Ką J. Bideno pergalė atneš finansų rinkoms

2020-11-10

Lapkričio 7 d. po keturių dienų balsų skaičiavimo paaiškėjo 46 – asis JAV prezidentas. Nors Senato galutinė sudėtis išlieka nežinoma ir tikėtina nebus aiški iki kitų metų, pagal rinkiminės kampanijos metu sakomus J. Bideno pažadus jau galime daryti prielaidas kur tikėtis didesnių pokyčių finansų rinkose. Kampanijos metu buvo žadama daug pokyčių, tačiau mėginau išskirti ir aprašyti tik tuos, kurie turės įtakos finansų rinkoms.

Covid-19 požiūris

J. Bideno požiūris į pandemija yra griežtesnis nei D. Trumpo, o per vykusius rinkimus rinkėjų galvoje viena pagrindinių minčių būtent ir sukosi apie pandemiją ir jos stabdymą. Išrinktas naujasis JAV prezidentas žadėjo rinkėjams didinti finansavimą koronaviruso tyrimams, užsikrėtusiųjų kontaktų paieškoms ir priemonėms, kuriomis siekiama izoliuoti užsikrėtusiuosius ir juos palaikyti finansiškai. Buvo kalbama apie finansavimą mokykloms ir vaikų priežiūros paslaugų teikėjams, kad tėvai pandemijos metu turėtų kur palikti vaikus. Taip pat nuolatos buvo kalbama apie kaukės dėvėjimo būtinumą viešumoje, ką pavėluotai darė D. Trumpas. Visa tai rodo stipresnį ir atsargesnį požiūrį į šį vis dar iki galo nesuprantamą virusą, kuris sugebėjo priversti stipriausios pasaulio ekonomikos III ketv. BVP susitraukti 1,8 proc., o II ketv. net 9 proc., lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.

Fiskalinio stimulo paketas

Nors dar nėra aišku kas sudarys didžiąją daugumą Senate, investuotojai nuo pat pradžių tikėjosi, kad JAV prezidento kėdėje esant J. Bidenui papildomo fiskalinio paketo tvirtinimas turėtų būti sklandesnis.  Visa tai demonstravo ir rinkos, kildamos per rinkimų procesą, kai jau buvo pradėti skaičiuoti balsai. Dėl didesnio susirūpinimo pandemija jau išrinktas JAV prezidentas sieks papildomo finansavimo valstijoms ir savivaldybėms, kas joms stipriai padėtų kovojant su tuo metu vis didėjančiais hospitalizacijos skaičiais ligoninėse.

Mokesčiai

Yra ir kita medalio pusė – mokesčiai. Nors ir manau, kad fiskalinis paketas bus patvirtintas sklandžiau esant naujam prezidentui, tačiau J. Bideno požiūris į valstybės biudžetą yra griežtesnis nei D. Trumpo. Priminsiu, kad kai valdžioje buvo D. Trumpas, jis dar 2018 m. buvo sumažinęs įmonių pelno mokestį nuo 35 iki 21 procentų. Tai buvo viena pagrindinių priežasčių, kodėl jam esant JAV prezidento poste finansų rinkoms sekėsi taip puikiai ­– įmonės sugebėjo didinti savo pelnus, o S&P 500 2019 metais demonstravo beveik 29 proc. kilimą. Mažinami mokesčiai turėjo įtaką didėjančiai biudžeto skolai, kuo buvo išreiškęs susirūpinimą J. Bidenas. Tikimasi, kad per savo kadenciją J. Bidenas didins įmonių pelno mokestį nuo 21 iki 28 proc., kas turėtų mažinti net per pandemiją viršijančius lūkesčius įmonių pelno augimui. Kadangi akcijų kainos ir pelno santykis šiuo metu ir taip yra istoriškai aukštame lygyje, tai entuziazmo akcijų biržose nepadaugėtų, tai atsilieptų ir pagrindiniams JAV indeksams. Visgi, nemanau, kad J. Bidenas imsis mokesčių didinimo artimiausiu metu. Manau, kad artimiausiu metu, bus kalbama apie Amerikos piliečių suvienijimą, pandemiją ir jos paramą įmonėms, valstijoms, savivaldybėms. Mokesčių didinimo galime tikėtis tik kiek atslūgus pandemijai arba pilnai ją pažabojus rinkoje pasirodžiusiais vaistais, vakcinomis ar kitomis priemonėmis. Manau, kad mokesčių didinimo galime tikėti ne ankščiau nei 2021 m. gale ar net 2022 m. pradžioje.

Užsienio politika

Dar viena svarbi sritis per D. Trumpo kadenciją tapusi įprastu reiškiniu – tai prekybos karai. Per pastaruosius ketverius metus buvo didinami tarifai užsienio šalims, o tai ne kartą privertė finansų rinkas keisti kryptį. Manau, kad JAV valdant J. Bidenui, tai netaps įprastu reiškiniu. Visgi, iš dabar išrinkto prezidento nereikėtų tikėtis protekcionistiškų veiksmų, nes J. Bideno rinkiminėje kampanijoje buvo daug nuostatų, tokių kaip pirmenybė pagamintai produkcijai iš JAV, vykdant valstybinius pirkimus, net siūlymas prekių transportavimas į JAV tik amerikietiškais laivais jau skamba kiek baugokai. Todėl neturėtumėme tikėtis nuolankesnių sąlygų pvz. Kinijai, nes kova tarp šių valstybių jau yra tapusi įprasta abiejose pusėse. Taip pat, reikia nepamiršti, kad Kinija yra antra pasaulio ekonomika, kuri sparčiais žingsniais vejasi JAV net ir technologiniame sektoriuje, todėl kiek šis protekcionistinis požiūris bus naudingas ilguoju laikotarpiu pamatysime, tačiau trumpuoju galiu tik priminti, kad finansų rinkos neapibrėžtumų nemėgsta, todėl lig su naujais tokiais sprendimais galime tikėtis ir atitinkamų korekcijų. Visgi, šios korekcijos neturėtų būti tokios staigios ir gilios kaip buvo įprasta D. Trumpo laikotarpiu vien dėl to, kad J. Bidenas politikoje yra daug metų ir jo požiūrį ir sprendimus investuotojai gali lengviau suprognozuoti.

Sveikatos apsauga

J. Bidenas per rinkimus ne kartą užsiminė apie sveikatos sistemos tobulinimą, kas gali turėti įtakos medicinos sektoriuje dirbančioms kampanijoms. J. Bidenas rinkiminės kampanijos metu dažnai akcentavo sveikatos draudimo galimybių išplėtimą bei pasiūlė sumažinti „Medicare“ (vyriausybės tarnyba JAV, leidžianti 65 metų ir vyresniems žmonėms gydytis) amžių iki 60 metų ir sukurti naują sistemą, kuri automatiškai į šią programą įtrauktų ir mažas pajamas turinčius amerikiečius, kurie šiuo metu neturi teisės pasinaudoti „Medicare“ privalumais – stacionariomis ligoninėmis, receptinių vaistų kompensavimu, tam tikromis gydytojų paslaugomis ir ambulatorine priežiūra. Šie pokyčiai gali išplėsti į „Medicare“ orientuotų valdomų sveikatos priežiūros organizacijų rinką, tuo pačiu pašalindama kai kuriuos klientus iš privačių sveikatos draudimo paslaugų teikėjų, kurie dirba individuliai.

Finansinis sektorius

J. Bideno administracija gali siekti nustatyti griežtesnes taisykles ir vykdymo politiką bankams. Šios galimos priemonės galėtų apimti papildomus banko dividendų ir akcijų supirkimo apribojimus, kai JAV atsigauna po pandemijos ir jos nuosmukio. Vis dėlto, reguliavimo aplinka gali pasirodyti kiek nuosaikesnė nei Obamos administracijos metu, bet grįžtama prie to, nes manoma,  kad prieš tai taikytas atsainus bankų reguliavimas prisidėjo prie pasaulinės finansų krizės 2008–2009 m. Visa tai gali sunkiau padėti atsigauti finansiniam sektoriui lyginant su kitais.

Energetikos sektorius

Daug J. Bideno pasisakymų rinkiminės kampanijos metu rodo, kad šis bandys sugriežtinti iškastinio kuro pramonės reguliavimą, o tai greičiausiai padidintų naftos ir dujų kampanijų išlaidas. Taip pat, minėjo palaikantis naujų naftos ir dujų nuomos federalinėse žemėse moratoriumą ir galimai stabdysiantis naujų gręžimo leidimų išdavimą šiose srityse. Jei bus pradėti taikyti apribojimai, greičiausiai tai turės didesnę įtaką energetikos kampanijų pajamoms, kurios pandemijos metu ir taip yra nukritusios iki istorinių žemumų.

Žalioji energija

Ambicingi J. Bideno planai žaliosios energetikos srityje irgi yra svarbus akcentas investuotojams. Per ketverius metus į žaliąją infrastruktūrą ir energetiką planuojama investuoti 2 trilijonus JAV dolerių, o žvelgiant ilguoju laikotarpiu, t. y. iki 2035-ųjų, norima pasiekti, kad elektros energijos gamyba visiškai negeneruotų CO2. Tai neabejotinai naudinga bendrovėms vystančioms savo veiklą žaliosios energetikos srityje. Tai buvo vienas pirmųjų kampanijoje minimų dalykų, todėl šios industrijos kompanijų akcijos jau dabar yra daug pakilusios. Visgi, žvelgiant į ilgesnį investavimo laikotarpį, sudarinėjant savo portfelį reikėtų įtraukti šios industrijos pavienių kompanijų akcijas ar ETF.

Apibendrinimas

Taigi, apibendrindamas išskirčiau kaip, mano manymu, turėtų plėtotis J. Bideno kadencija. Visų pirma, manau, kad artimiausiu metu visos pastangos bus nukreiptos į Covid-19 pandemijos pažabojimą papildomai finansuojant įmones, bedarbius ar prastovose laukiančius darbuotojus. O jei tai nepadėtų ar dar labiau įsismarkautų dienos užsikrėtimo skaičius, manau nebūtų atmetama ir visuotinio karantino galimybė žinant, kad J. Bidenui svarbiau gyvybės nei ekonomika. Sekantis etapas būtų susijęs su užsienio politikos klausimais. O atsiradus skaidrumo šioje srityje būtų einama link sveikatos apsaugos tobulino ir žaliosios energijos sveikintinų plačių užmojų ar finansinio ir energetikos sektorių griežtinimų. Kaip ir minėjau ankščiau, mokesčių didinimo nesitikėčiau ankščiau nei 2021 m. galo ar net 2022 m. pradžios.

Primename, kad tai nėra investavimo rekomendacija. Prieš atliekant investicinius sprendimus būtina pasitarti su finansų konsultantu.

Straipsnis spausdintas „Investuok“ žurnalo gruodžio mėnesio numeryje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu