Savaitės rinkų apžvalga (11.16 – 11.20)

Image

JAV

Praėjusią savaitę investuotojai laviravo tarp teigiamų vakcinos naujienų ir vis didėjančių ekonominių apribojimų, kuriais siekiama pažaboti dienos susirgimų ir didėjantį hospitalizacijų skaičių. Antra savaitė iš eilės pastebima rotacija tarp informacinių technologijų ir labiau cikliškų kompanijų, kur įtakos tam turėjo teigiamos naujienos dėl vakcinos.

Praėjusios savaitės pradžioje investuotojus džiugino dar viena gera žinia susijusi su Covid-19 ir viruso gydymu. Dar viena vakciną kurianti JAV biotechnologijų kompanija Moderna pranešė, jog jos kuriamos vakcinos efektyvumas viršija daugiau nei 94%. Šiuo metu jau yra dvi vakcinos, kurios artimiausiu metu turėtu pasirodyti rinkoje – Pfizer kartu su Vokietijos biotechnologijų bendrove BioNTech ir Moderna. Pastarosios klinikiniuose tyrimuose dalyvavo 30 tūkst. pacientų. Preliminari rezultatų analizė atlikta, kai buvo patvirtinti 95 susirgimų Covid-19 atvejų tarp visų pacientų.

Praėjusią savaitę investuotojų akys buvo nukreiptos į JAV farmacijos gigantės Pfizer kartu su Vokietijos biotechnologijų bendrove BioNTech žinią, jog jų kuriama vakcina buvo 90% atvejų efektyvi, o patikslinus duomenis net iki 95%. Patikslinta, kad Vakcina tampa itin efektyvia Covid-19 atžvilgiu praėjus 28 dienoms po pirmos injekcijos. Vakcina efektyviai veikia tarp visų žmonių amžiaus grupių, rasių ir tautybių. Manoma jog gavus leidimą iš prižiūrinčių institucijų, vakcina gali būti prieinama visuomenei jau šiemet, nors dėl logistinių priežasčių tai sunkiai tikėtina.

Šiuo metu pagrinde investuotojai seka naujienas, kaip greitai vakcinos sugebės pasiekti visuomenę, nes užsikrėtimų ir mirtingumo dienos skaičiai nepaliaujamai didėja.

Image

Covid-19 dienos susirgimų ir mirčių skaičius pasaulyje. Šaltinis: internationalsos.com

Tuo tarpu, JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas paskelbė, kad kai kurios Fed skubios skolinimo programos baigsis gruodžio 31 d. Tai žymiai sumažintų FED galimybes skatinti ekonomiką ir dar labiau apsunkintų Joe Bideno perėjimą į valdžią.

JAV ekonominiai rodikliai

Kiek nuvylė paskelbti šalies mažmeninės prekybos rezultatai. Spalio mėnesį mažmenininkų pardavimai JAV, lyginant su rugsėju, augo 0,3%. Buvo prognozuojamas 0,5% sieksiantis augimas. Tikėtina, kad mažmeninės prekybos apimtys trauksis ir per ateinančius mėnesius dėl valstijose atnaujinamų griežtesnių apribojimų Covid-19 plitimui suvaldyti.

Image

JAV mažmenininkų pardavimai. Šaltinis: tradingeconomics.com

Paskelbti praėjusios savaitės naujų JAV bedarbių paraiškų duomenys. Per savaitę, kuri baigėsi lapkričio 14 dieną registruota 742 tūkst. naujų bedarbių paraiškų, kai ekonomistai prognozavo, jog jų skaičius sieks 707 tūkst.

Pozityvias naujienas dėl Covid-19 vakcinos į šalį kiek nustūmė toliau stipriai didėjantys užsikrėtimų atvejai. Niujorko miesto meras vakar pranešė, jog mieste bus uždaromos mokymo įstaigos, norint suvaldyti atsinaujinusį viruso plitimą. Per pirmąją bangą Niujorko miestas buvo vienas iš labiausiai nukentėjusių dėl pandemijos. Niujorko miesto viešose mokyklose ir universitetuose mokosi daugiau nei 1 mln. moksleivių ir studentų. Infkecijos plitimas Niujorke pastebimai išaugo per pastarąsias dvi savaites, tiesa, kol kas naujų užsikrėtimų gerokai mažiau nei piko metu kovo mėnesį.

Top of Form

JAV Įmonės

Rezultatus pranešė mažmeninės rinkos gigantė Walmart. Jie pranoko analitikų lūkesčius. Pakoreguotas pelnas akcijai praėjusį ketvirtį siekė 1,34 USD, kai prognozuota 1,18 USD. Pajamos, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, išaugo 5,2% iki 134,7 mlrd. USD. Analitikai prognozavo, kad pardavimai sieks 132,2 mlrd. USD. Bendras Walmart ketvirčio grynasis pelnas sudarė 5,14 mlrd. USD. Dėka besikeičiančių vartotojų įpročių, kuriems įtaką neabejotinai padarė ir pandemija, Walmart elektroninės komercijos pardavimai, lyginant su praėjusių metų ketvirčiu, išaugo net 79%.

Kitos mažmeninės prekybos kompanijos Home Depot paskelbti rezultatai taip pat pranoko lūkesčius. Home Depot pardavimai praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, išaugo 23% ir siekė 33,54 mlrd. USD. Uždirbta 24% daugiau pelno (3,43 mlrd. USD). Pakoreguotas pelnas akcijai sudarė 3,18 USD ir buvo 0,08 didesnis nei prognozavo analitikai. Pajamos lūkesčius viršijo 1,51 mlrd. USD. 

Stipriai brango Tesla akcijos. Vakar vėlai S&P Dow Jones Indices paskelbė, jog Tesla akcijos gruodžio 21 dieną bus įtrauktos į S&P 500 indeksą. Tesla pagal vakarykštes biržos uždarymo kainas pagal rinkos kapitalizaciją patektų į vertingiausių indekso kompanijų dešimtuką. Apskritai istorijoje, Tesla taps pačia didžiausia kompanija pagal rinkos vertę kada nors įtraukta į pagrindinį JAV akcijų indeksą. Tesla jau anksčiau atitiko kriterijus, kuriuos reikia tenkinti prieš patenkant į S&P 500 indeksą, t.y. bent keturi ketvirčiai iš eilės pelningi, ne mažesnė nei 8,2 mlrd.. USD kapitalizacija, ir buvimas JAV bendrove.

Kinijos elektromobilių gamintojos Nio taip pat pranešė ketvirčio rezultatus. Nio vis dar dirbo nuostolingai, nuostoliai sudarė 0,12 USD akcijai. Pajamos, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, šoktelėjo 146,4% ir siekė 666,6 mln. USD. Analitikai prognozavo, kad nuostoliai akcijai sudarys 0,15 USD, o pajamos bus išaugusios iki 628 mln. USD. Nio taip pat paskelbė, jog per trečią ketvirtį pristatė 154% daugiau nei automobilių. Jų skaičius siekė 12,20 tūkst. vienetų. Nio prognozuoja, kad ketvirto ketvirčio pajamos turėtų sudaryti 921,8 -947,9 mln. 

Ketvirčio rezultatus paskelbė šalies mažmeninės prekybos bendrovė Target. Kompanijos grynasis pelnas per metus išaugo daugiau nei 40% iki 1,01 mlrd. Atmetus vienkartinius veiksnius, pelnas akcijai sudarė 2,79 USD ir buvo gerokai didesnis nei prognozavo analitikai, kurie tikėjosi, kad jis sudarys 1,60 USD akcijai. Pajamų augimas, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, siekė 21%. Bendri pardavimai sudarė 22,63 mlrd. USD. Tai taip geriau nei tikėjosi analitikai, kuri skaičiavo, jog pajamos turėtų sudaryti 20,93 mlrd. USD. Itin stipriai išaugo bendrovės pardavimai elektroninėje erdvėje. Apimtys, lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus, šoktelėjo net 155%.

[simple_subscribe_form]

Europa

Nors Europoje kiekiu būta daugiau neigiamų naujienų, visgi pagrindiniai indeksai užsidarė aukštesne nei praėjusios savaitės kaina. Europos akcijų pagrindinis kainų kilimo varomasis variklis išlieka teigiamos naujienos dėl vakcinos. Tuo tarpu Europos Sąjungos lyderiai nepadarė jokios pažangos sprendžiant ginčą dėl 1,8 trln. EUR biudžeto ir pandemijos atkūrimo paketo, o ES ir JK derybos dėl „Brexit“ buvo sustabdytos po to, kai vieno iš derybininkų susirgo Covid-19.

Europos ekonominiai rodikliai

Paskelbti galutiniai spalio mėnesio euro zonos ir Europos Sąjungos infliacijos duomenys. Regionas praėjusį mėnesį gyveno defliacijos sąlygomis. Vartotojų kainų indeksas, lyginant su 2019 metų spalio mėnesiu, kritęs 0,3%. Prieš metus metinė infliacija euro zonoje siekė 0,7%. Europos Sąjungoje metinis vartotojų kainų indekso augimas sudarė 0,7%.

Image
Euro zonos ir ES metinės infliacijos lygio pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Stipriausias metinis bendras kainų nuosmukis tarp ES valstybių narių spalio mėnesį buvo fiksuotas Graikijoje (-2,0%), Estijoje (-1,7%), Airijoje (-1,5%). Sparčiausiai kainos augo Lenkijoje (3,8%), Vengrijoje (3,0%), Čekijoje (2,9%). Lietuvoje metinis infliacijos lygis praėjusį mėnesį siekė 0,5%.

Image
Metiniai infliacijos pokyčiai ES šalyse. Šaltinis: Eurostat

ECB prezidentė C. Lagarde įspėjo, jog euro zonoje infliacija, tikėtina, jog išliks neigiama bent iki pirmosios 2021 metų pradžios pabaigos. Pandemija ir valstybių suvaržymai stengiantis ją suvaldyti neabejotinai turės padarinių bloko šalių ekonomikoms, tarp jų ir infliacijai.

Lūkesčius pranoko Jungtinės Karalystės mažmenininkų pardavimai. Praėjusį mėnesį, lyginant su rugsėju, mažmeninės prekybos apimtys šalyje netikėtai augo 1,2% tempu. Ekonomistai prognozavo 0,3% sieksiantį nuosmukį. Tai šeštas mėnesis iš eilės, kai Jungtinėje Karalystėje fiksuojamas pardavimų augimas.

Europos įmonės

Europos automobilių gamintojų asociacija paskelbė spalio mėnesio duomenis. Euro Sąjungoje naujų automobilių registracijų skaičius krito 7,8% ir sudarė 953,61 tūkst. Visose ES valstybėse, išskyrus Airiją ir Rumuniją, buvo fiksuotas nuosmukis. Naujų automobilių paklausa itin stipriai mažėjo Ispanijoje, kur kritimas siekė 21%. Prancūzijoje fiksuotas 9,5% nuosmukis, o Vokietijoje – 3,6%. Volkswagen grupės pardavimai ES spalio mėnesį krito 9,1%, BMW – 13,5%, PSA grupės – 6,6%, Daimler – 8,1%, Toyota – 8%.

Stipriau brango Prancūzijos vaizdo žaidimų gamintojos Ubisoft akcijos. Bendrovė pranešė, jog lapkričio 10 dieną pristatyto naujo žaidimo Assasin’s Creed Valhalla pardavimai pirmąją savaitę buvo didžiausi per visą žaidimo frančizės istoriją. Pasak Ubisoft, tai taip pat pats sėkmingiausias žaidimo personaliniam kompiuteriui debiutas kompanijos istorijoje. Tiesa, detalesnių rezultatų Ubisoft nepateikė.

Stipriau brango Ispanijos BBVA akcijos. Jų kaina prekybos sesijos metu buvo šoktelėjusi ir daugiau nei 20%. Paskelbta, jog BBVA parduos visą savo verslo JAV rinkoje dalį šios šalies finansinei grupei PNC Financial Services Group. Sandorio dydis siekia 11,6 mlrd. USD. Tai vienas didžiausių įsigijimo sandorių bendrai viso pasaulio bankiniame sektoriuje šiais metais. Spekuliuojama, jog BBVA už pardavimą gautas lėšas gali panaudoti vieno iš konkurento namų rinkoje įsigijimui. PNC Financial Services po šio įsigijimo padidins savo valdomą turtą iki 560 mlrd. USD.

Brangsta ir automobilių gamintojos Volkswagen akcijos. Praėjusią savaitę bendrovė paskelbė apie milžiniškus investicijų į elektromobilių ir hibridinių automobilių vystymo planus. Šiandien pranešta, jog bus investuojama 1 mlrd. USD į Slovakijos gamyklą. Joje bus gaminami naujos kartos Passat ir Skoda Superb automobilių modeliai. Įgyvendinant investicijas bus skurta 2 tūkst. naujų darbo vietų.

Rezultatus paskelbė Jungtinės Karalystės pigių skrydžių bendrovė EasyJet. 2020 finansinių metų pajamos, lyginant su 2019 metais, sumažėjo 52,9% ir siekė 3 mlrd. GBP. Pervežtų keleivių skaičius taip pat buvo mažesnis daugiau nei 50%. Per paskutinį šių metų ketvirtį EasyJet planuoja perskraidinti tik 20% keleivių nuo visų savo pervežimo pajėgumų. Nepaisant sudėtingos situacijos, EasyJet vadovas J. Lundgrenas teigė, jog kompanija atsigavimo fazės metu sustiprės ir įgis pranašumų. Pasak jo, kelionių ribojimai itin išaugina paklausą, kai jų atsisakoma. Pavyzdžiui, kai spalio pabaigoje Jungtinės Karalystės vyriausybė paskelbė, jog į šalį atvykstantiems iš Kanarų salų nereikės privalomai karantinuotis, pardavimai per penkias dienas išaugo 876%.

Vokietijos plieno pramonės gigantė Thyssenkrupp pranešė finansinius rezultatus. Kompanijos finansiniai metai baigėsi rugsėjo 30 dieną. Per juos Thyssenkrupp patyrė 5,55 mlrd. EUR nuostolių, kai prieš metus jie siekė 1,15 mlrd. EUR. Veiklos pajamos siekė 28,9 mlrd. EUR. Tai 5,14 mlrd. EUR mažiau nei prieš metus. Bendrovė prognozuoja, kad šiais finansiniais metais pakoreguotas veiklos pelnas bus neigiamas, tačiau gerokai išaugęs, lyginant su praėjusiais finansiniais metais. Bendras grynasis nuostolis turėtų viršyti 1 mlrd. EUR. Kompanija pranešė, kad papildomai atleis 5 tūkst. darbuotojų. Kiek anksčiau darbuotojų skaičius jau buvo sumažintas 6 tūkst. Thyssenkrupp akcijos nuo metų pradžios atpigusios apie 62%.

Žaliavos

Antra savaitė naftos kaina kilo pagrinde dėl teigiamų vakcinų naujienų. Tam įtakos nepadarė nei įvykęs OPEC ir jos sąjungininkų susitikimas, kurio metu dalyviai tarpusavyje aiškiai nesugebėjo susitarti dėl naftos pasiūlos mažinimo. Remiantis naujausiais „Reuters“ duomenimis, tikimasi, kad 2021 m. naftos paklausa padidės iki 6,2 mln. barelių per dieną, t. y. 0,3 mln. barelių per parą daugiau nei praėjusiu mėnesiu.

Image

Šis rinkodaros pranešimas parengtas, remiantis marketwatch.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com, investing.com, forexfactory.com, investopedia.com, cnn.com, forbes.com pateikta informacija. MC neatliko informacijos patikrinimo, todėl negarantuoja jos teisingumo, išsamumo ir pan. Tai nėra asmeninio pobūdžio investavimo rekomendacija, nes rinkodaros pranešimas parengtas, nevertinant konkretaus asmens investavimo tikslų, rizikos tolerancijos, finansinės būklės ir pan. Informacija atspindi MC nuomonę jos pateikimo momentu ir gali bet kada pasikeisti. MC neįsipareigoja atnaujinti rinkodaros pranešime pateiktos informacijos. Rekomenduojame prieš pasinaudojant rinkodaros pranešime pateikta informacija pasitarti su nepriklausomais finansiniais patarėjais. Ši informacija yra skirta potencialiems investuotojams, kuriems priimtina aukšta rizika, jie gali prarasti 100% investuoto kapitalo ir tai neturės reikšmingos įtakos investuotojo (jo šeimos) įprastam gyvenimui. Investuotojui, siekiančiam aukštesnės grąžos, turi būti priimtinas aukštas finansinės priemonės kainos svyravimas. Ši informacija neskirta asmenims, kurie siekia investuotos sumos apsaugos, garantuotos ir/ar aiškiai numatomos investicijų grąžos.

Galbūt Jus sudomins šie straipsniai