Savaitės rinkų apžvalga (01.18 – 01.22)

2021-01-24

JAV

Praėjusią savaitę investuotojų dėmesys buvo nukreiptas į skelbiamų didžiųjų bankų, skrydžių bendrovių praėjusio ketvirčio rezultatus. Plačiau apie juos skiltyje JAV įmonės. Taip pat JAV akcijų biržose po J. Bideno inauguracijos atsirado ekonomikos skatinimo paketo laukimo nuotaikos. Naujasis prezidentas vienais pirmųjų savo įsakų sugrąžino JAV į Pasaulio sveikatos organizaciją ir Paryžiaus klimato susitarimą. Tai rodo, kad J. Bidenas laikosi savo rinkiminių pažadų, todėl tikima, kad artimiausiu metu įstatymų leidėjai svarstys ir 1,9 trilijono JAV dolerių vertės paramos ekonomikai paketą. Nors užsikrėtimai koronavirusu dar tik pradeda stabilizuotis J. Bidenas blogąsias naujienas apie užsikrėtimus užgožė pabrėždamas pirmąjį tikslą, kurį turi pasiekti per 100 dienų nuo prezidentavimo pradžios – suteikti 1 mln. skiepų per dieną JAV gyventojams.

JAV ekonominiai rodikliai

Paskelbtos praėjusios savaitės naujų bedarbių paraiškas. Dėl išmokų netekus darbo kreipėsi 900 tūkst. amerikiečių. Tai mažiau nei savaitę prieš ir 30 tūkst. mažiau nei prognozavo ekonomistai. Prieš pandemiją įprastai per savaitę buvo sulaukiama apie 200 tūkst. naujų bedarbių paraiškų.

JAV naujų bedarbių paraiškos. Šaltinis: CNBC

Ir toliau stebina JAV nekilnojamojo turto duomenys kur dėl mažų palūkanų normų manoma, kad ši situacija ir toliau tęsis. Lūkesčius pranoko šalies nekilnojamo turto duomenys. Praėjusių metų gruodžio mėnesį, lyginant su lapkričiu, naujų pradėtų gyvenamųjų statybų skaičius išaugo 5,8% iki 1,669 mln. Tai sumetintas skaičius, t.y. padaugintas iš 12. Ekonomistai tikėjosi, kad rodiklis sieks 1,56 mln. Gruodį pradėtų statyti gyvenamųjų namų skaičius buvo didžiausias nuo 2006 metų rugsėjo mėnesio.

JAV pradėti statyti gyv. būstai (sumetinta x12). Šaltinis: tradingeconomics.com

Gruodį šalyje taip pat buvo išduota daugiausiai gyvenamųjų būstų statybos leidimų nuo 2006 metų. Lyginant su lapkričiu, išduota 4,5% daugiau statybos leidimų. Sumetintas skaičius siekė 1,709 mln.

JAV išduoti gyv. būstų statybos leidimai. Šaltinis: tradingeconomics.com

JAV Įmonės

Rezultatus paskelbė Bank of America. Praėjusį ketvirtį banko pelnas siekė 5,5 mlrd. USD (0,59 USD akcijai). Tai 1,5 mlrd. USD mažiau nei per tą patį ketvirtį prieš metus. Buvo tikimasi, kad pelnas akcijai sudarys 0,55 USD. Pajamos per metus krito 10,1% iki 20,10 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad 20,58 mlrd. USD pajamas. Grynųjų palūkanų pajamos krito 15,5% iki 10,25 mlrd. USD. Banko akcijos per paskutinius tris mėnesius beveik 40%.

Goldman Sachs rezultatai buvo geresni. Banko pelnas per metus daugiau nei padvigubėjo. Praėjusį ketvirtį buvo uždirbta 4,51 mlrd. USD pelno arba 12,08 USD akcijai. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sieks 7,45 USD. Pajamos per metus išaugo 17,9% iki 11,74 mlrd. USD, kai tikėtasi 9,99 mlrd. USD. Grynųjų palūkanų pajamos šoktelėjo 32,4% iki 1,41 mlrd. USD. Investicinės bankininkystės padalinio pardavimai išaugo 34%. Per paskutinius tris mėnesius Goldman Sachs vertybinius popieriai pabrango apie 45%.

JAV investicinis bankas Morgan Stanley paskelbė, jog praėjusį ketvirtį uždirbo 3,4 mlrd. USD pelno (1,81 USD akcijai). Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas siekė 2,2 mlrd. USD (1,30 USD akcijai). Pajamos per metus išaugo 2,7 mlrd. USD iki 13,6 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pelnas akcijai sudarys 1,30 USD, o pajamos sieks 11,6 mlrd. USD. Geresniems rezultatams įtakos turėjo praėjusių metų spalio 2 dieną užbaigtas bendrovės ETrade įsigijimo sandoris. Morgan Stanley stipriai išaugino investicinės bankininkystės padalinio pajamas, kurios išaugo net 46% iki 7 mlrd. USD. Pajamos iš prekybos fin. instrumentais augo 32% iki 4,22 mlrd. USD. Per paskutinius dvylika mėnesių banko akcijos pabrango apie 30%.

Netflix akcijos taip pat kilo. Nors ketvirčio pelnas mažesnis nei laukta, tačiau nustebino nemenkas vartotojų skaičiaus augimas, taip pat kompanijos planai vykdyti savų akcijų supirkimą. Netflix praėjusį ketvirtį uždirbo 1,19 USD pelno akcijai (prognozuota 1,39 USD) ir sugeneravo 6,64 mlrd. USD pajamų (prognozuota 6,626 mlrd. USD). Bendras naujų vartotojų skaičius per ketvirtį išaugo 8,5 mln., kai analitikai prognozavo, kad jų skaičius sieks 6,47 mln. Iš viso vartotojų, besinaudojančių Netflix paslaugomis, skaičius viršijo 200 mln. 2017 metais buvo perkopta 100 mln. riba. Investuotojams optimizmo suteikė tai, jog Netflix pranešė, jog kompanijai nebereikės ieškoti papildomo išorės finansavimo, nes kompanijos pinigų srautai greitu metu turėtų tapti teigiami. Netflix akcijos per pastaruosius dvylika mėnesių pabrango apie 45%.

Kilo ir Kinijos elektroninės komercijos gigantės Alibaba akcijos. Rinkos dalyvius nudžiugino pagaliau viešumoje pasirodęs kompanijos įkūrėjas J. Ma. Jo viešų pasisakymų nebuvo matyti nuo praėjusių metų spalio mėnesio, kai J. Ma pasidalino kritikuojančiais komentarais Kinijos finansų reguliatoriaus atžvilgiu po to, kai buvo nutrauktas J. Ma įkurtos finansų technologijų įmonės Ant Group pirminis viešasis akcijų platinimas. Buvo tikimasi, kad Ant Group IPO būtų buvęs didžiausias IPO istorijoje ir dydžių pranokęs tos pačios Alibaba pirminį viešąjį platinimą. Alibaba akcijos per pastarąjį mėnesį taip pat stipriau pigo dėl Kinijos reguliatoriaus pareikštų kaltinimui dėl bendrovės piktnaudžiavimo padėtimi rinkoje.

Rezultatus paskelbusios JAV oro skrydžių bendrovės United Airlines Holding akcijos pinga. Bendrovei praėjęs ketvirtis buvo nuostolingas. Tai jau 4-as ketvirtis iš eilės, kai kompanija dirba nuostolingai. Bendrovės nuostoliai siekė 1,9 mlrd. USD arba 6,39 USD akcijai. Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas akcijai siekė 2,53 USD. Ketvirčio veiklos pajamos sudarė 3,41 mlrd. USD. Tai 7,49 mlrd. USD mažiau nei per paskutinių 2019 metų ketvirtį. Analitikai prognozavo, kad nuostoliai akcijai sudarys 6,13 USD, o pardavimai – 3,42 mlrd. USD. Kompanijos akcijos per paskutinius dvylika mėnesių kritusios apie 50%.

Stipriau pigo procesorių gamintojos Intel akcijos. Kompanija paskelbė praėjusio ketvirčio rezultatus. Intel per paskutinį praėjusių metų ketvirtį uždirbo 5,86 mlrd. USD pelno (1,42 USD akcijai). Prieš metus per tą patį ketvirtį pelnas siekė 6,91 mlrd. USD (1,58 USD akcijai). Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 1,52 USD. Pajamos per metus smuko 0,23 mlrd. USD iki 19,98 mlrd. USD. Analitikai prognozavo 1,11 USD pelno akcijai ir 17,53 mlrd. USD pajamų. Tad rezultatai pranoko lūkesčius. Rinkos dalyvių nuotaikos blogino naujienos, jog iš įmonės programišiai pavogė svarbią ir įmonei finansiškai jautrią informaciją.

Pigo ir IBM vertybinių popierių kaina. Kompanijos finansiniai rezultatai ir toliau prastėja. IBM paskelbė, jog praėjusį ketvirtį uždirbo 1,36 mlrd. USD pelno. Pakoreguotas pelnas, tenkantis vienai akcijai, sudarė 2,07 USD. Prieš metus per tą patį ketvirtį buvo uždirbta 4,79 USD pelno akcijai. Nuosmukis buvo fiksuota ir pajamų eilutėje. Pardavimai traukėsi nuo 21,78 mlrd. USD prieš metus iki 20,37 mlrd. USD praėjusį ketvirtį. Bendrai per visus praėjusius metus IBM pakoreguotas pelnas akcijai siekė 8,67 USD, o pajamos 73,62 USD. 2019 metais pelnas akcijai sudarė 12,81 USD, o pardavimai 77,15 mlrd. USD. 2020 metų pradžioje analitikai prognozavo, kad IBM metiniai pardavimai sieks 79,4 mlrd. USD, o pelnas akcijai – 13,30 USD. Žinoma, praėjusių metų rezultatus gerokai pakoregavo pandemija. Analitikai prognozuoja, kad 2021 metais pelnas akcijai sieks 11,36 USD, o pajamos sudarys 74,76 mlrd. USD. IBM akcijos per paskutinius dvylika mėnesių atpigusios apie 9%.

Europa

Europos centrinis bankas, kaip ir prognozuota, nepaskelbė svarbių naujienų monetarinės politikos atžvilgiu. Naujų veiksmų nepriimta. Palūkanos lieka nepakeistos. Aktyvų supirkimo apimtys taip pat lieka tos pačios, t.y. ECB toliau vykdys turto supirkimus pagal specialiąją kovai su pandemija skirtą programą, kurios bendros apimtys siekia 1,85 trln. EUR. Taip pat toliau bus vykdoma ir įprasta turto supirkimo programa, pagal kurią superkama turto už 20 mlrd. EUR kas mėnesį. Tai viena pagrindinių priežasčių dėl ko EUR USD atžvilgiu šią savaitę kilo.

Pagrindinių ekonomikų vyriausybės dar labiau išplėtė su karantinu susijusius ribojimus. Vokietija pratęsė griežtų ribojimų terminą iki vasario 14 d., o Airija iki vasario 5 d. Tuo tarpu Olandijos vyriausybė pirmąją visos šalies komendanto valandą, kuri nebuvo įvesta nuo II Pasaulinio karo. Taip pat uždraudė skrydžius į JK, kad nebūtų platinama matavusio viruso atmaina. Tuo tarpu ES atsisakė įvesti draudimą keliauti visoje ES, tačiau perspėjo, kad dėl matavusio viruso plitimo tikriausiai bus taikomos griežtesnės ribojimo priemonės.

Europos ekonominiai rodikliai

Analitikų lūkesčius pranoko paskelbtas Vokietijos ZEW indeksas. Indekso reikšmė šį mėnesį paaugo iki 61,8 punktų lygio. Analitikai prognozavo, kad reikšmė sieks 55,1 punkto. Indeksas yra sudaromas, norint išsiaiškinti investuotojų ir analitikų lūkesčius dėl šalies ekonomikos perspektyvų per ateinantį pusmetį.

Vokietijos ZEW pasitikėjimo ekonomika indeksas. Šaltinis: ZEW

Eurostat paskelbė patikslintus euro zonos infliacijos duomenis. Praėjusių metų gruodžio mėnesį euro zonoje vartotojų kainų indeksas, lyginant su 2019 metų gruodžiu, krito 0,3%. Prieš metus šis rodiklis siekė 1,3%. Labiausiai per metus kainos krito Graikijoje (-2,4%), Slovėnijoje (-1,2%), Airijoje (-1,0%). Sparčiausias kainų augimas buvo fiksuotas Lenkijoje (3,4%), Vengrijoje (2,8%), Čekijoje (2,4%). Lietuvoje metinis infliacijos lygis praėjusį mėnesį sudarė -0,1%.

Metinė infliacija ES valstybėse. Šaltinis: Eurostat

Visgi, daugiausiai dėmesio sulaukė IHS Markit bendrovės paskelbti išankstiniai sausio mėnesio euro zonos gamybos ir paslaugų sektorių PMI indeksai. Rezultatai nežymiai prastesni nei gruodžio, tačiau yra geresni nei tikėtasi. Paslaugų sektoriuje dėl pandemijos ir apribojimų toliau vyrauja nuosmukio nuotaikos – sektorius traukiasi. Paslaugų sektoriaus indekso reikšmė siekia 45 punktus. Žemesnė nei 50 punktų riba indikuoja, jog sektorius nuosmukio būsenoje. Tuo tarpu gamyboje situacija priešinga. Nors indekso reikšmė nebeauga, tačiau išlieka pakankamai aukštai 54,7. Tai indikuoja apie pakankamai nemenką aktyvumą tarp regiono gamybos sektoriuje veikiančių bendrovių.

IHS Markit Euro zonos bendras paslaugų ir gamybos sektorių PMI indeksas. Šaltinis: IHS Markit, Eurostat

Europos įmonės

Stipriau pigo Prancūzijos mažmeninės prekybos bendrovės Carrefour akcijos. Akcijų kaina grįžo į buvusį lygį prieš prasidėjusius pranešimus apie galimą Carrefour įsigijimą. Bendrovės įsigijimu buvo susidomėjusi Circle K valdytoja Couche-Tard. Tiesa, diskusijas dėl sandorio greitai užbaigė Prancūzijos vyriausybės atstovų griežti prieštaravimai tokiam sandoriui. Pasak šalies fin. Ministro B. Le Maire, toks įsigijimas turėtų įtakos šalies suveneremui maisto produktų sektoriaus atžvilgiu. Carrefour yra didžiausia Prancūzijos privataus sektoriaus bendrovė pagal darbuotojų skaičių.

Rezultatus pranešė prabangos prekių gamintoja Burberry. Paskelbtos pajamos buvo mažesnės nei prognozuota, tačiau investuotojus teigiamai nuteikė atsigaunantys rezultatai Azijos rinkoje. Per paskutinį ketvirtį bendrovės pajamos, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, krito 4,3% iki 688 mln. GBP. Bendrai pardavimai krito, tačiau Azijos – Ramiojo vandenyno regiono rinkose buvo fiksuojamas augimas. Kinijoje pardavimai ūgtelėjo net 11%, kai Europoje nuosmukis siekė net 37%. Per paskutinius dvylika mėnesių Burberry akcijos pigo apie 24%.

Jungtinės Karalystės oro skrydžių bendrovė British Airways valdanti kompanija International Consolidated Airlines paskelbė, jog pagaliau pasiekė susitarimą dėl vienos didžiausių Ispanijos oro linijų bendrovės Air Europa įsigijimo. Sandorio dydis siekia 500 mln. EUR. Air Europa priklausė Globallia Corporacion Empresarial. Apie ketinimus įsigyti Air Europa jau buvo skelbta 2019 metų lapkričio. Tuomet buvo kalbama, kad sandorio dydis galėtų siekt 1 mlrd. EUR. Dėl pandemijos stipriai paveikto viso kelionių sektoriaus bendrovių vertės stipriai krito. IAG akcijos per paskutinius dvylika mėnesių atpigusios apie 65%.

Europos automobilių gamintojų asociacija paskelbė gruodžio mėnesio duomenis. Paskutinį praėjusių metų mėnesį Europos Sąjungoje registruota 1,03 mln. naujų automobilių. Tai 3,3% mažiau nei 2019 metų gruodį. Naujų automobilių pardavimai Italijoje krito 14,9%, Prancūzijoje – 11,8%. Tuo tarpu Vokietijoje buvo fiksuotas 9,9% augimas. Bendrai per visus 2020 metus ES naujų automobilių pardavimai krito 23,7% iki 9,9 mln. Ispanijoje pardavimai per metus krito 32,9%, Italijoje – 27,9%, Prancūzijoje – 25,5%, Vokietijoje – 19,1%.

Automobilių pardavimai ES. Šaltinis: ACEA

Kitos rinkos

Kinijos akcijos taip pat kilo tikintis šiltesnių JAV ir Kinijos santykių vadovaujant prezidentui j. Bidenui. Tuo tarpu paskelbti ir Kinijos BVP duomenys, kurie liudija, kad ši šalis lyginant su kitomis didžiausiomis ekonomikomis po koronaviruso poveikio sugebėjo atsistatyti geriausiai. 2020 m. Kinijos BVP augo 2,3%. Tai vienas pagrindinių statusu, kuriuo Kinija dabar gali didžiuotis.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Jums taip pat gali būti įdomu