Savaitės rinkų apžvalga (04.06 – 04.10)

2020-04-10
Savaitės finansų rinkų apžvalga 04.06 – 04.10

Pirmadienio apžvalga

Atsiradus žiniai, kad koronavirusu labiausiai paveiktose šalyse (išskyrus JAV) pastebimas naujų susirgimų ir mirusiųjų skaičiaus mažėjimas – rinkos kilo. Vis dėlto, JAV dar laukiamas pandemijos pikas, kuris tikimasi bus pasiektas per artimiausias dvi savaites. JAV viceprezidentas M. Pence pastebi, jog progresas stabdant epidemiją yra, nors D. Trumpas pabrėžė, kad JAV ateinančios dienos ir kelios savaitės turėtų būti pačios sunkiausios. Tiesa, po jų situacija turėtų pradėti gerėti.

Viešoje erdvėje sklandančios investuotojų nuomonės stipriai išsiskiria. Yra manančių, kad rinkose jau buvo pasiektas kainų žemiausias lygis ir atvirkščiai, kaip Guggenheim Partners valdančios 270 mlrd. USD turto vyriausiasis investicijų vadovas S. Minerdas skaičiuoja, jog esant blogiausiam scenarijui S&P 500 indekso reikšmė galėtų kristi iki 1,5 tūkst. punktų ribos, o tai būtų 56 proc. nuosmukis nuo visų laikų aukštumos.

Pirmadienį Saudo Arabija ir Rusija, kurios yra pradėjusios kainų karą, buvo pasirengusios ženkliai mažinti gavybą, tačiau susitarimas dar nebuvo pasiektas, o susirinkimas perkeltas į ketvirtadienį. Rinka šiuo metu, būsimą susitarimą yra įskaičiavusi, todėl jei šalims nepavyktų susitarti dėl naftos gavybos mažinimo būtu tikimasi, kad kaina vėl siektų praėjusios savaites žemumas, t.y. apie 20 USD už barelį.

Pirmadienį Japonija patvirtino beveik 1 trln. USD ekonomikos gelbėjimo paketą. Dėl šios priežasties JPY kursas sumenko 0,46 proc. USD atžvilgiu. Į pranešimą, kad Covid-19 susirgusiam Didžiosios Britanijos premjerui B. Johnsonui dėl pablogėjusios būklės taikoma intensyvioji slauga rinka išskirtinai nereagavo, o šalies indeksą atspindintis FTSE100 net pakilo 3,08 proc.

Antradienio apžvalga

Rinkos dalyvius džiugino mažėjantis naujų koronaviruso susirgimo atvejų skaičius ir žinutė, kad keletas valstybių jau svarsto apie karantino švelninimą. Jau keletą dienų iš eilė mirčių skaičius Italijoje mažėjo, tuo tarpu Vokietijoje ir Prancūzijoje mažėjo naujų susirgimo atvejų. Visgi, Ispanijoje ir JAV situacija buvo atvirkštinė. Bendras susirgusiųjų skaičius antradienį siekė 1,43 mln., pasveikusiųjų 300 tūkst. (21 proc.), mirčių 73 tūkst. (5,1 proc.).

Balandžio 10 d. bus surengtas G20 šalių energetikos ministrų susirinkimas, kuriam pirmininkaus Saudo Arabija. OPEC pateiktais skaičiavimais, pasaulinė naftos paklausa 2020 m. II ketv. bus susitraukusi 11,9 mln. barelių per dieną. Žiniasklaidoje taip pat pasirodė žinutė, kad JAV vyriausybė planuoja papildomą fiskalinį paketą gegužę, kuris turėtų sudaryti 1 trln. USD ir būtų skirtas JAV ekonomikai atstatyti.

Trečiadienio apžvalga

Europos Sąjungos finansų ministrams po 16 valandų trukusių derybų nepavyko susitarti ekonomikos gelbėjimo plano. Buvo deramasi dėl 0,5 trln. EUR vertės finansinės pagalbos paketo sąlygų. Nepaisant to, rinkose dominavo pirkėjai, o S&P500 nuo žemiausio kovo 23 d. pasiektos taško trečiadienį jau buvo pakilęs 25 proc. Žiniasklaidoje pasirodė žinutė ir JAV politinėje arenoje, kad Bernie Sandersas traukiasi iš kovos dėl Demokratų partijos nominacijos JAV prezidento rinkimams. Tai reiškia, kad lapkričio 3 d. pagrindinis Donaldo Trumpo varžovas bus likęs Joe Bidenas buvęs šalies viceprezidentas. Finansų rinkai tai teigiama žinia, nes J. Bidenas ir D. Trumpas yra palankiau vertinami investuotojų dėl savo požiūrio į ekonomiką nei B. Sandersas. Nacionalinio lygmens apklausose J. Bidenas po kol kas vidutiniškai 6 proc. lenkia D. Trumpą.

Ketvirtadienio apžvalga

OPEC+ šalys nesugebėjo susitarti dėl naftos gavybos mažinimo, kai Meksika atsisakė dalyvauti susitikime. Prie šio klausimo turėtų būti grįžtama penktadienį per G20 energetikos ministrų susitikimą. Per susirinkimą buvo spėta aptarti galimybė mažinti naftos gavybą tarp 10-12 mln. barelių per dieną pradedant nuo gegužės ir baigiant birželį. Būtų svarstomas 20 mln. barelių per dieną mažinimas jei prie to prisidėtų ir JAV.

Tuo tarpu, JAV buvo skelbiamos praėjusios savaitės naujos bedarbių paraiškos, kurios sudarė dar 6,6 mln. (1,1 mln. daugiau nei prognozuota). Iš viso per pastarąsias tris savaites netoli 17 mln. amerikiečių pateikė paraiškas dėl bedarbio pašalpos gavimo. Dar prieš mėnesį per savaitę buvo fiksuojama vos 200 tūkst. naujų bedarbių, o nedarbo lygis laikėsi pusės amžiaus žemumose. Tiesa, skelbiama statistika gali būti kiek iškreipta. Daugelyje valstijų patiriami techniniai nesklandumai ir kitos problemos susijusios su informacinių technologijų sistemomis dėl itin stipriai išaugusio užklausų kiekio. Be to, savarankiškai dirbantys žmonės, kaip pvz. Uber vairuotojai ar laisvai samdomų profesijų atstovai, šiuo metu taip pat gali kreiptis dėl bedarbių išmokų, ko jiems nebuvo galima daryti anksčiau.

JAV federalinių rezervų bankas paskelbė 2,3 trln. USD paskolų paketą ekonomikai palaikyti iš kurių 600 mlrd. USD bus skirta skolintis vietos savivaldos institucijoms ir 500 mlrd. USD skirta supirkinėti valstijų ir didžiausių miestų savivaldybių išleistas trumpo laikotarpio obligacijas. ES šalių finansų ministrams taip pat pavyko susitarti dėl ekonomikos gelbėjimo priemonių. Tądien patvirtintas 540 mlrd. EUR apimties paketas. Anglijos centrinis bankas taip pat sutiko laikinai finansuoti savo šalies vyriausybės skolinimąsi jei rinkoje nepavyktų greitai išleisti obligacijų.

Penktadienio apžvalga

Finansų rinkos uždarytos dėl minimo Didžiojo penktadienio. Rinka atsidarys pirmadienį.

Koronavirusu sergančiųjų augimo tempo skaičius pastarąsias dienas išlieka nepakitęs, kas teikia vilčių, kad Covd-19 pasiekė savo piką.

COVID-19 naujų susirgimų skaičius

Iš viso sergančiųjų viršijo 1,6 mln. iš kurių 96 tūkst. mirė ir 357 tūkst. pasveiko. JAV sergančiųjų siekia 470 tūkst., o tai sudaro 29 proc. visų sergančiųjų be Kinijos. Ispanija, Italija, Vokietija ir Prancūzija išlieka labiausiai užsikrėtusios šalys Europoje bendrai sudarančios 33 proc. visų sergančiųjų be Kinijos. Italija išlieka šalimi, kurioje mirusiųjų yra daugiausia, vėliau seka JAV ir Ispanija.

COVID-19 susirgimai
COVID-19 susirgimai be Kinijos

Penktadienį buvo priimtas OPEC+ susitarimas mažinti naftos gavybą bendrai 10 mln. barelių per dieną. Papildomai gavyba bus mažinama 5 mln. barelių per dieną jei prie to prisijungs ir JAV. Susitikime Meksika atsisakė prisiimti tokio dydžio naftos gavybos mažinimo įsipareigojimus kaip kitos OPEC+ šalys, tačiau už ją tai planuoja padaryti JAV. Susitarimas pradedamas vykdyti nuo gegužės iki birželio galo. Vėlesniu laikotarpiu naftos gavybos mažinimas bus švelninamas. Dėl dabartinio naftos mažinimo abejojama, kad to užteks dabartinei sumažėjusiai paklausai išlyginti. Manoma, kad šis sprendimas, tik atitolins naftos saugyklų užpildymą iki maksimumo.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu