Investicijos į sidabrą

Sidabras, kaip ir auksas, yra unikali turto klasė. Tai likvidus, tačiau palyginti retas metalas. Visgi tarp abiejų metalų yra nemenkas skirtumas jų panaudojimo atžvilgiu. Didžiausia dalį, t.y. apie 56%, sidabro paklausos sudaro pramonė. Metalas naudojamas saulės energetikoje, išmaniųjų telefonų, kamerų, kompiuterių komponentų gamyboje. Apie 33% metalo paklausos sudaro juvelyrika, papuošalų, sidabrinių įrankių gamyba, likusi dalis, t.y. tik apie 11% tenka su investavimu susijusiai paklausai – monetoms, luitams, įvairiems lydiniams. Aukso rinka paklausos atžvilgiu išsidėsčiusi kitaip. Didžiausia dalį, apie 50%, aukso paklausos sudaro juvelyrinių dirbinių gamyba. Net 40% tenka su investavimu susijusiai paklausai, monetų, luitų gamybai, investicinių fondų investicijoms. Likusi dalis – pramonei.

Sidabro kainos istorija

Aukso ir sidabro kainų pokyčiai (1970 - 2020 m.). Šaltinis: Trading Economics
Aukso ir sidabro kainų pokyčiai (1970 – 2020 m.). Šaltinis: Trading Economics

Grafike pavaizduoti istoriniai aukso ir sidabro kainų pokyčiai. Per paskutinius 50 metų aukso kaina padidėjo beveik 45 kartus, o sidabras pabrango apie 10 kartų. Šiuo metu rinkoje už aukso unciją mokama kiek daugiau nei 1750 JAV dolerių. Tai netoli aukščiausios kainos istorijoje. Sidabro kaina sudaro 18 JAV dolerių už unciją. Tai gerokai mažiau nei aukščiausia sidabro kaina istorijoje. 1980 metais sidabro kaina buvo šoktelėjusi iki 49,45 JAV dolerių ribos. 2011 metais kaina buvo pasiekusi 48,70 JAV dolerių už unciją. Tuo tarpu didžiausia aukso kaina buvo užfiksuota 2011 metų rugsėjį, kuomet už vieną unciją buvo mokama 1921,41 JAV dolerių.

Auksas ir sidabras – saugus prieglobstis?

Nors sidabras dažnai yra asocijuojamas su auksu, kaip investicija, kuri galėtų padėti apsaugoti investicinį portfelį neramumu ekonomikoje ir rinkose metu, įvertinant tai, jog didžioji dalis sidabro sunaudojama pramonei, peršasi mintis, kad tai gali būti nevisiška teisybė. Kilus krizei ekonomikoje, tikėtina, kad mažės tiek investicijos į saulės energetiką, tiek telefonų, kompiuterių pardavimai, o dėl to smukusi sidabro paklausa, neigiamai atsispindės ir metalo kainos pokyčiuose. Tuo tarpu auksas yra ta turto klasė, kuri dažniausiai sužiba neramumų metų. Tai patvirtina ir istoriniai duomenys. Lentelėje pateikti tam tikrų laikotarpių pokyčiai, kurių metų buvo fiksuoti vieni didžiausių JAV akcijų rinkos kritimų:

LaikotarpisS&P 500AuksasSidabras
1976.09.21 – 1978.03.06-19,4%53,8%15,2%
1980.11.28 – 1982.08.12-27,1%-46,0%-66,1%
1987.08.25 – 1987.12.04-33,5%6,2%-11,8%
1990.07.16 – 1990.10.11-19,9%6,8%-10,8%
1998.07.17 – 1998.08.31-19,3%-5,0%-9,5%
2000.03.27 – 2002.10.09-49,0%12,4%-14,4%
2007.10.09 – 2009.03.09-56,8%25,5%1,1%
2011.05.10 – 2011.10.03-19,0%9,4%-19,1%
S&P 500, aukso ir sidabro kainų pokyčiai (%)

Auksas neramumų finansų rinkose metu, išskyrus keletą išimčių, dažniausiai brangsta. Tuo tarpu sidabro kaina per aštuonis didesnius akcijų rinkos kritimus kilo tik du kartus. Remiantis tokia statistika, kaip investicija, sidabras išties gali atrodyti nepatraukliai, tiesa, yra ir kita medalio pusė. Dažnas investuotojas nori išnaudoti rinkose atsidariusias galimybes, todėl parduoda dalį kitų turimų turto klasių, pvz. sidabro ar to paties aukso, ir atsilaisvinusį kapitalą nukreipia į atpigusias akcijas. Tuo tarpu svertą naudojantys investuotojai, nuosmukio metu gali rinktis parduoti turimą auksą, norint patenkinti akcijų užstato reikalavimus. Panaši situacija buvo 2008 metais pasaulį apėmusios finansinės krizės metu. Aukso kaina kovo – lapkričio periodu krito 29,5%, o sidabro net 57,6%. Vėliau buvo stebimas kainos atšokimas. Auksas nuo 2008 metų lapkričio iki 2011 metų liepos pabrango net 166%, o sidabro kaina per beveik tą patį laikotarpį šoktelėjo beveik 450%. Šių metų vasario – kovo mėnesiais aukso kaina krito kartu su akcijomis, per nepilną mėnesį auksas atpigo apie 15%, tačiau vėliau stipriai atšoko. Sidabro pokyčiai buvo dar didesni. Kaina vos per keletą savaičių krito beveik 40%, tačiau vėliau atšoko daugiau nei 50%.

Aukso ir sidabro kainos santykis – svarbus indikatorius

Aukso - sidabro kainų santykis (1970 - 2020 m.). Šaltinis: Macrotrends LLC
Aukso – sidabro kainų santykis (1970 – 2020 m.). Šaltinis: Macrotrends LLC 

Sekantys brangiųjų metalų rinką daug dėmesio skiria aukso – sidabro kainų santykiui stebėti. Tai paprastas rodiklis, kuris apskaičiuojamas padalinus aukso uncijos kainą iš sidabro. Gauname sidabro kiekį, kuris yra reikalingas norint įsigyti vieną aukso unciją. Kai kurie investuotojai naudoja šį santykį, norėdami nustatyti, kurio metalo kaina pernelyg aukšta ar žema kito atžvilgiu. Kai rodiklio reikšmė perlipa 80, tai istoriškai traktuojama, kaip indikatorius pirkti sidabrą. Skaičiuojama, kad žemėje randamų metalų santykis yra 17,5 : 1. Praėjusiame amžiuje vidutinis aukso ir sidabro kainos santykis sudarė 47:1. Pastarąjį dešimtmetį santykis auksui brangstant sparčiai kopė aukštyn ir šių metų kovo mėnesį buvo pasiekęs istorines aukštumas (115). Tiesa, pastaraisiais mėnesiais smuktelėjo žemiau 100. Vis dėl to vertinant istorinius vidurkius, galima daryti prielaidą, kad sidabro kaina vis dar neįvertinta.  

Investavimo sidabro rinkoje būdai

Tikintiems sidabro kainos augimo perspektyvomis ir norintiems investuoti į šį metalą, galima išskirti keturis pagrindinius tą padaryti leidžiančius būdus. Vieni iš jų tinkami ilgesnio laikotarpio investicijoms, kiti labiau pritaikomi trumpesnio pobūdžio prekybai.

  1. Fizinis sidabras (monetos, luitai)
  2. Ateities sandoriai
  3. Investiciniai fondai
  4. Bendrovių akcijos

Investavimas į fizinį sidabrą

Tai ko gero suprantamiausias investavimo į sidabrą ir kitus brangiuosius metalus būdas. Investuojama renkantis sidabrines monetas, luitus. Toks investavimo būdas labiausiai tinkamas norint investuoti ilgam laikotarpiu, pvz. bent 5 ar 10 metų. Sidabras ir kiti taurieji metalai pasižymi ilgaamžiškumu, tinkamai saugant įsigytas monetas ar luitus, jie ilgai išlaikys savo vertę.

Investuojant į fizinį sidabrą būtina atsižvelgti į išlaidas susijusias su įsigijimu ir pardavimu, saugojimu. Didžiausia išlaidų dalis tenka tarpininkų mokesčiams. Monetos, luitai parduodami aukštesne, o superkami žemesne nei rinkos kaina. Skirtumas tarp pirkimo ir pardavimo kainų būna pakankamai didelis, todėl renkantis tokio tipo investiciją geriausiai investuoti ilgam periodui. Pvz. šiuo metu už vieną populiariausių sidabrinių monetų – Kanados klevą, Lietuvos tarpininkui sumokėsite apie 19,5 EUR, kai pas tą patį tarpininką šios monetos supirkimo kaina siekia vos 15,9 EUR.

Renkantis investicinį sidabrą ar monetas taip pat būtina patikrinti ar įmonė, iš kurios įsigysite produktą, turi tam tikras licencijas, nes tokia veikla licencijuojama. Tokias licencijas Lietuvoje išduoda Prabavimo rūmai. Daugelis investicinių metalų pardavėjų iš esmės siūlo tų pačių gamintojų gaminius – monetas, luitus. Perkant auksą, būtina įsivertinti ar įsigyjamas auksas yra investicinis. Tai griežtai apibrėžta Lietuvos įstatymais. Investicinio aukso dirbiniams netaikomas PVM. Su sidabru yra kiek kitaip. PVM netaikomas tik iš sidabro pagamintoms monetoms, tuo tarpu įsigyjant sidabro luitus, taip pat papildomai teks susimokėti PVM mokestį. Tai įvertinus, dažniausiai apsimoka rinktis tik sidabrines monetas.

Sidabrinių monetų pasirinkimas yra didžiulis. Pačios populiariausios – 1 uncijos Kanados klevo, Amerikos erelio monetos, kurių kiekvienais metais JAV, Kanados kalyklose nukalamas tam tikras nustatytas kiekis. Jų numizmatinė vertė maža, todėl kaina yra arčiausiai sidabro kainos spot rinkoje. Tiesa, dėl išskirtinių įvykių tam tikrais pasaulio istorijos metais, ir šių monetų numizmatinė vertė gali išaugti. Renkantis mažiau populiarias monetas, galima atsižvelgti ir į jų retumą, numizmatinę vertę, tiesa, tam jau reikės ir platesnio numizmatikos žinių bagažo.

Prekyba ateities sandoriais

Ateities sandoriai (angl. futures) – tai susitarimai tarp dviejų pusių, t.y. pirkėjo ir pardavėjo. Sutartis abi puses įpareigoja laikytis tam tikrų sąlygų. Pirkėjas įsipareigoja nupirkti sutartą tam tikros prekės kiekį, pvz. sidabro kiekį, o pardavėjas įsipareigoja sidabrą už sutartą kainą, sutartu laiku parduoti. Kontraktų sąlygos yra iš anksto apibrėžiamos biržos, kurioje jais yra prekiaujama. Pagrindinės apibrėžiamos sidabro ateities sandorių CME (Chicago Mercantile exchange) biržoje sąlygos:

Prekės tipasSidabras
Prekės kiekis5000 Trojos uncijų
Prekės kokybėNe mažesnė nei 999 praba

Taip pat detaliai aprašomos kontraktų galiojimo ir pristatymo terminai, vieta ir t.t. Ateities sandorio kaina rinkoje yra nustatoma paklausos ir pasiūlos principu. Jai įtaką daro eilė skirtingų faktorių, tokių kaip ekonominė, politinė situacija ir t.t. Nupirkus kontraktą arba jį pardavus nebūtina laukti iki nustatytos galiojimo pabaigos. Kadangi ateities sandoriai yra standartizuoti, sudarius sandorį, jį tuoj pat galima parduoti, taip fiksuojant pelną ir nuostolį ir nelaukiant kontrakto galiojimo pabaigos

Vienas pagrindinių prekybos ateities sandoriai privalumų yra tai, jog norint nupirkti arba parduoti kontraktą, nebūtina turėti visos sandorio kainos, o užtenka pateikti tam tikrą nustatytą užstatą, kuris veikia kaip garantas, kad tiek pirkėjas, tiek pardavėjas laikysis savo įsipareigojimo. Minimalius užstato reikalavimus, kaip ir kontrakto sąlygas nustato birža, kurioje ir vyksta šių sandorių prekyba. Standartinis sidabro kontraktas yra sudarytas iš 5000 Trojos uncijų. Dabartinėmis kainomis tao sudaro apie 90 tūkst. JAV dolerių (5000 uncijų x ~18 USD už unciją). Kontraktui sudaryti birža reikalauja pateikti vos 8 tūkst. JAV dolerių siekiantį užstatą. Svertas išties didelis, todėl tokie kontraktai tikrai nėra pats geriausias pasirinkimas rizikos vengiantiems smulkiesiems investuotojams.  

Prekiaujant ateities sandoriais būtina atsižvelgti į kontraktų galiojimo trukmes. Dažniausiai ateities sandoriai turi 4 – 5 skirtingus galiojimo laikotarpius per metus. Kontrakto galiojimui artėjant prie pabaigos jį reikės uždaryti ir/arba atidaryti naują. Tai kainuoja papildomus kaštus, taip pat prarandamas kainos skirtumas, jeigu tolimesnio kontrakto kaina yra didesnė nei uždaromo. Tokia situacija, kai besibaigiančio kontrakto kaina yra mažesnė nei sekančio, t.y. tolimesnio kontrakto vadinama „contango“. Rečiau, bet kartais pasitaikanti situacija ateities sandorių rinkose yra kai besibaigiančio kontrakto kaina yra didesnė nei tolimesnio. Tokia situacija vadinama „backwardiation“.

Sidabro investiciniai fondai

Ko gero vienas populiariausių būdų tarp mažmeninių investuotojų dalyvauti žaliavų ir sidabro rinkoje yra investiciniai fondai, kurių vienetais prekiaujama akcijų biržose. Tokus fondus galima apibūdinti kaip paprasto investicinio fondo ir akcijų mišinį. Jeigu tradiciniai paprasti investiciniai fondai (angl. mutual funds) yra platinami bei išperkami fondų valdymo įmonės, tai biržoje kotiruojamų investicinių fondų vienetus galima tiesiogiai pirkti arba parduoti akcijų biržose, taip pat kaip kitus vertybinius popierius, pvz. akcijas, skolos vertybinius popierius ir kt.

Žaliavų kainos pokyčius sekantys investiciniai fondai investuoja ne į akcijas, o į žaliavas arba į su jomis susijusius instrumentus. Renkantis tokio tipo fondus svarbiausia įsivertinti ar sekdamas žaliavos kainos pokyčius, fondas investuoja į fizines žaliavas, pvz. sidabro atsargas ar perka išvestinius finansinius instrumentus (ateities, pasirinkimo sandorius). Tikėtina, kad, pavyzdžiui, naftą sekantis fondas nepirks ir nesandėliuos naftos, o turtą naudos kaip užstatą išvestinių finansinių priemonių įsigijimui. Tuo tarpu sidabro fondai dažnu atveju perka fizinį sidabrą, tad tai neblogas pasirinkimas investuotojui, nenorinčiam turėti reikalų su sidabro monetų, luitų pirkimu, saugojimu.

Sidabro investiciniai fondai JAV biržose:

Fondo pavadinimasFondo DydisInstrumentaiMetinis mokestis
iShares Silver Trust8,23 mlrd.Fizinis sidabras0,50%
Aberdeen Standard Physical Silver Shares ETF481,16 mln.Fizinis sidabras0,30%
Invesco DB Silver Fund17,12 mln.Ateities sandoriai0,75%
 2020 m. birželio mėn. 25 d. duomenys (JAV doleriais)

Sidabro investiciniai fondai Europoje:

Fondo pavadinimasFondo DydisInstrumentaiMetinis mokestis
WisdomTree Physical Silver1,16 mlrd.Fizinis sidabras0,49%
Xtrackers Physical Silver389 mln.Fizinis sidabras0,40%
iShares Physical Silver242 mln.Fizinis sidabras0,40%
 2020 m. birželio mėn. 25 d. duomenys (JAV doleriais)

JAV biržose listinguotų fondų pasirinkimas kiek platesnis, tačiau ieškantiems paprasto investicinio sidabro fondo pasirinkimas tarp Europos biržose esančių tikrai patenkins poreikius. Fondai investuojantys į fizinį sidabrą tiks ir ilgo laikotarpio investicijoms. Tiesa, tie kurie seka kainos pokyčius rinkdamiesi išvestinius instrumentus, dėl contango efekto, yra tinkami tik trumpo laikotarpio spekuliacijoms.

Investavimas į bendrovių akcijas

Sidabro kainos pokyčius sekti galima ir investuojant į su metalu ir jo gavyba tiesiogiai susijusių bendrovių akcijas. Tai netiesioginė investicija į sidabrą, tačiau tokį investicinį sprendimą logiška ir lengva pagrįsti. Sidabro kasyklas valdančios bendrovės kasa sidabrą ir jį parduoda. Kasyklos kaštai pastovūs ir stipriai nesikeičia, todėl įmonės pelnas labiausiai priklauso nuo iškasamo metalo kainos pokyčių. Didėjant metalo kainai, didės pelnas, o tai daro teigiamą įtaką ir akcijų kainai. Vis dėl to, neverta tikėtis, kad akcijos kainos pokytis visiškai atitiks žaliavos kainos kitimą.  Nors žaliavų kompanijų rezultatai ir priklauso nuo žaliavų kainų pokyčių.

Kaip vieną iš pagrindinių investavimo į kompanijų akcijas galima įvardinti tai, jog tokiu būdu sukuriamas pajamų srautas iš bendrovių mokamų dividendų. Sidabras ir kitos žaliavos nėra ta turto klasė, kuri generuotų pinigų srautus, investicijų grąžos galima tikėtis tik iš kainos pokyčių, tad pajamos gaunamos dividendų pavidalu atrodo patraukliai.

Akcijos yra mažiau rizikingos nei ateities sandoriai. Be to, jos kaip investicija dažniausiai yra tinkamesnė ilgam laikotarpiui nei žaliavų investiciniai fondai, kurių grąžos dalį „suvalgo“ fondo mokesčiai.

Renkantis kompanijų akcijas, svarbu įsivertinti finansinę įmonės būklę, skolos lygį. Mažas skolos lygis leis įmonei išgyventi sunkesnius laikotarpius, greičiau reaguoti į rinkoje atsiradusias investicijų galimybes. Taip pat įvertinkite įmonių valdomų kasyklų perspektyvas, jose esančias išgaunamo metalo klodų atsargas. Svarbu atsižvelgti kokia politinė, ekonominė situacija toje valstybėje, kurioje kasykla yra. Įmonėms problemų gali sukelti darbo sąlygomis nepatenkinti kasyklų darbuotojai.

Sidabrą išgaunančios bendrovės:

BendrovėIšgaunama sidabro //Kapitalizacija Pajamos EBITDA Div. pajamingumas
Fresnillo Plc58,1 mln.7,46 mlrd.2,11 mlrd.711,34 mln.1,52%
Glencore Plc34,9 mln.28,61 mlrd.215,11 mlrd.8,2 mlrd.11,76%
KGHM Polska Miedź33,9 mln.4,32 mlrd.5,76 mlrd.1,07 mrld.
Pan American Silver24,8 mln.5,47 mlrd.1,35 mlrd.452,84 mln.0,77%
First Majestic Silver25,5 mln.1,91 mlrd.368,83 mln.40,22 mln.
 2020 m. birželio mėn. 25 d. duomenys (JAV doleriais)

Apibendrinimas

Į fizinį sidabrą turėtų būti investuojama tada, kai numatytas ilgesnis investavimo laikotarpis. Perkant sidabro luitus ar monetas svarbu juos įsigyti naudojantis patikimų ir licencijuotų tarpininkų paslaugomis, taip pat pasirūpinti įsigyto turto apsauga. Nors sidabro gaminiai ir pasižymi ilgaamžiškumu, svarbu tiek monetas, tiek luitus saugoti švarioje aplinkoje.

Ateities sandoriai tinkamiausi trumpesnio pobūdžio investicijoms, spekuliacijoms. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kiekvienas kontraktas turi tam tikrą galiojimą trukmę. Kadangi tai yra svertinis instrumentas, susiduriama su didesne rizika prarasti visą investiciją, tiesa, taip pat galima padidinti ir grąžą. Ateities sandoriais galima prekiauti beveik visą parą, tad tai privalumas aktyvesniems investuotojams, kurie gauna galimybę greičiau reaguoti į svarbias naujienas, įvykius.

Galintiems skirti mažesnes sumas, bet taip pat norintiems investuoti į sidabro finansinius instrumentus, ko gero geriausias pasirinkimas – investiciniai fondai. Jų vienetais, kaip ir įmonių akcijomis, prekiaujama akcijų biržose. Minimali investavimo suma – fondo vieneto kaina ir tarpininko komisiniai. Renkantis šiuos instrumentus, svarbu išsiaiškinti kaip investicinis fondas seka sidabro kainos pokyčius. Patikimiausi fondai tokie, kurie patys perka fizinį sidabrą ir laiko jį saugyklose. Tokiu atveju fondo investuotojui priklauso dalis fizinio turto.  

Investavimas į su sidabru glaudžiai susijusias kompanijų akcijas ne tik suteiks galimybę uždirbti iš vertės prieaugio, bet ir gauti dalį bendrovių mokamų dividendų. Tai netiesioginė investicija į sidabrą, todėl identiškų akcijos ir sidabro kainos pokyčių tikėtis nereikėtų. Būtina įsivertinti kompanijos, į kurią ruošiatės investuoti, finansinę būklę.

Primename, kad tai nėra investavimo rekomendacija. Prieš atliekant investicinius sprendimus būtina pasitarti su finansų konsultantu.

Straipsnis spausdintas 2020 m. Liepos – Rugpjūčio mėn. „Investuok” žurnalo numeryje.

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis internete prieinamais šaltiniais ir juose pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai