Savaitės rinkų apžvalga (09.07 – 09.11)

Image

Analitikai pradeda ruoštis po truputį trečio ketvirčio rezultatų skelbimo sezonui, kuris prasidės kito mėnesio viduryje. Prognozuojama, kad S&P 500 kompanijų trečio ketvirčio pelno akcijai nuosmukis vidutiniškai sudarys 22,4%, tai yra geriau nei buvo tikimąsi dar birželio 30 d., kai prognozė siekė – 25,4%. Nemažai kompanijų nusprendė neskelbti trečio ketvirčio prognozių. 21 bendrovė (4 proc.), kurios yra įtrauktos į S&P 500 indeksą, pranešė, jog tikisi per trečią ketvirtį EPS mažėjimo ir 44 (9 proc.) bendrovės didėjimo lyginant su antru ketvirčiu.

JAV

Praėjusią savaitę kintamumas buvo itin išaugęs ir neverta tikėtis, kad artimiausiu metu jis sumažės. Artėja JAV rinkimai, gripo sezonas, toliau laukiama naujienų dėl vakcinos, todėl tarp investuotojų pastaruoju metu vyrauja įtampa. Tą parodo ir praėjusios savaitės staigi korekcija, kurią pagrinde patyrė technologijų kompanijos. Tuo tarpu Nasdaq 100 per penkias prekybos sesijas krito daugiau nei 10%. Tai stiprus ir staigus nuosmukis, tiesa, vertinant bendrą vaizdą, kurį matėme pastaruosius penkis mėnesius, tai tik nedidelė dalis ralio. Nasdaq 100 indekso reikšmė nuo kovo mėnesio žemumų per penkis mėnesis kilo daugiau nei 80%.

Image
Savaitės kainų pokyčiai pagal sektorius

JAV politikai toliau nesutaria dėl pagalbos paketo ekonomikai. Ketvirtadienį Senate Demokratai blokavo balsavimą dėl Respublikonų pasiūlymo. Pagalbos paketo patvirtinti reikėjo 60 Senatorių balsų, buvo gauti tik 52. Nei vienas Demokratas nebalsavo už pasiūlymą.

Daug rinkos dalyvių sulaukė Financial Times ir Wall Street Journal publikacijos apie Japonijos konglomerato SoftBank investicijas į JAV technologijų sektoriaus kompanijų akcijas ir jų išvestines priemones. Paskelbta, jog SoftBank pavasarį įsigijo apie 4 mlrd. USD vertės pasirinkimo pirkti sandorių tokių kompanijų akcijų kaip Amazon, Microsoft, Netflix ir kt. Bendras tokių išvestinių pasirinkimo sandorių dydis suteikia teisę į 50 mlrd. USD vertės akcijų poziciją. Tokie mastai net ir JAV akcijų bei opcionų rinkoms dideli. Pasak Wall Street Journal ir Financial Times, būtent šios SoftBank pozicijos prisidėjo prie pastarųjų mėnesių technologijų akcijų ralio ir pasiektų visų laikų JAV akcijų indeksų aukštumų (pračiau apie FAANG+ kompanijųū įtaką pagrindiniams JAV indeksams rasite čia).

JAV ekonominiai rodikliai

JAV pranešta, jog praėjusią savaitę šalyje registruotų naujų bedarbių paraiškų skaičius siekė 884 tūkst. Tai beveik 50 tūkst. daugiau nei prognozavo ekonomistai, tačiau jau antrą savaitę iš eilės registruojamų naujai darbo netekusių žmonių skaičius laikosi žemiau 1 mln. ribos.

Image
JAV naujų bedarbių paraiškos. Šaltinis Trading Economics

Paskelbti praėjusio mėnesio infliacijos duomenys. JAV vartotojų kainų indekso augimas rugpjūtį, lyginant su liepa, siekė 0,4%, kai ekonomistai prognozavo 0,3%. Metinė infliacija JAV sudarė 1,3%. Tai daugiau nei liepa, kai metinis kainų augimas siekė 1% ir apskritai daugiausiai nuo kovo mėnesio. Augo naudotų automobilių ir sunkvežimių kainos (4%), brango maisto produktai (4,1%), taip pat medicinos paslaugos (5,3%).

Image
JAV metinė inlfiacija. Šaltinis Trading Economics

JAV Įmonės

Tesla gerbėjai ir investuotojai sulaukė nuviliančių naujienų. S&P Dow Jones Indices penktadienį pranešė, jog į S&P 500 akcijų indeksą bus įtrauktos trijų bendrovių akcijos: Catalent, Etsy, Teradyne. Buvo tikimasi, jog Tesla vertybiniai popieriai bus įtraukti į pagrindinį JAV akcijų indeksą, kompanijai ketvirtą ketvirtį iš eilės dirbus pelningai, tačiau toks sprendimas nebuvo priimtas.

Rezultatus paskelbė bendrovė Slack Technologies. Kompanija praėjusį ketvirtį vis dar dirbo nuostolingai, nuostoliai siekė 74,8 mln. USD. Tiesa, pakoregavus ir atmetus vienkartinius veiksnius pelnas akcijai siekė 0 USD. Tai pirmas ketvirtis, kai įmonės ketvirtis atmetus vienkartinius veiksnius nebuvo nuostolingas. Analitikai prognozavo 0,14 USD nuostolio akcijai ir 209,1 mln. USD pelno. Nepaisant tokių rezultatų, akcijos pigo. 

Stipriau brango ketvirčio rezultatus pranešusios bendrovės Oracle akcijos. Kompanija praėjusį ketvirtį uždirbo 2,25 mlrd. USD pelno. Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 0,93 USD ir buvo 0,12 USD didesnis nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Pajamos ūgtelėjo iki 9,37 mlrd. USD. Analitikai prognozavo 0,86 USD pelno akcijai ir 9,17 mlrd. USD pajamų.

Europa

Pagrindiams Eurpos indeksams praėjusią savaitę sekėsi kiek geriau (Stoxx 600 1,67%). Tam įtakos turėjo dar neatsistačiusios pagrindinių Europos akcijų indeksų kainos, kurioms dar trūksta iki metų pradžios apie 14%. Vsigi, nors ir praėjusių dviejų savaičių JAV indeksų korekciją nepersimetė į Europą, tačiau investuotojai šią savaitę atidžiai stebėjo ECB spaudos konferenciją, kurios metu visgi nebuvo paskelbta papildomų skatinamųjų priemonių ekonomikai gelbėti. Rinkos dalyviai taip pat vertino Jungtinės Karalystės poziciją prieš netrukus atsinaujinančias derybas su Europos Sąjunga. JK premjeras B. Johnsonas pareiškė, jog JK gali pasitraukti iš derybų, o pasitrauksimas iš ES be Brexit susitarimo turėtų privalumų pačiai Jungtinei Karalystei.

Europos ekonominiai rodikliai

Paskelbti Vokietijos gamintojų duomenys. Liepos mėnesį, lyginant su birželiu, didžiausioje Europos ekonomikoje pramonės produkcijos apimtys ūgtelėjo vos 1,2%. Ekonomistai prognozavo 4,5% sieksiantį augimą. Buvo tikimasi tolimesnio stipresnio augimo, ypač po to, kai birželį gamybos apimtys augo 8,9%. Tiesa, nepaisant trečią iš eilės mėnesį augančių Vokietijos pramonės produkcijos apimčių, gamyba dar negrįžo į priešpandeminį lygį, o lyginant duomenis su praėjusių metų liepos mėnesiu, produkcijos apimtys susitraukusios 10%.

Image
Vokietijos ekonominiai duomenys. Šaltinis Statitisches Bundesamt

Eurostat paskelbė, jog patikslintus BVP duomenis. Euro zonos ekonomika antrą šių metų ketvirtį, lyginant su pirmu ketvirčiu, traukėsi 11,8%. Europos Sąjungoje nuosmukis sudarė 11,4%. Metinis (lyginant su 2019 metų antru ketvirčiu) BVP nuosmukis euro zonoje siekė 14,7%, o ES – 13,9%. Tai didžiausias kritimas nuo 1995 metų, kai pradėti rinkti tokio tipo duomenys. Palyginimui, JAV ekonomika antrą ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, traukėsi 9,1%.

Image
Euro zonos ir Europos Sąjungos BVP mokyčiai. Šaltinis Eurostat

Didžiausias ekonomikos nuosmukis, lyginant su pirmu šių metų ketvirčiu, tarp ES narių buvo fiksuotas Ispanijoje (-18,5%), Kroatijoje (-14,9%), Vengrijoje (-14,5%), Graikijoje (-14,0%), Portugalijoje (-13,9%), Prancūzijoje (-13,8%). Mažiausiai BVP krito Suomijoje (-4,5%), Lietuvoje (-5,5%), Estijoje (-5,6%), Airijoje (-6,1%), Latvijoje (-6,5%), Danijoje (-6,9%).

Image
ES valstybių BVP pokyčiai. Šaltinis Eurostat

Antrą ketvirtį euro zonos namų ūkio vartojimo apimtys traukėsi 12,4%. Tai labiausiai ir prisidėjo ir prie istoriškai didelio regiono ekonomikos nuosmukio. Stipriai susitraukė ir prekybos apimtys. Euro zonos eksportas krito 18,8%, o importo apimtys traukėsi 18%.

Image
Euro zonos ir Europos Sąjungos sudedamosios BVP dalys. Šaltinis Eurostat

Remiantis galutiniais duomenimis, Vokietijoje vartotojų kainų indeksas praėjusį mėnesį, lyginant su liepa, traukėsi 0,1%. Metinė infliacija didžiausioje regiono ekonomikoje siekė 0%. Labiausiai per metus šalyje brango alkoholiniai gėrimai, tabako gaminiai, taip pat restoranų ir viešbučių paslaugos. Mažėjo transporto, komunikacijos sektorių paslaugų kainos, pigo drabužiai, avalynė.

Image
Vokietijos 2020m. rugpjūčio mėn. kainų pokyčiai. Šaltinis Federal Statistical Office of Germany

Europos įmonės

Stipriau pingo oro skrydžių bendrovės easyJet akcijos. Bendrovė pranešė, jog bus priversta mažinti vykdomų skrydžių apimtis po to, kai Jungtinės Karalystės vyriausybė paskelbė apie įvedamus papildomus karantino reikalavimus grįžusiems keliautojams iš septynių Graikijos salų. EasyJet akcijos nuo metų pradžios atpigusios daugiau nei 60%.

Žaliavos

Didesnis akcijų pokytis lydėjo ir energetikos kompanijų akcijas, kurioms įtakos turėjo naftos kainos mažėjimas žemiau 40 USD už barelį ribos. Naftos kainos pokyčiams iš dalies turėjo S. Arabijos kai kurių klientų naftos kainų mažinimas. Po praėjusios savaitės pokyčiu WTI nafta kainuoja 37,33 USD už barelį, per šią savaitę nukrito iki liepos mėnesio kainų. Iki to laiko naftos kaina palengva kilo lig su didėjančia naftos paklausa pasaulyje dėl lengvinančių karantino sąlygų. Visgi, nuo metų pradžios naftos kaina kritus apie 39%, o energetikos sektoriaus akcijos apie 44%.

Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai