Savaitės rinkų apžvalga (01.24 – 01.28)

JAV

Praėjusią savaitė investuotojus toliau kamavo dideli kainos svyravimai. Didžioji dalis pagrindinių indeksų sugebėjo užsidaryti didesne kaina, o tai investuotojams suteikia pozityvumo, kad „linksmieji“ kainų svyravimo kalneliai po mažu baigsis. Tuo tarpu šių metų pradžia akcijų rinkose atrodo itin prastai. Per šiuos metus Dow Jones jau krito 4,4%, S&P 500 – 7%, o Nasdaq 100 neigiamas pokytis siekia net 11,4%.

Praėjusią savaitę Investuotojų dėmesio centre buvo įmonių skelbiami rezultatai ir FED posėdis, kurio metu buvo plačiau aptarta ką planuoja imtis JAV monetarinė politika infliacijai sustabdyti. Įmonių skelbiami rezultatai investuotojus nenuvylė, o FED posėdžio metu J. Powell toliau patvirtino, kad obligacijų supirkimas bus baigtas šių metų kovą, o palūkanų normos gali būti keliamos su lig kiekvienu FED posėdžiu ir metų gale turėtų siekti 75-100 bazinių punktų.

JAV ekonominiai rodikliai

Buvo paskelbtas JAV vartotojų kainų PCE indeksas. Tai yra vienas iš pagrindinių infliacijos rodiklių, kuriam daugiausiai dėmesio kreipia ir šalies centrinis bankas. Gruodį PCE indekso reikšmė pakilo iki 4,9%, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Tai yra didžiausia indekso reikšmė nuo 1983 metų. Lyginant su praėjusių metų lapkričiu, indeksas ūgtelėjo 0,5%. Tai atitiko ekonomistų prognozes. PCE indeksas neįskaičiuoja maisto produktų ir energetikos išteklių kainų pokyčių.

PCE indekso pokyčiai. Šaltinis: CNBC

JAV ekonomika praėjusį ketvirtį, nepaisant omicron plitimo, atsilaikė puikiai ir augo stipriau nei buvo prognozuojama. Šalies bendrojo vidaus produkto sumetintas augimas paskutinį praėjusių metų ketvirtį, lyginant su trečiu, siekė net 6,9%. Ekonomistai prognozavo, kad ekonomika bus paaugusi 5,3%. Augimo tempas taip pat buvo gerokai didesnis nei trečią praėjusių metų ketvirtį, kai sudarė 2,3%. Bendrai JAV bendrasis vidaus produktas 2021 metais išaugo 5,7%. Remiantis CNBC duomenimis, tai didžiausias metinis ekonomikos augimas nuo 1984 metų. Vartotojų išlaidos praėjusį ketvirtį augo 3,3%.

JAV bendrojo vidaus produkto pokyčiai. Šaltinis: CNBC

JAV Įmonės

Naujausias ketvirčio ataskaitas paskelbė Johnson & Johnson. Bendrovė per praėjusį ketvirtį uždirbo 4,74 mlrd. USD grynojo pelno arba 1,77 USD pelno akcijai (EPS). Prieš metus per tą patį ketvirtį jis buvo gerokai mažesnis, t. y. sudarė 1,74 mlrd. USD. Pakoreguotas EPS siekė 2,13 USD. Ta yra 0,01 USD daugiau nei prognozavo analitikai. Ketvirčio pajamos, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo 10,04% iki 24,80 mlrd. USD. Tai yra kiek mažiau nei tikėtasi. Buvo prognozuojama, kad pardavimai sudarys 25,28 mlrd. USD. Farmacijos verslo padalinio pajamos per metus padidėjo 16,5% iki 14,28 mlrd. USD. Johnson & Johnson prognozuoja, kad visų šių metų pajamos sieks 98,9 – 100,4 mlrd. USD, o pakoreguotas EPS – 10,40 – 10,60 USD. Analitikų prognozių vidurkiai: 98 mlrd. USD siekiantys pardavimai ir 10,35 USD EPS.

Tesla paskelbti ketvirčio rezultatai nenuvylė. Automobilių gamintoja per ketvirtą ketvirtį uždirbo 2,3 mlrd. USD grynojo pelno arba 2,54 USD pakoreguoto pelno akcijai. Pardavimai per metus išaugo 65%, nuo 10,7 mlrd. USD iki 17,7 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad praėjusį ketvirtį bendrovės pelnas akcijai siekė 2,36 USD, o pajamos, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, išaugo 55% iki 16,65 mlrd. USD. E. Musk po paskelbtų rezultatų teigė, jog nors situacija dėl lustų trūkumo yra geresnė nei buvo praėjusiais metais, tačiau vis dar išlieka didžiule problema automobilių gamintojams. Iš viso per praėjusius metus Tesla uždirbo 5,5 mlrd. USD grynojo pelno ir sugeneravo 53,8 mlrd. USD siekiančius pardavimus. 2020 metais grynasis pelnas siekė 721 mln. USD, o pajamos – 31,5 mlrd. USD. Metų pabaigoje Tesla skolos sumažėjo iki vos 1,4 mlrd. USD. Kompanija tikisi, kad ir šiais metais pajamos augs bent 50%. Investicinės bendrovės Wedbush analitikai skaičiuoja, kad šių metų pabaigoje Tesla išplės savo gamybinius pajėgumus iki 2 mln. automobilių per metus. Šiuo metu jie sudaro apie 1 mln.

Apple pranešti ketvirčio rezultatai nudžiugino investuotojus. Per paskutinį praėjusių metų ketvirtį bendrovė sugeneravo rekordinius pardavimus, pasiekusius 123,95 mlrd. USD. Tai 12,54 mlrd. USD daugiau nei per prieš tai užfiksuotą ketvirčio pajamų rekordą per tuos pačius tris mėnesius prieš metus. Apple uždirbo net 34,63 mlrd. USD grynojo pelno arba 2,10 USD pelno, tenkančio vienai akcijai. Tai pirmas kartas, kai Apple grynasis pelnas per ketvirtį viršijo 30 mlrd. USD. FactSet apklausti analitikai vidutiniškai prognozavo, jog pardavimai siekė 118,9 mlrd. USD, o pelnas akcijai sudarė 1,89 USD. Iš iPhone pardavimų gautos pajamos išaugo nuo 65,6 mlrd. USD prieš metus iki 71,63 mlrd. USD praėjusį ketvirtį. Tai apie 4 mlrd.. USD daugiau nei tikėtasi. Nepaisant pandemijos, tiekimo grandinių sutrikdymų, Apple pardavimai per visus praėjusius metus išaugo daugiau nei 80 mlrd. USD iki rekordinių 378,35 mlrd. USD. 2020 metais kompanijos pajamos siekė 294,1 mlrd. USD. Pasak bendrovės, šiuo metu aktyvių Apple prietaisų pasaulyje yra suskaičiuojama daugiau nei 1,8 mlrd.

JAV naftos gigantė Chevron paskelbė, jog per ketvirtą ketvirtį uždirbo 5,1 mlrd. USD grynojo pelno arba 2,56 USD pakoreguoto pelno, tenkančio vienai akcijai. Prieš metus bendrovei ketvirtis buvo nuostolingas, tuomet nuostoliai sudarė 665 mln. USD. Pakoreguoto ketvirčio EPS rezultatas neatitiko analitikų lūkesčių, buvo tikimasi, kad jis sudarys 3,07 USD. Ketvirčio pajamos per metus beveik padvigubėjo, t.y. išaugo nuo 24,84 mlrd. USD iki 45,86 mlrd. USD. Bendrai per visus metus Chevron uždirbo 15,6 mlrd. USD grynojo pelno, arba 8,14 USD pelno akcijai. 2020 metai dėl kritusių naftos kainų buvo nuostolingi, tuomet patirta 5,5 mlrd. USD nuostolių. Pardavimai praėjusiais metais išaugo iki 155,6 mlrd. USD. Tai apie 60 mlrd. USD daugiau nei 2020 metais. Bendros naftos gavybos apimtys praėjusiais metais išaugo iki rekordinių 3,10 mln. barelių per dieną. Vidutinė barelio pardavimo kaina paskutinį metų ketvirtį sudarė 74 USD, kai prieš metus siekė vos 40 USD.

[simple_subscribe_form]

Europa

Europos indeksai praėjusią savaitę taip pat stipriai svyravo. Tam įtakos turėjo reali karo grėsmė Ukrainoje. JAV savo piliečiams, kurie gyvena ir dirba Ukrainoje, liepė išvykti iš šalies. Apie panašius veiksmus pranešė ir Jungtinė Karalystė, kuri iš Ukrainos išsiunčia dalį diplomatų. Po tokių naujienų itin stipriai krito Rusijos akcijų indeksas RTS, kuris yra sudarytas iš 50-ies šalies bendrovių akcijų, prekiaujamų Maskvos vertybinių popierių biržoje.

Europos ekonominiai rodikliai

IHS Markit paskelbė išankstinius sausio mėnesio euro zonos paslaugų ir gamybos sektorių PMI indeksus. Bendro abiejų sektorių IHS Markit Eurozone Composite PMI indekso reikšmė šį mėnesį krito iki 52,4 punktų. Tai 0,9 punkto mažiau nei gruodį. Praėjusį kartą indekso reikšmė žemesnė buvo prieš beveik metus. Didžiausią įtaką bendro indekso kritimui turėjo stiprokai mažėjęs paslaugų sektoriaus aktyvumas. Paslaugų indekso reikšmė šį mėnesį krito į devynių mėnesių žemumas ir sudarė 51,2 punkto. Prie to prisidėjo pastaruoju metu fiksuojami rekordiniai susirgimų skaičiai, dėl kurių kai kurios Europos valstybių vyriausybės buvo priverstos imtis tam tikrų ribojimų atnaujinimo. Tuo tarpu aktyvumas gamybos sektoriuje pranoko lūkesčius ir buvo didžiausias per pastaruosius penkis mėnesius. Sektoriaus indekso reikšmė pakilo iki 59 punktų. Indeksui viršijant 50 punktų lygį, yra traktuojama, jog sektorius auga.

IHS Markit Eurozone Composite PMI indekso pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Remiantis preliminariais duomenimis, Vokietijos ekonomika paskutinį praėjusių metų ketvirtį, lyginant su trečiu, susitraukė 0,7%. Tai daugiau nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi 0,3% sieksiančio nuosmukio. Pandemijos valdymo ribojimai prisidėjo prie šalies ekonomikos aktyvumo mažėjimo. Vartotojai buvo linkę mažiau išlaidauti. Bendrai per visus metus Vokietijos ekonomikos augimas siekė 2,7%. Šalies vyriausybė sumažino šių metų augimo prognozes. Tikimasi, kad bendrasis vidaus produktas augs 3,6%, kai ankstesnėje prognozėje buvo kalbama apie 4,1% siekiantį augimo tempą.

Vokietijos BVP pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Federal Statistical Office

Europos įmonės

Rezultatus paskelbė ir Švedijos telekomunikacijų bendrovė Ericsson. Kompanija per ketvirtą ketvirtį uždirbo 10,08 mlrd. SEK grynojo pelno (962,4 mln. USD). Prieš metus ketvirčio pelnas siekė 7,52 mlrd. SEK, o analitikai tikėjosi, kad jis bus kritęs iki 6,5 mlrd. SEK. Ericsson ketvirčio pardavimai per metus išaugo 2,5% ir pasiekė 71,33 mlrd. SEK, nepaisant pakankamai didelio nuosmukio Kinijos rinkoje. Buvo prognozuojama, kad pardavimai sieks 67,77 mlrd. SEK. Kinijos rinkoje pajamos per metus sumažėjo 1,5 mlrd. SEK. Ericsson prognozuoja, kad šių metų EBITDA marža sudarys 12 – 14%, tiesa, bendrovė tikisi, kad per ateinančius 2 – 3 metus EBTIDA pelningumas išaugs iki 15 – 18%. Už praėjusius metus bendrovės vadovybė pasiūlė išmokėti 2,50 SEK dividendus akcijai.

Vengrijos pigių oro skrydžių bendrovė Wizz Air pranešė ketvirčio rezultatus ir atnaujino prognozes. Wizz Air per trečią savo finansinių metų ketvirtį (baigėsi gruodžio 31d.) patyrė 266,1 mln. EUR nuostolių. Tai daugiau nei dvigubai daugiau nei prieš metus per ketvirtį, kai nuostoliai sudarė 115,9 mln. EUR. Trečio finansinių metų ketvirčio pajamos per metus išaugo nuo 149,9 mln. EUR iki 408,4 mln. EUR. Tam daugiausiai įtakos apdarė gerokai daugiau užpildyti lėktuvai. Tiesa, vidutinės pajamos, tenkančios vienam keleiviui, per metus krito nuo 66,1 EUR iki 52,4 EUR. Wizz Air prognozuoja, kad skrydžių paklausa per pirmus tris šių metų mėnesius bus kritusi dėl kelionių apribojimų neaiškumo, rekordus mušančių naujų užsikrėtimų skaičių. Bendrovė skaičiuoja, kad šio ketvirčio veiklos nuostoliai bus kiek didesni nei praėjusio ketvirčio.

Didžiausias Vokietijos bankas Deutsche Bank praėjusį ketvirtį didino pelną. Bankas uždirbo 315 mln. EUR grynojo pelno. Tai 67% daugiau nei per tris mėnesius prieš metus. 234 mln. EUR pelną padidino mokestinės lengvatos. Analitikai prognozavo, kad jis sudarys 26 mln. EUR. Deutsche Bank pajamos per metus išaugo 8%. Iš viso per praėjusius metus banko grynasis pelnas siekė 2,5 mlrd. EUR. Tai yra daugiausiai nuo 2011 metų. Deutsche Bank planuoja išmokėti pirmus dividendus nuo 2019 metų. Jie sudarys 0,20 EUR akcijai. Šį pusmetį bankas taip pat supirks savų akcijų už 300 mln. EUR. Pasak Deutsche Bank vadovo, bankas šiais metais turėti pasiekti finansinius tikslus. Vienas iš pagrindinių – 8% nuosavo kapitalo grąža. Per pastaruosius dvylika mėnesių banko vertybiniai popieriai pabrango 38%. Deutsche Bank rinkos kapitalizacija šiuo metu sudaro 23,58 mlrd. EUR.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
11:00🟥Išankstinis euro zonos sausio mėn. gamybos sektoriaus PMI59,057,658,0
11:00🟥Išankstinis euro zonos sausio mėn. pasaugų sektoriaus PMI51,251,953,1
16:45🟧Išankstinis JAV sausio mėn. gamybos sektoriaus PMI55,056,957,7
16:45🟧Išankstinis JAV sausio mėn. paslaugų sektoriaus PMI50,954,957,6
Antradienis//
11:00🟧Vokietijos sausio mėn. IFO verslo pasitikėjimo indeksas95,794,694,7
17:00🟧JAV sausio mėn. Conference Board vartotojų pasitikėjimo indeksas113,8111,9115,8
Trečiadienis//
17:00🟥Kanados centrinio banko sprendimas dėl palūkanų<0,25%<0,25%<0,25%
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)2,4 mln.1,0 mln.0,5 mln.
21:00🟥JAV centrinio banko sprendimas dėl palūkanų<0,25%<0,25%<0,25%
Ketvirtadienis
15:30🟧Išankstinis JAV IV ketv. bendrasis vidaus produktas (ketv./ketv., sumetintas x4)6,9%5,3%2,3%
15:30🟧JAV gruodžio mėn. ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai (mėn./mėn.)-0, 9%-0,5%2,6%
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę260 tūkst.260 tūkst.286 tūkst.
Penktadienis
11:00🟨Euro zonos gruodžio mėn. M3 pinigų kiekio pokytis (metinis)6,9%6,8%7,3%
15:30🟥JAV gruodžio mėn. PCE vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,5%0,5%0,5%
17:00🟧Patikslintas JAV sausio mėn. Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas?68,868,8

Įmonių ketvirčio rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
time-after-hoursIBMIT96,26 mlrd.3,293,35
time-pre-marketHalliburton CompanyEnergetika25,40 mlrd.0,340,36
time-after-hoursBrown & Brown, Inc.Draudimas18,25 mlrd.0,380,42
time-after-hoursEquity Lifestyle Properties, Inc.NT14,37 mlrd.0,610,64
Antradienis
time-after-hoursMicrosoft CorporationIT2,27 trln.2,322,48
time-pre-marketJohnson & JohnsonFarmacija438,54 mlrd.2,122,13
time-pre-marketVerizon Communications Inc.Telekomunikacijos224,58 mlrd.1,281,31
time-after-hoursTexas Instruments IncorporatedMikroprocesoriai164,66 mlrd.1,952,27
time-pre-marketAmerican Express CompanyFinansai125,00 mlrd.1,782,18
time-pre-marketGeneral Electric CompanyPramonė110,49 mlrd.0,830,92
Trečiadienis
time-after-hoursTesla, Inc.Automobiliai440,25 mlrd.2,362,54
time-pre-marketAbbott LaboratoriesFarmacija222,89 mlrd.1,171,32
time-after-hoursIntel CorporationMikroprocesoriai218,07 mlrd.0,901,09
time-pre-marketAT&T Inc.Telekomunikacijos194,81 mlrd.0,760,78
time-pre-marketBoeing Company Pramonė127,57 mlrd.-0,14-7,69
Ketvirtadienis
time-after-hoursApple Inc.Elektronika2,88 trln.1,892,10
time-after-hoursVisa Inc.Finansai466,67 mlrd.1,691,81
time-pre-marketMastercard IncorporatedFinansai354,43 mlrd.2,182,35
time-pre-marketComcast CorporationTelekomunikacijos229,95 mlrd.0,730,77
time-pre-marketMcDonald’s CorporationMatinimas190,71 mlrd.2,312,23
Penktadienis
time-pre-marketChevron CorporationEnergetika248,49 mlrd.3,072,56
time-pre-marketCaterpillar, Inc.Pramonė119,91 mlrd.2,232,69
EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.01.21 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.