Savaitės rinkų apžvalga (03.15 – 03.19)

2021-03-21

JAV

Kovo 23 d. sukako vieneri metai nuo akcijų rinkos dugno ir trumpiausios rekordinės meškų rinkos pabaigos. Nuo to laiko žaliavų kainos, ilgalaikių obligacijų pajamingumai ir pagrindinių ekonomikų akcijų indeksai stipriai pasikeitė pagrinde dėl stipraus ekonominio skatinimo ir išrastos vakcinos.

Praėjusią savaitę vienas pagrindinių įvykių ką stebėjo investuotojai buvo FED konferencija, kurios metu paskelbė, jog nebepratęs šalyje veikiantiems bankams taikomų išimčių dėl kapitalo reikalavimų skaičiavimo. Bankai galėjo neįtraukti JAV iždo obligacijų ir depozitų centriniame banke skaičiuojant tam tikrus kapitalo pakankamumo rodiklius. Pasak Peperstone vyr. tyrimų vadovo C. Weston, toks sprendimas privers finansines institucijas toliau mažinti obligacijų pozicijas. Tai turėtų paskatinti tolimesnį išsipardavimą vyriausybinių skolos vertybinių popierių rinkoje ir palūkanų augimą. 10-ies metų JAV obligacijų pajamingumai toliau auga ir vienu metu buvo beveik perlipę 1,75% ribą.

Tuo tarpu, Japonijos investicinės bankininkystės bendrovė Mizuho Securities pasidalino savo atliktos apklausos rezultatais. Apklausoje dalyvavo amerikiečiai, kurie turėtų sulaukti arba jau sulaukė praėjusią savaitę patvirtintos ekonomikos gelbėjimo plano vienkartinių išmokų. 20% apklaustųjų planuoja bent dalį gautos išmokos investuoti į akcijas arba kriptovaliutas. Remiantis apklausos atsakymais, bent 10% nuo visų išmokų galėtų tiesiogiai pasiekti akcijų ir bitkoino rinkas. Tai galėtų sudaryti maždaug 40 mlrd. USD iš 380 mlrd. USD išmokų. Tiesa, tokios sumos, nors ir atrodo pakankamai didelės, tačiau iš tiesų yra lašas jūroje. Vasario mėnesio pabaigoje visų į S&P 500 indeksą įtrauktų bendrovių kapitalizacija siekė 32,12 trln. USD.

JAV ekonominiai rodikliai

Pozityvo suteikia ekonominiai duomenys. Niujorko gamybos sektoriaus indeksas šį mėnesį šoktelėjo iki 17,4 punktų nuo 12,1 punkto vasario mėnesį. Ekonomistai prognozavo, kad indekso reikšmė sudarys 14,5 punkto. Tai stipriausias gamybos sektoriaus aktyvumo augimas Niujorko regione nuo 2018 metų lapkričio mėnesio. Toliau stipriai augo gamybai reikalingų žaliavų kainos. Buvo fiksuotas sparčiausias kainų augimas per beveik visą pastarąjį dešimtmetį. Sektoriaus bendrovės yra nusiteikusios optimistiškai, vertindamos ateinančių šešių mėnesių ekonomikos perspektyvas.

Niujorko gamybos sektoriaus indeksas. Šaltinis: tradingeconomics.com

Nuvylė paskelbti vasario mėnesio JAV mažmenininkų rezultatai. Mažmenininkų pardavimai, lyginant su sausiu, traukėsi 3%, kai buvo prognozuojamas 0,5% sieksiantis nuosmukis. Tai didžiausias mėnesio kritimas nuo 2020 metų balandžio mėnesio. Didžiausias pardavimų nuosmukis buvo fiksuotas universalaus asortimento parduotuvėse.

JAV mažmenininkų pardavimų pokyčiai. Šaltinis: tradingeconimcs.com

Beveik visus pastaruosius metus augęs aktyvumas JAV nekilnojamo turto rinkoje pastarąjį mėnesį kiek priblėso. Vasarį išduota 1,682 mln. naujų gyvenamųjų būstų statybos leidimų. Tai sumetintas rodiklis, t. y. padaugintas iš 12. Sausį išduotų leidimų skaičius buvo pasiekę 15-os metų aukštumas. Ekonomistai prognozavo kad vasarį leidimų skaičius sieks 1,74 mln. Tuo tarpu, pradėtų statyti gyvenamųjų būstų skaičius krito į pastarojo pusmečio žemumas. Sumetintas skaičius siekė 1,421 mln. Buvo prognozuojama, kad šis rodiklis sudarys 1,56 mln.

JAV vasario mėn. išduoti gyv. būsto leidimai (sumetinta x12). Šaltinis: tradingeconomics.com

Praėjusią savaitę JAV buvo registruota 770 tūkst. naujų bedarbių paraiškų. Tai daugiau nei prognozuota. Analitikai tikėjosi, kad bedarbių paraiškų skaičius ir toliau nuosekliai mažės bei sieks 704 tūkst.

JAV Įmonės

Rezultatus paskelbė mažmeninės prekybos bendrovė Dollar General. Jie kiek prasilenkė su analitikų ir investuotojų lūkesčiais. Dollar General pelnas praėjusį ketvirtį 642,7 mln. USD arba 2,62 USD akcijai. Pajamos išaugo iki 8,41 mlrd. USD nuo 7,16 mlrd. USD per tą patį ketvirtį prieš metus. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sieks 2,72 USD, o pardavimai sieks 8,30 mlrd. USD. Dollar General prognozuoja, kad 2021 finansinių metų pardavimai bus beveik nepasikeitę su praėjusiais, tuo tarpu analitikai prognozavo, kad pardavimai augs 1,6% iki 34,10 mlrd. USD, o pelnas akcijai sudarys 10,04 USD.

Aktyviau prekiaujama Nike akcijomis. Bendrovė pranešė ketvirčio rezultatus. Sportinių prekių gamintoja per praėjusį ketvirtį uždirbo 1,45 mlrd. USD pelno arba 0,90 USD akcijai. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas siekė 847 mln. USD. Pajamos per metus išaugo 0,35 mlrd. USD iki 10,36 mlrd. USD. Nuvylė net taip stipriai, kaip tikėtasi, augę pardavimai. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sieks 0,76 USD, o pajamos sudarys 11 mlrd. USD. Š. Amerikos rinkoje buvo fiksuotas 11% pardavimų nuosmukis. Tam įtakos turėjo įtempta situacija krovinių gabenimo rinkoje, kur itin trūksta siuntų konteinerių.

Rezultatus pranešė ir siuntų pristatymo kompanija FedEx. Bendrovė per praėjusį ketvirtį uždirbo 892 mln. USD pelno arba 3,30 USD akcijai. Tai gerokai daugiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus, kai pelnas sudarė 315 mln. USD. Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 3,41 USD. Pajamos per metus išaugo net 4 mlrd. EUR, t.y. nu 17,5 mlrd. USD iki 21,5 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pakoreguotas pelnas akcijai sieks 3,30 USD, o pardavimai sudarys 19,97 mlrd. USD. FedEx prognozuoja, kad 2021 finasinių metų pakoreguotas pelnas akcijai sieks 17,60 – 18,20 USD.

Europa

Senajame žemyne investuotojų akys buvo nukreiptos į centrinių bankų pasisakymus.

Anglijos centrinis bankas, kaip ir prognozuota, paskelbė nekeisiantis palūkanų. Bazinės palūkanų Jungtinėje Karalystėje toliau išliks istoriškai žemos ir sieks 0,10%. Toliau bus laikomasi ir anksčiau numatytos turto supirkimo programos, pagal kurią buvo įsipareigota supirkti turto už 895 mlrd. GBP, o tai yra maždaug 30% dabartinio M2 Anglijos pinigų kiekio (apyvartoje esanti valiuta ir indėliai su nustatytais terminais iki dvejų metų). Anglijos centrinis bankas iš esmės seka kolegų iš JAV pėdomis ir taip pat neplanuoja griežtinti monetarinės politikos iki tol, kol nebus pasiektos palankios ekonomikos sąlygos, o infliacija stabiliai laikysis tiksliniame lygyje.

Tuo tarpu Turkijos centrinis bankas padidino pagrindines bazines palūkanas šalyje 200 bazinių punktų iki 19%. Tai kiek netikėtas sprendimas. Rinkos dalyviai prognozavo, jog centrinis bankas didins palūkanas 100 bazinių punktų. Skolinimosi kaštai pagal bazines palūkanas pasiekė aukščiausią lygį nuo 2019 metų rugpjūčio mėnesio. Centrinis bankas mato rizikas dėl infliacijos augimo perspektyvų. Metinis infliacijos lygis šalyje vasario mėnesį išaugo iki 15,61% nuo 14,97% sausį.

Rusijos centrinis bakas taip pat pakėlė bazines palūkanas, kurios buvo pakeltos 0,25 procentinio punkto iki 4,5%. Toks sprendimas buvo prognozuojamas. Centrinis bankas mato rizikas dėl infliacijos augimo perspektyvų ir neatmetė galimybės, jog palūkanos per artimiausius susitikimus gali ir toliau keliamos. Remiantis kovo 15d. paskelbtais duomenimis, Rusijoje metinis infliacijos lygis siekė 5,8%. Centrinis bankas prognozuoja, kad infliacija grįš į tikslinį lygį, t.y. 4% tik 2022 metų pirmoje pusėje.

JAV investicinio banko Goldman Sachs strategai pasidalino prognozėmis dėl Europos akcijų rinkų perspektyvų. Pasak analitikų, Europos vertės akcijos pranoko regiono augimo akcijas 15% nuo praėjusių metų spalio mėnesio. Goldman Sachs skaičiuoja, jog vertės akcijų ralis gali toliau tęstis. Prognozuojama, kad vertės akcijos gali per šiuos ir 2022 metus 19% grąžos atžvilgiu pranokti augimo akcijas. Banko strategė S. Bell teigė, jog praėjusią savaitę patvirtintas 1,9 trln. USD JAV ekonomikos gelbėjimo planas suteiks impulsą viso pasaulio ekonomikos augimui. Vis labiau augant vakcinacijos apimtims, pandemijos paveikti sektoriai ir juose dirbančios bendrovės turėtų tęsti atsigavimą. Investavimo į augimo akcijas filosofija vadovaujasi investavimo į stipriai rezultatus auginančias bendroves, kurios kuria inovacijas ir plečia technologijas. Tuo tarpu vertės investavimas pagrįstas investicijomis į pernelyg nuvertintas ar rinkos dalyvių neįvertintas bendroves.

Visgi, Deutsche Bank nebuvo toks optimistiškas Europos atžvilgiu savo prognozėmis. Šis sumažino savo prognozes euro zonos ekonomikos augimo atžvilgiu. Banko ekonomistai prognozuoja, kad euro zonos ekonomika šiais metais augs 4,6%, kai lapkričio mėnesį skelbtoje prognozėje buvo tikimasi 5,6% sieksiančio augimo. Tuo tarpu Jungtinės Karalystės augimo prognozė, atvirkščiai, padidinta nuo 4,6% iki 5,7%. Pasak Deutsche Bank, JK vakcinavimo programa yra vykdoma be didesnių nesklandumų, todėl turėtume matyti itin spartų šalies ekonomikos atsigavimą per ateinančius ketvirčius. Bankas taip pat padidino ir JAV prognozę (nuo 4% iki 6,6%). Bendrai pasaulio ekonomika šiais metais turėtų augti 6,8%.

Europos ekonominiai rodikliai

Paskelbtas Vokietijos ZEW instituto pasitikėjimo ekonomika indeksas. Indekso reikšmė šį mėnesį sudarė 76,6 punkto. Ekonomistai prognozavo, kad reikšmė sieks 74 punktus. Tai aukščiausias lygis nuo praėjusių metų rugsėjo mėnesio. Indeksas atspindi investuotojų ir analitikų lūkesčius ekonomikos perspektyvų ir augimo atžvilgiu per ateinančius šešis mėnesius. Optimizmas ir toliau didėja. Ekspertai prognozuoja, kad Vokietijos ekonomika šiais metais sparčiai atsigaus. Tikimasi, kad iki rudens bent 70% šalies gyventojų bus vakcinuoti.

Vokietijos ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas. Šaltinis: tradingeconomics.com

Eurostat paskelbė patikslintus euro zonos infliacijos duomenis. Metinė infliacija euro zonoje vasarį, lyginant su sausiu, nepasikeitė ir siekė 0,9%. Tą rodė ir preliminarūs duomenys. Europos Sąjungoje metinis infliacijos lygis siekė 1,3%. Prieš metus, t.y. 2020 metų vasarį metinė infliacija sudarė 1,6%. Sparčiausias kainų augimas tarp ES narių valstybių buvo fiksuotas Lenkijoje (3,6%), Vengrijoje (3,3%), Rumunijoje (2,5%). Kainų nuosmukis buvo registruotas Graikijoje (-1,9%), Slovėnijoje (-1,1%), Kipre (-0,9%). Lietuvoje metinė infliacija vasarį siekė 0,4%.

Metiniai infliacijos duomenys. Šaltinis: Eurostat

Apie augančią infliaciją indikuoja ir paskelbtas Vokietijos gamintojų kainų indeksas, kurio augimas vasarį, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus siekė 1,9%. Tai stipriausias augimas nuo 2019 metų gegužės. Daugiausiai įtakos gamintojų kainų augimui turi stipriai pabrangusios žaliavos. Vieno daugiausiai naudojamų metalų vario kaina jau praėjusį mėnesį pasiekė nuo 2012 metų nematytas aukštumas ir toliau jose laikosi.

Eurostat paskelbė naujausius euro zonos prekybos duomenis. Jie kiek prasilenkė su ekonomistų lūkesčiais. Euro zonos eksporto apimtys sausio mėnesį į užsienio šalis siekė 163,1 mlrd. EUR. Tai 11,4% mažiau nei per tą patį mėnesį prieš metus. Importas sudarė 156,8 mlrd. EUR. Tai 14,1% nuosmukis. Bendras prekybos balanso perviršis sausį siekė 6,3 mlrd. EUR.

Europos įmonės

Europos automobilių gamintojų asociacija (European Automobile Manufacturers’ Association (ACEA) paskelbė, jog Europos Sąjungoje vasario mėnesį naujų automobilių registracijos, lyginant su tuo pačiu mėnesiu prieš metus, krito 19,3% iki 771,48 tūkst. Tai mažiausias naujų registracijų skaičius vasario mėnesį nuo 2013 metų. Visose keturiose pagrindinėse regiono rinkose buvo fiksuoti stiprūs nuosmukiai. Italijoje naujų automobilių praėjusį mėnesį buvo registruota 12,3% mažiau. Vokietijoje kritimas siekė 19%, Prancūzijoje – 20,9%, o Ispanijoje registracijų buvo net 38,4% mažiau. Per pirmus du šių metų mėnesius naujų registracijų skaičius buvo 21,7% mažesnis nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.

Naujų automobilių registracijos Europos Sąjungoje. Šaltinis: ACEA MEMBERS

Nepaisant to brango automobilių gamintojos Stellantis akcijos. Didžiausio Vokietijos banko analitikai suteikė kompanijos akcijoms naują reitingą „pirkti“. Stellantis akcijas būtų galima priskirti vertės investavimo filosofijai. Automobilių gamintojai pandemijos patyrė didelių sunkumų, akcijos pandemijos pradžioje stipriai nuvertėjo, tačiau daugelio sektoriaus bendrovių akcijų kainos rinkoje jau grįžta prie buvusių lygių.

Rezultatus paskelbė Volkswagen grupei priklausanti prabangių sportinių automobilių gamintoja Lamborghini. Nepaisant dėl pandemijos laikinai praėjusiais metais sustabdytos veiklos kompanijos gamykloje, Lamborghini per 2020 metus pristatė 7430 automobilių. Tai tik 9% mažiau nei per rekordinius 2019 metus. Bendri 2020 metų pardavimai siekė 1,6 mlrd. EUR ir buvo 11% mažesni nei metus prieš. Buvo pastebimas stiprus augimas Kinijoje., kuri tapo antra didžiausia Lamborghini rinka po Vokietijos. Lamborghini nepaskelbė oficialių planų apie elektromobilių gamybą, tačiau bendrovės vadovas S. Winkelmann užsiminė, kad jau balandį galima tikėtis naujienų.

Švedijos drabužių gamintoja H&M šiandien pranešė, jog per pirmą šių bendrovės finansinių metų ketvirtį (gruodžio – vasario mėn.) pardavimai buvo 27% mažesni nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Pardavimai siekė 40,1 mlrd. SEK (4,72 mlrd. USD). Analitikai prognozavo, kad pardavimai bus susitraukę 30%. Pardavimams daugiausiai įtakos turėjo ir toliau dėl karantino uždarytos parduotuvės. Pasak bendrovės, vasario mėnesį pradėti dalies parduotuvių atidarymai. Tiesa, ketvirčio pabaigoje ir toliau buvo uždaryta apie 1,3 tūkst. parduotuvių. H&M pilnus praėjusio ketvirčio rezultatus skelbs kovo 31 dieną.

Viena didžiausia Europos drabužių ir aksesuarų internetinė parduotuvė Zalando šiandien atnaujino prognozes. Kompanija prognozuoja, kad iki 2025 metų pardavimai viršys daugiau nei 30 mlrd. EUR. 2020 metais pardavimai siekė 10,7 mlrd. EUR. Zalando aktyvių vartotojų bazė praėjusiais metais išaugo 25% iki 38,7 mln. Kompanijos ilgalaikis tikslas – užimti daugiau nei 10% visos Europos drabužių ir aksesuarų rinkos, kurie sudaro apie 450 mlrd. EUR. Zalando šiais ir kitais metais planuoja plėtrą į 8 naujas rinkas. 2021 metais Zalando turėtų išsiplėsti į Kroatiją, Estiją, Latviją, Lietuvą, Slovakiją, Slovėniją. 2022 metais plėtra bus vykdoma į Vengriją ir Rumuniją.

Švedijos telekomunikacijų bendrovė Nokia paskelbė, jog per ateinančius dvejus metus planuoja stipriai sumažinti darbuotojų skaičių. Pasak bendrovės, bendras darbuotojų skaičius per ateinančius 18 – 24 mėnesius būtų mažinamas iki 80 – 85 tūkst. Šiuo metu kompanijoje dirba apie 90 tūkst. darbuotojų. Nokia tokiu būdu sutaupytų apie 600 mln. EUR per ateinančius du metus. Tai viena iš kompanijos restruktūrizacijos plano dalių.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu