Savaitės rinkų apžvalga (07.05 – 07.09)

2021-07-11

JAV

Nors ir praėjusi savaitė JAV investuotojams buvo kiek trumpesnė dėl liepos 4 d. minimos Nepriklausomybės dienos, tačiau neramumu būta. Būta visokių žinučių investuotojams pradedant darbo rinkos duomenimis, FED protokolu ir didėjančiu neapibrėžtumu dėl Covid-19 atmainų. Pagrindiniai JAV indeksai visgi sugebėjo pakartoti dar vieną visų laikų rekordą, tačiau 10-ies metų JAV obligacijų pajamingumai kryptingai mažėjo.

Antros savaitės pusėje pagrindiniai JAV indeksai sulaukė kiek didesnių korekcijų, nors vėliau kainos sugebėjo atsistatyti. Tiesa, nemažai investuotojų laukia kiek stipresnio išsipardavimo dėl spartaus šio pusmečio indeksų kilimo.

S&P500 indekso kainų pokytis nuo metų pradžios. Šaltinis: Bloomberg

Daug dėmesio sulaukia ir situacija obligacijų rinkoje. 10-ies metų JAV obligacijų pajamingumai kryptingai mažėja jau nuo gegužės mėnesio. Paskutinio pavasario mėnesio viduryje šių bene labiausiai sekamų JAV skolos vertybinių popierių pajamingumas dar sukosi apie 1,7%, o praėjusią savaitė buvo pasiekę net 1,25% (tai žemiausias lygis nuo vasario) nors savaitę užbaigė 1,36%. Obligacijų pajamingumų kritimą galima suprasti, kaip vieną iš signalų, kad infliacijos šuolis, kuris buvo registruojamas pastaraisiais mėnesiais, rinkos dalyvių nuomone yra laikinas. Taip pat toki obligacijų populiarumą tarp investuotojų galima sieti ir stipriai plintančia Delta viruso atmaina, kuri kelia grėsmę pozityvioms tolimesnėms ekonomikos augimo prognozėms.

Iš FED birželio mėn. susitikimo protokole didelių siurprizų investuotojams nebuvo. Buvo matyti, kad FED dar nėra pasirengę rinkos dalyviams pateikti gairių dėl vertybinių popierių supirkimų mažinimo dėl esamo neapibrėžtumo ekonominėje aplinkoje ir darbo rinkoje. Daugiau detalių dėl FED požiūrio į ekonomikos atsigavimo tempą investuotojai turėtų sulaukti ateinančią savaitę.

S&P 500 tas pats rodiklis šiuo metu siekia 21,2. Kaip įprasta, brangiau vertinamų technologijų sektoriaus bendrovių ateinančių 12-os mėnesių peno ir kainos santykis sudaro 24,9 ir yra didžiausias per pastaruosius 20 metų, kas truputėli investuotojus neramina. Tačiau tokia aukšta rodiklio reikšmė paaiškinama dėl ultra laisvos taikomos monetarinės politikos, įmonių gerų pelnų rezultatų ir nebuvimo alternatyvų kur šiuo metu investuoti.

S&P 500 indekso ateinančių 12-os mėn. P/E rodiklio pokyčiai. Šaltinis: Yardeni Research

JAV Įmonės

Dėmesio sulaukė Kinijos priežiūros institucijų sprendimas pašalinti pavėžėjimo užsakymų paslaugos operatorės Didi programėlę iš programėlių parduotuvių. Skelbiama, jog bendrovė rinko vartotojų duomenys pažeisdama taisykles. Prieš keletą dienų Kinijos institucijos pranešė, jog atlieka tyrimą dėl Didi keliamų kibernetinių saugumo problemų, kurios kelia riziką nacionaliniam saugumui. Įdomiausia tai, jog dar praėjusią savaitę Didi įvykdė pirminį viešąjį akcijų platinimą (IPO) ir listingavo akcijas Niujorko akcijų biržoje. Per IPO buvo pritraukta 4 mlrd. USD investicijų. Didi paskelbė, jog sutiks su visais priežiūros reikalavimais.

DIDI. Šaltinis finviz.com

Tuo tarpu Vokietijos informacinių technologijų bendrovės TeamViewer vertybiniai popieriai šiandien stipriai pinga. Kaina pasiekė pastarųjų metų žemumas. Nuvylė paskelbti rezultatai. Antro ketvirčio klientų atsiskaitymai (billings) siekė 121,6 mln. EUR. Tai 15% daugiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Tiesa, pati bendrovė prieš ketvirtį prognozavo, jog pardavimų augimas sieks bent 20%. Pakoreguota EBITDA siekė 56,6 mln. EUR. Pasak TeamViewer, bendrovei pavyko išlaikyti didžiąją dalį klientų, kurie jais tapo per pirmąją pandemijos bangą praėjusiais metais, tiesa, balandį ir gegužę tokių klientų toliau besinaudojusių bendrovės paslaugomis skaičius mažėjo. Bendrovė prognozuoja, kad šių metų pajamos sieks 525 – 540 mln. EUR, o pakoreguota EBITDA marža sudarys 49 – 51%. Bendrovės akcijų kaina šiais metais kritusi net 36%.

TVM. Šaltinis finviz.com

Europa

Senajame žemyne pagrindiniai indeksai reagavo labai panašiai į JAV dėl Covid-19 atmainų didėjančio neapibrėžtumo, kas galėtų vėl nulemti valstybių sienų uždarymą. Pagrindiniai euro zonos obligacijų pajamingumai dėl tos pačios priežasties mažėjo, nors kai kurie šalių indeksai sugebėjo užsidaryti didesnėmis kainomis.

Europos Komisija dar kartą atnaujino euro zonos ekonomikos augimo prognozes. Pirmo ketvirčio regiono ekonominis aktyvumas pranoko prognozes, taip pat stipriai pagerėjo ir pandeminė dabartinė situacija. EK prognozuoja, kad euro zonos ekonomika šiais metais augs 4,8%, o kitais – 4,5%. Gegužės mėnesio prognozėje atitinkamai buvo kalbama apie 4,3% ir 4,4% sieksiantį augimą. Pasak Komisijos, euro zonos BVP prieš krizinį lygį turėtų pasiekti per paskutinį šių metų ketvirtį. Tai ketvirčiu anksčiau nei buvo prognozuojama. Tiesa, nepaisant sparčiau nei tikėtasi atsigaunančios ekonomikos, EK įspėjo, jog būtina toliau laikytis skatinamosios politikos, nes neužtikrintumas ir rizikos augimui išlieka didelės. Infliacija euro zonoje šiais metais turėtų siekti 1,9%, o kitais metais smukti iki 1,4%.

Specialios pandeminės turto supirkimo programos, kuri yra šiuo metu vykdoma, pabaiga numatyta kitų metų kovo mėnesį, tačiau gali vykti tol, kol baigsis pandemijos krizės etapas. Paskutiniais duomenimis, ECB balanso dydis birželio viduryje siekė 7,73 trln. EUR, kai 2020 metų pradžioje buvo mažesnis nei 5 trln. EUR.

Euro zonos ir ES ekonomikos augimo prognozės. Šaltinis: Europos Komisija

Europos centrinis bankas paskelbė, jog tikslinis siektinas infliacijos lygis euro zonos vidutiniu laikotarpiu sieks 2%. Anksčiau siekė, jog infliacija būtų artima, tačiau kiek mažesnė nei 2%. Taip pat paskelbta, jog bendram kainų augimui centrinis bankas leis laikinai viršyti tikslinį lygį. Tai leis ECB ilgiau įgyvendinti ir vykdyti laisvos monetarinės politikos veiksmus. Euro zonos centrinio banko valdančioji taryba taip pat pripažino, jog į skaičiuojamo vartotojų kainų indekso sudėtį išlaidų gyvenamajam būstui įtraukimas geriau parodytų aktualų infliacijos lygį. Tokie pokyčiai turėtų būti įgyvendinti, tačiau tai bus ne vienus metus truksiantis projektas. ECB prognozuoja, kad infliacija šiais metais išaugs iki 1,9% (praėjusiais metais sudarė 0,3%), tačiau jau kitais metais augimo tempas sulėtės iki 1,5%, o 2023 metais kris iki 1,4%.

Europos ekonominiai rodikliai

Remiantis IHS Markit paskelbtais galutiniais duomenimis, euro zonos ekonomikos aktyvumas birželį buvo didžiausias per pastaruosius 15 metų. Praėjusį mėnesį bendro gamybos ir paslaugų sektorių PMI Composite indekso reikšmė ūgtelėjo iki 59,5 punkto (Gegužę sudarė 57,1 punkto). Tai jau ketvirtas mėnesis iš eilės, kai indekso reikšmė yra aukštesnė nei 50 punktų. Birželio rezutlatas – geriausias nuo 2006 metų birželio. Tarp regiono narių didžiausios Composite indekso reikšmės ir stipriausias ekonomikos aktyvumas buvo registruotas Airijoje (63,4 punkto), Ispanijoje (62,4 punkto, 256 mėn. aukštumos), Vokietijoje (60,1 punkto, 123 mėn. aukštumos), Italijoje (58,3 punkto), Prancūzijoje (57,4 punkto).


Europos įmonės

Stipriau į viršų šoktelėjo Jungtinės Karalystės parduotuvių tinkloWM Morrison Supermarkets akcijų kaina. Paskelbta, jog kompaniją įsigys JAV investicijų valdymo bendrovė Fortress Investment Group, kuri už Morrison pasiūlė 6,3 mlrd. GBP. Tai daugiau nei kitos JAV privataus kapitalo firmos Clayton, Dubilier & Rice įsigijimo pasiūlymas, kurio dydis siekė 5,52 mlrd. GBP. Jį birželio 19 dieną atmetė pati WM Morrison Supermarkets. Pagal susitarimą su Fortress, Morrison akcininkai už kiekvieną akciją gaus 2,54 GBP. Birželio 18 dieną už akciją biržoje buvo mokama 1,78 GBP, tad naujasis pasiūlymas 42% dosnesnis. Penktadienį uždarymo metu akcijos kaina siekė 2,43 GBP, o bendrovės kapitalizacija sudarė 5,8 mlrd. GBP. Pasak Morrisons, pasiūlymas dėl įsigijimo iš Fortress buvo gautas gegužės 4 dieną. Kovo mėnesio duomenimis, Fortress Investment Group valdomo turto dydis siekia apie 53 mlrd. USD.

Samsung Electronics paskelbė preliminarius antro ketvirčio rezultatus. Pasak bendrovės, ketvirčio pajamos per metus išaugo 19% iki 63 trln. KRW. (~55 mlrd. USD). Per ketvirtį uždirbta 12,5 trln. KRW pelno (11 mlrd. USD). Tai daugiau nei prognozavo analitikai, kurie skaičiavo, jog pelnas galėtų siekti 11,3 trln. KRW. Jeigu preliminarūs rezultatai nesikeis, tai bus geriausias antro ketvirčio pelno rezultatas nuo 2018 metų. Tikimasi, kad trečio ketvirčio rezultatai bus dar geresni dėl išaugusių mikroprocesorių kainų. Samsung išmaniųjų telefonų pardavimai balandžio – birželio mėnesių laikotarpiu siekė apie 59 mln. Tai mažiau nei per pirmą ketvirtį, kai buvo parduota apie 76 mln. vienetų telefonų. Sausį buvo pristatytas pagrindinis bendrovės telefono modelis – Samsung Galaxy S21.

Energetikos bendrovė Royal Dutch Shell paskelbė apie grąžos akcininkams didinimą. Pasak kompanijos, dividendams mokėti arba savų akcijų supirkimams atlikti bus skiriama 20 – 30% bendrovės veikos generuojamo pinigų srauto dalis. Shell dėl stiprokai pabrangusios naftos ir dujų pavyko sumažinti įsipareigojimus. Bendrovė jau anksčiau skelbė, jog didins išmokas akcininkams, kai grynoji kompanijos skola taps mažesnė nei 65 mlrd.. USD. Shell tikisi, jog per ateinančius ketvirčius ir toliau pavyks mažinti įsipareigojimus. Šių metų investicijoms pagal anksčiau numatyta planą yra suplanuota skirti mažiau nei 22 mlrd. USD. Pasak kompanijos, ši suma neturėtų būti viršyta. Investuotojus Shell praėjusiais metais dėl pandemijos ir susiklosčiusios padėties rinkoje nuvylė turėdama sumažinti dividendus net du trečdaliais iki 0,16 USD. Tai buvo pirmas kartas nuo antro pasaulio karo, kai Shell mažino dividendus. Tiesa, jau praėjusi metų spalį dividendai buvo padidinti iki 0,1665 USD akcijai, o už pirmą šių metų ketvirtį pakelti dar 4% iki 0,1735 USD. Bendrovė planuoja skelbti praėjusio ketvirčio rezultatus šio mėnesio pabaigoje. Nuo metų pradžios jos vertybinių popierių kaina pakilusi 13,5%.

Žaliavos ir valiutos

Nafta praėjusią savaitę pigo, pagrinde dėl to, kad OPEC ir trečiosios šalys nesugebėjo susitarti dėl produkcijos kiekio didinimo ir kai kurios jų tai gali padaryti vienašališkai. J. Biden‘o administracija siekia apriboti kuro kainų augimą ir aktyviai derasi su Saudo Arabijos ir Jungtinių Arabų Emyratų atstovais dėl gavybos padidinimo.

Jums taip pat gali būti įdomu