Savaitės rinkų apžvalga (08.17 – 08.21)

2020-08-23

JAV

Savaitė pasižymėjo tuo, kad S&P 500 indeksas antradienį pilnai atsistatė į prieš tai buvusias aukštumas, kuri buvo pasiekta vasarį. Tai greičiausias atsigavimas trūkęs 126 prekybos dienas, o tai yra 10 kartų greitesnis atsigavimas nei šio indekso vidurkis, kuris siekia 1542 prekybos dienas.

Praėjusią savaitę paskelbti ekonominiai duomenys ir įmonių ketvirčio pelnai parodė, kad atsigavimas vyksta, tačiau jis išlieka netolygus. Liepos mėnesį labiausiai išaugo namų pardavimai, kuriuos paskatino žema palūkanų norma. Nors tai yra atsigaunančios ekonomikos ženklas, tačiau palaikančios ekonomiką ir rinką nedarbas tebėra padidėjęs, o tai pabrėžia dar vieno fiskalinio paketo poreikį.

Investicinio banko Goldman Sachs strategai, kurių priešakyje D. Kostinas, padidino savo prognozę metų pabaigai. Prognozuojama, kad S&P 500 indekso reikšmė metų pabaigoje sieks 3 600 punktų ribą. Ankstesnėje prognozėje buvo minima 3 000 punktų riba. 

Fondus valdančios bendrovės Systelligence vadovas K. Milleris rekomenduoja dairytis daugiau į Europos akcijas. Europos įmonių vertybiniai popieriai šiuo metu patraukliai atrodo dėl sunkiai prognozuojamų JAV rinkimų kontekste. Rinkimai neabejotinai į rinkas įneš daugiau kintamumo ir neužtikrintumo. Pagal paskutinių apklausų duomenis, Demokratų partijos kandidatas J. Bidenas pirmauja. Už jį balsuotų 50% apklaustųjų. D. Trumpui balsą atiduotų 41% registruotų rinkėjų.

JAV ekonominiai rodikliai

Buvo paskelbta keletas JAV nekilnojamo turto rinkos rodiklių. Šiame sektoriuje šalyje pastaraisiais mėnesiais jaučiamas itin išaugęs aktyvumas. Praėjusį mėnesį JAV pradėta statyti 1,496 mln. gyvenamųjų būstų (sumetintas skaičius). Tai 22,6% daugiau nei birželį ir 23,4% daugiau nei prieš metus.

JAV pradėti statyti gyv. būstai. Šaltinis: Trading Economics / U.S. CENSUS BUREAU

Išduotų būstų statybos leidimų skaičiaus augimas, lyginant su birželiu, siekė 18,8%. Sumetintas leidimų skaičius sudarė 1,495 mln. Tai daugiausiai nuo šių metų sausio mėnesio ir gerokai daugiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi 1,32 mln. Šie skaičiai turi įtakos stipriai išaugusiai statybos medžiagų paklausai. Medienos ateities sandorių kainos JAV pasiekė rekordines aukštumas. Medienos kontraktų kainos nuo metų pradžios pabrango daugiau nei 80%. Gamintojai, tokie kaip bendrovės Interfor ir Canfor, prognozuoja, kad kainos laikysis aukštumose remonto ir renovacijos poreikiui išliekant itin aukštam.

JAV išduoti būstų statybos leidimai. Šaltinis: Trading Economics / U.S. CENSUS BUREAU

Nuvylė ir paskelbti praėjusios savaitės darbo rinkos duomenys. Praėjusią savaitę JAV registruota 1,1 mln. naujų bedarbių paraiškų, kai buvo prognozuota 0,93 mln.

JAV bedarbių paraiškos. Šaltinis: Trading Economics / U.S. Department of Labor

JAV privačiojo sektoriaus įmonės rugpjūtį signalizavo apie stiprų verslo sektoriaus augimą. Tiek gamybos ir paslaugų pirkimo vadybininkų indeksas (PMI) parodė puikius rezultatus, t.y. 53,6 ir 54,8 atitinkmai. Šie skaičiai rodo apie tolimesnę įmonių plėtrą ir atsigavimą.

JAV gamybos ir paslaugų pirkimo vadybininkų indeksas (PMI). Šaltinis Trading Economics

JAV Įmonės

Rezultatus paskelbė didžiosios JAV mažmeninės prekybos bendrovės. Walmart ketvirčio pelnas siekė 6,48 mlrd. USD ir buvo gerokai didesnis nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais, kai sudarė 3,61 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 1,56 USD ir gerokai pranoko analitikų prognozes, kurie tikėjosi 1,26 USD. Pajamos per metus išaugo 7,36 mlrd. USD ir siekė 137,74 mlrd. USD. Net 97% augo pardavimų apimtys internetu JAV rinkoje. Walmart akcijos stipriau brangsta. Nuo metų pradžios iki šiandien jos spėjo pabrangti 14,1%.

Kitos JAV mažmenininkės Home Depot rezultatai taip pat gerokai pranoko išankstines analitikų prognozes. Praėjusį ketvirtį įmonės pardavimai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, augo 23,4% ir sudarė 38,05 mlrd. USD. Grynais pelnas išaugo 805 mln. USD iki 4,33 mlrd. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 4,02 USD, kai analitikai tikėjosi 3,78 USD. Home Depot akcijos nuo metų pradžios iki šiandienos prekybos sesijos buvo pabrangusios 31,99%.

Rezultatus paskelbė didžiausia kalnakasybos bendrovė pasaulyje BHP Group. Praėjusiais finansiniais metais (baigėsi birželio 30 d.) įmonė uždirbo 7,96 mlrd. USD pelno. Tai kiek mažiau nei prieš metus, kai pelnas siekė 8,31 mlrd. USD. BHP Group už visus metus išmokės 1,20 USD akcijai siekiančius dividendus. Tai daugiau nei numatyta 50% pelno išmokėjimas dividendų politikoje, tačiau 10% mažiau nei prieš metus. BGP Group akcijos nežymiai pinga

Rezultatus paskelbė mažmeninės prekybos bendrovė Target. Praėjęs ketvirtis kompanijai buvo rekordinis. Target uždirbo 1,69 mlrd. USD pelno. Praėjusiais metais pelnas sudarė 938 mln. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai siekė 3,38 USD, kai analitikai prognozavo 1,63 USD. Pajamos per metus išaugo 4,56 mlrd. USD ir sudarė 22,98 mlrd. USD. Tai taip pat gerokai daugiau nei prognozavo analitikai, t.y. 19,97 mlrd. USD. Target akcijos stipriau brangsta, nuo metų pradžios iki šiandien jų kaina buvo pakilusi 6,78%.

Brango Intel akcijos. Bendrovė paskelbė paspartins savų akcijų supirkimo programą. Praėjusių metų spalio mėnesį Intel paskelbė apie 20 mlrd. USD savų akcijų supirkimo planą. Tiesa, kovo mėnesį supirkimas buvo sustabdytas. Iki šių metų pabaigos Intel supirks akcijų už 10 mlrd. USD, bendras įvykdytas programos dydis turėtų pasiekti 17,6 mlrd. USD. Pasak kompanijos vadovo B. Swano, Intel akcijų kaina rinkoje šiuo metu yra nuvertinta. Per praėjusį mėnesį Intel akcijos atpigo beveik 19% po to, kai paaiškėjo, jog bus vėluojama su naujos kartos procesorių pristatymu. Intel akcijos nuo metų pradžios kritusios apie 20%.

Rezultatus paskelbė Alibaba. Kompanija per praėjusį ketvirtį uždirbo 47,59 mlrd. RMB (6,66 mlrd. USD) pelno (1 RMB = ~ 0,14 USD). Tai daugiau nei dvigubai daugiau nei praėjusiais metais per tą patį ketvirtį, kai pelnas sudarė 21,26 mlrd. RMB. Alibaba pajamos per metus šoktelėjo 33,7% ir sudarė 153,75 mlrd. RMB (21,53 mlrd. USD). Kompanija puikiai išnaudojo skaitmeninę rinkos transformaciją, kurią paspartino pandemija ir karantinas. Alibaba akcijos nuo metų pradžios pabrangusios 22,86%.

Europa

Rinkos dalyviai seka Covid-19 užsikrėtimų plitimą regiono valstybėse. Vokietija įspėjo keliaujančius į užsienį ir beveik visas valstybes įtraukė į sąrašus šalių, iš kurių atvykus į Vokietiją reikės karantinuotis. Praėjusią savaitę panašius sprendimus priėmė ir daugiau valstybių. Jungtinė Karalystė į tokį sąrašą įtraukė Prancūziją. Nepaisant apribojimų, kai kurie rinkos dalyviai mato regiono akcijų rinkos potencialą. Fondus valdančios bendrovės Systelligence vadovas K. Milleris rekomenduoja dairytis į Europos akcijas, kurios dar neatsigavo iki tokio lygios kaip atitikmenys JAV.

Paskelbtas paskutinio ECB valdančios tarybos posėdžio, kuris vyko liepos 15 – 16 d., protokolas. ECB praėjusį mėnesį nepristatė politikos pasikeitimų, tiesa, Tarybos nariai diskutavo dėl tolimesnių veiksmų susijusių su 1,35 trln. EUR dydžio pandemijos turto supirkimo programa. Kai kurie monetarinės politikos formuotojai kol kas neatrodo linkę didinti turto supirkimo apimtis, o numatytas 1,35 trln. EUR programos dydis turėtų būti labiau traktuojamas kaip viršutinė, o ne tikslinė supirkimo apimčių riba.

Europos ekonominiai rodikliai

Europos akcijos šiandien nežymiai brangsta. Paskelbti galutiniai euro zonos valstybių infliacijos duomenys. Praėjusį mėnesį euro zonoje metinė infliacija siekė 0,4%. Tai daugiau nei birželį, kai vartotojų kainų indekso augimas siekė 0,3%. Prieš metus augimas siekė 1%. Liepos mėnesį bendras kainų mažėjimas buvo fiksuotas Graikijoje (-2,1%), Kipre (-2,0%), Čekijoje (-1,3%). Sparčiausiai kainos tarp Europos Sąjungos narių augo Vengrijoje (3,9%), Lenkijoje (3,7%), Čekijoje (3,6%). Šios šalys nepriklauso euro zonos blokui ir turi savo nacionalines valiutas. Lietuvoje metinė infliacija praėjusį mėnesį sudarė 0,9%.

ES valstybių inflacijos duomenys liepos mėn. Šaltinis; Eurostat

Paskelbti mažesni nei tikėtasi euro zonos PMI duomenys parodė, kad rugpjūtį smarkiai sulėtėjo euro zonos privačiojo sektoriaus veikla, o visame regione vėl kilo COVID-19 atvejų, dėl kurių kai kurios šalys buvo priverstos pakartoti ribojimo priemones. Gamybos sektoriaus PMI siekė 51,7, o paslaugų 50,1.

Euro zonos paslaugų ir gamybos pirkimo vadybininkų indeksas (PMI)

Europos įmonės

Tarp pavienių bendrovių nemažai dėmesio šiandien sulaukia Europos farmacijos tyrimų bendrovė Galapagos. Kompanijos akcijos pinga daugiau nei 25%. Bendrovė pranešė, jog jos kartu su JAV kompanija Gilead Sciences tiriamas vaistas artrito gydymui nebus patvirtintas JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA). FDA išreiškė susirūpinimą dėl bendro abejotino kuriamo vaisto naudos ir rizikos santykio.

Žaliavos

Didžiosios naftos kompanijos, ypač Europoje, sulaukia vis didesnio spaudimo iš vyriausybių bei investuotojų persiorientuoti į švarią energiją. Praėjusį mėnesį Royal Dutch Shell laimėjo sandorį leidžiantį pastatyti vėjo jėgainių kompleksą Olandijos pajūryje. Kiek ankščiau šiais metais prancūzų įmonė Total sutiko investuoti į saulės baterijas bei elektros ir gamtinių dujų įrangą Ispanijoje ir vėjo jėgaines Škotijoje. Tuo pat metu vis daugiau įmonių atsisako planų vystyti naujus naftos šaltinius, dėl kapitalo išlaidų sumažinimo ir sumažėjusios naftos paklausos.

OPEC+ vėl didina naftos gavybos apimtis, nors paklausa dar neatsistatė po COVID-19 krizės, kol kas pasiūlos padidinimas pilnai nesustabdė naftos kainų atsigavimo, tačiau nauji susirgimai, pakartotinai daugelyje šalių įvedamas karantinas ir apribojami tarptautiniai skrydžiai vėl stabdo ekonomikos augimą.

Auksas jau antra savaitė iš eilės kada kaina mažėjo. Tam įtakos turėjo truputį sustiprėjęs JAV doleris ir geresni nei tikėtasi ekonominiai duomenys.

Euras nors savaitės gale sumenko JAV dolerio atžvilgiu, tačiau savitės bėgyje pasiekė aukščiausią vertę, palyginti su doleriu, nuo 2018 m. gegužės mėn.. Analitikų nuomonė, tam įtakos turėjo palankesnė prognozė, kad euro zonos ekonomika atsigaus greičiau po koronavirusų užblokavimo nei JAV.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu