai artėja į pabaigą. Pasak jo, dėl šios priežasties jam sunku būti nusiteikus „meškiškai“ akcijų atžvilgiu. Palūkanų pokyčiai skolos rinkose turėtų stabilizuotis, o tai didina pozicijų akcijose laikymo saugumą. D. Tepperis įvardijo Japoniją, kuri galimai galėtų pradėti JAV obligacijų pirkimus. Japonija pakankamai ilgai parduodavo daugiau JAV skolos nei įsigydavo, tačiau išaugus JAV obligacijų pajamingumams šalies veiksmai galimai keisis. Pasak legendinio investuotojo, po pastarojo nuosmukio, patraukliai atrodo didžiųjų technologijų akcijos.

Prie pozityvios praėjusios savaitės nuotaikos prisidėjo toliau sparčiai didėjančios vakcinacijos apimtys, J. Bideno pasirašytas 1,9 trln. USD dydžio ekonomikos gelbėjimo planas, kuriam ir vėl numatytos išmokos JAV gyventojams ir paskelbta apie dar vieną atsiradusią vakciną prieš Covid-19. Novavax kompanijos sukurtos vakcinos veiksmingumas 96% (plačiau rasite JAV įmonės skiltyje).

Taip pat, Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) atnaujino ekonomikos augimo prognozes. Organizacija prognozuoja, kad šių metų pasaulio bendrojo vidaus produkto augimas sieks 5,6%. Tai 1 procentiniu punktu daugiausia nei buvo skelbiama gruodžio mėnesio prognozėje. 2022 metais augimo tempas turėtų siekti 4%. OECD skaičiuoja, kad JAV ekonomika turėtų kilti 6,5%, Kinijos – 7,8%, o euro zonos 3,9%. Prancūzijoje ir Italijoje, ekonomikos augimas atitinkamai sieks 5,9% ir 4,1%. Tiesa, tai vienintelės dvi šalys tarp didžiųjų išsivysčiusių valstybių, kurių augimo prognozės nebuvo pagerintos, lyginant su gruodžiu.

JAV ekonominiai rodikliai

Daugiausiai dėmesio tarp rinkos dalyvių sulaukė paskelbti JAV infliacijos duomenys. Metinis infliacijos lygis didžiausioje pasaulio ekonomikos praėjusį mėnesį paaugo iki 1,7%. Tai daugiausiai nuo 2020 metų vasario mėnesio. Tiesa, tai atitiko išankstines ekonomistų prognozes. Daugiausiai įtakos vartotojų kainų indekso augimui turėjo augusios energijos išteklių kainos, kurios, lyginant su šių metų sausio mėnesiu, išaugo 3,7%. Benzinas brango net 6,4%. Atmetus labiausiai svyruojančių maisto ir produktų kainų įtaką, infliacijos lygis siekė 1,3%. Šiam rodikliui daugiau dėmesio skiria ir FED.

Pozityvo dėl ekonomikos perspektyvų suteikia paskelbtas JAV Mičigano universiteto sudaromas vartotojų pasitikėjimo indeksas. Indekso reikšmė šį mėnesį šoktelėjo iki 83 punktų, kai vasarį siekė 76,8 punkto. Tai daugiausiai nuo praėjusių metų kovo mėnesio. Amerikiečiams pasitikėjimo suteikė toliau sparčiai didėjančios vakcinacijos apimtys. Žinoma, taip pat prisideda ir J. Bideno pasirašytas 1,9 trln. USD dydžio ekonomikos gelbėjimo planas, kuriam ir vėl numatytos išmokos JAV gyventojams. 

JAV Įmonės

Investicijų valdytoja Apollo Global Management pranešė, jog įsigys bendrovę Athene Holding už 11 mlrd. USD. Athene Holding akcininkai už kiekvieną turimą akciją gaus 1,149 Apollo Global Management akciją. Remiantis penktadienio uždarymo kaina, už Athene sumokėta apie 56,94 USD.

Stipriau į viršų ir vėl šoktelėjo GameStop akcijos. Bendrovė paskelbė, jog kompanijos Chewy įkūrėjas R. Cohenas bus paskirtas naujojo komiteto vadovu ir padės kompanijai orientuotis į elektroninė komerciją. R. Cohenas praėjusiais metais jau buvo investavęs į GameStop su tokiu pačiu tikslu. Po naujienų ir „short squeeze“ istorijos GameStop akcijos šiais metais jau pabrango daugiau nei 700%, o kompanijos kapitalizacija viršija 9 mlrd. USD. Remiantis Ortex duomenimis, GameStop short interest rodiklis siekia 28,91%. Short interest parodo parduot į skolą akcijų ir laisvai prieinamų akcijų rinkoje santykį.

General Electric patvirtino, jog pasiekė susitarimą dėl jai priklausančios bendrovės GE Capital Aviation Services susijungimo su bendrove Aercap Holdings. General Electric pagal susitarimą gaus 24 mlrd. USD iš Aercap ir 46% naujos sujungtos bendrovės akcijų. GE planuoja gautas lėšas panaudoti įsiskolinimų mažinimui.

Stipriau į viršų šoktelėjo biotechnologijų bendrovės Novavax akcijos. Paskelbta, jog kompanijos sukurta vakcina labai efektyviai apsaugo nuo sunkių Covid-19 atvejų. Pasak bendrovės, vakcinos veiksmingumas prieš pirminio varianto koronavirusą apsaugo 96% veiksmingumu, tuo tarpu nuo vadinamosios „britiškos“ viruso atmainos apsaugos veiksmingumas siekia 86%. Novavax akcijos nuo metų pradžios pabrangusios apie 70%.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos akcijos praėjusią savaitę taip pat kilo kam įtakos turėjo pasirašytas J. Bideno fiskalinis paketa ir ECB įsipareigojimas pirkti daugiau obligacijų, kad atsvertų kylančias skolinimosi išlaidas. Dėl šios priežasties Europos 10-ies metų obligacijų pajamingumai kiek sumenko. ECB paskelbė, kad antrąjį ketvirtį paspartins obligacijų pirkimą, kad būtų užkirstas kelias obligacijų pajamingumo kilimui.

Šalies Robert Koch instituto užkrečiamųjų ligų vadovas L. Wieleris paskelbė, jog yra aiškūs ženklai, jog trečioji Covid-19 pandemijos banga Vokietijoje jau yra prasidėjusi. A. Merkel jau anksčiau buvo įspėjusi šalies gyventojus dėl galimos trečios užsikrėtimų bangos. Remiantis Rober Koch vakar paskelbtais duomenimis, naujų užsikrėtimų atvejų augimas Vokietijoje vakar buvo didžiausias per paskutines dvi savaites. Italijos akcijų indeksas taip pat nusidažęs raudonai. Šalies ministras pirmininkas M. Draghi šiandien diskutavo su regionų valdžios ir savivaldos atstovais. Kalbama, jog šalyje kovo 15 dieną bus galimai griežtinamos karantino sąlygos dėl artėjančių švenčių.

Europos ekonominiai rodikliai

Nuvylė paskelbti Vokietijos pramonės duomenys. Šalies pramonės produkcijos indeksas sausio mėnesį, lyginant su gruodžiu, krito 2,5%. Ekonomistai prognozavo, kad bus fiksuotas 0,2% augimas. Lyginant su 2020 metų sausiu, pramonės produkcijos apimtys sumažėjo 3,9%.

Paskelbti Vokietijos prekybos rezultatai. Šalies prekybos balanso perviršis sausio mėnesį siekė 14,3 mlrd. EUR. Atsižvelgus į sezoninius ir vienkartinius veiksnius, perviršis sudarė 22,2 mlrd. EUR. Ekonomistai prognozavo, kad jis sudarys 17,9 mlrd. EUR. Gruodį šis rodiklis sudarė 16,4 mlrd. EUR.

Vasarį šalies eksporto apimtys, lyginant su praėjusių metų gruodžiu, augo 1,4% ir iš viso siekė 98,1 mlrd. EUR. Tai 8% mažiau nei per tą patį mėnesį prieš metus. Tuo tarpu importo apimtys krito 4,7% iki 83,8 mlrd. EUR. Tai 9,8% mažiau nei per metus ir mažiausiai nuo rugpjūčio. Šalies eksporto apimtys į Europos Sąjungos šalis krito 6%, o importo sumažėjo 7,4%.

Eurostat paskelbė patikslintus BVP duomenis. Paskutinį praėjusių metų ketvirtį euro zonos ekonomika, lyginant su trečiu ketvirčiu, traukėsi 0,7%. Europos Sąjungoje nuosmukis siekė 0,5%. Bendrai per visus 2020 metus euro zonoje bendrasis vidaus produktas susitraukė 6,6%, o Europos Sąjungoje – 6,2%. 2019 metais euro zonos ekonomika augo 1,3%, Europos Sąjungos – 1,6%.

Euro zonos ir ES BVP pokyčiai. Šaltinis Eurostat

Eurostat paskelbė apie sausio mėnesį išaugusį aktyvumo euro zonos pramonės sektoriuje. Pramonės produkcijos apimtys regione pirmą šių metų mėnesį, lyginant su praėjusių metų gruodžiu, augo 0,8%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sieks 0,3%.

Europos įmonės

Rezultatais pasidalino Jungtinės Karalystės bendrovė Pearson. Kompanija per praėjusius metus uždirbo 354 mln. GBP ikimokestinio pelno. 2019 metais pelnas siekė 232 mln. GBP. Pakoreguotas veiklos pelnas, kurį labiausiai seka bendrovė, krito nuo 581 mln. GBP iki 313 mln. GBP praėjusiais. Pajamos sumažėjo 0,47 mlrd. GBP iki 3,40 mlrd. GBP. Pearson prognozuoja, kad šiais metais grįš į augimą.

Zara prekių ženklą valdančios bendrovės Inditex rezultatai praėjusiais metais, kaip ir prognozuota, buvo prastesni nei 2019 metais. Kompanija per visus metus sugeneravo 20,40 mlrd. EUR siekiančius pardavimus. Tai 28% mažiau nei 2019 metais. EBITDA sumažėjo 40% iki 4,55 mlrd. EUR, o pelnas krito net 70% iki 1,11 mlrd. EUR. Investuotojus galėjo pradžiuginti tai, jog pardavimai elektroninėje erdvėje išaugo net 77% ir siekė 6,6 mlrd. EUR. Inditex prognozuoja, kad e-komercijos apimtys ir šiais metais sparčiai augs. Bendrovė teiks pasiūlymą dėl 0,70 EUR siekiančių dividendų išmokėjimo už praėjusiais metus.

Vokietijos sportinių prekių gamintojos Adidas rezultatai taip pat buvo prastesni. Bendrovė per visus praėjusius metus sugeneravo 19,85 mlrd. EUR siekiančius pardavimus. Tai 14% mažiau nei metus prieš. Pelnas sumenko nuo 1,92 mlrd. EUR 2019 metais iki 429 mln. EUR praėjusiais metais. Adidas prognozuoja, kad šiais metais pardavimų apimtys atšoks ir augs. Tikimasi ypač didelio atsigavimo Kinijoje, Lotynų Amerikos ir Azijos-Ramiojo vandenyno regionuose. Adidas prognozuoja kad šių metų pelnas turėtų sudaryti 1,25 – 1,45 mlrd. EUR Kompanija turėtų ir toliau laikytis savo dividendų politikos bei išmokėti 3 EUR akcijai siekiančius dividendus.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.