JAV rinkų priešprekybinė apžvalga 2018-12-03

Naujienos dėl prekybos susitarimų tarp JAV ir Kinijos stiprokai brangina akcijas ir kitas turto klases. Tarp jų išsiskiria šoktelėjusi naftos kaina.

Praėjusi savaitė JAV buvo viena geriausių per pastaruosius septynis metus. S&P 500 fiksavo 4,9% prieaugį. Dow Jones šoktelėjo apie 5,2%, o Nasdaq 5,6%. Atrodo, kad ši savaitė taip pat bus išties nebloga. JAV akcijos priešprekybinėje sesijoje stiprokai brangsta. Prie to labiausiai prisideda geros naujienos iš savaitgalį vykusio G20 valstybių susitikimo Argentinoje. JAV ir Kinijos prezidentams pavyko susitarti, jog naujų tarifų įvedimas importuojamoms prekėms, kuris turėjo įvykti sausio 1 dieną, bus atidedamas 90 dienų. Per šį laikotarpį toliau bus vykdomos rimtos derybos, kuriose bus siekiama rasti galutinius sprendimus dėl tų pačių tarifų ir JAV intelektualinės nuosavybės saugumo. Kinija taip pat savo ruožtu pažadėjo pirkti daugiau agrokultūros, energetikos ir kitų prekių iš JAV. Vakar vėlai vakare D. Trumpas paskyroje Twitter patvirtino, jog Kinija sutiko panaikinti importo tarifus įvežamiems automobiliams iš JAV. Tarifai šiuo metu siekia 40%. 2017 metais JAV į Kiniją įvežė apie 250 tūkst. automobilių, kurių vertė siekia apie 10,5 mlrd. USD. Jeigu per nustatytą 90 dienų laikotarpį abiem valstybėms nepavyks susitarti JAV padidins dabartinius 10% siekiančius tarifus iki 25%. Atkreipiame dėmesį, kad Niujorko ir Nasdaq akcijų biržose trečiadienį prekyba nevyks. D. Trumpas paskelbė šią dieną savaitgalį mirusio buvusio šalies prezidento G. H. W. Busho atminimo diena.

Azijos biržose šiandien taip pat dominavo pirkėjai. Pagrindiniai regiono indeksai stiprokai šoktelėjo į viršų. Nikkei 225 fiksavo 1% prieaugį. Brango elektronikos sektoriaus bendrovių akcijos. Taip pat su laivininkyste susijusių kompanijų vertybiniai popieriai (Mitsui O.S.K. Lines). Kinijos indeksai šoktelėjo dar ženkliau. Šanchajuje ir Honkonge akcijos brango daugiau nei po 2,5%. Daug dėmesio sulaukė technologijų bendrovė Tencent Music bendrovė, kuri paskelbė detalesnę informaciją apie būsimąjį pirminį viešąjį kompanijos akcijų platinimą (IPO). Akcijų platinimo kaina turėtų siekti 13 – 15 USD, o pagal tai kompanijos vertė bus apie 1,23 mlrd. USD. Akcijos bus kotiruojamos ir Niujorko akcijų biržoje su trumpiniu TME.

Europos investuotojų nuotaikos taip pat atspindi bendras pasaulines tendencijas. Akcijos čia taip pat stiprokai brangsta. Šiek tiek papildomo pozityvumo suteikė ir Jungtinės Karalystės paskelbtas gamybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indeksas. Jo reikšmė praėjusį mėnesį buvo ženkliai geresnė nei spalį bei pranoko lūkesčius. Tai indikuoja apie sektoriaus plėtrą, tiesa, vertinant istorinius duomenis, augimas yra sulėtėjęs iki pastarųjų dvejų metų žemumų. Lapkritį buvo fiksuotas didesnis naujų darbo vietų gamyboje augimas, o tai taip pat atspindi ir bendrą gamybos plėtrą. Palyginimui Italijoje šis sektorius jau antrą mėnesį iš eilės traukiasi. Geriau situacija atrodo Prancūzijoje, Vokietijoje, tiesa, analogiškų indeksų reikšmės yra mažesnės nei JK. Didžiausia JK vaistų gamintoja GlaxoSmithKline pranešė, jog įsigys JAV vaistų nuo vėžio gamintoją Tesaro. Už vieną akcija bus sumokėta 75 USD, o tai 110% daugiau nei pastarųjų 30 dienų kainos vidurkis.

Naftos kaina šiandien itin stipriai šoktelėjo į viršų. Vienu metu pokytis viršijo ir 5%. Prie to prisidėjo G20 valstybių susitikimas, kuriame Kinija prižadėjo importuoti daugiau prekių iš JAV, tarp kurių buvo paminėti ir energetikos produktai. Kataras pranešė, jog nuo sausio 1 dienos pasitrauks iš OPEC kartelio. Šalis šiai organizacijai priklausė nuo 1961 metų. Tiesa, ji yra tik vienuolikta valstybė tarp narių pagal išgaunamą naftos kiekį, kuris siekia apie 0,61 mln. Barelių per dieną. Pasak šalies energetikos ministro S. al-Kaabi, tokios gavybos apimtys bendrai kainai didelės įtakos padaryti negali, tad norima koncentruotis į savo gamtinių dujų sektorių. Kataras yra didžiausias suskystintų dujų eksportuotojas pasaulyje. Šią savaitę vyks OPEC susitikimas Vienoje, kurio metu turėtų būti sprendžiama dėl gavybos apimties reguliavimo tarp kartelio narių. Tuo tarpu Rusijos prezidentas V. Putinas savaitgalį patvirtino, kad su S. Arabija buvo susitarta dėl tolimesnio bendradarbiavimo nustatant gavybos apimtis.

Šiandien JAV skelbs gamybos sektoriaus indeksą. Rytoj JK bus paviešintas statybos sektoriaus indeksas. Savaitės viduryje galėsime įvertinti JK paslaugų ir JAV ne gamybos sektoriaus indeksus. Taip pat vieną iš JAV darbo rinkos rodiklių. Ketvirtadienį vyks OPEC kartelio susitikimas Vienoje. Savaitės pabaigoje JAV bus skelbiami svarbūs darbo rinkos duomenys ir preliminarus Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indeksas.