Centrinių bankų palūkanų mažinimo tikimybės toliau traukiasi | Savaitės rinkų apžvalga (02.26 – 03.01)

JAV

Praėjusią savaitę rinkos užbaigė žiemos sezoną, kuris buvo pažymėtas naujais indeksų rekordais ir nemenkais prieaugiais. Pagrindinis JAV akcijų indeksas nuo metų pradžios pakilęs net 6,61%, o Nasdaq 100 7,75%. Tarp S&P 500 sektorių didžiausiu prieaugiu šiais metais išsiskyrė technologijos (+12,64%) ir sveikatos priežiūros (7,13%) sektoriai. Prasčiausiai šiais metais startavo komunalinių paslaugų (-3,24%) ir žaliavų sektoriai (-2,59%).

Tuo tarpu praėjusią savaitę indeksų sudarytoja S&P Dow Jones Indices paskelbė apie pokyčius viename iš pagrindinių JAV akcijų indeksų Dow Jones Industrial Average. Į indeksą yra įtraukta 30 kompanijų. Į Dow Jones įtrauktos Amazon akcijos. Amazon pakeitė vaistinių tinklo valdytoją Walgreens Boots Alliance. Pasak S&P Dow Jones Indices, Amazon įtraukimas atspindi besikeičiančią JAV ekonomiką ir indekse padidins mažmeninės prekybos bei kitų sektorių, kur veikia bendrovė, dalį. Amazon akcijos yra įtrauktos ir kitus pagrindinius JAV akcijų indeksus S&P 500, Nasdaq 100.

Nors ir paarėjusią savaitę pagrindiniai JAV indeksai kilo, tačiau toliau neabejojama, kad FED per kitą mėnesį vyksiantį posėdį palūkanų nekeis ir paliks jas dabartiniame 5,25 – 5,50% lygyje. Tam skiriama beveik 96% tikimybė. Likusi dalis skiriama palūkanų mažinimui 0,25 proc. punkto. Prieš mėnesį tikimybės buvo pasiskirsčiusios atitinkamai 53% ir 46%. Prie to prisidėjo ir praėjusią savaitę skelbti infliacijos (PCE) duomenys, kurie kiek nuvylė investuotojus. Remiantis CME FedWatch Tool duomenimis, pirmo palūkanų mažinimo iš JAV centrinio banko sulauksime birželio mėnesį vyksiančio FED posėdžio metu. Artimiausias susirinkimas vyks kovo mėnesio 19 – 20 dienomis.

FED sprendimų dėl palūkanų normų tikimybės. Šaltinis: CME

Jungtinės Karalystės banko Barclays strategai atnaujino pagrindinio JAV akcijų indekso S&P 500 prognozuojamą tikslinį lygį. Jis šių pabaigai pakeltas iki 5300 punktų. Tai yra apie 163 punktų arba 3,2% aukščiau nei paskutinio uždarymo metu fiksuota reikšmė (5137 punktai). Ankstesnis Barclays prognozuotas tikslinis pagrindinio JAV akcijų indekso lygis siekė 4800 punktų. Banko vertinimo, šiais metais bendras indekso pelnas akcijai (EPS) sieks 235 USD. Kiek anksčiau šį mėnesį tikslinius S&P 500 lygius atnaujino ir Goldman Sachs bei UBS. Pastarasis pakėlė tikslinį lygį iki 5400, o Goldman Sachs iki 5200 punktų.

JAV ekonominiai rodikliai

Buvo paskelbti patikslinti JAV ekonomikos augimo duomenys. Paskutinį praėjusių metų ketvirtį šalies bendrojo vidaus produkto augimo tempas siekė 3,2%, t.y. 0,1 proc. punkto mažiau nei indikavo išankstiniai duomenys. Trečią ketvirtį JAV ekonomika augo 4,9% sumetintu tempu. JAV namų ūkių vartojimo apimtys per praėjusį ketvirtį augo 3%. Šalies vyriausybės išlaidos didėjo 4,2%. Taip pat augo tiek eksporto (6,4%), tiek importo apimtys (2,7%). Bendrai per visus praėjusius metus JAV bendrasis vidaus produktas, lyginant su 2022 metais, paaugo 2,5%, kai 2022 metais buvo registruotas 1,9% augimo tempas. Rytoj JAV dėmesys kryps į skelbiamus šalies sausio mėnesio duomenis (PCE vartotojų kainų indeksą).

Rinkos dalyvių dėmesys krypo į infliacijos duomenis. Sausio mėnesį JAV vartotojų kainų PCE indekso reikšmė augo 2,4% (lyginant su praėjusių metų mėnesiu). Tai yra 0,2 proc. punkto mažiau nei buvo fiksuota gruodį. Atmetus energijos išteklių ir maisto produktų kainų įtaką (angl. Core PCE Price Index), metinio indekso reikšmės augimo tempas krito 0,1 proc. punkto ir siekė 2,8%. Pastarojo indekso reikšmė, kurį atidžiai stebi ir FED, krito į žemiausią lygį nuo 2021 metų kovo mėnesio. Toks rezultatas atitiko ekonomistų prognozes.

JAV Įmonės

W. Buffet kontroliuojama Berkshire Hathaway pranešė ketvirčio rezultatus. Bendrovė per tris mėnesius sugeneravo rekordinį veiklos pelną. Jis siekė 8,848 mlrd. USD, t.y. 28% daugiau nei per laikotarpį prieš metus. Bendrai per visus praėjusius metus Berkshire grynasis pelnas siekė 97,1 mlrd. USD. Bendrovės konsoliduotos pajamos sudarė 364,5 mlrd. USD. Jos išaugo 21%. Metų pabaigoje Berkshire Hathaway sukauptų grynųjų pinigų rezervo vertė sudarė 167,6 mlrd. USD, t.y. apie 10 mlrd. USD daugiau nei prieš metus.

JAV akcijų biržose išsiskyrė stipriau brangę mėsos pakaitalų iš daržovių gamintojos Beyond Meat vertybiniai popieriai. Jų kaina priešprekybinėje sesijoje kilo ir daugiau nei 70%. Bendrovė pranešė ketvirčio rezultatus. Per paskutinį 2023 metų ketvirtį Beyond Meat sugeneravo 73,7 mln. USD siekiančias pajamas. Analitikai prognozavo, kad jos buvo apie 7 mln. USD mažesnės. Tiesa, pajamos, lyginant su ketvirčiu prieš metus, sumažėjo 7,8%. Beyond Meat vis dar dirba nuostolingai. Nuostoliai per tris mėnesius sudarė 95,9 mln. USD. Bendrai per visus metus bendrovė sugeneravo 343,4 mln. USD pajamų ir patyrė 338,1 mln. USD nuostolių. Pajamos, lyginant su 2022 metais krito 18%. Kompanija prognozuoja, kad šiais metais pardavimai sieks 315 – 345 mln. USD. Tokiam akcijų šuoliui įtakos turėjo ne tik paskelbti rezultatai, bet ir didelis parduotų į skolą akcijų skaičius. Bendrovė yra išleidusi apie 645, mln. akcijų. Iš jų, apie 61 mln. akcijų yra laisvai prekiaujama biržoje. Net 38% laisvai prekiaujamų akcijų dalis arba apie 23 mln. akcijų yra parduotą į skolą arba „pashortinta”. Šiuo atžvilgiu Beyond Meat patenka tarp labiausiai „shortinamų” akcijų sąrašo.

 [simple_subscribe_form]

Europa

Pagrindiniai Europos indeksai taip pat kilo praėjusią savaitę, tiesa, ne taip žymiai kaip JAV. Visgi, jeigu JAV rinkoje pastarasiais metais dominavo didžiosios šalies technologijų įmonės, tai Europoje pagrindinius akcijų indeksus aukštyn stūmė taip pat nedidelė kompanijų dalis. Remiantis Goldman Sachs duomenimis, per praėjusių 12 mėnesių laikotarpį GRANOLAS akcijų grupė sugeneravo daugiau nei 50% Stoxx 600 prieaugį. Bendras indekso prieaugis per šį laikotarpį siekia apie 8%. Granolas akronimą 2020 metais sugalvojo Goldman Sachs. Į grupę įtrauktos tokios Europoje lyderiaujančios kompanijos kaip GSK, Rche, ASML, Nestle, Novartis, Novo Nordisk, L’Oreal, LVMH, AtraZeneca, SAP, Sanofi. Granolas akcijos bendrai per pastaruosius metus brango 18%. Goldman Sachs skaičiavimais, GRANOLAS grupės įmonių pajamos per artimiausius metu turėtų vidutiniškai augti po 7%, kai likusios Stoxx 600 įmonių augimo tempas sieks 2%.

Europa ekonominiai rodikliai

Buvo paskelbti euro zonos išankstiniai infliacijos duomenys. Remiantis Eurostat, euro zonos valstybėse antrą šių metų mėnesį metinė infliacija, lyginant su sausiu, sumažėjo 0,2 proc. punkto ir siekė 2,6%. Metinis infliacijos lygis krito kiek mažiau nei tikėtasi. Ekonomistai laukė iki 2,5% sumažėsiančio infliacijos lygio. Pasak Eurostat, tarp euro zonos valstybių narių šį mėnesį didžiausias preliminarus infliacijos lygis buvo registruotas Estijoje (5%), Kroatijoje (4,8%). Praėjusį mėnesį šiose valstybėse atitinkamai metinė infliacija sudarė 4,3% ir 5,4%. Lietuvoje metinė infliacija šį mėnesį krito iki 1% lygio (gruodį sudarė 1,6%).

Euro zonoje nedarbo lygis sausio mėnesį siekė 6,4%. Tai buvo 0,1 proc. mažiau nei spalį ir nei buvo prognozuojama. Nedarbas regione toliau laikosi istorinėse žemumose. Prieš metus tą patį mėnesį regiono valstybėse buvo suskaičiuojama 6,6% darbo neturinčių darbingo amžiaus gyventojų. Europos Sąjungoje nedarbo lygis praėjusį mėnesį buvo dar žemesniame lygyje, t.y. 6%. Didžiausias nedarbo lygis tarp visų ES valstybių sausio mėnesį buvo registruotas Ispanijoje (11,6%), Graikijoje (10,4%). Remiantis Eurostat duomenimis, mažiausiai bedarbių buvo suskaičiuota Maltoje (2,6%), Lenkijoje (2,9%). Lietuvoje nedarbo lygis pirmą šių metų mėnesį siekė 7,7% ir, lyginant su gruodžiu, išaugo 0,7 proc. punkto.

Euro zonoje padidėjo M3 pinigų kiekis. Remiantis paskelbtais ECB duomenimis, sausio mėnesį M3 apimtys, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, buvo 0,1% didesnės ir sudarė kiek mažiau nei 16,1 trln. EUR. Ekonomistai tikėjosi didesnio pokyčio, t.y. 0,3% prieaugio. Pinigų kiekiui matuoti dažniausiai vartojami M1, M2 ir M3. Pinigų kiekis M2 yra M1 (monetos, banknotai ir lėšos centriniame banke) ir indėliai iki pareikalavimo. Pinigų kiekis M3 apima M2 ir terminuotuosius indėlius bankuose ir indėlius užsienio valiuta.

Investicinio portfelio formavimas

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

fxcm

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Seminare supažindinsime su Myriad capital investavimo platforma, kurios pagalba galima susikurti savo finansinių priemonių portfelį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
17:00🟧JAV sausio mėn. naujų namų pardavimai (sumetinta)661 tūkst.680 tūkst.664 tūkst.
Antradienis//
11:00🟧Euro zonos sausio mėn. M3 pinigų kiekio pokytis (metinis)0,1%0,3%0,1%
15:30🟧JAV sausio mėn. ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai (mėn./mėn.)6,1%-4,7%0,0%
17:00🟥JAV vasario mėn. Conference Board vartotojų pasitikėjimo indeksas106,7114,8114,8
Trečiadienis//
03:00🟧N. Zelandijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų5,50%5,50%5,50%
15:30🟥Patikslintas JAV IV ketv. bendrojo vidaus produkto pokytis (ketv./ketv., sumetinta x4)3,2%3,3%3,3%
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę4,2 mln.3,1 mln.3,5 mln.
Ketvirtadienis
15:00🟥Išankstinis Vokietijos vasario mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,4%0,5%0,2%
15:30🟧JAV sausio mėn. PCE vartotojų kainų indeksas, išsk. maistą ir energetiką (mėn./mėn.)0,4%0,4%0,2%
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę215 tūkst.209 tūkst.201 tūkst.
Penktadienis
12:00🟥Išankstinis euro zonos vasario mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis2,6%2,5%2,8%
12:00🟧Euro zonos sausio mėn. nedarbo lygis6,4%6,4%6,4%

Įmonių rezultatai

DataKompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursWorkday, Inc.IT80,64 mlrd.0,320,21
time-after-hoursONEOK, Inc.Energetika42,95 mlrd.1,211,18
Antradienis
time-pre-marketLowe’s Companies, Inc.Mažmeninė prekyba132,57 mlrd.1,681,77
time-pre-marketAmerican Tower CorporationNT87,64 mlrd.2,102,29
Trečiadienis
time-after-hoursSalesforce, Inc.IT284,25 mlrd.1,721,78
time-pre-marketTJX Companies, IncMažmeninė prekyba112,95 mlrd.1,111,12
time-after-hoursSnowflake Inc.IT74,29 mlrd.-0,49-0,44
Ketvirtadienis
time-after-hoursDell Technologies Inc.Technologijos62,47 mlrd.1,471,55
time-after-hoursAutodesk, Inc.IT54,97 mlrd.1,301,26
Penktadienis
time-pre-marketRadNet, Inc.Medicina2,64 mlrd.0,11-0,03
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2024.02.25 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta