Savaitės rinkų apžvalga (02.14 – 02.18)

JAV

Rinkose toliau vyravo permainingos nuotaikos. Savaitės pradžioje investuotojai reagavo neigiamai po St. Louis FED banko prezidento J. Bullard pasisakymų, kad JAV bazinių palūkanų normos jau per pirmą šių metų pusmetį gali būtų padidintos 100 bazinių punktų. Šią J. Bullard griežtą retoriką palūkanų didinimo atžvilgiu kiek apramino trečiadienį FED teikiamoje ataskaitoje. Joje nebuvo tokių griežtų pasisakymų, kodėl palūkanos turėtų būti keliamos 50 bazinių punktų jau per kitą FED susitikimą. Šiuo metu, pagal tikimybes manoma, kad palūkanos bus keliamos palaipsniui po 25 bazinius punktus kiekvieno susitikimo metu ir metų gale 71 proc. tikimybe tikimasi, kad sieks bent 150 bazinių punktų.

JAV palūkanų normų tikimybės 2022 metų gale. Šaltinis: CMEgroup.com

Prie neigiamų nuotaikų prisidėjo ir įtempta geopolitinė situacija tarp Rusijos ir Ukrainos. Nors ir nepasiteisino JAV administracijos prognozavimas, kad Rusijos puolimas turi prasidėti 16 d., Rusijos kareivių kiekis Ukrainos pasienyje nemažėjo. Dėl to artimiausiu metu investuotojų dėmesys bus nukreiptas į politikų pasisakymus dėl saugumo galimo karinio konflikto metu.

JAV ekonominiai rodikliai

Didmeninės prekybos kainų indekso reikšmė praėjusį mėnesį, lyginant su gruodžiu, šoktelėjo dar 1%, kai gruodį kainų augimas siekė 0,2%. Ekonomistai prognozavo, kad didmenos kainų augimo tempas sausį sudarė 0,5%. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, indekso reikšmė praėjusį mėnesį išaugo 9,7%. Tai yra 0,1 procentinio punkto mažiau nei gruodį.

Didmeninės prekybos indekso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Praėjusią savaitę JAV naujų bedarbių paraiškų skaičius išaugo iki 248 tūkst. Tai pastarųjų trijų savaičių aukštumos. Ekonomistai prognozavo, kad pateiktų paraiškų skaičius sieks 219 tūkst. 4-ių savaičių bedarbių paraiškų vidurkis siekia 243,25 tūkst. Tai yra 10,5 tūkst. mažiau nei atitinkamą laikotarpį prieš.

JAV naujų bedarbių paraiškos per savaitę. Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Department of Labor

JAV Įmonės

Stipriau šoktelėjo Izraelio puslaidininkių kompanijos Tower Semiconductor akcijų kaina. Skelbiama, jog bendrovę už 5,4 mlrd. USD įsigys JAV mikroprocesorių rinkos gigantė Intel. Intel už vieną Tower akciją sumokės po 53 USD. Tai yra apie 60% daugiau nei pirmadienio biržos uždarymo kaina. Intel finansuos įsigijimą iš savų lėšų rezervų. Gruodžio 31d. Intel grynųjų pinigų ir trumpalaikių investicijų vertė siekė 28,4 mlrd. USD. Tikimasi, kad sandoris bus užbaigtas per ateinančius 12 mėnesių. Jam anonimiškai pritarė tiek Intel, tiek Tower Semiconductor valdybos. Sandoriui dar turi pritarti ir reguliatoriai bei Tower akcininkai.

Investuotojų dėmesio susilaukė kosmoso kelionių organizatorės Virgin Galactic vertybiniai popieriai. Bendrovė paskelbė, jog rytoj suteiks galimybę už 450 tūkst. USD rezervuoti būsimas keliones kompanijos erdvėlaiviu. Virgin Galactic dar šiais metais planuoja suorganizuoti skrydžius pirmiems 1000 keleivių. Skrydis, kuris truks apie 90 minučių, keleiviams suteiks galimybę patekti į nesvarumo būseną ir apžiūrėti žemę iš aukščiau. Virgin Galatic akcijoms pastarasis pusmetis buvo itin nesėkmingas. Per praėjusius šešis mėnesius bendrovės vertybinių popierių kaina krito 67,8%, o nuo metų pradžios iki šiandien buvo atpgigusios beveik 40%. Bendrovė rinkos kapitalizacija sudaro apie 2,4 mlrd. USD. Per praėjusius dvylika mėnesių kompanija patyrė 375 mln. USD nuostolių ir sugeneravo net 3,2 mln. USD siekiančius pardavimus.

[simple_subscribe_form]

Europa

Praėjusią savaitę senajame žemyne pagrindinių indeksų kainos svyravo kiek daugiau nei JAV. Tam įtakos pagrinde turėjo geopolitinė situacija tarp Rusijos ir Ukrainos. Visgi, būta ir gerų naujienų investuotojams – ECB minėjo, kad palūkanų normų koregavimas turėtų būti nebent laipsniškas vertinant dabartinė ekonominę situaciją Europoje. Tolimesni, kiek griežtesni, sprendimai gali būti priimami tik vertinant būsimus ekonomikos rodiklius kurie nebent stipriai nukryptų nuo dabartinių prognozių.

Tuo tarpu Europos automobilių gamintojų asociacija paskelbė sausio mėnesio duomenis. Pirmą šių metų mėnesį Europos Sąjungos šalyse iš viso užregistruota 682,59 tūkst. naujų automobilių. Tai yra istoriškai mažai per sausio mėnesį ir 6% mažiau nei per praėjusių metų sausį. Toliau susiduriama su pasiūlos trūkumu puslaidininkių rinkoje, kuri neigiamai veikia automobilių pardavimus. Italijoje sausio mėnesį registracijų apimtys buvo 19,7% mažesnės nei per laikotarpį prieš metus, Prancūzijoje nuosmukis sudarė 18,6%. Tuo tarpu Vokietijoje duomenys nustebino – buvo registruotas solidus 8,5% siekiantis augimas.

ES naujų automobilių registracijos. Šaltinis: ACEA

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbė ketvirto ketvirčio bendrojo vidaus produkto duomenis. Euro zonos ekonomikos augimas paskutinį praėjusių metų ketvirtį, lyginant su trečiu, sudarė 0,3%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. Lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, euro zonos bendrasis vidaus produktas paaugo 4,6%. Trečią ketvirtį metinis ekonomikos augimo tempas siekė 3,9%. Per visus 2021 metus tiek euro zonos, tiek Europos Sąjungos regionų valstybių ekonomikos bendrai paaugo 5,2%. Palyginimui, JAV ekonomikos augimas praėjusiais metais siekė 5,7%.

Euro zonos, ES, JAV BVP metinis pokytis. Šaltinis: Eurostat

Lūkesčius pranoko Jungtinės Karalystės mažmeninės prekybos rezultatai. Mažmenininkų pardavimų apimtys sausio mėnesį, lyginant su gruodžiu, išaugo 1,9%. Ekonomistai prognozavo 1,1% sieksiantį augimą. Gruodžio mėnesį buvo fiksuotas 4% mažmeninės prekybos nuosmukis.

Europos įmonės

Stipriai pigo Šveicarijos chemijos pramonės kompanijos Clariant vertybiniai popieriai. Bendrovė atidėjo suplanuotą praėjusių metų finansinių rezultatų skelbimą. Jau anksčiau buvo skelbta, jog 2020 ir 2021 metais bendrovės formuoti atidėjiniai buvo neteisingai apskaityti tam, kad būtų pasiekti finansiniai tikslai. Apie tai praėjusių metų rugsėjo 10 dieną skelbė pačios bendrovės darbuotojai. Lapkritį Clariant pranešė pasamdžiusi bendroves Deloitte, Gibson, Dunn & Crutcher siekdama išsiaiškinti šią problemą. Clariant šiandien paskelbė, jog rezultatų skelbimas yra atidėtas, nes bendrovę audituojanti PwC kol kas nesutinka tvirtinti metinių rezultatų ataskaitų.

Rezultatus pranešė žaliavų prekybos ir kalnakasybos kompanija Glencore. Bendrovė per praėjusius metus sugeneravo rekordinę 21,32 mlrd. USD EBITDA. Tai beveik dvigubai daugiau nei 2020 metais, kai jis sudarė 11,56 mlrd. USD. Analitikai vidutiniškai prognozavo, kad ji sudarys 21,24 mlrd. USD, tad rezultatas nežymiai pranoko lūkesčius. Metinis pelnas išaugo iki 4,97 mlrd. USD, kai 2020 metais bendrovės nuostoliai sudarė 1,90 mlrd. USD. Glencore pajamos praėjusiais metais sudarė 204 mlrd. USD. Stiprūs grynasis pinigų srautas leido iki 6 mlrd. USD sumažinti grynąją skolą. Tai yra 62% mažiau nei prieš metus. Glencore už praėjusius metus iš viso išmokės 3,45 mlrd. USD dividendų ir už 550 mln. USD supirks savų akcijų. Bendrovės akcijos šiandien brangsta. Per pastaruosius dvylika mėnesių jų kaina pakilo net 49%. Bendrovė rinkoje yra vertinama 74,4 mlrd. USD.

Finansinius rezultatus paskelbė Šveicarijos maisto ir gėrimų produktų gamintoja Nestle. Bendrovė per 2021 metus sugeneravo 87,09 mlrd. CHF (94,25 mlrd. USD) siekiančius pardavimai. Šai 2,73 mlrd. CHF daugiau nei 2020 metais. Per metus uždirbtas grynasis pelnas išaugo nuo 12,23 mlrd. CHF iki 16,9 mlrd. CHF (18,36 mlrd. USD). Pati Nestle prognozavo, kad pajamos sudarys 86,93 mlrd. CHD, o pelnas sieks 12,30 mlrd. CHF. Grynasis pinigų srautas krito 14,9% iki 8,7 mlrd. CHF. Nestle tokį rezultatą aiškino dėl išaugusių investicijų ir padidėjusių atsargų lygių. Už praėjusius metus bendrovė siūlo išmokėti 2,80 CHF dividendus akcijai. Tai 0,05 daugiau nei 2020 metais. Tai yra ja 27 metai, kai bendrovė didina dividendų išmokas. Bendrai per visus 2021 metus akcininkams grąžins 13,9 mlrd. CHF dividendų pavidalu ir vykdant savų akcijų supirkimą. Nuo metų pradžios Nestle akcijos atpigo 7,7%, tiesa, per pastaruosius dvylika mėnesių jų kaina išaugo 18,5%. Bendrovė rinkoje yra vertinama 322,63 mlrd. CHF.

Prancūzijos automobilių gamintoja Renault pranešė, jog per praėjusius metus uždirbo 888 mln. EUR gryno pelno. 2020 metais kompanijai buvo nuostolinga, tuomet nuostoliai sudarė net 8,01 mlrd. EUR. Per 2021 metus uždirbtas pelnas pranoko analitikų lūkesčius. Buvo tikimasi, kad jis sieks 770,5 mln. EUR. Renault metiniai pardavimai išaugo 6,3% ir sudarė 46,2 mlrd. EUR. Tai yra taip pat daugiau nei buvo prognozuojama – 45,49 mlrd. EUR. Nepaisant pagerėjusios finansinės situacijos ir rezultatų, Renault už praėjusius metus nemokės dividendų. Bendrovė tikisi, kad šiais metais veiklos pelningumas sieks bent 4%. Tai yra 0,3 procentinio punkto daugiau nei praėjusiais metais. Tiesa, pasak bendrovės, veiklai toliau iššūkius kelia pasaulinė puslaidininkių krizė. Renault akcijos šiais metais pabrango 20%. Bendrovės rinkos kapitalizacija siekia 10,52 mlrd. EUR.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
Antradienis//
12:00🟨Vokietijos vasario mėn. ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas48,652,349,4
12:00🟧Euro zonos IV ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv.)0,3%0,3%0,3%
15:30🟥JAV sausio mėn. gamintojų kainų indeksas (mėn./mėn.)1,0%0,5%0,2%
Trečiadienis//
09:00🟨Jungtinės Karalystės sausio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)5,5%5,5%5,4%
12:00🟧Euro zonos sausio mėn. pramonės produkcijos indeksas (mėn./mėn.)1,2%0,5%-0,1%
15:30🟥JAV sausio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)3,8%2,1%-2,5%
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)1,1 mln.-2,2 mln.-4,8 mln.
21:00🟥Praėjusio FED posėdžio ataskaita
Ketvirtadienis
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę248 tūkst.219 tūkst.223 tūkst.
15:30🟧JAV vasario mėn. Filadelfijos gamybos sektoriaus indeksas16,020,223,2
15:30🟨JAV sausio mėn. pradėti statyti gyv. namai (sumetinta, x12)1,64 mln.1,70 mln.1,70 mln.
15:30🟨JAV sausio mėn. išduoti gyv,. namų statybos leidimai (sumetinta, x12)1,90 mln.1,74 mln.1,89 mln.
Penktadienis
09:00🟨Jungtinės Karalystės sausio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)1,9%1,1%-3,7%

Įmonių ketvirčio rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezutlatas
Pirmadienis
time-after-hoursArista Networks, Inc.IT39,77 mlrd.0,600,82
time-after-hoursContinental Resources, Inc.Energetika 20,30 mlrd.1,731,79
time-after-hoursAvis Budget Group, Inc.Automobilių nuoma11,33 mlrd.5,727,08
Antradienis
time-after-hoursAirbnb, Inc.Energetika101,11 mlrd.0,050,08
time-pre-marketZoetis Inc.IT95,71 mlrd.0,961,00
time-pre-marketFidelity National Information Services, Inc.Finansai70,02 mlrd.1,891,92
time-pre-marketMarriott InternationalViešbučiai56,52 mlrd.1,021,30
Trečiadienis
time-after-hoursNVIDIA CorporationIT645,60 mlrd.1,011,32
time-after-hoursCisco Systems, Inc.IT231,42 mlrd.0,730,84
time-after-hoursApplied Materials, Inc.Mikroprocesoriai124,11 mlrd.1,851,89
time-pre-marketShopfy Inc. IT112,20 mlrd.1,311,37
time-pre-marketAnalog Devices, Inc.Mikroprocesoriai84,93 mlrd.1,791,94
Ketvirtadienis
time-pre-marketWalmart Inc.Mažmeninė prekyba377,47 mlrd.1,501,53
time-pre-marketSouthern CompanyKomunalinės paslaugos69,89 mlrd.0,350,36
time-pre-marketBaxter International Inc.Sveikatos apsauga43,95 mlrd.1,031,04
Penktadienis
time-pre-marketDeere & CompanyŽemės ūkio technika121,67 mlrd.2,222,92
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.01.30 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.