Savaitės rinkų apžvalga (01.17 – 01.21)

JAV

Praėjusi savaitė investuotojams buvo komplikuota. Visi pagrindiniai JAV indeksai susitraukė per savaitę bent 5 proc. Daugiausiai nukentėjo Nasdaq 100 indeksas (-7,51%), kuris atspindi daugiausiai technologines kompanijas ir Russell 2000 indeksas (-8,05%), kuris reprezentuoja mažesnės kapitalizacijos įmones. Nasdaq 100 nuo aukščiausio taško jau yra pasikoregavęs apie 14% ir tai jau yra laikoma oficialiai korekcija. Tuo tarpu S&P 500 reikšmė jau yra kritusi apie 9%. Kai nuosmukis siekia 20%, korekcija pervadinama į „meškų rinką“ (angl. bear market). Rinkos vis stengiasi įskaičiuoti kokią įtaką gali padaryti įmonių pelnų augimams ateinantiems metams FED palūkanų normų kėlimas, kuris dabar planuojamas 4 kartus per metus ir metų gale planuojama sieks 1 – 1,25 p.b.p. Nepalankiai rinkas veikia ir tai, kad FED jau yra pradėjęs mažinti obligacijų supirkimo programą nuo praėjusių metų gruodžio ir planuojama visai bus sustabdytas iki šių metų kovo.

S&P 500 didesni nei 5% nuosmukiai. Šaltinis: Compound / CharlieBilellio

Šiuo ciklo etapo besikeičiančiu metu vertės akcijoms sekasi geriau nei augimo. Manoma, kad ši tendencija artimiausiu metu turėtų išlikti.

Sektorių grąža pagal metus. Šaltinis: edwardjones.com

Svarbu ir tai, kad jau yra prasidėjęs ketvirto praėjusių metų ketvirčio rezultatų skelbimo sezonas. Šiuo metu finansinėmis ataskaitomis pasidalino dar tik nedidelė dalis bendrovių. Remiantis FactSet duomenimis, iš 4% rezultatus paskelbusių į S&P 500 indeksą įtrauktų bendrovių, 76% pelno akcijai rezultatas (EPS) pranoko analitikų lūkesčius. Pajamų atžvilgiu prognozes kol kas viršijo 90% kompanijų. Bendras vidutinis pelno akcijai metinis augimas praėjusį ketvirtį siekia 21,8%. Jeigu vidurkis nepasikeis, tai jau bus ketvirtas ketvirtis iš eilės, kuomet registruojamas bent 20% siekiantis EPS augimas. Rezultatus pranešusių kompanijų pajamų vidutinis augimas kol kas sudaro 12,9%. Tai yra gerokai daugiau nei pastarųjų 5-ių metų augimo vidurkis, kuris sudaro 6,5%. Didžiausias metinis ketvirčio pardavimų augimas buvo registruotas 2021 metų antrą ketvirtį, kai jis sudarė 25,3% (FactSet duomenys nuo 2008 m.).

JAV Įmonės

Apie didžiausią įmonės istorijoje įsigijimą paskelbė Microsoft. Bendrovė už 68,7 mlrd. USD įsigis vieną didžiausių pasaulyje video žaidimų kūrėjų Activision Blizzard. Už Activision akcijas bus sumokėta po 95 USD. Po tokio įspūdingo dydžio įsigijimo Microsoft taps trečia didžiausia video žaidimų rinkos kompanija po Tencent ir Sony. Activision Blizzard priklauso tokios žaidimų frančizės, kaip Warcraft, Dablo, Call of Duty, Overwatch, Candy Crush. Teisės į šias frančizes taip pat atiteks Microsoft. Planuojama sandorį užbaigti per 2023 finansinius Microsoft metus. Sandoris bus atsiskaitomas grynaisiais pinigais. Praėjusių metų trečio kalendorinio ketvirčio pabaigoje (rugsėjo 30 d.) Microsoft balanso grynųjų pinigų ir jų ekvivalentų vertė siekė 130,61 mlrd. USD.

Stipriai pigo rezultatus paskelbusios Netflix akcijos. Bendrovės rinkos kapitalizacija vien per penktadienį sumažėjo apie 45 mlrd. USD. Kompanija rinkoje prieš skelbiamus rezultatus buvo vertinama 225,68 mlrd. USD. Praėjusio ketvirčio rezultatai atitiko arba net viršijo analitikų lūkesčius, tiesa, itin prastai atrodė pirmo ketvirčio prognozės naujų vartotojų skaičiaus atžvilgiu. Per paskutinį praėjusių metų ketvirtį Netflix sugeneravo 7,71 mlrd. USD siekiančius pardavimus. Tai yra 16% daugiau nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Buvo uždirbta 607 mln. USD grynojo pelno arba 1,33 USD pelno akcijai. Prieš metus grynasis pelnas siekė 542 mln. USD arba 1,19 USD. Analitikai prognozavo, kad pelnas sieks 0,82 USD ir bus sugeneruotos 7,71 mlrd. USD siekiančios pajamos. Per paskutinį praėjusių metų Netflix pritraukė 8,28 mln. vartotojų. Bendrovė pranešė, jog per pirmą šių metų ketvirtį naujų vartotojų skaičius turėtų sudaryti viso labo 2,5 mln. Tai yra gerokai mažiau nei vidutiniškai tikisi analitikai, t.y. 5,8 mln. Bendrovė toliau prognozuoja tolimesnį pajamų augimą. Šio ketvirčio pajamos per metus turėtų būti išaugusios 10,3% iki 7,9 mlrd. USD. Tai būtų rekordiniai ketvirčio pardavimai. Tiesa, Netflix pardavimų augimo tempas jau kurį laiką lėtėja. Praėjusio ketvirčio pajamų augimas tempas buvo lėčiausias nuo 2012 metų.

Praėjusio ketvirčio rezultatais pasidalino investicinis bankas Goldman Sachs. Jie prasilenkė su analitikų lūkesčiais. Bankas per ketvirtą praėjusių metų ketvirtį uždirbo 3,81 mlrd. USD grynojo pelno arba 10,81 USD pelno akcijai. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas siekė 4,36 mlrd. USD arba 12,64 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad bus uždirbta 12,10 USD akcijai. Tiesa, pajamos pranoko prognozes. Banko ketvirčio pardavimai per metus išaugo 8%, t.y. nuo 11,74 iki 12,64 mlrd. USD. Buvo prognozuojama, kad jie sudarys 12,04 mlrd. USD. Investicinės bankininkystės veiklos pardavimai išaugo beveik 0,9 mlrd. USD iki 3,6 mlrd. USD. Tai yra 0,36 mlrd. USD daugiau nei buvo tikimasi. Tam didelę įtaka padarė aktyvi įsigijimų ir susijungimų rinka, bei rekordiškai aktyvus įmonių ėjimas į biržą.

Finansinius rezultatus pranešė Bank of America. Bankas per ketvirtą praėjusių metų ketvirtį uždirbo 0,82 USD pelno akcijai. Tai yra 0,06 USD daugiau nei prognozavo analitikai. Pajamos per metus išaugo 9,8% iki 22,06 mlrd. USD. Buvo prognozuojama, kad ketvirčio pajamos bus 130 mln. USD didesnės. Grynųjų palūkanų pajamos sudarė 11,4 mlrd. USD ir buvo 1,2 mlrd. USD arba 11% didesnės nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Kitos veiklos pajamos išaugo 8% iki 10,7 mlrd. USD. Jas didino rekordinės pajamos gautos iš turto valdymo mokesčių bei investicinės bankininkystės veiklos. Iš banko rezervų blogoms paskoloms per ketvirtį atlaisvinta 851 mln. USD kapitalo. Bank of America saugomų indėlių apimtys per metus išaugo 16% iki 2 trln. USD. Bankas per visus praėjusius metus akcininkams dividendų pavidalų ir vykdydamas savų akcijų supirkimą grąžino 31,7 mlrd. USD. Bank of America akcijų kaina per pastaruosius dvylika mėnesių pakilo 40%. Bankas rinkoje yra vertinamas 385,13 mlrd. USD.

[simple_subscribe_form]

Europa

Pagrindiniai senojo žemyno indeksai taip pat užsidarę žemesnėmis kainomis. Tam įtakos turėjo didėjanti tikimybė, kad ECB taip pat pradės kelti palūkanų normas dar šiais metais ir sustiprėjusi geopolitinė įtampa dėl Ukrainos.

Europos ekonominiai rodikliai

Stipriai pagerėjo Vokietijos investuotojų nuotaikos. Buvo paskelbtas ZEW instituto ekonomikos lūkesčių (pasitikėjimo) indeksas. Šį mėnesį jo reikšmė šoktelėjo iki 51,7 punkto. Tai yra 22,6 punkto daugiau nei gruodį. Ekonomistai prognozavo, kad indekso reikšmė sieks 32,2 punkto. Investuotojai nusiteikę pozityviausiai nuo praėjusių metų liepos. Tikimasi, kad per ateinančius šešis mėnesius ekonomikos augimo tempas ženkliai paspartės, ypač į vartotojus ir eksportą orientuotų sektorių atžvilgiu. Investuotojai taip pat prognozuoja, jog naujų Covid-19 atvejų skaičius artėjančios vasaros pradžioje jau bus stipriai sumažėjęs.

Vokietijos ZEW instituto pasitikėjimo ekonomika indeksas. Šaltinis: tradingeconomics.com /

Jungtinėje Karalystėje gruodį infliacija pasiekė aukščiausią lygį nuo 1992 metų. Metinis vartotojų kainų indekso augimo tempas šalyje pakilo iki 5,4%. Tai yra 0,3 procentinio punkto daugiau nei lapkritį ir 0,2 procentinio punkto daugiau nei prognozuota. Praėjusį mėnesį Jungtinėje Karalystėje buvo registruotas 4,2% metinis maisto ir ne alkoholinių gėrimų produktų kainų augimas, kaip lapkritį jis sudarė 2,5%.

Metinės infliacijos pokyčiai Junginėje Karalystėje. Šaltinis: tradingeconomics.com / Office for National Statistics

Eurostat paskelbė patikslintus infliacijos duomenis. Euro zonoje metinė infliacija gruodį išaugo iki 5%. Tai yra 0,1 procentinio punkto daugiau nei lapkritį. Europos Sąjungoje praėjusį mėnesį inflacija sudarė 5,3%. Palyginimui, 2020 metų gruodį euro zonoje infliacija dar buvo neigiama (-0,3%), o ES siekė 0,3%. Didžiausias metinis vartotojų kainų augimo tempas tarp Europos Sąjungos valstybių buvo registruotas Estijoje (12,0%), Lietuvoje (10,7%) ir Lenkijoje (8,0%). Žemiausia infliacija fiksuota Maltoje (2,6%), Portugalijoje (2,8%), Suomijoje (3,2%).

Metiniai infliacijos lygiai ES valstybėse 2021 m. gruodžio mėn. Šaltinis: Eurostat

Stiprokai su lūkesčiais prasilenkė Jungtinės Karalystės mažmenininkų rezultatai. Gruodžio mėnesį, lyginant su lapkričiu, mažmeninės prekybos apimtys šalyje, lyginant su lapkričiu, krito 3,7%. Tai didžiausias mėnesinis nuosmukis nuo praėjusių metų sausio mėnesio. Prie to prisidėjo pradėjęs sparčiai plisti omciron viruso variantas. Šalies vartotojai taip pat pastebimai anksčiau nei įprasta pradėjo ruoštis žiemos šventėms. Rezultatas gerokai blogesnis nei buvo prognozuojama. Ekonomistų skaičiavimais neigiamas pokytis turėjo siekti 0,6%. Tiesa, gruodis bendro visų metų augimo stipriai nesugadino. Mažmeninės prekybos apyvarta Jungtinėje Karalystėje praėjusiais metais paaugo 5,1%. Tai buvo didžiausias metinis pokytis nuo 2004 metų.

Europos įmonės

Vokietijos kompanijos Volkswagen ir Bosh paskelbė apie pasirašytą susitarimą dėl bendros įmonės įkūrimo kuri tiektų įrangą ir reikalingas medžiagas baterijų gamykloms. Pasak Volkswagen valdybos nario T. Schmall, Europa, kaip regionas, šiuo metu turi galimybę tapti pasaulio elektromobilių baterijų gamybos centru. Abi kompanijos sieks sukurti lokalizuotą regiono baterijų gamybos grandinę, kuri patenkins Europos e-mobilumo poreikius. Volkswagen grupė per praėjusius metais iš viso pardavė 452,9 tūkst. baterijomis varomų automobilių. Tai yra 95,5% daugiau nei 2020 metais. Iš jų Volkswagen prekės ženklo pardavimai sudarė 263,2 tūkst., Audi – 81,9 tūkst., Skoda – 49,1 tūkst. Daugiausiai baterijomis varomų automobilių Volkswagen pardavė Europoje, t.y. 310,4 tūkst. Jų apimtys per metus išaugo 61,9%. Kinijoje pardavimai sudarė 92,7 tūkst. (319,5% metinis augimas), o JAV – 37,2 tūkst. (200,2% metinis augimas).

Kitos rinkos

Kinijai praėjusią savaitę sekėsi geriausiai. Pagrindiniai indeksai kilo dėl vyriausybės priimtų sprendimų skatinti monetarinę politiką priešingai nei tai daro ar  planuoja daryti kitos pagrindinės ekonomikos. Taip pat buvo skirta ir papildoma parama nekilnojamojo turto sektoriui, kuris pastaruosius mėnesius buvo susidūręs su sunkumais.

Ekonominiai rodikliai ir kiti įvykiai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
Nedarbo diena JAV (Martin Luther King) – JAV akcijų biržos uždarytos
04:00🟥Kinijos IV ketv. bendrasis vidaus produktas (metinis pokytis)4,0%3,3%4,9%
04:00🟧Kinijos gruodžio mėn. mažmenininkų pardavimai (metinis pokytis)1,7%3,8%3,9%
04:00🟧Kinijos gruodžio mėn. pramonės produkcijos indeksas (metinis pokytis)4,3%3,7%3,8%
Antradienis//
06:00🟥Japonijos centrinio banko sprendimas dėl palūkanų-0,10%-0,10%-0,10%
09:00🟨Jungtinės Karalystės lapkričio mėn. nedarbo lygis4,2%4,2%4,2%
12:00🟧Vokietijos sausio mėn. ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas51,732,229,9
15:30🟧JAV sausio mėn. Niujorko gamybos sektoriaus indeksas-0,725,031,9
Trečiadienis//
09:00🟧Patikslintas Vokietijos gruodžio mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,5%0,5%0,5%
09:00🟥Jungtinės Karalystės gruodžio mėn. vartotojų kainų indeksas (metinis pokytis)5,4%5,2%5,1%
15:30🟧JAV gruodžio mėn. išduoti gyv. namų statybos leidimai (sumetinta, x12)1,87 mln.1,71 mln.1,71 mln.
15:30🟧JAV gruodžio mėn. pradėti statyti gyv. namai (sumetinta, x12)1,70 mln.1,65 mln.1,68 mln.
Ketvirtadienis
12:00🟧Patikslintas euro zonos gruodžio mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)5,0%5,0%5,0%
14:30🟨Praėjusio ECB posėdžio ataskaita
15:30🟧JAV bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę286 tūkst.221 tūkst.230 tūkst.
18:00🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę (bareliais)0,5 mln.-2,1 mln.-4,6 mln.
Penktadienis
09:00🟨Jungtinės Karalystės gruodžio mėn. mažmenininkų pardavimai (mėn./mėn.)-3,7%-0,6%1,4%

Įmonių ketvirčio rezultatai

KompanijaIndustrijaRinkos kapitalizacija*EPS prognozėEPS rezultatas
Pirmadienis
Antradienis
time-pre-marketThe Charles Schwab CorporationFinansai176,54 mlrd.0,870,86
time-pre-marketGoldman Sachs Group, IncFinansai130,36 mlrd.12,1010,81
time-pre-marketPNC Financial Services Group, Inc.Finansai95,71 mlrd.3,613,68
time-pre-marketTruist Financial CorporationFinansai89,13 mlrd.1,261,38
time-pre-marketThe Bank Of New York Mellon CorporationFinansai52,56 mlrd.1,021,04
Trečiadienis
time-pre-marketUnitedHealth Group IncorporatedDraudimas440,25 mlrd.4,304,48
time-pre-marketBank of America CorporationFinansai420,66 mlrd.0,760,82
time-pre-marketProcter & Gamble CompanyKasdienio vartojimo prekės383,05 mlrd.1,651,66
time-pre-marketMorgan StanleyFinansai184,02 mlrd.1,942,01
time-pre-marketPrologis, Inc.Nekilnojamas turtas113,27 mlrd.1,101,12
Ketvirtadienis
time-after-hoursNetflix, Inc.Vaizdo transliacijos229,98 mlrd.0,821 ,33
time-pre-marketUnion Pacific CorporationLogistika159,18 mlrd.2,602,66
time-pre-marketIntuitive Surgical, Inc.Medicinos prietaisai111,89 mlrd.1,281,30
time-after-hoursCSX CorporationLogistika81,50 mlrd.0,420,42
time-after-hoursSVB Financial GroupFinansai41,76 mlrd.6,296,22
Penktadienis
time-pre-marketSchlumberger N.V.Energetika50,73 mlrd.0,390,42
time-pre-marketIHS Markit Ltd.Finansai49,01 mlrd.0,710,85

EPS (Earnings per share) – pelnas akcijai;
*2022.01.16 duomenys

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.