Kinijos technologijų kompanijos

2021-07-27

Rinkų dėmesys visuomet nukrypsta ten kur daugiausia judėjimo. Pastaruoju metu vis daugiau dėmesio sulaukia Kinijos technologijų kompanijos. Šįkart tas dėmesys ne visai iš gerosios pusės. Jau kuris laikas investuotojai smarkiai išpardavinėja Kinijos technologijų gigantus, ir praktinių išimčių šioje vietoje būtų sunku surasti.

Žinomiausios per pastarąjį pusmetį atrodė taip:

Alibaba akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: Google Finance
Tencent akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: Google Finance
Baidu akcijų kainos pokyčiai. Šaltinis: Google Finance

Kitų Kinijos technologijų kompanijų akcijos taip pat laikėsi ne ką geriau. Pasižiūrėjus šiuos akcijų kursus, situacija atrodo tikrai dramatiška. Tad kas gi vyksta Kinijoje? Trumpai, galima pasakyti, kad nieko naujo – vyksta tęsinys to kas prasidėjo gerokai anksčiau, dar nuo „Alibaba“ grupės pažabojimo (šios įkūrėjui Jack Ma neigiamai pasisakius apie Kinijos vyriausybę). Pastaroji kompanija pirmiausia papuolė po Kinijos reguliuotojų akiračiu, ir dėl dominavimo rinkoje ir monopolinės padėties gavo 18 mlrd. juanių (2,8 mlrd. USD) baudą. Bauda, žinoma, atrodo įspūdingai didelė, tačiau tikrai ne tokia, kuri keltų bent apčiuopiamą pavojų tokio dydžio kompanijai, tad realiai ją vis dar galima laikyti įspėjamąja.

Toliau sekė virtinė kitų Kinijos reguliacinių veiksmų, tarp kurių vėlesni ir ryškesni buvo susiję su „Didi“ ir „Tencent Music“ (privačių mokyklų apribojimai – atskira istorija…). Maždaug prieš mėnesį vykęs „Didi“ (Kinijos „Uber“ analogas) IPO turėjo tapti rinkų sensacija, tačiau gavosi labai liūdna istorija, kai kelios dienos po IPO Kinijos reguliatoriai pareikalavo, kad „Didi“ paslaugų teikimo programa būtų pašalinta iš šalies rinkos, kol nebus ištaisyti klientų duomenų rinkimo pažeidimai. Per kelias savaites „Didi“ akcijų kaina prarado pusę vertės. Vakar į technologijų Azijos giganto kompanijų akcijų kritimą žibalo į ugnį įpylė „Tencent“ holdingo gautos pastabos ir bauda dėl monopolio muzikos tiekimo (streaming) versle, kur holdingas turi 80% šalies muzikos bibliotekos (kas iš tiesų panašu į monopolį…) po 2016 metais įvykusio „China Music“ įsigijimo. Bauda dėl šio monopolinio pažeidimo labai simbolinė (77 tūkst. USD), tačiau pažeidimus reikia ištaisyti.

Pagrindinis skirtumas tarp Vakarų gigantų gaunančių baudą ir Kinijos yra tas, kad Vakaruose dėl baudos ir apribojimų galima ilgai ginčytis ir bylinėtis, o Kinijoje belieka stengtis greičiau įgyvendinti gautus nurodymus. Žinoma, kad dabartiniai Kinijos reguliatorių veiksmai dar ne pabaiga, tačiau viskas turi savo kainą, ir būtina stebėti šį sektorių, kur gali atsiverti labai įdomių galimybių.  

Autorius: Rokas Lukošius, UAB FMĮ „Myriad capital“ investicijų strategas

Pateikiamas turinys yra autoriaus nuomonė bei gali būti subjektyvus. Autorius gali turėti tiesioginį ar netiesioginį interesą dėl vienokių ar kitokių vertybinių popierių vertės. Tai yra informacinio pobūdžio pranešimas, kuris nėra ir negali būti traktuojama kaip investavimo rekomendacija ar tyrimas.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu