Savaitės rinkų apžvalga (03.06 – 03.10)

JAV

Pagrindiniai JAV indeksai praėjusią savaitę stipriau traukėsi. Tam įtakos turėjo nukrypęs rinkų dalyvių dėmesys į FED vadovą J. Powell pusmetinę monetarinės politikos ataskaitą šalies Atstovų Rūmuose, nedarbo rinkos duomenys ir sudėtinga situacija su vienu iš JAV bankų Sillicon Valley Bank.

Per pusmetinę monetarinės politikos ataskaita buvo tikimasi išgirsti užuominų apie tolimesnę FED palūkanų didinimo eigą. J. Powell vėl pabrėžė, kad JAV centrinio banko tikslas yra „sugrąžinti” infliaciją prie tikslinio lygio, todėl palūkanų normos, tikėtina, bus išlaikomos aukštesniame rėžyje ilgesnį laikotarpį, nei buvo prognozuojama anksčiau. Rinkos dalyviai po FED vadovo komentarų gerokai perskaičiavo būsimo kovo 22 dienos sprendimo dėl palūkanų didinimo tikimybes. Šiuo metu jau 68% tikimybė skiriama 0,50 procentinio punkto normų kėlimui iki 5 – 5,25% lygio. 32% dalis suteikiama nuosaikesniam 0,25 proc. punkto didinimui. Dar prieš savaitę prognozės buvo beveik visiškai priešingos. Tuomet 72% skirta 0,25 proc. punktų kėlimui, o 28% – 0,50 proc.

Kovo mėn. FED posėdžio palūkanų kėlimo prognozės. Šaltinis: CME

Plačiau apie nedarbo rinkų duomenis ir sudėtingesnę situacija su Sillicon Valley Bank rasite JAV ekonominiai rodikliai ir JAV įmonės atitinkamai.

Nepaisant kiek griežtesnės J. Powell retorijos didžiųjų bankų analitikai prognozuoja tolimesnę S&P 500 kryptį aukštyn. Deutsche Bank strategų vertinimu, metų pabaigoje pagrindinio JAV akcijų indekso reikšmė bus kiek daugiau nei 10% aukštesnė ties 4500 punktų lygiu. 4400 punktų tikslinį lygį yra numatę Wells Fargo analitikai. Labiausiai „meškiškai” JAV akcijų rinkų atžvilgiu yra nusiteikę Jungtinės Karalystės banko Barclays strategai. Jie tikisi, kad metų pabaigoje S&P 500 reikšmė bus kiek daugiau nei 300 punktų žemesnė, t.y. ties 3725 punktų lygiu.

Bankų analitikų prognozės S&P 500. Šaltinis: CNBC

JAV ekonominiai rodikliai

Buvo paskelbti JAV darbo rinkos rodikliai. Praėjusį mėnesį didžiausioje pasaulio ekonomikoje buvo sukurta 311 tūkst. naujų darbo vietų, t.y. gerokai daugiau nei tikėjosi ekonomistai, kurie prognozavo, kad jų skaičius sieks 224 tūkst. Sausio mėnesį naujų darbo vietų skaičius, kuris buvo pakoreguotas, lyginant su anksčiau skelbtais duomenimis, siekė 504 tūkst. Bendras nedarbo lygis vasarį, lyginant su sausiu, padidėjo 0,2 proc. punkto iki 3,6%. Pagal FED gruodžio mėnesį atnaujintą prognozę, nedarbas šalyje dar šiais metais turėtų išaugti iki 4,6%.

Vasario mėnesio JAV darbo rinkos duomenys. Šaltinis: Bureau of Labor Satisctics / MarketWatch

JAV Įmonės

Toliau tęsiasi banką Silicon Valley Bank valdančios finansinių paslaugų grupės SVB Financial Group akcijų išsipardavimas. SVB FInancial Group išplatino pranešimą apie papildomą kapitalo pritraukimą, išleidžiant naujų akcijų paketą už 2,25 mlrd. USD. Taip pat pranešta, jog buvo parduota apie 21 mlrd. USD vertės vertybinių popierių. Dėl šio pardavimo buvo realizuoti apie 1,8 mlrd. USD iš šių vertybinių popierių neigiamo kainos pokyčio susidarę nuostoliai. Tai daugiau nei visas 2021 metais bendrovės uždirbtas grynasis pelnas, kuris siekė 1,5 mlrd. USD. Tokios naujienos trečiadienį bendrovės akcijų kainas poprekybinėje sesijoje nusmukdino daugiau nei 30%, rinkoje baiminantiems dėl banko likvidumo.

SVB bankas yra vienas populiariausių bankų tarp Silicinio slėnio „startuolių” ir kitų sektoriaus įmonių. Pritraukdamos investicijų Silicio slėnio įmonės lėšas, žinoma, laikydavo SVB banke esančiose sąskaitose. Naujienos dėl galimo banko nemokumo pastarosiomis dienomis paskatino šias įmones ir klientus atsiiminėti laikomas lėšas. Bankų didžiausias turtas iš esmės yra jų reputacija ir klientų pasitikėjimas, o SVB atžvilgiu jis gerokai susvyravo, dėl to kilo vadinamas „bank run”, kai klientai atsiiminėja lėšas, o bankas susiduria su sunkumais užtikrinant likvidumą. Dėl klientų lėšų atsiėmimo SVB Financial Group siekdama palaikyti likvidumą buvo priversta parduoti dalį savo balanse laikomo turto, kuris didžiąja dalimi buvo suinvestuotas į JAV vyriausybės išleistas obligacijas ir hipoteka užtikrintus skolos vertybinių popierius. JAV indėliai tiek fiz. asmenims, tiek įmonės yra apdrausti 250 tūkst USD suma.

SVB Financial Group įsipareigojimai ir nuosavybė 2022 gruodžio 31 d. Šaltinis: SEC

SVB Financial Group balanse praėjusių metų pabaigoje apskaityto turto vertė siekė 211,8 mlrd. USD. Iš jų, 74,3 mlrd. USD buvo išduotos paskolos, 120,1 mlrd. USD buvo suinvestuota į vertybinius popierius (jau minėtas JAV išleistas ir hipoteka užtikrintas obligacijas. Bankas turėjo indėlių įsipareigojimų už 173,1 mlrd.. USD ir nuosavo kapitalo už 16 mlrd. USD. SVB didžiąją dalį 120 mlrd. USD vertės vertybinių popierių buvo įsigijęs dar prieš prasidedant arba FED palūkanų kėlimo ciklo pradžioje. 2021 metais dėl bumo rinkose Silicio slėnio startuoliai pritraukė itin daug kapitalo, kuris „nugulė” depozitų pavidalu įmonių sąskaitose, atidarytose SVB banke. Trečiadienį likviduotos dalies vertybiniai popieriai bankui generavo vos 1,79% siekiančias palūkanas, kai rinkoje 2-jų metų JAV obligacijos šiuo metu prekiaujasi apie 3 proc. punktais didesniu pajamingumu. Metų pabaigoje balanse apskaitytų popierių, kuriuos SVB planavo laikyti iki išpirkimo” reali vertė buvo apie 15 mlrd. USD mažesnė nei buvo apskaityta. Jeigu SVB realizuotų ir būtų priverstas parduoti šiuos popierius, realizuoti nuostoliai būtų gerokai didesni nei dabartinė kompanijos vertė, o viso turto iš esmės nebeužtektų padengti įsipareigojimams.

SVB Financial Group įsipareigojimai ir nuosavybė 2022 gruodžio 31 d. Šaltinis: SEC

Per pastarąjį mėnesį kiek stipriau brango video žaidimų kūrėjos Acitivision Blizzard vertybiniai popieriai. Jų kaina vakarykštės sesijos metu buvo perkopusi ir 80 USD lygį. Daugiau už akcijas praėjusį kartą buvo mokama dar praėjusių metų rugpjūčio mėnesio pabaigoje. Rinkos dalyviai kiek optimistiškiau vertina Microsoft galimybes užbaigti Activision Blizzard įsigijimo sandorį, nors tikimybė bent jau žvelgiant į dabartinės akcijos ir pasiūlymo įsigyti kainų skirtumą atrodo nedidelė. Praėjusią savaitę Reuters paskelbė, jog Microsoft turėtų sulaukti Europos Komisijos sandorio patvirtinimo. Europos Komisija galutinį sprendimą turi paskelbti iki balandžio 25 dienos. Vasario mėnesį Microsoft pasiekė susitarimą su Nintendo ir Nvidia dėl 10 metų Acitivision Blizzard kuriamo žaidimo Call of Duty licencijavimo. Toks žingsnis turėtų padidinti šansus iš kitų valstybių institucijų gauti leidimą užbaigti sandorį. Tiesa, JAV Prekybos Komisija jau kreipėsi į teismą dėl sandorio blokavimo. Nepaisant to, Microsoft tikisi, kad sandorį pavyks užbaigti iki įmonės 2023 finansinių metų pabaigos, t.y. iki šių metų liepos mėnesio. Microsoft pagal praėjusių metų sausio mėnesį pasiektą susitarimą įsipareigojo sumokėti už Activision Blizzard akcijas po 95 USD, bendrai visą įmonę vertinat 68 mlrd. USD.

[simple_subscribe_form]

Europa

Pagrindiniams Europos indeksams sekėsi kiek geriau nei JAV praejusią savaitę. Vienas pagrindinių euro zonos regiono indeksų Euro Stoxx 50 šiais metais jau spėjo pakilti daugiau nei 11%. Tokiu pokyčiu jis gerokai lenkia pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500, kurio reikšmės prieaugis nuo metų sudaro 0,58%. Euro Stoxx 50 yra sudarytas iš 50-ies didžiausių euro zonos valstybių bendrovių akcijų. Šiais metais tarp šių akcijų vienos iš pirmaujančių pagal kainos pokytį yra automobilių gamintoja Stellantis. Bendrovės vertybiniai popieriai nuo metų pradžios jau pabrango beveik 33%. Jų kaina artėja prie istorinio lygio. Brangiausiai už kompanijos akcijas buvo mokama 2018 metų pradžioje, kai jos kainavo kiek daugiau nei 20 EUR.

Stellantis Europos rinkoje išlieka antroje vietoje po Volkswagen Group pagal naujų automobilių registracijų ES skaičių. Grupės dalis visų registracijų atžvilgiu sausio mėnesį siekė 18,6% ir nors buvo 1,9 proc. punkto mažesnė nei prieš metus, tačiau gerokai lenkė trečioje vietoje esančią Renault Group su 11,7% rinkos dalimi. ES pagal naujų keleivinių automobilių registracijų skaičių pirmauja Volkswagen, kurios valdomų prekės ženklų automobilių dalis pirmą šių metų mėnesį visų registruotų automobilių atžvilgiu sudarė 26%. Iš viso per sausį Europos Sąjungos valstybėse buvo įregistruota 141,16 tūkst. Stellantis grupės įmonių pagamintų automobilių. Tai – 0,9% daugiau nei per laikotarpį prieš metus.

Stellantis automobilių registracijos ES. Šaltinis: ACEA

Stellantis valdo tokius prekės ženklus, kaip Peugeot, Fiat, Citroen, Opel / Vauxhall, Jeep, DS, Lancia, Chrysler, Alfa Romeo. Bendrovė per praėjusius metus sugeneravo 179,6 mlrd. EUR siekiančias pajamas. Jos, lyginant su 2021 metais, išaugo 18%. Dar labiau padidėjo grynasis pelnas, kuris šoktelėjo 26% iki 16,8 mlrd. EUR. Pakoreguotas veiklos pelnas didėjo 29% iki 23,3 mlrd. EUR. Veiklos pelningumas siekė 13%, t.y. daugiau nei 2030 metams numatytas bendrovės tikslinis lygis ties 12%. Už praėjusius metus bendrovė iš viso išmokės 4,2 mlrd. EUR dividendų, t.y. 1,34 EUR dividendų akcijai. Už 2021 metus akcininkams buvo išmokėta 1,04 EUR dividendų akcijai.

Europos ekonominiai rodikliai

Euro zonos valstybėse mažmeninės prekybos apimtys sausio mėnesį augo mažiau nei tikėtasi. Lyginant su gruodžiu, mažmenininkų pardavimai augo 0,3%. Ekonomistai laukė 0,7% teigiamo pokyčio. Lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, mažmeninės prekybos apyvarta regione krito 2,3%. Tarp ES valstybių, didžiausias metinis pardavimų nuosmukis buvo registruotas Belgijoje (-8,9%), Vokietijoje (-6,8%), Danijoje ir Švedijoje (po -5,8%). Didžiausias prieaugis fiksuotas Slovėnijoje (18,5%), Rumunijoje (5,8%), Maltoje (5,7%).

Vokietijos gamyklų gautų naujų užsakymų apimtys sausio mėnesį, lyginant su gruodžiu, augo 1%. Augimas buvo registruotas nepaisant po gruodžio mėnesį registruoto 3,4% užsakymų apimties šoktelėjimo. Ekonomistai laukė 0,9% sieksiančio kritimo. Vokietijos įmonės gavo 5,5% daugiau užsakymų iš užsienio šalių. Ne iš euro zonos valstybių užsakymų apimtys buvo net 11,2% didesnės. Tam daugiausiai įtakos padarė didėjusi paklausa lėktuvų gamybos pramonėje. Tuo tarpu vietinių užsakymų apimtys krito 5,3%. Nepaisant augimo, lyginant su gruodžiu, tačiau per metus, t.y. lyginant su 2022 metų sausiu, Vokietijos gamyklų gavo 10,9% mažiau užsakymų.

Remiantis patikslintais Eurostat duomenimis, euro zonos ekonomikos dydis praėjusių metų ketvirtą ketvirtį, lyginant su trečiu metų ketvirčiu, išliko toks pats. Tuo tarpu Europos Sąjungos bendrasis vidaus produktas atitinkamai krito 0,1%. Trečią ketvirtį tiek euro zonos, tiek ES ekonomikos augo 0,4% tempu. Bendrai per visus praėjusius metus euro zonos ir ES BVP padidėjo po 3,5%. 2021 metais atitinkamai augimo tempas siekė 5,3% ir 5,4%. Ketvirtą ketvirtį tarp ES valstybių sparčiausias ekonomikos augimas buvo registruotas Graikijoje (1,4%), Maltoje (1,2%), Kipre (1,1%). Didžiausi neigiami pokyčiai fiksuoti Lenkijoje (-2,4%), Estijoje (-1,6%), Suomijoje (-0,6%).

ES šalių BVP pokyčiai IV ketv. (ketv./ketv.). Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Vokietijos sportinių prekių gamintoja Adidas paskelbė finansinius rezultatus ir šių metų prognozes. Per paskutinius tris praėjusių metų mėnesius bendrovė patyrė 724 mln. EUR veiklos nuostolių, kai prieš metus per tą patį laikotarpį buvo pavykę uždirbti 66 mln. EUR veiklos pelno. Bloomberg apklausti analitikai tikėjosi kiek mažesnio, t.y. 717 mln. EUR nuostolio. Ketvirčio pajamos per metus pakilo 1,3% iki 5,2 mlrd. EUR. Bendrasis pelningumas siekė 39,1%. Bendros visų praėjusių metų pajamos augo 6% iki 22,51 mlrd. EUR. Bendrasis pelningumas mažėjo 3,4 proc. punkto iki 47,3%, o grynasis pelnas siekė 638 mln. EUR arba 70,4% mažiau nei 2021 metais. Pelnas akcijai siekė 1,25 EUR, kai prieš metus buvo uždirbta 7,47 EUR akcijai. Adidas pardavimai net 30,9% krito Kinijos rinkoje. Adidas prognozuoja, kad šių metų pajamos, lyginant su praėjusiais metais, mažės didesniu vienaženklio skaičiaus tempu. Vien dėl nutraukto bendradarbiavimo su Kanye West ir Yeezy linijos produktų „nurašymo” pardavimai turėtų sumažėti apie 1,2 mlrd. EUR, o bendras metinis veiklos nuostolis turėtų sudaryti 700 mln

Seminaras – Nuo ko pradėti investuoti?

fxcm

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „NUO KO PRADĖTI INVESTUOTI?“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

Domitės investavimu, tačiau nežinote nuo ko pradėti? Sudalyvavus seminare paaiškės ar verta pradėti investuoti finansų rinkose, kokio pelningumo galite tikėtis ir su kokiomis rizikomis galite susidurti.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
09:30🟧Šveicarijos vasario mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,7%0,5%0,6%
12:00🟧Euro zonos sausio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)0,3%0,7%-2,7%
Antradienis//
05:30🟥Australijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų3,60%3,60%3,35%
17:00🟥FED vadovo J. Powell pranešimas
Trečiadienis//
12:00🟥ECB prezidentės C. Lagarde pranešimas
12:00🟧Patikslintas euro zonos IV ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.)0,0%0,0%0,1%
15:15🟥ADP duomenys apie JAV vasario mėn. sukurtas darbo vietas privačiame sektoriuje242 tūkst.195 tūkst.105 tūkst.
17:00🟥Kanados centrinio banko sprendimas dėl palūkanų4,50%4,50%4,50%
17:00🟥FED vadovo J. Powell pranešimas
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)-1,7 mln.1,3 mln.1,2 mln.
Ketvirtadienis
03:30🟧Kinijos vasario mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)1,0%1,9%2,1%
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę 211 tūkst.195 tūkst.190 tūkst.
Penktadienis
06:00🟥Japonijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų-0,10%-0,10%-0,10%
15:30🟥JAV vasario mėn. vidutinio darbo užmokesčio pokytis (mėn./mėn.)0,2%0,3%0,3%
15:30🟥JAV vasario mėn. sukurtos darbo vietos, išsk. žemės ūkio sektorių311 tūkst.224 tūkst.517 tūkst.
15:30🟥JAV vasario mėn. nedarbo lygis3,6%3,4%3,4%

Įmonių ketvirčio rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursTrip.com GroupTurizmas23,59 mlrd.-0,090,11
time-after-hoursCiena CorporationTelekomunikacijos7,14 mlrd.0,220,48
Antradienis
time-after-hoursCrowdStrike Holdings, Inc.IT27,57 mlrd.-0,16-0,17
time-pre-marketDick’s Sporting Goods IncMažmeninė prekyba10,78 mlrd.2,862,93
time-after-hoursCaseys General Stores, Inc.Mažmeninė prekyba8,06 mlrd.1,832,36
Trečiadienis
time-pre-marketBrown Forman CorporationAlkoholiniai gėrimai31,73 mlrd.0,470,54
time-pre-marketCampbell Soup CompanyMaisto produktai15,86 mlrd.0,730,69
time-after-hoursMongoDB, Inc.IT14,79 mlrd.-1,18-1,20
Ketvirtadienis
time-after-hoursOracle CorporationIT232,74 mlrd.0,95
time-after-hoursUlta Beauty, Inc.Sveikatos priežiūra27,03 mlrd.5,53
time-after-hoursWheaton Precious Metals Corp.Kalnakasyba18,53 mlrd.0,25
time-after-hoursDocuSign, Inc.IT12,15 mlrd.0,04
Penktadienis
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.03.06 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.