Savaitės rinkų apžvalga (07.26 – 07.30)

2021-08-01

JAV

Praėjusią savaitę daugiausiai dėmesio susilaukė Kinijos ir Honkongo biržose sukelti neramumai dėl toliau Kinijos reguliuojančių institucijų taikytinų priemonių prieš didžiąsias bendroves. Pristatyti įvairūs ribojimai ir privataus mokymosi paslaugas teikiančioms bendrovėms, kaip TAL Education, New Oriental Education and Technology ir kt. Remiantis CNBC duomenimis, šioje srityje veikiančioms kompanijoms uždrausta pritraukti investicijas vykdant pirminius viešus akcijų siūlymus, taip pat ribojamos ir užsienio kapitalo investicijos (plačiau apie tai skaitykite čia). Tai neigiamai paveikė ir pagrindinius JAV indeksus. Investuotojų akiratyje taip pat buvo ir FED  posėdis bei bendrovių skelbiami ketvirčio rezultatai.

FED posėdžio metu teigė jog užimtumo rodikliai dar neatsistatė į prieš pandeminį lygį, o infliacija laikoma kaip laikinu veiksniu, kuris laikui bėgant turi normalizuotis. Tolimesnė ekonomikos pažanga ir galimas obligacijų supirkimo programos mažinimas bus vertinami artimiausiuose FED posėdžiuose. Kokią tai įtaką gali padaryti finansų rinkoms plačiau skaitykite čia.

Tuo tarpu Tarptautinis valiutos fondas (IMF) atnaujino pasaulio ekonomikos prognozes. Prognozuojama, kad pasaulio bendrasis vidaus produktas šiais metais augs 6%, o kitais metais augimas sulėtės iki 4,9%. Nors liepos mėnesio prognozė nesikeitė nuo balandį skelbtos ataskaitos, šiek tiek pablogintos prognozės dėl besivystančių rinkų perspektyvų. Tuo tarpu išsivysčiusių šalių ekonomikos turėtų augti dar sparčiau nei buvo prognozuojama anksčiau. Skaičiuojama, kad išsivysčiusių rinkų šalių bendras ekonomikų augimas šiais metais sieks 5,6%, o kitais metais sudarys 4,4%. Net ir kiek sumažinus lūkesčius, besivystančių rinkų augimas turėtų išlikti didesnis nei išsivysčiusių valstybių. Atitinkamai besivystančioms rinkoms prognozuojamas 6,3% augimas šiais metais, o 2022 metais – 5,2%.

Vertinant pavienių regionų perspektyvas, didžiausiai pasaulio ekonomikai JAV šiais metais prognozuojamas 7% augimas, kurio tempas kitais metais turėtų sulėtėti iki 4,9%. Euro zonos BVP šiais metais turėtų augti 4,6%, o kitais – 4,3%. Kinijos ekonomikos augimas, tikimasi, kad 2021 m. sudarys 8,1%, o kitais sulėtės iki 5,7%. Indijos atitinkamai 9,5% ir 8,5%.

JAV ekonominiai rodikliai

JAV ekonomikos augimo tempas praėjusį ketvirtį nebuvo toks spartus, kaip buvo tikimasi. Remiantis paskelbtais išankstiniais duomenimis, šalies BVP per antrą ketvirtį, lyginant su pirmu ketvirčiu, augo 6,5% sumetintu tempu (padaugintu iš 4). Ekonomistai prognozavo, jog augimas sieks 8,5%. Per ketvirtį 11,8% augo vartojimo apimtys. Didžiausias augimas registruotas paslaugų sektoriuje – vakcinuoti amerikiečiai buvo linkę daugiau keliauti ir užsiimti veikla, kuri buvo suvaržyta karantino metu. Šalies eksporto apimtys išaugo 6%, o importas padidėjo 7,8%. Tuo tarpu federalinės valstybės išlaidos krito 10,4%.

JAV BVP augimo pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / U. S. Bureau of Economic Analysis

JAV Įmonės

Stipriau žemyn smuko pingančios Amazon akcijos. Bendrovė išsiskiria didžiule rinkos kapitalizacija, kuri šiuo metu viršija 1,5 trln. USD. Toks dydis daro itin didelę įtaką visai rinkai. Amazon „svoris“ tarp visų S&P 500 komponentų siekia 4,12%. Amazon per praėjusį ketvirtį uždirbo 7,78 mlrd. USD pelno arba 15,12 USD pelno akcijai. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas akcijai siekė 10,30 USD. Pajamos išaugo nuo 88,9 mlrd. USD iki 113,1 mlrd. USD. Augimas, kaip tokio dydžio bendrovei, toliau išlieka įspūdingas, tačiau pardavimų rezultatai nepateisino analitikų lūkesčių. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai praėjusį ketvirtį sudarė 12,28 USD ir buvo sugeneruoti 115,42 mlrd. USD siekiančios pajamos. Bendras metinis pajamų augimą sudarė 27%, kai per paskutinius ketvirčius pajamos augdavo po daugiau nei 40%.

Viena populiariausių tarp JAV mažmeninių investuotojų mobili prekybos ir investicijų valdymo platforma Robinhood įkainavo akcijas per šiuo metu vykdomą pirminį viešąjį platinimą (IPO). Akcijų platinimas vykdytas 38 – 42 USD kaina. Nuspręsta, jog akcijos galiausiai bus parduotos po 38 USD. Iš viso pasiūlyta 55 mln. akcijų. Tokiu būdu bendrovė pritrauks 1,89 mlrd. USD kapitalo. Didžioji dalis jo bus skirta kompanijos plėtrai, tiesa, dalis atiteks ir bendrovės įkūrėjams, kurie pardavė jiems priklausančių akcijų. Robinhood įkūrėjai V. Tenev ir B. Batt pardavė po 1,25 mln. jiems priklausančių akcijų. Bendrai Robinhood įkainotas 26,74 USD mlrd. kapitalizaciją. Tai daugiau nei dvigubai daugiau nei per paskutinį privataus kapitalo finansavimo etapą, kurio metu Robinhood vertė siekė 12 mlrd. USD. Kompanijos akcijoms suteiktas HOOD trumpinys. Jomis pradėta prekiauti 29 d. Nasdaq biržoje.

General Electric paskelbti rezultatai pranoko lūkesčius. Pramonės įmonių konglomeratas per praėjusį ketvirtį uždirbo 0,05 USD pakoreguoto pelno akcijai. Prieš metus per ketvirtį nuostoliai sudarė 0,14 USD, o analitikai tikėjosi 0,03 USD. GE pardavimai per metus išaugo 9% iki 18,28 mlrd. USD. Buvo prognozuojama, kad jie sudarys 18,14 mlrd. USD. Stipriai išaugo atsinaujinančios energetikos pardavimai, kurių augimas siekė 16% ir sudarė 4,05 mlrd. USD. Analitikai tikėjosi, kad jie sudarys 3,87 mlrd. USD.

Pfizer paskelbė, jog per antrą metų ketvirtį parduotos vakcinos pajamos siekė 7,8 mlrd. USD. Bendrovė prognozuoja, kad visų šių metų vakcinos pardavimai turėtų sudaryti 33,5 mlrd. USD, kai anksčiau buvo prognozuota, kad sieks 26 mlrd. USD. Tam įtakos turi plintanti Covid-19 delta atmaina, dėl kurios jau sprendžiama ar vakcinuotiems žmonėms reikės papildomo skiepo. Bendrai per ketvirtį Pfizer sugeneravo 18,98 mlrd. USD siekiančius pardavimus ir uždirbo 1,07 USD pelno akcijai. Analitikai prognozavo, kad pajamos sudarė 18,74 mrld. USD, o pelnas, tenkantis akcijai, siekė 0,97 USD. Pfizer prognozuoja, kad bendras šių metų pelnas akcijai sudarys 3,95 – 4,05 USD (anksčiau buvo tikimasi 3,55 -3,65 USD), o pajamos sieks 78 – 80 mlrd. USD (anksčiau – 70,5 – 72,5 mlrd. USD). Bendrovė tikisi, jog jos vakcinai JAV bus suteiktas galutinis patvirtinimas iki kitų metų vasario. Pfizer akcijos nuo metų pradžios pabrango apie 17%.

Lėktuvų gamintoja Boeing nustebino praėjusį ketvirtį sugebėjusi dirbti pelningai. Prie to prisidėjo rinkoje kiek atsigavusi lėktuvų paklausa. Boeing pakoreguotas pelnas akcijai praėjusį ketvirtį siekė 0,40 USD. Iš viso uždirbta 567 mln. USD pelno, kai prieš metus per tą patį laikotarpį nuostoliai sudarė 2,96 mlrd. USD. Pajamos išaugo 44% iki 17 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad ketvirtis bus nuostolingas. Remiantis jų analize, nuostoliai turėjo siekti 0,83 USD akcijai, o pajamos sudaryti 16,54 mlrd. USD.

Exxon Mobil praėjęs ketvirtis buvo sėkmingas. Bendrovė, po prieš metus per ketvirtį patirto 1,08 mlrd. USD nuostolio, uždirbo 4,69 mlrd. USD pelno arba 1,10 USD pelno akcijai. Pajamos per metus šoktelėjo net 108% ir pasiekė 67,74 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sudarys 1,01 USD, o sugeneruoti pardavimai – 64,64 mlrd. USD. Exxon Mobil akcijos nuo metų pradžios yra pabrangusios apie 40%. Chevron savo ruožtu taip pat pranešė lūkesčius viršijusius rezultatus. Kompanija uždirbo 3,08 mlrd. USD arba 1,60 USD pelno akcijai. Pajamos išaugo nuo 13,49 mlrd. USD prieš metus iki 37,60 mlrd. USD praėjusį ketvirtį. Buvo prognozuojama, kad pardavimai sudarys 36,33 mlrd. USD, o pelnas akcijai sieks 1,54 USD. Chevron dėl pagerėjusių rezultatų taip pat paskelbė, jog nuo kito ketvirčio vėl pradės vykdyti savų akcijų supirkimus, kurių apimtys per metus sieks 2 – 3 mlrd. USD. Chevron akcijų kaina šiais metais pakilusios apie 20%.

Europa

Senajame žemyne praėjusią savaitę investuotojų nuotaikos buvo kiek geresnės nei JAV. Optimizmo investuotojams kėlė įmonių ketvirčio skelbiami rezultatai, kurie buvo geresni nepaisant plintančios delta Covid-19 atmainos. Visgi, didesnis kintamumas buvo jaučiamas ir Europos pagrindiniuose indeksuose dėl Kinijos ir Honkongo biržose sukeltų neramumų. Plačiau apie Kinijoje susiklosčiusią situaciją skaitykite čia.

Europos ekonominiai rodikliai

Remiantis paskelbtais išankstiniais Eurostat duomenimis, euro zonos ekonomikos augimas per praėjusį ketvirtį buvo spartesnis nei tikimasi. Regiono BVP, lyginant su pirmu metų ketvirčiu, augo 2%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sudarys 1,5%. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, euro zonos ekonomikos apimtys išaugo net 13,7%, o Europos Sąjungos – 13,2%. Iš antro ketvirčio duomenis jau paskelbusių Europos Sąjungos valstybių, sparčiausias metinis BVP augimas buvo fiksuotas Ispanijoje (19,8%), Prancūzijoje (18,7%). Lėčiausiai ekonomika augo Čekijoje (7,8%), Lietuvoje (8,6%).

ES valstybių BVP pokyčiai (paskelbusių II ketvirčio rezultatus). Šaltinis: Eurostat

Taip pat paskelbti infliacijos ir nedarbo lygio pokyčiai. Pagal išankstinius duomenis, euro zonoje šį mėnesį metinis infliacijos lygis ūgtelėjo iki 2,2%, kai birželį kainų augimas siekė 1,9%. Analitikai nesitikėjo tokio stipraus kainų šuolio. Buvo prognozuojama, kad metinis infliacijos lygis šį mėnesį sudarys 2%. Labiausiai išaugo energijos išteklių kainos (14,1% šį mėnesį ir 12,6% birželį), maisto, tabako, alkoholio produktai (1,6% šį mėnesį ir 0,5% birželį).

Euro zonos metinės infliacijos pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / Eurostat

Lūkesčius pranoko ir labiau nei tikėtasi sumažėjęs nedarbo lygis, kuris birželį krito iki 7,7%, kai gegužę sudarė 8%. Europos Sąjungoje nedarbas birželį siekė 7,1%, o gegužę – 7,3%. Tarp ES narių didžiausias nedarbo lygis birželį buvo registruotas Graikijoje ir Ispanijoje (po 15,1%). Mažiausiai bedarbių gyveno Čekijoje (2,8%), Nyderlanduose (3,2%), Maltoje, Lenkijoje (po 3,6%). Remiantis Eurostat duomenimis, Lietuvoje nedarbo lygis sudarė 6,4%.

Euro zonos nedarbo lygio pokyčiai. Šaltinis: tradineconomics.com / Eurostat

ECB pasidalino naujausiais M3 pinigų kiekio pokyčių duomenimis. Suskaičiuota, jog birželį M3 pinigų kiekio padidėjimas, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų mėnesiu, siekė 8,3%. Ekonomistai prognozavo, kad augimas sieks 8,2%. Gegužę skaičiuota, jog pinigų kiekis padidėjo 8,5%. Remiantis Ekonomikos terminų žodyno apibrėžimu, M3 pinigų kiekis, apima M1 (Pinigų atsarga: centrinio banko išleisti banknotai, monetos ir komercinių bankų lėšos centriniame banke), M2 (Pinigų kiekis, apimantis M1 ir indėlius iki pareikalavimo komerciniuose bankuose) ir terminuotuosius ir taupomuosius indėlius bankuose ir rezidentų indėlius užsienio valiuta. Bendras M3 pinigų kiekis birželio pabaigoje siekė 14,95 trln. EUR.

M3 pinigų kiekio pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com / ECB

Didžiausią įtaką bendram M3 kiekio padidėjimui turėjo kreditai vyriausybėms ir privačiam sektoriui.

M3 augimo komponentai. Šaltinis: ECB

Europos įmonės

Ryanair paskelbė, jog praėjusį ketvirtį patyrė 272,6 mln. EUR nuostolių. Prieš metus per tą patį laikotarpį nuostoliai sudarė 185,1 mln. EUR. Stiprokai per metus šoktelėjo pardavimai, kurie išaugo nuo 125,2 mln. EUR prieš metus iki 370,5 mln. EUR praėjusį ketvirtį. Tą lėmę ženkliai padidėję keleivių srautai, kurie per pirmą šių finansinių Ryanair metų ketvirtį (baigėsi birželio 30 d.) pasiekė 8,1 mln. Birželių bendrovė pervežė 5 mln. keleivių ir planuoja, kad per artimiausius mėnesius jų skaičius gerokai išaugs. Tikimasi, kad liepą pervežtų keleivių skaičius sieks 9 mln., o rugpjūtį viršys ir 10 mln. Apskritai per šiuos finansinius metus Ryanair skaičiuoja, jog keleivių apimtys turėtų sudaryti 90 -100 mln., kai ankstesnėje prognozėje buvo kalbama apie 80 – 120 mln. Galutiniai rezultatai priklausys nuo Covid-19, tolimesnio vakcinacijos Europos valstybėse tempo. Pasak Ryanair, šie metai tikriausiai bus užbaigti su nedideliu nuostoliu. Tikslesnių prognozių teikimo bendrovė atsisakė.

Didžiausias Vokietijos bankas Deutsche Bank praėjusį ketvirtį uždirbo 692 mln. EUR pelno. Tai daugiau nei dvigubai daugiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi, kad pelnas sieks 328 mln. EUR. Nepaisant per metus išaugusio pelningumo, Deutsche Bank ketvirčio pardavimai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, krito iki 6,2 mlrd. EUR. 11% sumažėjo investicinės bankininkystės padalinio pardavimai. Jau anksčiau buvo skelbiama apie sumažėjusią šios banko veiklos užimamą rinkos dalį. Tiesa, banko finansų vadovas J. von Moltke teigė, jog didesnių problemų šiuo atžvilgiu bankas nepastebi, nes kai kuriose srityse pvz. prekybos fiksuoto pajamingumo popieriais veiklos padalinio užimama rinkos dalis didėjo. Per metus Deutsche Bank sugebėjo 7% sumažinti bendras išlaidas, kurios praėjusį ketvirtį siekė apie 5 mlrd. EUR. Darbuotojų skaičius, lyginant su praėjusių metų antru ketvirčiu, sumažėjo nuo 83 797 iki 86 824. Bankas tiek antro šių metų pusmečio, tiek kitų metų rezultatų atžvilgiu išlieka nusiteikęs optimistiškai, nors Deutsche Bank CFO pripažino, kad šio mėnesio pirmoje pusėje aktyvumas rinkoje yra gerokai sumažėjęs. Banko akcijų kaina nuo metų pradžios yra pakilusi apie 19%.

Didžiausia Vokietijos automobilių gamintoja Volkswagen per antrą šių metų ketvirtį pristatė 2,55 mln. automobilių. Įmonių grupės bendros pajamos siekė 67,29 mlrd. EUR, o veiklos pelnas sudarė 6,55 mlrd. EUR. Palyginimui, per tą patį ketvirtį prieš metus buvo pristatyta 1,89 mln. automobilių. Pirmo šių metų pusmečio pardavimai išaugo iki 129,7 mlrd.. EUR ir jau viršijo 2019 m. rezultatus. Veiklos pelningumas siekė 8,8%. Tai 0,8 procentinio punkto geriau nei prieš du metus. Volkswagen prognozuoja, kad bendras metinis veiklos pelningumas šiais metais sudarys 6 – 7,5%, kai anksčiau bendrovė kalbėjo apie 5,5 – 7%. Kompanijos vadovas H. Diess atkreipė dėmesį, jog itin gerais rezultatais per pirmą pusmetį pasižymėjo premium segmentas – augo Audi, Porsche pardavimai. Elektromobilių dalis tarp visų parduotų automobilių yra vis dar maža, tačiau pagreitis yra jaučiamas. Per pirmą pusmetį buvo parduota 171 tūkst. elektromobilių. Tai 165% daugiau nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais. Volkswagen tikisi, jog 2030 metais elektromobilių pardavimai sudarys 50% visų grupės gaunamų pajamų, o 2040 metais pasieks ir 100%.

Rezultatais pasidalino ir vienas didžiausių Jungtinės Karalystės bankų Barclays. Per antrą šių metų ketvirtį uždirbtas pelnas pranoko prognozes. Barclays uždirbo 2,1 mlrd. GBP pelno, kai prieš metus per ketvirtį jis siekė vos 90 mln. GBP. Analitikai skaičiavo, kad banko pelnas galėtų sudaryti 1,7 mlrd. GBP. Stipriai pagerėjo prekybos vertybiniais popieriais ir investicinės bankininkystės veiklos padalinių rezultatai, kurių pardavimai atitinkamai per metus augo 38% ir 27%. Bendros banko grupės ketvirčio pajamos siekė 5,4 mlrd. GBP. Tai nežymiai daugiau nei prieš metus, kai sudarė 5,34 mlrd. GBP. Buvo fiksuotas 37% skolos vertybinių popierių, valiutų ir žaliavų prekybos verslo apimčių pirmo pusmečio nuosmukis. Praėjusiais metais ši verslo dalis stipriai šovė į viršų dėl pandemijos sukelto ir išaugusio kintamumo finansų rinkose. Barclays už pirmą šių metų pusę akcininkams išmokės 0,02 GBP akcijai siekiančius dividendus. Banko akcijos šiais metais jau pabrango 19%.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu