Metų pradžia pasižymėjo išpardavimu | Savaitės rinkų apžvalga (01.01 – 01.05)

JAV

Metų pradžia pasaulio akcijų rinkose buvo pažymėta išsipardavimu. Stipriausiai smuko technologijų sektoriaus bendrovių akcijos. Pagrindinis JAV indeksas S&P 500 praėjusią savaitę traukėsi 1,6%, tuo tarpu Nasdaq 100 indekso reikšmė traukėsi  3.7%. Išsiskyrė beveik 6% pigusios Apple akcijos dėl blogų naujienų (analitikai sumažino reitingus + NYT pateikta antimonopolinių ieškinių ataskaita). Bendrai technologinės kompanijos traukėsi, o „Magnificent 7“ bendrai sumažino savo rinkos kapitalizaciją daugiau nei 400 mlrd. USD. Įdomu tai, kad investuotojai didino pozicijas į sektorius, kurie atsiliko 2023 m., įskaitant komunalines paslaugas, energetiką, finansai, pirmo būtinumo vartojimo prekės ir sveikatos sektorius.

Praėjusios savaitės akcijų traukimuisi nepadėjo ir FED ataskaita, per kurį visi atstovai sutarė, kad palūkanų normų mažinimas šiais metais yra tikėtinas, tiesa, neaišku, kaip sparčiai tai bus daroma. Šiuo metu rinkoje prognozuojama, kad palūkanų normos JAV iki metų pabaigos bus sumažintos iki 3,75 – 4% lygio.

Praėjusią savaitę galimi kritimai ir dėl to, kad 2023 m. baigėsi  stipriu daugelio turto klasių kilimo išskyrus žaliavos. Tuo tarpu didelės kapitalizacijos technologijų įmonės buvo nepralenkiamos. „Magnificent 7“ (Amazon, Apple, Alphabet, Meta, Microsoft, NVIDIA ir Tesla) buvo atsakingi už 90 % S&P 500 kilimo. Priežastis – inovacijos, susijusios su dirbtiniu intelektu, užėmė svarbiausią vietą ir pritraukė investuotojus.

Obligacijos išgyveno dar vienus permainingus metus, tačiau per pastaruosius du mėnesius grįžo su kaupu ir vis dar siūlo patrauklias palūkanas bei galimą tolimesnį potencialą dėl skaičiuojamų tikimybių, kad artimiausiu metu palūkanų normos gali būti pradėtos mažinti. Kokios šiuo metu obligacijas galite įsigyti teiraukitės kontaktais puslapio spačioje.

Įdomu ir tai, 2023 m. buvo pirmieji metai nuo 2012 m., kai S&P 500 indeksas nepasiekė visų laikų rekordo.

truputėli statistikos ko galime laukti sekančiais metais kai S&P 500 per metus pakyla daugiau nei 20%. Nuo 1950 m. 16 iš 20 buvusių atvejų (t.y. 80%) sekančius metus rezultatas būdavo teigiamas (vidutiniškai siekdavo apie 10%).  Visgi, remiantis statistiniais duomenimis, sunku tikėtis kad rezultatas 2024 m. gali būti geresnis nei šių metų. Taip buvo tik kartą, t.y. 1996 m., kai indeksas kilęs 20,3% sekančiais metais sugebėjo kilti dar daugiau, t.y. 31%.

JAV ekonominiai rodikliai

Praėjusią savaitę daugiausiai dėmesio sulaukė paskelbti JAV darbo rinkos rodikliai. Praėjusį mėnesį didžiausioje pasaulio ekonomikoje buvo sukurta daugiau naujų darbo vietų nei laukta. Iš viso jų skaičius sudarė 216 tūkst. Ekonomistai prognozavo, kad bus sukurta beveik 50 tūkst. darbo vietų mažiau. Lapkritį sukurtų naujų darbo vietų skaičius, kuris buvo pakoreguotas, lyginant su anksčiau skelbtais duomenimis, sudarė 170 tūkst. Bendras nedarbas šalyje praėjusį mėnesį, lyginant su lapkričiu, nepasikeitė ir sudarė 3,7%. Buvo prognozuojama, kad nedarbo lygis išaugs iki 3,8%.

JAV gruodžio mėnesio darbo rinkos duomenys. Šaltinis: Bureau of Labor Statistics

JAV Įmonės

Barclays analitikai sumažino tikslinę rekomendacinę Apple akcijų kainą iki 160 USD. Vakar biržos uždarymo metu už Apple akcijas buvo mokama po 185,64 USD. Jungtinės Karalystės banko analitikai atkreipė dėmesį į ne tokius stiprius iPhone 15 pardavimus, ypač Kinijos rinkoje. Jų vertinimu, ne taip optimistiškai nuteikia ir Apple paslaugų verslo perspektyvos. Apple akcijų kaina krito į pastarojo mėnesio žemumas. Bendrovė šiuo metu rinkoje yra vertinama apie 2,9 trln. USD. Remiantis Tipranks duomenimis, iš 31 bendrovę oficialiai sekančio analitiko, 23 rekomenduoja Apple akcijas „pirkti”, 7 – „laikyti”, 1 – „parduoti”. Tikslinė rekomendacinė akcijos kaina siekia 203,04 USD

 [simple_subscribe_form]

Europa

Europos regiono indeksai praėjusius metus, kaip ir JAV, užbaigė fiksuodami teigiamus pokyčius. Ekonomistai šiais metais tikisi toliau smuksiančios infliacijos ir nedidelio ekonomikos augimo. ECB prognozuoja, kad infliacija euro zonoje šiais metais trauksis iki 2,7%. Praėjusių metų rugsėjį buvo prognozuojama, kad infliacijos lygis kitais metais regione sudarys 3,2%. ECB vertinimu, metinė infliacija 2025 metais kris iki 2,1%. Šiais metais euro zonos valstybių bloko bendrasis vidaus produktas, lyginant su praėjusiais, turėtų būti bendrai 0,8% didesnis. ECB vertinimu, augimo tempas kitais metais gerokai paspertės ir sudarys 1,5%.

Euro zonos BVP pokyčiai ir prognozės. Šaltinis: ECB

Europa ekonominiai rodikliai

Vokietijoje buvo paskelbti preliminarūs gruodžio mėnesio infliacijos rodikliai. Didžiausioje Europos žemyno ekonomikoje metinė infliacija praėjusį mėnesį išaugo iki 3,7%. Lapkritį metinis infliacijos lygis šalyje sudarė 3,2% ir buvo kritęs į pastarųjų dviejų metų žemumas. Preliminarūs duomeny s atitinko ekonomistų prognozes. Energijos išteklių kainos per metus Vokietijoje gruodžio mėnesį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo 4,1%, kai lapkritį buvo registruotas 4,5% nusomukis. Maisto produktai pabrango 4,5%. Mėnesį prieš jų metinis kainų pokytis siekė 5,5%. Paslaugos brango 3,2%. Po paskelbtų duomenų į viršų stipriau kilo šalių vyriausybių obligacijų pajamingumai. 10-es metų Vokietijos obligacijų pajamingumas šoktelėjo aukščiau 2,1%, nors dar praėjusią savaitę buvo kritęs žemiau 1,9%.

Infliacijos augimas taip pat buvo registruotas ir Prancūzijoje. Šalyje gruodį metinė infliacija, lyginant su lapkričiu, padidėjo 0,2 proc. punkto iki 3,7%. Ekonomistai laukė kiek didesnio pakilimo aukštyn, t.y. 3,8%. Prancūzijoje energijos išteklių kainos per metus pakilo 5,6%. Paslaugos brango 3,1%. Maisto produktų kainos didėjo 7,1% (lapkritį – 7,7%). Rytoj bus skelbiami ir išankstiniai bendri euro zonos valstybių infliacijos duomenys. Ekonomistai prognozuoja, kad metinis infliacijos lygis euro zonoje praėjusį mėnesį siekė 3% ir, lyginant su lapkričiu, išaugo 0,6 proc. punkto.

Nuvylė situacija Vokietijos mažmeninės prekybos sektoriuje. Paskelbta, jog šalies mažmenininkų pardavimų apimtys praėjusių metų lapkritį, lyginant su spaliu, traukėsi 2,5%. Ekonomistai prognozavo mažmeninės prekybos apyvartos nuosmukį, tačiau gerokai mažesnį, t.y. siekiantį 0,5%. Spalį pardavimai atitinkamai augo 1,3%. Mažmeninės prekybos susitraukimas lapkritį buvo didžiausias nuo 2022 metų balandžio. Maisto parduotuvių apyvartos apimtys traukėsi 0,5%. Ne maisto produktų prekyba traukėsi 3,6%.

Investicinio portfelio formavimas

Siūlome sudalyvauti viename iš mūsų nemokamų video seminarų „INVESTICINIO PORTFELIO FORMAVIMAS“. Registraciją ir platesnę informaciją apie seminarą rasite čia.

fxcm

Domitės investavimu ir susiduriate su klausimais formuojant asmeninį investicinį portfelį? Seminare supažindinsime su Myriad capital investavimo platforma, kurios pagalba galima susikurti savo finansinių priemonių portfelį.

Seminaro metu bus daromas video įrašas, kuris pasieks užsiregistravusius sekančią dieną. Seminarai organizuojami nuotoliniu būdu ir yra nemokami. Būtina išankstinė registracija. Būtina išankstinė registracija, kurią rasite čia.

Ekonominiai rodikliai

Laikas///////RodiklisRezultatasPrognozė///Ankstesnis
Pirmadienis//
Antradienis//
11:00🟧Euro zonos lapkričio mėn. M3 pinigų kiekio pokytis (metinis pokytis)-0,9%-1,0%-1,0%
Trečiadienis//
17:00🟧JAV gruodžio mėn. ISM gamybos PMI indeksas47,447,246,7
21:00Praėjusio FED posėdžio ataskaita
Ketvirtadienis
12:00🟥Preliminarus Vokietijos gruodžio mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)0,1%0,2%-0,2%
15:15🟥JAV gruodžio mėn. ADP duomenys apie sukurtas naujo darbo vietas privačiame sektoriuje164 tūkst.127 tūkst.103 tūkst.
15:30🟧JAV naujų bedarbių paraiškos per praėjusią savaitę202 tūkst.210 tūkst.218 tūkst.
17:30🟧JAV naftos atsargų pokyčiai per praėjusią savaitę-5,5 mln.-3,2 mln.-7,1 mln.
Penktadienis
12:00🟧Preliminarus euro zonos gruodžio mėn. vartotojų kainų indeksas (mėn./mėn.)2,9%3,0%2,4%
15:30🟥JAV gruodžio mėn. sukurtos darbo vietos, išsk. žemės ūkio sektorių216 tūkst.168 tūkst.199 tūkst.
15:30🟥JAV gruodžio mėn. nedarbo lygis3,7%3,8%3,7%
15:30🟥JAV gruodžio mėn. vidutinio darbo užmokesčio pokytis (mėn./mėn.)0,4%0,3%0,3%

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai