Savaitės rinkų apžvalga (05.25 – 05.29)

Pirmadienio apžvalga

JAV

JAV minima Atminimo diena (angl. Memorial Day). Šalies akcijų biržose prekyba nevyko, išskyrus indeksų ateities sandoriais prekyba.

Iki pirmadienio 95% į pagrindinį JAV akcijų indeksą S&P 500 įtrauktų bendrovių jau paskelbė praėjusio ketvirčio rezultatus. 64% bendrovių pelno akcijai rezultatais pranoko analitikų lūkesčius, 57% kompanijų pajamos viršijo prognozes. Bendras vidutinis pirmo ketvirčio S&P 500 kompanijų pelnų kritimas siekia 14,6%. Jeigu šis rodiklis nesikeis, tai bus prasčiausias rezultatas nuo 2009 metų III ketvirčio, kuomet pelnai krito 15,7%. Visgi didžiausią nerimą kelia antro ketvirčio rezultatai, kuriems daugiausiai įtakos ir turės pandemijos bei jos sukelto karantino pasekmės. Iki antro ketvirčio pabaigos dar nemažai laiko. Įprastai bendrovės pirmuosius rezultatus pradeda skelbti praėjus savaitei ar dviem po ketvirčio pabaigos. Antro ketvirčio atveju, tai būtų liepos mėnesio vidurys, tad akivaizdu, kad ši vasara investuotojams bus išties įtempta ir ne tokia įprasta kaip praėjusios.

Pagal FactSet S&P500 įmonės II ketv. turėtų patirti 42,9% grynojo pelno nuostolį, kai dar kovo 31 d. buvo tikimąsi tik 13,5%. Mažiausiai kritimo tikimąsi komunalinių paslaugų sektoriuje (utility).

Pagal FactSet analizę (siūlymą kokius sektorius pirkti, laikyti, parduoti), kurioje įvertina ne tik ateinančio ketvirčio planus, daugiausiai perspektyvos šiuo metu mato energetikos (energy), sveikatos (health care), telekomunikacijos (comunication services), informacinių technologijų (information technologies) sektoriuose.

Europa

Jungtinėje Karalystėje, kaip ir JAV, pirmadienį buvo nedarbo diena, todėl prekyba akcijomis nevyko.

Rinkos dalyviams pozityvumo suteikia paskelbtas Vokietijos Ifo indeksas. Jis sudaroma, apklausiant apie 9 tūkst. šalies kompanijų vadovų, siekiant išsiaiškinti dabartinių verslo aplinkos sąlygų ir perspektyvų per ateinančius šešis mėnesius vertinimą. Indekso reikšmė nuo balandžio ūgtelėjo 5,3 punkto iki 79,5 punktų ribos. Ekonomistai prognozavo 78,3 punkto. Pasak Vokietijos Ifo ekonomikos instituto vadovo C. Fuesto, po kelių itin prastų mėnesių šalies įmonių nuotaikos kiek pagerėjo. Tiesa, nemažai vadovų vis dar išlieka nusiteikę pesimistiškai, tačiau nuosaikus ekonomikos atvėrimas ir laisvinimas suteikia daugau vilties. Taip pat praneštas galutinis Vokietijos bendrasis vidaus produktas. Didžiausia Europos ekonomika per pirmą šių metų ketvirtį, lyginant su praėjusių metų paskutiniu ketvirčiu, traukėsi 2,2%. Tai didžiausias ekonomikos nuosmukis nuo 2008 metų pasaulinės finansų krizės. Šalies vartotojų išlaidos traukėsi 3,2%, kompanijos 6,9% mažino investicijas į gamyklas ir gamybinius įrengimus, fiksuotas 3,1% eksporto ir 1,6% importo nuosmukis. Vokietijos vyriausybė prognozuoja, kad bendrai šių metų šalies ekonomika trauksis 6,3%. Jeigu tai pasitvirtintų, rezultatas būtų prastesnis ir nei per praėjusią krizę, kuomet metinis nuosmukis siekė -5,7%.

Antradienio apžvalga

JAV

Investuotojams tikintis, kad atšaukus dėl koronaviruso įvestus apribojimus, ekonomika vėl pradės veikti kaip įprasta. S&P 500 indeksas reaguodamas viršijo simbolinį 3 tūkst. punktų lygį. Šis lygis taip pat beveik sutampa su 200 dienų slankaus vidurkio kreive. Šis kreivė itin sekamas techninę analizę taikančių investuotojų. Praėjusią savaitę indeksai stipriai šoktelėjo į viršų. Visų trijų pagrindinių indeksų prieaugiai buvo didesni nei po 3%. investuotojų apetitą rizikingiems aktyvams kiek apmažino žinia, kad JAV ketina įvesti sankcijas Kinijos kompanijoms ir pareigūnams dėl Honkongo autonomijos pažeidimų.

Investuotojai seka naujienas susijusias su vakcina nuo Covid-19. Biotechnologijų technologijų bendrovė Novavax paskelbė, jog pradėjo 1 fazės vakcinos testavimą su žmonėmis. Pirmame tyrimų etape dalyvaus 130 suaugusiųjų. Pirmųjų rezultatų tikimasi liepos mėnesį. Pozityvo suteikia pamažu atsigaunantys oro skrydžių keleivių srautai. JAV Transporto saugumo administracija paskelbė, jog vidutinis per dieną fiksuotas keleivių srautas auga jau ketvirtą savaitę iš eilės. Tiesa, srautai, lyginant su praėjusiais metais, yra vis dar daugiau nei 85% mažesni. 

Europa

Europos centrinio banko vyriausiasis ekonomistas antradienį paskelbė, jog euro zonos ekonomikai galimai absoliutų dugną jau pasiekė balandžio mėnesį. Dėl tokios žinutės, euras dolerio atžvilgiu šoktelėjo aukštyn.

Vokietija planuoja atšaukti kelionių apribojimus 31-ai Europos valstybei, o Jungtinėje Karalysteje atsidaryti visoms parduotuvėms nuo birželio 15 d.

 Išsiskiria brangstančios oro linijų bendrovių ir kitų su šiuo sektoriumi susijusių bendrovių akcijos. Daugiau nei 20% į viršų šoktelėjo Vokietijos turizmo kompanijos TUI vertybinių popierių kaina. Bendrovės vadovas F. Joussena pranešė, jog kompanija planuoja atnaujinti skrydžius jau birželio pabaigoje. Ispanija savo nuožiūra paskelbė, jog panaikins privaloma dviejų savaičių karantinavimosi periodą atvykus į šalį nuo liepos 1 d. Pasak šalies ministro pirmininko P. Sanchezo, Ispanija bus pasiruošusi priimti užsienio šalių svečius nuo antrojo vasaros mėnesio pradžios. Vokietijoje paskelbtas GfK indeksas, atspindintis šalies vartotojų sentimentus. Jo reikšmė antra mėnesį išlieka neigiama, tiesa, fiksuojamas nuosaikus nuotaikų gerėjimas, visgi prognozuojama, kad birželį jis ir toliau liks neigiamas. Daugiausiai tam įtakos turi šalies gyventojų baimė dėl įtemptos situacijos darbo rinkoje ir galimos darbo vietos praradimo.

Trečiadienio apžvalga

JAV

Investuotojams pozityvumo suteikia toliau atsiveriančios valstybių ekonomikos, auga tikėjimas, kad blogiausia pandemijos dalis jau praeityje. Vis didesnė dalis investuotojų tiki V formos ekonomikos atsigavimu. Manoma, kad ši recesija bus viena trumpiausių istorijoje ir ją matuosime ne metais, o mėnesiais. Aktyviau prekiaujama socialinius tinklus valdančių bendrovių akcijomis. JAV prezidentas D. Trumpas trečiadienį pagrasino pradėsiantis reguliuoti arba net apskritai ribosiantis tokių kompanijų veiklą po to, kai Twitter po vienu iš D. Trumpo pranešimų šiame socialiniame tinkle uždėjo įspėjimą, kuris įspėja vartotojus, kad prezidento komentarai ir teiginiai yra nepagrįsti. Investuotojų dėmesio sulaukė ir Tesla. Bendrovė paskelbė Š. Amerikos rinkoje mažinanti automobilių kainas. Tai atsakas į stipriai bendrai kritusius šalies automobilių rinkos pardavimus. Bendrovės Wedbush analitikai šiandien pagerino tikslinę rekomenduojamą Tesla akcijos kainą iki 800 USD. Pasak analitikų, Kinijoje Tesla gaminamo Model 3 paklausa išlieka stipri, taip turėtų būti ir birželį. Tiesa, tikslinė rekomenduojama kaina yra mažesnė nei šiuo metu rinkoje.

Europa

Europos Komisija šiandien paskelbė apie 750 mlrd. EUR pasiūlymą regiono ekonomikai gavinti. Pinigai būtų dalijami tiek dotacijomis, tiek paskolomis. Šis pasiūlymas dar turi būti patvirtintas. Tikėtina, kad galutinis susitarimas turėtų būti pasiektas kitame Europos Sąjungos Tarybos susitikime birželio mėnesį. Europos Centrinio Banko vadovė C. Lagarde trečiadienį įspėjo, jog euro zonos ekonomika šiais metais galimai trauksis 8 – 12%. Tai daugiau nei prognozuota anksčiau. Toks ECB vadovės komentaras analitikams pasirodė kaip signalas, jog ECB ketina dar didinti ekonomikos skatinimo priemones. Kitas ECB posėdis vyks kitą savaitę.

Ketvirtadienio apžvalga

JAV

Baltųjų rūmų ekonomikos patarėjas L. Kudlow pareiškė, kad Kinija padarė didelę klaidą pažeizdama Honkongo autonomiją. Manoma, kad JAV gali panaikinti Honkongo specialų prekybinį statusą, o prekybinio susitarimo su Kinija perspektyva pakibo ant plauko.

Praėjusią savaitę JAV naujų bedarbių skaičius siekė 2,12 mln. Ekonomistai prognozavo 2,1mln. Savaitę prieš bedarbių paraiškų skaičius sudarė 2,4 mln. Taip pat paskelbtas I ketv. šalies bendrasis vidaus produktas. Remiantis patikslintais vyriausybės skelbiamais duomenimis, JAV ekonomika I ketvirtį traukėsi ne 4,8%, kaip buvo paskelbta anksčiau, o 5%. Pranešti ir balandžio mėnesio ilgalaikio vartojimo prekių užsakymų duomenys. Užsakymų apimtys, lyginant su kovo mėnesiu, smuko 17,2%. Tai mažiau nei prognozavo ekonomistai, kurie tikėjosi 19% kritimo. Tiesa, reikia įvertinti tai, jog užsakymų apimtys lyginamos su kovo mėnesiu, per kurį užsakymų nuosmukis taip pat buvo nemenkas (-14,4%). Tad bendras užsakymų apimčių kritimas išties didžiulis. Nustebino tai, jog atmetus transporto priemonių pardavimų įtaką, užsakymų apimtys balandį sumenko tik 7,4%, nors buvo prognozuotas 14,8% kritimas. Šio mėnesio pradžioje buvo skelbiama, jog automobilių pardavimo apimtys JAV praėjusį mėnesį krito apie 53%.

Europa

Remiantis preliminariais duomenimis, Vokietijoje vartotojų kainų indeksas šį mėnesį, lyginant su balandžiu, traukėsi 0,1%. Metinis infliacijos augimas šalyje sudarė 0,6%. Išankstinius infliacijos duomenis paskelbė ir Ispanija. Remiantis preliminaria informacija, šį mėnesį šalyje vartotojų kainų indeksas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, susitraukė 1%.

Kitos rinkos

JAV Energijos Informacijos Administracija (EIA) pranešė, jog praėjusią savaitę šalies naftos atsargos išaugo 7,9 mln. barelių. Tai ženkliai daugiau nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi 2,5 mln. mažesnių atsargų. Taip daugiausiai dėl išaugusio importo apimčių.

Penktadienio apžvalga

JAV

Penktadienis paskutinė gegužės mėnesio prekybos sesija akcijų biržose. Akcijų rinkoms šis mėnesis buvo išties neprastas. Galima teigti, kad senas investuotojų posakis „Parduok gegužę ir eik atostogauti“ (angl. k „Sell in May and go away“) šį kartą nebuvo įgyvendintas. Investuotojams daugiausiai pozityvo suteikia mažėjantis Covid-19 užsikrėtimų augimo tempas, valstybėse laisvinamos karantino sąlygos, atsiveriančios ekonomikos, pastebimas atsigaunantis vartojimas, įspūdingi centrinių bankų ir vyriausybių ekonomikos skatinimo planai, taip pat naujienos susijusios su Covid-19 vakcinos sukūrimu.

Penktadienį vykusioje konferencijoje paskelbė, kad kai kurių Kinijos piliečių įvažiavimas į JAV bus stabdomas. Taip pat, užsiminė, kad gilinsis į Kinijos bendrovių listinguojamų JAV biržose apskaitą bei bus naikinamas JAV specialus suteiktas Hong Kong statusas (lengvatinis požiūris į muitines).

Europa

Eurostat paskelbė išankstinius šio mėnesio euro zonos infliacijos duomenis. Metinis vartotojų kainų indekso augimas šį mėnesį euro zonoje sulėtėjo iki 0,1%. Balandį metinis infliacijos lygis siekė 0,3%. Labiausiai per metus išaugo maisto, alkoholio ir tabako produktų kainos, kurios didėjo 3,3%. Paslaugų brango 1,3%, tiesa, energetinių išteklių kainos mažėjo 12%. Taip pat paskelbti Vokietijos mažmenininkų pardavimai. Jų apimtys balandžio mėnesį, lyginant su kovu, krito 5,3%. Tai daug geresnis rezultatas nei tikėtasi. Ekonomistai prognozavo 12% sumažėjusius pardavimus. Mažiau nei laukta traukėsi ir Prancūzijos ekonomika. Pirmo ketvirčio šalies bendrasis vidaus produktas, lyginant su paskutiniu praėjusių metų ketvirčiu, krito 5,3%, nors buvo prognozuotas 5,8% kritimas.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai