Savaitės rinkų apžvalga (03.29 – 04.02)

2021-04-04

JAV

Praėjusios savaitės įvykiai su įstrigusiu Sueco kanale laivu baigėsi – laivas buvo išlaisvintas. Tuo tarpu investuotojus kiek baugino stipriau svyruojantys JAV 10-ies m. vyriausybės obligacijų pajamingumai, nors savaitės gale nusistovėjo ties 1.67%.  Pastebima, kad JAV vyriausybės obligacijoms 2021 metų pirmasis ketvirtis buvo blogiausias per keletą pastarųjų dešimtmečių. Visgi, investuotojų akiratyje pagrinde buvo žinios apie planuojamą 2,25 trilijono JAV dolerių išlaidų paketą dėl ko praėjusią savaitę S&P 500 pirmą kartą peržengė simbolinę 4000 punktų ribą.

J. Bidenas pristatė daugiau nei 2 trln. USD dydžio infrastruktūros paketą. JAV prezidento administracija planuoja įgyvendinti šį planą per aštuonerius metus. Lėšos bus surenkamos didinant mokesčius. Bendrovių pelno mokestis bus padidintas nuo 21 iki 28%. D. Trumpas savo kadencijos metu pelno mokestį buvo sumažinęs nuo 35% iki 21%. Pagal pristatytą paketą, 621 mlrd. USD bus skirta infrastruktūrai (keliai, tiltai, viešasis transportas, vandens ir oro uostai, elektromobilių vystymas). 400 mlrd. USD bus nukreipta į gamybos sektorių, jame vykstančius tyrimus. Didžiausias dėmesys bus skirtas mažinant anglies dvideginio emisija ir vystant atsinaujinančią energetiką. 650 mlrd. USD nukeliaus į senyvo amžiau ir sveikatos sutrikimų turinčių amerikiečių priežiūros gerinimą ir vystymą. 580 mlrd. USD investicijos bus nukreiptos į geriamo vandens, elektros, interneto tiekimo infrastruktūros gerinimą. Taip pat sunaudoti pastatų, tokių kaip mokyklos ir t.t. atnaujinimui.

Nors minėtas paketas turėtų padidinti JAV ekonomikos produktyvumą ir perkaitimo rizika nėra didelė, pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta tuo abejojančių. Moody‘s kredito reitingų agentūra pareiškė, kad beprecedentis ekonomikos skatinimas gali sukelti didelę infliaciją ir padidinti įsiskolinimo lygius, kas išbalansuotų JAV ekonomiką. Plačiau straipsnį apie tai rasite „Investuok“ žurnalo vasario mėnesio numeryje: INFLIACIJA – JAUČIAMA, BET VIS NEATEINANTI.

Praėjusią savaitę taip pat daug rinkos dalyvių dėmesio sulaukė pranešimai apie rizikos fondo Archegos Capital Management problemas. Wall Street Journal skelbia, jog nemaža dalis fondo pozicijų praėjusią savaitę buvo likviduotos dėl fondo nesugebėjimo vykdyti įsipareigojimų. Priverstinis pozicijų likvidavimas privertė stipriai kristi tokių kompanijų kaip ViacomCBS, Discovery ir kt. akcijų kainas. Discovery ir ViacomCBS akcijos pigo po daugiau nei 27%. Remiantis Wall Street Journal informacija, bendra likviduojamų pozicijų vertė siekė 30 mlrd. USD. Savo ruoštu Japonijos bankas Nomura ir Šveicarijos Credit Suisse pranešė, jog dėl susidariusios situacijos patirs nuostolių. Kaip skelbia Reuters, Nomura patirti nuostoliai galimai nurėš visą banko antros finansinių metų pusės pelną.

Bankų akcijos atpigo po to, kai rizikos kapitalo fondas Archegos Capital neįvykdė įsipareigojimų, susijusių su svertine prekyba. Dėl to fondo pozicijos buvo sumažintos parduodant akcijų už 20 mlrd. USD dolerių, o bankai pranešė patyrę reikšmingų nuostolių. Nomura ir Credit Suisse akcijos pigo apie 15%., o Discovery ir ViacomCBS akcijos pigo net daugiau nei po 27%.

Tuo tarpu Pfizer pranešė, jog jos kartu su Vokietijos biotechnologijų bendrove BioNTech sukurta vakcina yra 100% efektyvi ir toleruojama tarp 12 – 15 metų amžiaus grupės vaikų. Pasak Pfizer vadovo A. Bourla, planuojama teikti prašymą JAV maisto ir vaistų administracijai dėl vakcinos naudojimo šio amžiaus grupės vaikams kuo įmanoma greičiau. Tikimasi, kad vaikai galėtų būti pradėti skiepyti šia vakcina dar prieš prasidedant kitiems mokslo metams rudenį. 

JAV ekonominiai rodikliai

Analitikos ir tyrimų bendrovė ADP paskelbė, jog šį mėnesį privačiame sektoriuje JAV sukurta 517 tūkst. naujų darbo vietų. Tai didžiausias įdarbintų žmonių skaičius, pagal ADP renkamus duomenis, per paskutinius šešis mėnesius. ADP praėjusį mėnesį skelbė, jog vasarį privačiame sektoriuje buvo sukurta 176 tūkst. naujų darbo vietų. Nors šio mėnesio pokytis gerokai didesnis nei vasarį, ekonomistai prognozavo, kad skaičius bus kiek didesnis ir sudarys 550 tūkst. Daugiausiai, t.y. 437 tūkst. darbuotojų įdarbino paslaugas teikiančios bendrovės. Iš jų konkrečiai laisvalaikio ir svetingumo (viešbučių) sektoriuose sukurta 169 tūkst. naujų darbo vietų. Smulkaus dydžio kompanijose (1 – 49 darbuotojų) sukurta 174 tūkst. darbo vietų, vidutinio dydžio (50 – 499 darbuotojų) – 188 tūkst, o didelėse įmonėse (> 500 darbuotojų) – 155 tūkst.

ADP duomenys dėl JAV sukurtų naujų darbo vietų. Šaltinis: tradingeconomics. / ADP

Paskelbti praėjusios savaitės naujų bedarbių paraiškų duomenys. Jie kiek prastesni nei tikėtasi. Registruota 719 tūkst. naujų nedarbo paraiškų. Buvo prognozuojama, kad paraiškų skaičius sieks 675 tūkst.

JAV Įmonės

Akcijų biržoje debiutuoja investuotojų lauktas ETF fondas ARK Space Exploration & Innovation ETF (ARKX), kurį valdo Cathie Wood vadovaujama investicijų valdymo bendrovė ARK Investment Management. Aktyviai valdomas ETF fondas investuos į beveik 40 bendrovių, susijusių su kosmoso technologijomis. Fondo valdymo mokestis sieks 0,75%. Kaip ETF fondui tai itin nemenkas mokestis. Nors ir nėra labai teisingai lyginti, tačiau S&P 500 indeksą sekančio SPY ETF fondo metinis valdymo mokestis sudaro 0,09%. Tarp didžiausių ARKX fondo valdomų pozicijų yra bendrovės Trimble (TRMB), Kratos Defense & Security Solutions (KTOS), L3Harris Technologies (LHX), Komatsu.

Mokėjimų paslaugas teikianti bendrovė PayPal pranešė, jog vartotojams iš JAV suteiks galimybes atsiskaityti ir atlikti mokėjimus kriptovaliutomis. PayPal naudojantys klientai už perkamas prekes galės atsiskaityti bitkoinais, litecoin, ethereum ir bitcoin cash. Bendrovė už tai neims papildomo mokesčio. 

Investicinio banko Stifel Financial analitikas S. Devitt pagerino savo rekomendaciją Alphabet kompanijos akcijų atžvilgiu iš „laikyti“ į „pirkti“. Pasak S. Devitt, pastebimas stiprus atsigavimas reklamos rinkoje. Paklausa auga iš nuo pandemijos stipriai paveiktų sektorių, t.y. automobilių, laisvalaikio, kelionių ir t.t. Analitikas prognozuoja, kad toliau stipriai augs verslo reklamos paklausa internetinėje erdvėje, o vis dar labiau tradicinėje, t.y. spaudoje, televizijoje mažės. Pakankamai patraukliai atrodo ir dabartinis Google valdančios bendrovės vertinimas rinkoje. S. Devitt padidino rekomenduojamą tikslinę akcijos kainą nuo 2025 iki 2350 USD. Bendrovės akcijos nuo metų pradžios pabrangusios apie 17%.

Europa

Į Europą investuojančių akys labiau buvo nukreiptos į Covid-19 sergančiųjų rodiklius. Koronaviruso pandemija verčia vyriausybes imtis papildomų veiksmų. Tiesa, ne visi jie nukreipti į priemonių griežtinimą. Prancūzija šeštadienį įves keturių savaičių karantiną, Italija pratęs įvestus apribojimus iki mėnesio pabaigos, o Vengrijos premjeras pareiškė, kad apribojimai tikėtina bus atlaisvinti, nes jie nebegali užkirsti kelio viruso plitimui. 

Europos ekonominiai rodikliai

Eurostat paskelbė išankstinius šio mėnesio euro zonos infliacijos duomenis. Metinis infliacijos lygis regione kovą išaugo iki 1,3%. Vasarį buvo registruotas 0,9% siekiantis bendras kainų augimas. Tiesa, infliacijos augimas kiek prasilenkė su ekonomistų prognozėmis. Buvo tikimasi, kad jis sudarys 1,4%. Šį mėnesį registruotas kainų augimas euro zonoje yra didžiausias nuo 2020 metų sausio. Eurostat skaičiuoja, jog per metus labiausiai, t.y. 4,3% išaugo energijos išteklių kainos. Paslaugos brango 1,3%, o maisto, alkoholio ir tabako produktų kainos didėjo 1,1%.

Metinis infliacijos lygis euro zonoje. Šaltinis: tradingeconmics.com / Eurostat

IHS Markit paskelbė galutinius kovo mėnesio gamybos sektoriaus PMI indeksų rezultatus. Euro zonos regione praėjusį mėnesį buvo registruotas rekordinis aktyvumas gamybos sektoriuje. Indekso reikšmė šoktelėjo iki 62,5 punkto. Vasarį buvo registruota 57,9 punkto. Itin stiprus augimas buvo pastebimas regiono gamybos sektoriaus lyderėje Vokietijoje, kur indekso reikšmė siekė 66,6 punkto. Prie to itin prisidėjo augusi paklausa iš Kinijos ir JAV.

Vokietijos gamybos PMI indeksas. Šaltinis: IHS Markit / tradingeconomics.com

Tuo tarpu mažmeninės prekybos rezultatai, atvirkščiai, kiek nuvylė. Antrą mėnesį iš eilės Vokietijoje buvo fiksuotas mažmeninės prekybos susitraukimas. Mažmenininkų pardavimų apimtys vasario mėnesį, lyginant su 2020 metų vasariu, sumažėjo 9%. Ekonomistai prognozavo, kad nuosmukis sudarys 6,3%.

Vokietijos mažmeninės prekybos apimtys (metinis pokytis). Šaltinis: tradineconomics.com

Europos įmonės

Jungtinės Karalystės Royal Mail paskelbė, jog 2021 bendrovės finansinių metų veiklos pelnas turėtų gerokai viršyti 500 mln. GBP. Per metus pajamos turėtų išaugti 380 – 580 mln. GBP. Kompanijos finansiniai metai baigsis šį mėnesį. Bendrovė planuoja skelbti galutinius visų 2022-21 finansinių metų rezultatus gegužės mėnesio antro pusėje. Pasak bendrovės, trečio ketvirtis buvo itin sėkmingas, taip pat geriau nei prognozuota sekėsi ir šių kalendorinių metų pradžioje. Royal Mail pardavimai per pirmus tris finansinių metų ketvirčius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, augo 14% iki 9,31 mlrd. GBP. Bendrovės akcijos šiais metais jau spėjo pabrangti daugiau nei 50%.

Stipriau brango vėjo jėgainių gamintojos Siemens Gamesa akcijos. Bendrovė pasiekė susitarimą su Ispanijos energetikos gigante Repso dėl 120MW galios vėjo jėgainių 4-iuos parkuose įrengimo. Jos turėtų pradėti veikti jau 2021 metų pabaigoje. Į susitarimą įeina ir vėjo jėgainių priežiūra ateinantiems 5 metams. Ispanija yra viena lyderiaujančių valstybių pagal atsinaujinančios energetikos plėtros augimą. Šalies vyriausybė yra iškėlusi tikslą, jog atsinaujinančios energetikos dalis iki 2030 metų sudarytų 42% visos šalyje sunaudojamos energijos. Praėjusiais metais ši dalis siekė 20%. Iki 2050 metų Ispanija turėtų 100% pereiti į atsinaujinančią energetiką.

Londono akcijų biržoje debiutavo Jungtinės Karalystės maisto pristatymo platformą valdanti bendrovė Deliveroo, tarp kurios investuotojų yra ir Amazon. Pirma prekybos sesija buvo itin nesėkminga. Vienu metų kompanijos akcijos biržoje kainavo ir daugiau nei 30% mažiau nei buvo įvertintos pačios kompanijos IPO metu. Deliveroo buvo paskelbusi, jog akcijos įkainotos po 3,90 GBP už akciją. Tokiomis kainomis bendrovės vertė siekė 7,59 mlrd. GBP. Šiandienos sesijos metu akcijos kaina buvo kritusi iki 2,71 GBP. Technologijų sektoriaus bendrovėms pastaruoju metu biržose sekasi ne itin gerai. Prie šios Deliveroo nesėkmės galimai prisideda ir tai, jog bendrovė susiduria su spaudimu dėl platformą besinaudojančių vairuotojų teisių ir apmokėjimo už darbo.

Žaliavos

Praėjusią savaitę OPEC ir trečiosios šalys nusprendė tik laipsniškai didinti pasiūlą (gavyba), daugėjant ženklų ir indikatorių rodančių, kad augs pasaulinė paklausa (naftos produktų naudojimas). Gegužę ir birželį bus išgaunama papildomai po 350 tūkst. barelių per dieną, nuo liepos papildomi 440 tūkst. barelių. Dėl šios priežasties, praėjusią savaitę Brent rūšies nafta dar nežymiai paaugo.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu