Savaitės rinkų apžvalga (11.09 – 11.13)

JAV

Praėjusią savaitę investuotojų akys buvo nukreiptos į JAV farmacijos gigantės Pfizer kartu su Vokietijos biotechnologijų bendrove BioNTech žinią, jog jų kuriama vakcina yra 90% atvejų efektyvi. Tai reiškia, jog gavus leidimą iš prižiūrinčių institucijų, vakcina gali būti prieinama visuomenei jau šiemet, nors dėl logidtinių priežasčių tai sunkiai tikėtina. Tačiau, svarbiausia, kad vakcinos efektyvumas patvirtintas atliktų klinikinių tyrimų, kurių metu vakcina buvo naudojama daugiau nei 43 tūkst. savanorių. Tyrimai parodė, jog koronavirusu susirgo tik 10% dalyvavusių tyrimuose užsikrėtė, o tai rodo, kad vakcina yra itin efektyvi, ko rinka nesitikėjo. Kai kurie sveikatos apsaugos specialistai kiek anksčiau buvo teigę, jog vakciną būtų galima naudoti ir esant bent 50% ar 60% efektyvumui. 50% minimalaus efektyvumo reikalauja ir JAV maisto ir vaistų administracija. Dėl tokio aukšto paskelbto vakcinos efektyvumo praėjusią savaitę investuotojai didino rizikos apetitą todėl pagrindiniai ne tik JAV indeksai, tačiau ir kitų šalių stipriai kilo. Šios teigiamos naujienos susijusios vakcinos efektyvumu paskatino investuotojus paspartinti rotaciją į pandemijos labiausiai paveiktus sektorius (kelionės, energetikos) iš šiuo metu žibėjusių technologijų bendrovių.

Nepaisant toliau sparčiai plintančio Covid-19, UBS banko vyr. ekonomistas S. Carpenteris mano, jog labiausiai dėl vakcinos galimas variantas, jog jau antrą kitų metų ketvirtį naujų užsikrėtimų atvejų skaičius gali priartėti prie nulio. Anksčiau UBS prognozavo, kad tai gali atsitikti tik kitų metų pabaigoje.

Baigėsi ir neaiškumai dėl JAV prezidento rinkimų baigties. Demokratų kandidatas J. Bidenas įtemptoje kovoje nugalėjo D. Trumpą. J. Bidenas užsitikrino 290 rinkikų balsų, D. Trumpas – 214. Bendrai už Demokratų kandidatą balsą atidavė 75,47 mln. rinkėjų (50,7% balsavusių), už D. Trumpo perrinkimą balsavo 70,90mln. (47,7% balsavusių). Rinkimus nugalėti reikėjo užsitikrinti bent 270 rinkikų balsus. Rinkikų balsavimas vyks gruodžio 14 dieną. Šie balsai bus skaičiuojami kitų metų sausio 6 dieną Atstovų Rūmų ir Senato sesijoje. Joje paaiškės galutiniai rinkimų rezultatai. Sausio 20 dieną vyks naujojo prezidento inauguracija. Plačiau, ko galime tikėtis esant valdžije J. Bidenui rasite čia.

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbtos praėjusios savaitės bedarbių paraiškos. Registruota 709 tūkst. naujų bedarbių. Tai mažiau nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi 730 tūkst. Nors bendras bedarbių amerikiečių skaičius nuosekliai mažėja, tačiau daugiau nei 21 mln. žmonių vis dar gauna bedarbio pašalpas ir kitas socialines garantijas netekus darbo. Tai jau ketvirta savaitė iš eilės, kai registruojamas naujų bedarbių skaičius mažėja, tiesa, rodiklis vis dar išlieka didesnis nei prieš pandemiją fiksuotas rekordas, kuris pasiektas 1982 metais, kai per vieną savaitę buvo registruota 695 tūkst. naujų bedarbių paraiškų.

Naujų bedarbių paraiškos JAV. Šaltinis: CNBC

Paskelbti JAV gamintojų kainų pokyčiai. Praėjusį mėnesį, lyginant su rugsėju, gamintojų kainų indeksas ūgtelėjo 0,3%, kai ekonomistai prognozavo 0,2% augimą. Lyginant su 2019 metų spalio mėnesiu, augimas siekė 0,5%. Tai sparčiausias augimas nuo vasario mėnesio.


JAV gamintojų kainų pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Plačiau apie Pfizer ir BioNTech kompanijas, kurios jau turi sudariusios 1,95 mlrd. USD dydžio kontraktą su JAV vyriausybe dėl 100 mln. vakcinų pristatymo. Taip pat jau sudaryti susitarimai ir Europos Sąjunga, Jungtine Karalyste, Kanada, Japonija. Taupydamos laiką kompanijos jau prieš ištirdamos vakcinos efektyvumą, pradėjo jų gamybą. Pfizer prognozuoja, kad šiais metais pagamins iki 50 mln. vakcinos dozių, o kitais metais gamyba sieks iki 1,3 mlrd. Norėdamas sumažinti visuomenės nuogąstavimus dėl vakcinos nesaugumo, Pfizer vadovas A. Bourla teigė, jog bus tarp pirmųjų pacientų, kuris savanoriškai išbandys vakciną

Stipriai pigo mėsos pakaitalų gamintojos Beyond Meat akcijos. Bendrovės paskelbti rezultatai gerokai prasilenkė su analitikų lūkesčiais. Praėjusį ketvirtį kompanijos pajamos siekė 94,4 mln. USD, o nuostoliai sudarė 19,3 mln. USD arba 0,28 USD akcijai. Analitikai prognozuoja, kad bendrovės ketvirčio pardavimai sudarys 132,8 mln. USD, o nuostoliai – 0,05 USD akcijai. Praėjusiais metais tas pats ketvirtis kompanijai buvo pelningas, uždirbta 4,1 mln. USD pelno.

Aktyviau buvo prekiaujama Apple akcijomis. Bendrovė pristatė naujus MAC kompiuterius. Pristatytuose kompiuteriuose naudojami nuosavi M1 lustai. Apple atsisako Intel lustų, kurie buvo naudojami MAC kompiuteriuose pastaruosius 15 metų. 

Stipriau brango pavėžėjimo platformą valdančios kompanijos Lyft vertybiniai popieriai. Kompanija praėjusį ketvirtį patyrė 1,46 USD pakoreguoto nuostolio akcijai. Pajamos sudarė 499,7 mln. USD ir buvo 13,1 mln. USD didesnės nei prognozavo analitikai. Lyft platforma naudojosi 12,5 mln. aktyvių vairuotojų. Kiekvienas vairuotojas Lyft sugeneravo vidutiniškai 39,94 USD pajamų. Bendri ketvirčio nuostoliai sudarė 460 mln. USD. Tai beveik tiek pat, kaip ir per tą patį ketvirtį praėjusiais metais, kai nuostoliai siekė 463 mln. USD. Tiesa, Lyft pajamos per metus gerokai ūgtelėjo. Prieš metus ketvirčio pardavimai buvo beveik 160,7 mln. USD mažesni ir siekė 339 mln. Tuomet Lyft platforma naudojosi 8,7 mln. aktyvių vairuotojų. Bendrovės vadovai prognozuoja, kad Lyft EBITDA taps teigiama 2021 metų paskutinį ketvirtį.

Stipriau brangsta biotechnologijų bendrovės Moderna akcijos. Kompanija pranešė, jog iki mėnesio pabaigos turėtų paaiškėti, ar jos kuriama vakcina yra veiksminga. Moderna baigė rinkti klinikinių tyrimų duomenis pirmam analizės etapui. Tyrimuose dalyvavo 30 tūkst. dalyvių. Pusė iš jų gavo vakciną, kitai pusei vakcina nebuvo duota.

Walt Disney praėjęs ketvirtis buvo nuostolingas, tiesa, rezultatai pranoko analitikų lūkesčius. Kompanijos nuostoliai akcijai sudarė 0,20 USD, kai prognozuota 0,71 USD. Pajamos viršijo prognozes 0,51 mlrd. USD ir sudarė 14,71 mlrd. USD. Disney pranešė, jog medijos transliacijų platformos Disney+ vartotojų skaičius ketvirčio pabaigoje siekė daugiau nei 73 mln. Toks vartotojų augimas stebina, nes Disney pristatydama platformą išsikėlė tikslą pasiekti 60 – 90 mln. vartotojų skaičių iki 2024 metų. Prie to itin prisidėjo pandemija, tiesa, kita verslo daliai – pramogų parkams, tai kirto itin skaudžiai.

Cisco Systems rezultatai taip pat pranoko lūkesčius. Bendrovės ketvirčio pelnas akcijai sudarė 0,76 USD, o pajamos – 11,93 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, jog pelnas akcijai sieks 0,70 USD, o pardavimai sudarys 11,85 mlrd. USD. Tiesa, lyginant su praėjusias metais, Cisco pajamos sumažėjusios 9%.

[simple_subscribe_form]

Europa

Dėl paskelbtos vakcinos efektyvumo itin stipriai brango su kelionių sektorių susijusių bendrovių akcijos. Į Europą investuojantys palankiai vertino ir J. Bideno pergalę rinkimuose. Demokratų lyderį pasveikino pagrindiniai regiono valstybių lyderiai. Daugelis tikisi, jog dėl J. Bideno pergalės Europos santykiai ir bendradarbiavimas su JAV pagerės. Regiono lyderiams bendrauti su D. Trumpu pastaruosius keturis metus sekėsi pakankamai sunkiai.

ECB forume pranešimą pristatė centrinio banko prezidentė C. Lagarde. Ji įspėjo, jog nors paskutinės naujienos susijusios su vakcina nuteikia optimistiškai, tačiau ir turint vakciną bus galima susidurti su pasikartojančiais spartesniais viruso plitimo ciklais bei apribojimų sugriežtinimais tol, kol bus pasiektas reikiamas visuomenės imunitetas. Pasak C. Lagarde, atsigavimas bus netvirtas, galimai nenuoseklus ir itin priklausys nuo vakcinos platinimo tempo. Centrinio banko vadovė taip pat davė užuominą, jog ECB gruodžio mėnesio susitikime gali paskelbta apie dar labiau mažėsiančias skolinimosi palūkanas bankams.

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbė patikslintus euro zonos ir Europos Sąjungos praėjusio ketvirčio BVP duomenys. Euro zonos ekonomikos augimas, lyginant su antru ketvirčiu, siekė 12,6%, o Europos Sąjungoje – 11,6%. Tai didžiausias teigiamas rodiklio pokytis nuo 1995 metų, kai Eurostat pradėjo rinkti šiuos duomenis. Antrą ketvirtį euro zonos ekonomika traukėsi 11,8%, o Europos Sąjungos BVP krito 11,4%. Lyginant su 2019 metų III ketvirčiu euro zonos BVP susitraukęs 4,4%, o ES – 4,3%.

Euro zonos ir ES BVP pokyčiai, lyginant ketvirtį su tuo pačiu praėjusių metų ketvirčiu. Šaltinis: Eurostat

Lūkesčius pranoko rugsėjo mėnesio Vokietijos eksporto apimtys. Eksportas, lyginant su rugpjūčiu, augo 2,3%, kai ekonomistai prognozavo, jog augimas sieks 1,4%. Tuo tarpu importas per tą patį laikotarpį smuko 0,1%, nors buvo lauktas 1,4% augimas. Bendro didžiausios Europos ekonomikos prekybos balanso perviršis rugsėjį siekė 17,8 mlrd. EUR. Tai 2,4 mlrd. EUR daugiau nei rugpjūtį, tačiau 0,4 mlrd. EUR mažiau nei prognozuota. Lyginant su 2019 metų rugsėju, Vokietijos eksporto apimtys yra sumažėjusios 3,8%, o importas kritęs 4,3%.

Kiek nuvylė Jungtinėje Karalystėje liepos – rugsėjo mėn. laikotarpiu vidutinis nedarbo lygis, kuris siekė 4,8%. Tai daugiau ir nei buvo ketvirtį prieš (4,5%) ir nei buvo prognozuota (4,7%).

Stipriai pablogėjo Vokietijos institucinių investuotojų ir analitikų nuotaikos bei prognozės. Jas atspindinčio ZEW instituto pasitikėjimo ekonomika indekso reikšmė šį mėnesį smigo žemyn ik 39 punktų. Tai gerokai mažiau nei praėjusį mėnesį, kai reikšmė siekė 56,1 punkto. Analitikai prognozavo 41,7. Pasak ZEW instituto prezidento A. Wambacho, finansų rinkos dalyviai itin sunerimę dėl antrosios Covid-19 bangos poveikio ir jos padarinių ekonomikai. Šio mėnesio nuotaikos itin niūros, atsigavimas Vokietijoje sulėtėjo. Taip pat nerimauja ir dėl to, jog Vokietijos ekonomika vėl gali patekti į recesiją.

Vokietijos ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas. Šaltinis: ZEW ir tradingeconomics.com

Remiantis preliminariais duomenimis, Jungtinės Karalystės ekonomika per trečią šių metų ketvirtį, lyginant su antru, augo 15,5%. Tai rekordinis šalies ekonomikos ketvirčio augimas nuo 1955 metų, kai pradėta rinkti statistika. Tiesa, lyginant su praėjusių metų trečiu ketvirčiu, ekonomikos nuosmukis siekė 9,6%. Nepaisant istorinio praėjusio ketvirčio, paskutinis metų ketvirtis, prognozuojama, bus nuviliantis. Ekonomistai skaičiuoja, kad lapkritį JK ekonomika trauksis 6-7%, o bendras ketvirčio BVP augimas bus neigiamas.


Jungtinės Karalystės BVP pokyčiai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Kiek nuvylė euro zonos pramonės produkcijos indeksas. Šio sektoriaus aktyvumas regione rugsėjo mėnesį, lyginant su rugpjūčiu, traukėsi 0,4%, kai ekonomistai prognozavo 0,6% sieksiantį augimą. Lyginant su 2019 metų rugsėju, pramonės produkcijos apimtys euro zonoje krito 6,8%. Tarp Europos Sąjungai priklausančių narių per metus pramonės produkcija labiausiai susitraukė Airijoje (-13,6%), Vokietijoje (-8,7%), Prancūzijoje ir Olandijoje (po -6,1%). Augimas buvo fiksuotas dvejose valstybėse: Lenkijoje (+3,3%), Portugalijoje (+2,5%).

ES pramonės produkcijos pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Europos įmonės

Daug dėmesio sulaukė Europos Sąjungos oficialiai pareiškus kaltinimus JAV bendrovei Amazon dėl piktnaudžiavimu užimama rinkos padėtimi, taip iškraipant konkurenciją. Amazon veiksmai laikomi Europos antimonopolinių taisyklių pažeidimu. Pasak už konkurenciją atsakingos Europos Komisijos narės Margrethe Vestager, Amazon ne pagal įstatymus naudojosi savo dominuojančia padėtimi Vokietijos ir Prancūzijos rinkose. Europos Komisija pranešė savo poziciją Amazon atžvilgiu ir tyrimas bus tęsiamas toliau.

Ketvirčio rezultatus pranešė didžiausia Vokietijos IT sistemų valdytoja Bechtle. Kompanijos vertybiniai popieriai vienu metu brango ir daugiau nei 15%. Praėjusį ketvirtį Bechtle pelnas, lyginant su ketvirčiu prieš metus, šoktelėjo 26,2% ir sudarė 50,76 mln. EUR arba 1,21 EUR akcijai. Pajamų augimas per metus siekė 7,4%, bendri pardavimais ūgtelėjo iki 1,37 mlrd. EUR. Bechtle padidino ir bendras 2020 finansinių metų rezultatų prognozes. Progonozuojama, kad veiklos pelno augimas gerokai viršys 10%.

Vokietijos automobilių pramonės gigantė Volkswagen pranešė apie planus didinti investicijas į naujas technologijas. Bendrovė planuoja per ateinančius penkis metus skirti 73 mlrd. EUR elektrinių ir hibridinių automobilių technologijų vystymui. Bendras Volkswagen investicijų biudžetas per ateinančius penkis metus sieks apie 150 mlrd. USD. Tai 40% daugiau nei buvo planuote per praėjęsį penkerių metų planą.

III ketvirčio rezultatai

Į pabaigą artėja trečio ketvirčio rezultatų skelbimo sezonas. Iš rezultatus jau paskelbusių bendrovių, kurios sudaro 89% visų į S&P 500 įtrauktų kompanijų, 86% pelno akcijai rezultatai viršijo analitikų prognozes, 79% pranoko lūkesčius pajamų atžvilgiu.

Pelnų nuosmukis, lyginant su praėjusių metų trečiu ketvirčiu, vidutiniškai kol kas siekia 7,5%. Tai gerokai geresnis rezultatas nei buvo prognozuojama. Rugsėjo 30 dieną analitikai skaičiavo, jog vidutinis S&P 500 kompanijų penų kritimas turėtų sudaryti net 21,2%.

Geriausiai tarp pavienių sektorių sekėsi sveikatos apsaugos srityje dirbančioms bendrovėms. Jų pelno akcijai vidutinis augimas, lyginant su praėjusių metų trečiu ketvirčiu, siekė 12,8%. Prasčiausia situacija – energetikos sektoriuje. Šioje srityje dirbančioms bendrovėms ketvirtis buvo nuostolingas. Per metus jų pelnai vidutiniškai sumažėjo 108,3%.


S&P 500 kompanijų pelnų akcijų pokyčiai. Šaltinis: FactSet

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai