Savaitės rinkų apžvalga (02.15 – 02.19)

JAV

Rinkos dalyviai atidžiai stebi situaciją obligacijų rinkoje. 10-ies metų JAV obligacijų pajamingumas pirmą kartą per pastaruosius metus buvo perlipęs 1,3% lygį. Tuo tarpu 30-ies metų skolos vertybinių popierių pajamingumas jau pirmadienį viršijo 2% lygį, kurio taip pat nematėme nuo pandemijos. Augantys obligacijų pajamingumai prisideda ir prie pastarųjų dienų nuosmukio akcijų rinkose. Obligacijų pajamingumų pokyčiams įtakos turi infliacijos duomenys ir tolimesnės jos augimo perspektyvos. Investuotojai vertina ir tolimesnius fiskalinės pagalbos planus, kurie privertė kai kuriuos rinkos dalyvius pastaraisiais mėnesiais ieškoti labiau rizikingų instrumentų nei valstybės skolos vertybiniai popieriai. Remiantis gruodžio mėnesį Reuters atlikta apklausa, analitikai prognozuoja, kad 10-ies metų obligacijų vidutinis pajamingumas šiais metais sudarys 1,2%. Tai ženkliai daugiau nei praėjusiais metais, kuomet nuo pandemijos pradžios iki pat metų pabaigos pajamingumas taip ir nebuvo pakilęs aukščiau 1%.

10-ies metų JAV obligacijų pajamingumo pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

FED vadovė J. Yellen dar kartą pabrėžė spartaus 1,9 trln. JAV dolerių biudžeto išlaidų paketo įgyvendinimo būtinybę, kuris anot jos leistų šalyje pasiekti pilną užimtumą jau 2021 metais. Rinkos dalyviai tikisi, kad ekonomika artimiausiu metu grįš į savo vėžias. Tai pabrėžia ir į aštuonių metų aukštumas užkopusi vario kaina.

Tuo tarpu J. Bidenas miesto rotušės renginyje teigė tikintis, kad visi amerikiečiai iki liepos koronaviruso vakciną, o iki Kalėdų tikintis, kad gyvenimas visiškai normalizuotis.

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbti sausio mėnesio JAV mažmenininkų rezultatai. Ji gerokai pranoko lūkesčius. Mažmeninės prekybos apimtys praėjusį mėnesį, lyginant su gruodžiu, augo 5,3%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sudarys 1,1%. Tai didžiausias JAV mažmenininkų pardavimų šuolis nuo praėjusių metų birželio mėnesio. Itin stipriai išaugo elektronikos prekių pardavimai, kurių apimtys šoktelėjo net 14,7%. Baldų pardavimai augo 12%, sporto, pomėgių prekių, muzikos instrumentų pardavimų apyvarta didėjo 8%. Prie didėjusių amerikiečių išlaido itin prisidėjo gauti 600 USD čekiai iš valstybės. J. Bideno administracijos planuose – papildomos 1400 USD dydžio išmokos mažiau uždirbantiems gyventojams.

JAV mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.). Šaltinis: tradingeconomics.com

Kartu su augusiais pardavimais kilo ir infliacija. JAV gamintojų kainų indeksas sausio mėnesį, lyginant su gruodžiu, šoktelėjo 1,3%. Tai didžiausias indekso reikšmės šuolis nuo 2009 metų gruodžio, kai indeksas buvo sudarytas. Ekonomistai prognozavo, kad indeksas bus ūgtelėjęs 0,4%.

JAV Įmonės

Rezultatus pranešė debesų kompiuterijos paslaugas teikianti bendrovė Dropbox. Akcijos po naujienų pinga. Bendrovė per praėjusį ketvirtį patyrė 345,8 mln. USD nuostolių. Pajamos per metus išaugo 13% iki 504,1 mln. USD. Bendrai per visus metus sugeneravo 1,91 mlrd. USD pajamų. Tai 15% daugiau nei 2019 m. Mokančių už Dropbox paslaugas klientų skaičius išaugo iki 15,48 mln. Prieš metus jų buvo 14,31 mln. Dropbox akcijos pingo. Nuo metų pradžios jų kaina buvo išaugusi beveik 10%.

Aktyviau buvo prekiaujama Uber akcijomis. Kompanija pralaimėjo teisminį procesą Jungtinėje Karalystėje, kuri yra viena didžiausių bendrovės tarptautinių rinkų. JK Aukščiausias Teismas nusprendė, jog Uber vairuotojai būtų laikomi kompanijos darbuotojais ir jiems priklausytų visos darbuotojams suteikiamos teisės. Iki šiol Uber vairuotojai turėjo laisvai samdomų darbuotojų statusą ir dirbo savarankiškai, naudodamiesi Uber paslaugomis.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europoje situacija kiek kitokia nei JAV. Pagrindinių Europos akcijų kainos užsidarė kiek aukštesne kaina nei praėjusią savaitę, kam įtakos turėjo geri skelbiami įmonių ketvirčio rezultatai bei sudaryta sutartis su Pfizer ir BioNTech dėl dar 200 mln. koronaviruso vakcinos dozių. Visgi, Pfizer vis dar nepristatė 10 mln. dozių, kurios turėjo pasiekti ES dar gruodį.

Tuo tarpu JK ministras pirmininkas B. Johnsonas teigė, kad šalies uždarymas bus atlaisvinamas etapais, remiantis atsargiu ir apdairiu požiūriu. Taip pat, B. Johnsonas kitą savaitę turi pateikti pandemijos atlaisvinimo planą, kur manoma, kad pirma bus pradėta leisti vaikams grįžti į mokyklą, bet tik kovo pradžioje. Šveicarijos požiūris dėl pandemijos atlaisvinimo panašus. Planuojama imtis priemonių tik kovo mėnesį.

Pastebima, kad Italijojos akcijų indekso reikšmė šiais metais jau pakilusi daugiau nei 6%. Buvęs ECB vadovas M. Draghi buvo prisaikdintas naujuoju Italijos ministru pirmininku. Rinkos dalyviai tikisi, kad M. Draghi kartu su naująja šalies vyriausybe pavyks išvest šalį iš krizės.

Europos ekonominiai rodikliai

IHS Markit paskelbė šio mėnesio euro zonos paslaugų ir gamybos sektorių PMI indeksų rezultatus. Remiantis išankstiniais duomenimis, gamybos sektoriuje aktyvumas toliau stipriai auga ir dar vėl pranoko lūkesčius. Gamybos indekso reikšmė yra aukščiausia per pastaruosius 36-is mėnesius. Tuo tarpu paslaugų sektoriuje situacija toliau prastėjo. Sektoriaus aktyvumas dėl pandemijos ir judėjimo bei ekonominės veiklos suvaržymų regione pasiekė 4-ių mėnesių žemumas.

Euro zonos sudėtinio PMI indekso ir BVP pokyčiai. Šaltinis: IHS Markit

Europos įmonės

Stipriau po naujienų paskelbimo pingo prabangių prekių gamintojos Kering akcijos. Kompanija, valdanti Gucci, Yves Saint Lauren prekės ženklus, pranešė, jog praėjusiais metais pajamos siekė 13,1 mlrd. EUR. Tai 17,5% mažiau nei 2019 metais. Per pirmąją metų pusę pardavimų nuosmukis siekė 30,2%. Artėjant metų pabaigai pardavimai kiek atšoko. Kartu su gerėjusiais rezultatais, augo ir akcijų kaina. Per visus 2020 metus Kering akcijos sugebėjo pabrangti 1,4%.

Rezultatus paskelbė ir antra pagal dydį pasaulyje tabako kompanija British American Tobacco. Bendrovė praėjusiais metais augino pelną. Bendras metų ikimokestinis pelnas siekė 8,67 mlrd. GBP, kai 2019 metais buvo uždirbta 7,91 mlrd. GBP. Pardavimai sudarė 25,78 mlrd. GBP. Kompanija prognozuoja, kad pajamos šiais metais turėtų augti 3 -5%. Už praėjusius metus kompanija išmokės 2,15 GBP akcijai.

Išsiskyrė stipriau brangstančios Prancūzijos medija grupės Vivendi akcijos. Bendrovė pranešė apie planus listinguoti dukterinę savo bendrovę Universal Music Group, kuri yra didžiausia muzikos įrašų kompanija pasaulyje. Su Universal Music Group dirba tokia atlikėjai kaip Lady Gaga, Taylor Swift, Kanye West. Bendrovės listingavimas biržoje suteiktų kompanijai didesnes finansines galimybes dar atkakliau varžytis su pagrindinėmis savo konkurentėmis Warner Music Group (WMG) ir Sony Music Entertainment. Vivendi apie tokius planus paskelbė vakar po to, kai buvo užbaigtas 10% Universal Music Group dalies pardavimas Kinijos konsorciumui, kurio priešakyje Tencent Holdings. Šiai grupei dabar priklauso 20% Universal Music Group kompanijos akcijų dalis. Pagrindinė UMG konkurentė Warner Media Group praėjusiais metais taip pat debiutavo Nasdaq akcijų biržoje. Per IPO kompanija pritraukė 1,9 mlrd. USD. Bendrovė įvertinta apie 16 mlrd. USD. Universal Music Group pajamos beveik dvigubai didesnės nei Warner Music Group, tad galima prognozuoti gerokai didesnį kompanijos įvertinimą biržoje.

Pigo Prancūzijos automobilių gamintojos Renault akcijos. Bendrovė pranešė, jog neplanuoja už praėjusius metus išmokėti dividendų. Renault praėjusiais metais patyrė net 8,01 mlrd. EUR nuostolių, kai 2019 metais jie sudarė vos 141 mln. EUR. Pajamos krito nuo 55,54 mlrd. EUR 2019 metais iki 43,47 mlrd. EUR praėjusiais. Pasak kompanijos vadovo L. De Meo, šie metai kompanijai taip pat bus sunkūs dėl toliau išliekančios neaiškios pandemijos situacijos bei elektroninių komponentų tiekimo sutrikdymo ir jų trūkumo.

Kitos rinkos

Pagrindinio Japonijos indekso reikšmė perkopė simbolinę 30 tūkst. punktų ribą pirmą kartą per tris dešimtmečius. Paskutinį kartą indeksas aukščiau buvo 1990 metais, kuomet šalyje buvo išsipūtę nekilnojamo turto, vertybinių popierių rinkų burbulai. Investuotojai pozityviai vertina šalies bendrovių finansinius rezultatus, taip pat lūkesčius pranokusius Japonijos ekonominius duomenis. Optimizmo suteikia ir naujienos dėl vakcinos. Šalies Sveikatos ministerija oficialiai naudojimui patvirtino Pfizer sukurtą vakciną. Vakcinavimas turėtų būti pradėtas jau ateinančią savaitę.

Japonijos ekonomika praėjusį ketvirtį, lyginant su trečiu, augo 3%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sieks 2,3%. Prie to prisidėjo išaugusios šalies prekybos apimtys. Eksporto apimtys praėjusį ketvirtį šoktelėjo 11%, importas augo 4,1%. Bendrai per 2020 metus Japonijos ekonomika traukėsi 4,8%. Tai pirmas nuosmukis nuo 2009 metų.

Žaliavos

WTI rūšies naftos artimiausio mėnesio kontraktų kaina po daugiau nei metų pertraukos ir vėl perlipo 60 USD už barelį ribą, o Brent rūšies naftos kaina vienu metu viršijo net 65 USD už barelį. WTI rūšies naftos kaina nuo metų pradžios jau pabrangusi daugiau nei 20%. Šią savaitę aktyvumą naftos rinkoje augino naujienos iš S. Arabijos. Saudų ir sąjungininkų grupuotė numušė Irano Houthi grupės droną. Įtampa regione verčia nerimauti rinkos dalyvius. Taip pat prie to prisideda ir itin prastos oro sąlygos Teksaso valstijoje. Skaičiuojama, kad dėl audros sutrikdytos veiklos, elektros tiekimo ir transporto bus paveiktas naftos tiekimas bent keliais šimtais tūkstančių barelių.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai